Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bomo pustili, da nam vzamejo evre?

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2613529] 26.08.16 13:07
Odgovori   +    8
Evro bo verjetno preživel, tudi zato, ker bi bila njegova odprava v nasprotju z željami velike večine ljudi.
Seveda, vsi bi radi place v trdni valuti in rast plac, kot je bila ob dvomestni inflaciji.

Kaj je lazje, razvrednotiti valuto ali nominalno znizati place? Evrokriza je verjetno na to dala izjemno dober odgovor, ne vem, kako da ga je Frankl spregledal :)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2613618] 27.08.16 07:20
Odgovori   +    15
Prihodnost EU in Evropejcev, tudi Slovenije in Slovencev le različno zaznavamo. Že na začetku 18. stoletja so ljudje ugotavljali interindividualne razlike v zaznavi realnih pojavnosti in smo tako dobili začetke eksperimentalne psihologije s temeljnom misli gestalt psihologije, da je celota več kakor vsota delov te celote. Včasih se zaznava gibanje tam kje ga dejansko ni. Podobno je pri neoliberalizmu, ki naj bi se gibal v propad pa je kljub temu preživel finančni kolaps leta 2008, banke so dobile pomoč od države, noben bankir v Sloveniji pa tudi drugod ni bil obsojen...Kljub delnim kritikam je neoliberalizem živ. Na koncu koncev tudi grška Siriza je sprejela neoliberalizem kot zdravorazumsko razmišljanje. EU in evro sta kot celota več, kot njuni posamezni deli oz. kot bi želeli posamezni deli. Kapitalizem generira neenakost, nam je povedal Piketty, neenakost med kapitalom in delom. V Sloveniji te neenakosti ni, ker preprosto kapitala ni in za nameček ga še odganjamo. Mi imamo neenakost med zaposlenimi v javnem sektorju na eni strani in zaposlenimi v zasebnem sektorju na drugi strani. Sicer je večji slovenski problem desetletje izgubljene rasti od Pahorja, Bratuškove, do Cerarja. Glede na politično delitev Slovenije ni videti, da bi se stagnacija Slovenije, ki jo bodo očitno še naprej obvladovale parazitske stranke končala. Bomo pustili, da nam vladajoče javnosektorske parazitske stranke vzamejo prihodnost?
rx170 sporočil: 6.398
[#2613619] 27.08.16 08:37
Odgovori   +    7
"Odpravljanje evra, vsaj zdaj, bi pomenil diktatorski poseg v voljo ljudstva."


Ne spomnim se, da bi imeli kadarkoli kakršenkoli referendum o evru.

Morda bi bilo dobro preveriti zakaj je npr. Češka precej bolje prestala krizo kot nekatere države z Evrom.
anon-149637 sporočil: 3.223
[#2613648] 27.08.16 14:07 · odgovor na: rx170 (#2613619)
Odgovori   +    1
Morda bi bilo dobro preveriti zakaj je npr. Češka precej bolje prestala krizo kot nekatere države z Evrom.
Počakaj kako bo prestala krizo z navalom ilegalnih priseljencev in njihovimi kvotami.Potem preveri zakaj, in dobil boš jasen odgovor.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613677] 27.08.16 16:25
Odgovori   +    0
Evro je za ljudi dober denar. Večina ga preprosto hoče imeti. Za nekatere je sicer simbol nemške prevlade, ampak večini ljudi prinaša gotovost. Plače, pokojnine, prihranke – vse to hočejo imeti v valuti »švabske gospodinje«, pa naj se nekateri postavijo na glavo.
Zato bi tudi Hitler lahko dobil vojno in če ne bi pretiraval v rasni čistosti, tudi ne bi dosti manjkalo da bi jo.
vrac sporočil: 11.068
[#2613679] 27.08.16 16:31
Odgovori   +    0
evro je za ljudi dober denar, preprosto ga ljubijo, in to v Nemčiji in tudi večini mediteranskih držav, ki naj bi imele od odprave evra največjo korist. Poglejmo podatke raziskave lanskega Evrobarometra. Najraje imajo evro v Luksemburgu, tam kar 79 odstotkov ljudi meni, da evro koristi njihovi državi. V Nemčiji 70 odstotkov. V Sloveniji 62. V Franciji 59. Celo v Grčiji, ki naj bi predvsem oziroma tudi zaradi evra zelo trpela, 62 odstotkov ljudi meni, da je koristen, in samo 24, da je škodljiv (preostali so neodločeni ali ne vedo). In to v Grčiji. Še najmanj so evru naklonjeni v Italiji, tam »samo« 49 odstotkov ljudi meni, da je koristen, a vseeno je ta delež za osem točk večji od deleža prebivalcev, ki evra ne podpirajo.
Ljudje marsikaj ljubijo kar jim ne koristi. Recimo Pahorja pa Janšo pa Cerarja. Vsi našteti jim delajo eizmerno škodo, pa še kar naprej jih ljubijo. Zato narodu ni za zaupati, ker ljudje ne vedo, kaj delajo.

