Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako se zaščititi pred Microsoftom?

Strani: 1

anon-356000 sporočil: 25
[#2610102] 28.07.16 15:47
Odgovori   +    14
čas vnosa: 28.07.16 15:11
Za surfanje po internetu in pisanje besedil nam res ni potrebno plačevati Microsoftu, ki je parazit tega sveta.

Namesto worda uporabljajte zastonj open office, namesto worda pa linux, pa še noben virus se ne prime.

Sploh pa bi morali brezplačne (last človeštva!) programe brez izjeme uporabljati v javni upravi, ne pa da Microsoft vsako leto molze težke milijone iz proračuna. Kot zgled si vzemite upravo mest Dunaj in Muenchen, ki delujeta izključno na odprtokodnih programih.

Da o "šnofanju" v najbolj intimne podrobnosti posameznika niti ne govorim!
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610103] 28.07.16 15:49
Odgovori   +    5
Kako se zaščititi pred Microsoftom?
Težka bo. Morda najbolje tako, da uporabljate kakšen drug OS ;)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610105] 28.07.16 15:54 · odgovor na: anon-356000 (#2610102)
Odgovori   +    5
[Sorrento]
Za surfanje po internetu in pisanje besedil nam res ni potrebno plačevati Microsoftu, ki je parazit tega sveta.

Namesto worda uporabljajte zastonj open office, namesto worda pa linux, pa še noben virus se ne prime.

Sploh pa bi morali brezplačne (last človeštva!) programe brez izjeme uporabljati v javni upravi, ne pa da Microsoft vsako leto molze težke milijone iz proračuna. Kot zgled si vzemite upravo mest Dunaj in Muenchen, ki delujeta izključno na odprtokodnih programih.

Da o "šnofanju" v najbolj intimne podrobnosti posameznika niti ne govorim!
Žal Open Office ni dorasel MS Office. Sicer pa ja, se tudi sam nagibam bolj k odprtokodnim alternativam.
greeny sporočil: 250
[#2610106] 28.07.16 15:56 · odgovor na: anon-204390 (#2610105)
Odgovori   +    2
Se strinjam, open office in njegova integracija v sisteme je še daleč od uporabnosti MS sistemov. Sodobno poslovanje, produktivnost,... pač zahteva vse to, kar ponujajo. "Last človeštva?" so pa seveda naredile mravlje, da je zastonj in kar tako samoumevno...
anon-93129 sporočil: 2.117
[#2610113] 28.07.16 17:17 · odgovor na: greeny (#2610106)
Odgovori   +    3
[greeny]
Se strinjam, open office in njegova integracija v sisteme je še daleč od uporabnosti MS sistemov. Sodobno poslovanje, produktivnost,... pač zahteva vse to, kar ponujajo. "Last človeštva?" so pa seveda naredile mravlje, da je zastonj in kar tako samoumevno...
Ne, sodobno poslovanje ne zahteva vsga kar ponujajo. Morda slabo polovico, dobro polovico pa so dodali sami za druge namene, ne vedno najbolj jasne. In prepuščajo vsakemu posamezniku naj se znajde v njihovih labirintih, da poišče in izklopi česar noče. Uporabno postane šele, ko odstraniš balast.
In poslovno zaslužkarski del? Vse kar danes šteje in je vredno, je informacija. Kupujejo podjetja in jih mastno preplačujejo prav zaradi informacij o strankah in njihovih navadah, ki jih s tem pridobijo. Od svojih uporabnikov pa jih dobijo zastonj (win10 do danes) oziroma jim jih celo zaračunajo (od jutri dalje). Precej cinično.
blink sporočil: 3.523
[#2610118] 28.07.16 17:51
Odgovori   +    1
Paranoiki naj ne uporabljajo spleta in je problem pred zlorabo zasebnosti rešen.
bc123a sporočil: 48.253
[#2610120] 28.07.16 17:54 · odgovor na: (#2610114)
Odgovori   +    1
[alek14]
Iz uporabe gredo: padi, kindli, raznorazni appi, Microsoft, ...
Zakaj pa kindli?! Moj je alive & well, in lepo downloada knjige za branje.