Euro je katastrofa za Slovenijo, gospod Frankel. Vse države v EU, ki ga nimajo, so bolj napredovale kot mi.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613680] 27.08.16 16:32 · odgovor na: bc123a (#2613529)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> Evro bo verjetno preživel, tudi zato, ker bi bila njegova odprava v nasprotju z željami velike večine ljudi.

Seveda, vsi bi radi place v trdni valuti in rast plac, kot je bila ob dvomestni inflaciji.

Kaj je lazje, razvrednotiti valuto ali nominalno znizati place? Evrokriza je verjetno na to dala izjemno dober odgovor, ne vem, kako da ga je Frankl spregledal :)
Nominalno znižati plače je možno edino v totalitarnih režimih ali če tvegaš državljansko vojno. Inflacija pa je začasna rešitev dolgoročnega problema. Na koncu pa vodovod poči tam kjer je cev najbolj tanka :)
Tole pa za intermezzo:
www.youtube.com/watc...XyioV7P6hk
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613682] 27.08.16 16:40
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-204390 27.08.2016 16:41
Seveda to ne bi bilo preprosto, zato se nekateri akademiki, denimo nobelovec Joseph Stiglitz, Steve Keen, mnogi drugi, pri nas recimo Jože Pavlič Damijan, zavzemajo za razgradnjo evrskega območja, nekateri zagovarjajo uvajanje na­cionalnih evrov, drugi vpeljavo nacionalnih valut, pri katerih bi bila tečajna nihanja omejena – kot smo to poznali pred uvedbo evra – vse do končne prevlade nepovezanih nacionalnih valut.
Jaz prelagam Jugoslovanski dinar. Imamo know how, jaz sem služil vojsko na Topćiderju in bomo zmogli.
tstih sporočil: 5.199
[#2613684] 27.08.16 16:43 · odgovor na: anon-204390 (#2613680)
Odgovori   +    4
[vickibedi]
> [bc123a]
> Kaj je lazje, razvrednotiti valuto ali nominalno znizati place? Evrokriza je verjetno na to dala izjemno dober odgovor, ne vem, kako da ga je Frankl spregledal :)
Nominalno znižati plače je možno edino v totalitarnih režimih ali če tvegaš državljansko vojno. Inflacija pa je začasna rešitev dolgoročnega problema. Na koncu pa vodovod poči tam kjer je cev najbolj tanka :)
Stvari se niso tako dalec, da ne bi bile enostavno resljive. Problem je, da se politika nikoli ne drzi niti preprostih omejitev, ki jih napove. Vsaj tri vlade ze mahamo z manjsim javnim sektorjem. Ce bi po predvidevanjih samo z naravnim zmanjsevanjem iz naslova upokojitev in flukuacije (za 2%) vsaka vlada omejevala zaposlovanje v javnem sektorju bi bili danes na -20% oz. na pol poti do cilja. Ni treba veliko, ampak vztrajno. Ce se odlocimo, da bo rast javne porabe za 2% zaostajala za rastjo gospodarstva jo lahko v 2-3 mandatih spravimo na svicarsko raven. Vse druge resitve, npr. inflacija, so precej slabse od preprosto - malo boljse vlade. Je pa res da ce je ne bomo izvolili si pac cesa drugega kot ponavljanja Juge ne zasluzimo. Mladi nam ze tako ali tako bezijo iz drzave, kot da je 1970. Vse je odvisno od volivcev, kot vedno doslej.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613685] 27.08.16 16:43 · odgovor na: vrac (#2613679)
Odgovori   +    4
[vrac]
>evro je za ljudi dober denar, preprosto ga ljubijo, in to v Nemčiji in tudi večini mediteranskih držav, ki naj bi imele od odprave evra največjo korist. Poglejmo podatke raziskave lanskega Evrobarometra. Najraje imajo evro v Luksemburgu, tam kar 79 odstotkov ljudi meni, da evro koristi njihovi državi. V Nemčiji 70 odstotkov. V Sloveniji 62. V Franciji 59. Celo v Grčiji, ki naj bi predvsem oziroma tudi zaradi evra zelo trpela, 62 odstotkov ljudi meni, da je koristen, in samo 24, da je škodljiv (preostali so neodločeni ali ne vedo). In to v Grčiji. Še najmanj so evru naklonjeni v Italiji, tam »samo« 49 odstotkov ljudi meni, da je koristen, a vseeno je ta delež za osem točk večji od deleža prebivalcev, ki evra ne podpirajo.

Ljudje marsikaj ljubijo kar jim ne koristi. Recimo Pahorja pa Janšo pa Cerarja. Vsi našteti jim delajo eizmerno škodo, pa še kar naprej jih ljubijo. Zato narodu ni za zaupati, ker ljudje ne vedo, kaj delajo.

Euro je katastrofa za Slovenijo, gospod Frankel. Vse države v EU, ki ga nimajo, so bolj napredovale kot mi.
Ja recimo Hrvaška, Bosna in Srbija. Nabijaš da glava peče.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2613687] 27.08.16 17:00 · odgovor na: anon-204390 (#2613685)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: PyotrNovak 27.08.2016 17:01
Paa, pusti človeka pri miru! Vidiš, da se mu toži po časih ko so bili prinas še socialci miljarderji. Tolar bo govno od govna. Vsi ki smo konkurenčni na svetovnem trgu in ustvarjamo resnično dodano vrednost HOČEMO TRDEN denar.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613693] 27.08.16 17:19 · odgovor na: tstih (#2613684)
Odgovori   +    2
[tstih]
> [vickibedi]
> > [bc123a]
> > Kaj je lazje, razvrednotiti valuto ali nominalno znizati place? Evrokriza je verjetno na to dala izjemno dober odgovor, ne vem, kako da ga je Frankl spregledal :)
> Nominalno znižati plače je možno edino v totalitarnih režimih ali če tvegaš državljansko vojno. Inflacija pa je začasna rešitev dolgoročnega problema. Na koncu pa vodovod poči tam kjer je cev najbolj tanka :)