Se najmanj bo propadel kindle ob propadu papirnatih knjig, saj je dejansko nadomestek za knjigo - ostale stvari so bile pa fensi smensi in niso nadomestile nic (tablice, appi).
anon-43949 sporočil: 4.362
[#2610123] 28.07.16 17:59 · odgovor na: (#2610114)
Odgovori   +    4
[alek14]
Izgleda, da se je začel zaton informacijske "tehnologije". S svojo vsiljivostjo se je samouničila. Ljudje bodo uporabljali zgolj še tisto, kar je zares uporabno.
Iz uporabe gredo: padi, kindli, raznorazni appi, Microsoft, ...
Vrdnostno pa bodo izgubili, pametni telefoni zlasti Apple.
Iz AI pa ne bo nič, ker za kaj takega naši kompi niso dovolj zmogljivi.
Še najbolj proliferativni bodo verjetno inteligentni opozorilniki na nevarnosti v avtih. Samostojne vožnje pa ne bo še več desetletij. Še obstoječim sistemom se obeta omejitev (smrtne nesreče).
Govoriti o zatonu IT se mi zdi pretirano, prej bi rekel, da je obratno - vsega je preveč. Je namreč vtis, da je nastalo toliko novih možnosti, ki so videti "neuporabne", ker primanjkuje znanja in novih, predvsem integrativnih idej. Problem ni IT, ampak človeške omejitve, zaradi katerih traja dolgo časa, da pride do uporabe že razvitega.

Že če za primer vzamemo popularni Excel ali Word: koliko razpoložljivih funkcij pozna povprečni uporabnik in koliko jih uporablja pri svojem delu? Ali "pametni" telefon - koliko dejansko izrabljamo njegove zmožnosti? Nove izdaje prinašajo nove zmožnosti, a niti teh, ki jih že imamo, ne znamo dovolj izkoristiti.

Treba je imeti čas in voljo, da vedno bolj kompleksne naprave in funkcije spoznamo, prebavimo in jih vgradimo v svoj vsakdan - delo, zabavo, prosti čas ali kaj drugega.
anon-187668 sporočil: 5.835
[#2610124] 28.07.16 18:07 · odgovor na: anon-356000 (#2610102)
Odgovori   +    2
[Sorrento]
Namesto worda uporabljajte zastonj open office, namesto worda pa linux, pa še noben virus se ne prime.
OpenOffice je odličen program enako tudi LibreOffice in oba sta zastonj. Na žalost pa ne drži trditev, da se Linuxa noben virus ne prime.