Stvari se niso tako dalec, da ne bi bile enostavno resljive. Problem je, da se politika nikoli ne drzi niti preprostih omejitev, ki jih napove. Vsaj tri vlade ze mahamo z manjsim javnim sektorjem. Ce bi po predvidevanjih samo z naravnim zmanjsevanjem iz naslova upokojitev in flukuacije (za 2%) vsaka vlada omejevala zaposlovanje v javnem sektorju bi bili danes na -20% oz. na pol poti do cilja. Ni treba veliko, ampak vztrajno. Ce se odlocimo, da bo rast javne porabe za 2% zaostajala za rastjo gospodarstva jo lahko v 2-3 mandatih spravimo na svicarsko raven. Vse druge resitve, npr. inflacija, so precej slabse od preprosto - malo boljse vlade. Je pa res da ce je ne bomo izvolili si pac cesa drugega kot ponavljanja Juge ne zasluzimo. Mladi nam ze tako ali tako bezijo iz drzave, kot da je 1970. Vse je odvisno od volivcev, kot vedno doslej.
Tomaž, brez zamere, a še nisi obupal ? Tale Evropa gre definitivno v smeri Juge, no z edino razliko komunizma, ki je uničil to regijo.
vrac sporočil: 11.068
[#2613701] 27.08.16 19:40 · odgovor na: anon-204390 (#2613685)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [vrac]
> >evro je za ljudi dober denar, preprosto ga ljubijo, in to v Nemčiji in tudi večini mediteranskih držav, ki naj bi imele od odprave evra največjo korist. Poglejmo podatke raziskave lanskega Evrobarometra. Najraje imajo evro v Luksemburgu, tam kar 79 odstotkov ljudi meni, da evro koristi njihovi državi. V Nemčiji 70 odstotkov. V Sloveniji 62. V Franciji 59. Celo v Grčiji, ki naj bi predvsem oziroma tudi zaradi evra zelo trpela, 62 odstotkov ljudi meni, da je koristen, in samo 24, da je škodljiv (preostali so neodločeni ali ne vedo). In to v Grčiji. Še najmanj so evru naklonjeni v Italiji, tam »samo« 49 odstotkov ljudi meni, da je koristen, a vseeno je ta delež za osem točk večji od deleža prebivalcev, ki evra ne podpirajo.
>
> Ljudje marsikaj ljubijo kar jim ne koristi. Recimo Pahorja pa Janšo pa Cerarja. Vsi našteti jim delajo eizmerno škodo, pa še kar naprej jih ljubijo. Zato narodu ni za zaupati, ker ljudje ne vedo, kaj delajo.
>
> Euro je katastrofa za Slovenijo, gospod Frankel. Vse države v EU, ki ga nimajo, so bolj napredovale kot mi.

Ja recimo Hrvaška, Bosna in Srbija. Nabijaš da glava peče.
Zapisal sem države, ki so v EU, Srbija in Bih nista, Hrvaška pa samo 1 keto. Poljska, Anglija, Švedska EUR-a nimajo, pa ne vem če ravno žalujejo zaradi tega.
vrac sporočil: 11.068
[#2613702] 27.08.16 19:47 · odgovor na: PyotrNovak (#2613687)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
Paa, pusti človeka pri miru! Vidiš, da se mu toži po časih ko so bili prinas še socialci miljarderji. Tolar bo govno od govna. Vsi ki smo konkurenčni na svetovnem trgu in ustvarjamo resnično dodano vrednost HOČEMO TRDEN denar.
In zakaj recimo Tolar ne bi bil trden denar? meni se po ničemer ne toži, najmanj po inflaciji, socializmu in Jugi, nisem pa navdušen nad magi v Frankfurtu in Bruslju.
tstih sporočil: 5.199
[#2613712] 27.08.16 23:26 · odgovor na: vrac (#2613702)
Odgovori   +    3
[vrac]
> [PyotrNovak]
Tolar bo govno od govna. Vsi ki smo konkurenčni na svetovnem trgu in ustvarjamo resnično dodano vrednost HOČEMO TRDEN denar.
In zakaj recimo Tolar ne bi bil trden denar?
Ker ga želijo nazaj le tisti, ki jim je evro "pretrd".
tstih sporočil: 5.199
[#2613713] 27.08.16 23:28 · odgovor na: anon-204390 (#2613693)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Tomaž, brez zamere, a še nisi obupal ? Tale Evropa gre definitivno v smeri Juge, no z edino razliko komunizma, ki je uničil to regijo.
Alternativa je doom and gloom. Ali to kaj izboljša stanje?
vrac sporočil: 11.068
[#2613715] 28.08.16 00:26 · odgovor na: tstih (#2613712)
Odgovori   +    1
[tstih]
> [vrac]
> > [PyotrNovak]
> Tolar bo govno od govna. Vsi ki smo konkurenčni na svetovnem trgu in ustvarjamo resnično dodano vrednost HOČEMO TRDEN denar.
> In zakaj recimo Tolar ne bi bil trden denar?

Ker ga želijo nazaj le tisti, ki jim je evro "pretrd".
Monetarna politika ECB povzroča v Sloveniji visoko proizvodno vrzel, ki bi v nasprotnem primeru z njeno sprostitvijo brez povišanja inflacije povečali rast in dosegali bi višji BDP.
vrac sporočil: 11.068
[#2613729] 28.08.16 14:19 · odgovor na: (#2613720)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: vrac 28.08.2016 14:20
[BeliF]
jp, ecb in njegova monetarna politika sta kriva. ni bilo nobene rusije v recesiji, nobene nizke rasti na balkanu, nobene vojne v ukrajini, nobenega brexita, nobenih zamudnikov pri zategovanju pasu, nobenega grškega bankrota, nobenih neuspehov na japonskem, nobenih beguncev, nobenih požganih držav na severu afrike pa za nameček tudi nihče ni namerno genocidiral 3/4 slovenskega gradbeništva

vse je zgolj posledica nesposobnosti ecb in njihove monetarne politike

eni ste res patroni na tem forumu. ko da bi vašim otrokom vsak dan ukradli denar za malico, vi pa razmišljate, kako je mogoče, da je otrok še vedno lačen, če pa ste mu že za 3x dvignili žepnino

ko bomo imeli enkrat eno normalno leto brez da se 3 velika sranja zgodijo tekom leta bo pa eksplozija inflacije
O kakšni inflaciji ti pišeš? Ko se bodo razmere normalizirale, bo pa eksplozija inflacije? Ti si v nevanosti, da ti podelijo Nobelovo nagrado.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613733] 28.08.16 14:37 · odgovor na: tstih (#2613713)
Odgovori   +    0
[tstih]
> [vickibedi]
> Tomaž, brez zamere, a še nisi obupal ? Tale Evropa gre definitivno v smeri Juge, no z edino razliko komunizma, ki je uničil to regijo.

Alternativa je doom and gloom. Ali to kaj izboljša stanje?
Definitivno izboljša, nisem še naletel na tole...hvala za ta biser :)
www.youtube.com/watc...DWiB7ZuLvI
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613743] 28.08.16 15:43 · odgovor na: vrac (#2613701)
Odgovori   +    2
[vrac]
> [vickibedi]
> > [vrac]
> > >evro je za ljudi dober denar, preprosto ga ljubijo, in to v Nemčiji in tudi večini mediteranskih držav, ki naj bi imele od odprave evra največjo korist. Poglejmo podatke raziskave lanskega Evrobarometra. Najraje imajo evro v Luksemburgu, tam kar 79 odstotkov ljudi meni, da evro koristi njihovi državi. V Nemčiji 70 odstotkov. V Sloveniji 62. V Franciji 59. Celo v Grčiji, ki naj bi predvsem oziroma tudi zaradi evra zelo trpela, 62 odstotkov ljudi meni, da je koristen, in samo 24, da je škodljiv (preostali so neodločeni ali ne vedo). In to v Grčiji. Še najmanj so evru naklonjeni v Italiji, tam »samo« 49 odstotkov ljudi meni, da je koristen, a vseeno je ta delež za osem točk večji od deleža prebivalcev, ki evra ne podpirajo.
> >
> > Ljudje marsikaj ljubijo kar jim ne koristi. Recimo Pahorja pa Janšo pa Cerarja. Vsi našteti jim delajo eizmerno škodo, pa še kar naprej jih ljubijo. Zato narodu ni za zaupati, ker ljudje ne vedo, kaj delajo.
> >
> > Euro je katastrofa za Slovenijo, gospod Frankel. Vse države v EU, ki ga nimajo, so bolj napredovale kot mi.
>
> Ja recimo Hrvaška, Bosna in Srbija. Nabijaš da glava peče.