Na spletni strani linuxandubuntu.com so zapisali: "There are viruses, trojans, worms and other types of malware that affect the Linux operating system ..." www.linuxandubuntu.c...cripts-etc
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2610131] 28.07.16 19:03 · odgovor na: anon-204390 (#2610105)
Odgovori   +    4
Za mojo specifično uporabo OO ubije MS Off na mestu. VSO proizvodno dokumentacijo imam v Calc, risbe pa iz Draw uvozim. Kljub nekaj ducatov risb je Calc še vedno okrog 1Mb; jih pač obdrži v vektor formatu. MS Off nočem niti zastonj, ker dobim zelene pikice, ko vidim tisti idiotski "ribon". Ker mi pravilna razmerja niso važna, risbo toliko časa deformiram da dobim največ informacij na najmanjšem prostoru. Uporabljam tudi ČB slike in komentarje, da naredim workflow liste, za posamezno delovno mesto.
Sem bil tudi na Linuxu, pa so tam tudi kanoni svoje vrste. Sedaj uporabljam Win7 in kar se le da odprtih programov, ki so velikokrat boljši, večinoma pa bistveno manj zasedejo disk.
anon-43949 sporočil: 4.362
[#2610137] 28.07.16 21:50 · odgovor na: PyotrNovak (#2610131)
Odgovori   +    2
[PyotrNovak]
Za mojo specifično uporabo OO ubije MS Off na mestu. VSO proizvodno dokumentacijo imam v Calc, risbe pa iz Draw uvozim. Kljub nekaj ducatov risb je Calc še vedno okrog 1Mb; jih pač obdrži v vektor formatu. MS Off nočem niti zastonj, ker dobim zelene pikice, ko vidim tisti idiotski "ribon". Ker mi pravilna razmerja niso važna, risbo toliko časa deformiram da dobim največ informacij na najmanjšem prostoru. Uporabljam tudi ČB slike in komentarje, da naredim workflow liste, za posamezno delovno mesto.
Sem bil tudi na Linuxu, pa so tam tudi kanoni svoje vrste. Sedaj uporabljam Win7 in kar se le da odprtih programov, ki so velikokrat boljši, večinoma pa bistveno manj zasedejo disk.
Vsak uporabnik si sčasoma izoblikuje svoj sistem, s katerim se najbolj znajde in si najlažje pomaga. So pa potrebe in tudi znanje uporabnikov zelo različne in za splošno uporabne aplikacije, ki načeloma želijo zajeti čimveč potreb, je nevarno, da postanejo za skromnejšega uporabnika preobsežne in preveč zapletene. Še sreča, da imamo kar veliko izbiro.

Včasih je krožilo reklo, da rabimo (oziroma uporabljamo) toliko matematike, kolikor je znamo. Podobno velja za IT - več kot obvladamo, več rabimo. Ne pomaga, če imaš nekaj na razpolago, a tega ne obvladaš.
153 sporočil: 9.333
[#2610138] 28.07.16 22:46
Odgovori   +    1
Naslov sestavka: Kako se zaščititi pred Microsoftom?

Samo tako, da ga sploh ne uporabljamo.
Pisec sestavka Joe Chang nam sicer hoče
nekaj svetovati, a to, bržkone, še teoretično,
ne more delovati - digit je pač postal neolimit.

Sodražan
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610139] 28.07.16 23:17 · odgovor na: PyotrNovak (#2610131)
Odgovori   +    1
[PyotrNovak]
Za mojo specifično uporabo OO ubije MS Off na mestu. VSO proizvodno dokumentacijo imam v Calc, risbe pa iz Draw uvozim. Kljub nekaj ducatov risb je Calc še vedno okrog 1Mb; jih pač obdrži v vektor formatu. MS Off nočem niti zastonj, ker dobim zelene pikice, ko vidim tisti idiotski "ribon". Ker mi pravilna razmerja niso važna, risbo toliko časa deformiram da dobim največ informacij na najmanjšem prostoru. Uporabljam tudi ČB slike in komentarje, da naredim workflow liste, za posamezno delovno mesto.
Sem bil tudi na Linuxu, pa so tam tudi kanoni svoje vrste. Sedaj uporabljam Win7 in kar se le da odprtih programov, ki so velikokrat boljši, večinoma pa bistveno manj zasedejo disk.
Nedvomno je OO dovolj dober za 90% ali več funkcij, ki jih uporabljamo v vsakodnevnem življenju. Težava je v tistih preostalih parih odstotkih nalog. Osebno sem pred časom eksperimentiral z eno večjo excelovo datoteko, ki je OO nikakor ni uspel prebaviti, po večkratnem sesuvanju sem obupal.
anon-356000 sporočil: 25
[#2610154] 29.07.16 08:16
Odgovori   +    0
čas vnosa: 28.07.16 22:12
Tako linux kot tudi open office (ali libre office) se lahko odlično uporabljata tudi v podjetjih. V open officu je treba datoteke shraniti kot .doc ali .docx, da se jih lahko pošilja strankam. Zato imamo to tudi kot interni standard v podjetju.