Zapisal sem države, ki so v EU, Srbija in Bih nista, Hrvaška pa samo 1 keto. Poljska, Anglija, Švedska EUR-a nimajo, pa ne vem če ravno žalujejo zaradi tega.
Si pa našel primere. VB, Švedska in podobni bi bili uspešni tudi znotraj Evra, Poljska je vzhodno-evropska država, ki so kenslali komunizem 100/100, tudi pri njih ne bi bio bistvene razlike (na slabše), če bi imeli Evro.
Evro je kot nemška marka. Mi iz bivše Juge to najbolje vemo. Ves čas smo životarili z jugoslovanskim dinarjem in varčevali in vse poreračunavali v nemške marke. Zdaj ko smo končno dobili nemške marke, pa jok in stok, da je bil jugo dinar boljši. Ma ne me basat.
vrac sporočil: 11.068
[#2613750] 28.08.16 16:39 · odgovor na: anon-204390 (#2613743)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: vrac 28.08.2016 16:42
Jaz o Tolarju, ti o Dinarju. Težko se na tak način pogovarjava. Daj že enkrat pusti bivšo Jugoslavijo in Dinar pri miru.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2613751] 28.08.16 16:44 · odgovor na: vrac (#2613750)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: PyotrNovak 28.08.2016 16:46
ISTO SRANJE v manjši vrečki. Dokler boste volili komije in njhove derivate tu NI upanja.
Pa ti RES, RES, RES, pričakuješ da bo tolar kdaj trden denar???????
vrac sporočil: 11.068
[#2613759] 28.08.16 18:37 · odgovor na: PyotrNovak (#2613751)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
ISTO SRANJE v manjši vrečki. Dokler boste volili komije in njhove derivate tu NI upanja.
Pa ti RES, RES, RES, pričakuješ da bo tolar kdaj trden denar???????
Če sem iskren, zavzemam se za paralelno valuto. EURO se naj ohrani, pleg tega bi pa uvedel še paralelno valuto.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2613761] 28.08.16 18:40 · odgovor na: vrac (#2613759)
Odgovori   +    1
Prosim uvedi paralelno pamet ZASE. Ali ti ni jasno, da bodo naši kekci izigraval pravila 1.000.000 na uro, če le dobijo en mikron priložnosti?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613784] 29.08.16 07:50 · odgovor na: vrac (#2613750)
Odgovori   +    0
[vrac]
Jaz o Tolarju, ti o Dinarju. Težko se na tak način pogovarjava. Daj že enkrat pusti bivšo Jugoslavijo in Dinar pri miru.
Resnici na ljubo je bil tolar bistveno bolj stabilen od dinarja,
pa vendar je zelo trpel za inflacijo (boljšega vira nisem našel):

www.cek.ef.uni-lj.si...ja2957.pdf

Če pogledaš, se je tolar šele pred koncem svojega življanja stabiliziral na (takratno) evropsko raven inflacije.
bc123a sporočil: 48.253
[#2613785] 29.08.16 08:43 · odgovor na: anon-204390 (#2613784)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
> [vrac]
> Jaz o Tolarju, ti o Dinarju. Težko se na tak način pogovarjava. Daj že enkrat pusti bivšo Jugoslavijo in Dinar pri miru.

Resnici na ljubo je bil tolar bistveno bolj stabilen od dinarja,
pa vendar je zelo trpel za inflacijo (boljšega vira nisem našel):

www.cek.ef.uni-lj.si...ja2957.pdf
Seveda, to je za slovenijo "naravna" stopnja inflacije. Tista, kjer je drzava ostajala izvozno konkurencna.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2613968] 29.08.16 23:01 · odgovor na: bc123a (#2613785)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [vickibedi]
> > [vrac]
> > Jaz o Tolarju, ti o Dinarju. Težko se na tak način pogovarjava. Daj že enkrat pusti bivšo Jugoslavijo in Dinar pri miru.
>
> Resnici na ljubo je bil tolar bistveno bolj stabilen od dinarja,
> pa vendar je zelo trpel za inflacijo (boljšega vira nisem našel):
>
> www.cek.ef.uni-lj.si...ja2957.pdf

Seveda, to je za slovenijo "naravna" stopnja inflacije. Tista, kjer je drzava ostajala izvozno konkurencna.
Ja, tam nekje okoli 10% letno. Je pa pozitiven učinek inflacije kratkotrajen, kajti indeksacija (TOM, če se spomniš) izniči ta prispevek. Indeksacija se zažre v vse pore gospodarstva - pogodbe, cene.., navsezadnje tudi plače. In inflacijska spirala je v takih okoliščinah huda nevarnost (kaj je lažjega kot tiskanje še več denarja).Osebno sem zelo proti inflaciji kot načinu reševanja gospodarstva, preveč tvegano in deluje samo na kratek rok (nekaj let).
bc123a sporočil: 48.253
[#2613979] 30.08.16 08:15 · odgovor na: anon-204390 (#2613968)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Ja, tam nekje okoli 10% letno. Je pa pozitiven učinek inflacije kratkotrajen, kajti indeksacija (TOM, če se spomniš) izniči ta prispevek. Indeksacija se zažre v vse pore gospodarstva - pogodbe, cene.., navsezadnje tudi plače. In inflacijska spirala je v takih okoliščinah huda nevarnost (kaj je lažjega kot tiskanje še več denarja).Osebno sem zelo proti inflaciji kot načinu reševanja gospodarstva, preveč tvegano in deluje samo na kratek rok (nekaj let).
V sloveniji je zadeva delala okrog 10 let (1992-2004, potem se je zacela stabilizacija tecaja kot priprava na vstop v evrocono).

Morda je to delovalo zaradi spomina na jugoslovansko hiperinflacijo, ne vem. Ampak tudi italija je imela podobno politiko in je delovala desetletja. V malo blazji obliki (pa neuspesno) tudi UK.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2614061] 30.08.16 15:08 · odgovor na: bc123a (#2613979)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [vickibedi]
> Ja, tam nekje okoli 10% letno. Je pa pozitiven učinek inflacije kratkotrajen, kajti indeksacija (TOM, če se spomniš) izniči ta prispevek. Indeksacija se zažre v vse pore gospodarstva - pogodbe, cene.., navsezadnje tudi plače. In inflacijska spirala je v takih okoliščinah huda nevarnost (kaj je lažjega kot tiskanje še več denarja).Osebno sem zelo proti inflaciji kot načinu reševanja gospodarstva, preveč tvegano in deluje samo na kratek rok (nekaj let).

V sloveniji je zadeva delala okrog 10 let (1992-2004, potem se je zacela stabilizacija tecaja kot priprava na vstop v evrocono).

Morda je to delovalo zaradi spomina na jugoslovansko hiperinflacijo, ne vem. Ampak tudi italija je imela podobno politiko in je delovala desetletja. V malo blazji obliki (pa neuspesno) tudi UK.
Izgleda, da za nas južnjake velja, da sistem lahko relativno dobro deluje edino tako, da nas ves čas malo nategujejo. Ker inflacija je to v svojem bistvu - masovni nateg.
www.youtube.com/watc...u7IMf_5Kuw
bc123a sporočil: 48.253
[#2614088] 30.08.16 16:16 · odgovor na: anon-204390 (#2614061)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> Morda je to delovalo zaradi spomina na jugoslovansko hiperinflacijo, ne vem. Ampak tudi italija je imela podobno politiko in je delovala desetletja. V malo blazji obliki (pa neuspesno) tudi UK.

Izgleda, da za nas južnjake velja, da sistem lahko relativno dobro deluje edino tako, da nas ves čas malo nategujejo.
Drzi. Zal.

Strani: 1