"Last človeštva" seveda pomeni, da so te programe razvili ravnotako ljudje (in ne mravlje kot to sarkastično ugiba en pisec tu gor), le da so se odpovedali materialni komponenti svojih avtorskih pravic.

Komur ta koncept ni poznan v praksi, naj npr. obišče wikipedio.
crt sporočil: 27.164
[#2610155] 29.07.16 08:20 · odgovor na: anon-356000 (#2610154)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 29.07.2016 08:22
imam linux na serverjih od uh... blizu 20 let, od slackwara in naprej.

na desktopu/laptopu pa zadnjih par let.

to drugo krajsi cas zato, ker je za ne-serversko uporabo bilo kar dolgo zelo res tisto "linux is only free if your time has no value". vendar danes ni vec tako.

za dnevno rabo je se najvecja okornost to, da je microsoft po tistem, ko je kupil skype, nehal nadgrajevati linux verzijo in so potem obcasno situacije, zlasti v group chatih, joj ze spet vsem normalno dela, samo crtu ne :)
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2610161] 29.07.16 08:54 · odgovor na: crt (#2610155)
Odgovori   +    0
dual boot, pa maš mir.

osebno sem imel za desktop rabo najraje 2k, še danes se mi včasih nostalgično zakolca. potem je šlo navzdol. ok, za administracijo so bili xp-ji precej prijazni, pod pogojem, da si je človek vzel cajt in jih razmesaril z autopatcherjem in podobnim. od viste naprej pa težko najdem lepo besedo za ms os-e, čeprav sem jih primoran še naprej uporabljat, enostavno zato, ker je cel kup meni koristnega programja spisanega izključno za winse. 90% tržnega deleža imajo in to potegne za sabo svašta. if you can't beat them, join them :/
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610167] 29.07.16 09:11 · odgovor na: (#2610156)
Odgovori   +    2
[alek14]
Folku se ne zdi več vredno ukvarjati z IT. Hočejo eno delujočo rešitev pa da je mir. Zato je tak odpor do WIN10. Poleg tega pa hoče vsak imeti licenco trajno in fizično v lasti (zato odpor do Kindla ipd.). Koncept najema je mrtev, ker ga odjemalci nočejo. Preživi lahko le toliko časa doker ima ponudnik monopol. "Tangible asset" je nekaj kar ljudje razumejo.
Prvo drži, drugo pač ne. Licenciranje SW čedalje bolj postaja najemni model, posebej se to kaže z rešitvami v oblaku, klasične desktop aplikacije postajajo zgodovina. Je pa res, da bo OS postajal čedalje bolj zastojn. Lahko si misliš zakaj, gre v bistvu za prodajni kanal.
bc123a sporočil: 48.253
[#2610175] 29.07.16 10:15 · odgovor na: (#2610146)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [bc123a]
> > [alek14]
> > Iz uporabe gredo: padi, kindli, raznorazni appi, Microsoft, ...
>
> Zakaj pa kindli?! Moj je alive & well, in lepo downloada knjige za branje.
>


Ne grejo v prodajo. Papirnate knjige so v porastu povsod po svetu.

www.theguardian.com/...ales-surge

So pa info v zvezi s tem zelo omejene, ker Amazon jasno ne oglašuje (in tudi skrbno nadzoruje informacije o tem), da ne gre. Je pa Amazon že razmišljal o ukinitvi Kindla.

www.forbes.com/sites...2143405bfc
Kindle je predobro narejen. Brez planned obsolescence. Ljudje se vedno berejo in kupujejo knjige na updateanih firstgen kindlih.

V primerjavi s tem je fist gen ipad (kaj sele iphone) uporaben samo za podlozit majavo mizo.

Prodaja kindlov v brick & mortar knjigarnah pa res nic ne pove o appealu, najvec kindlov proda amazon direktno, saj je net retailer.

Da so pa papirnate knjige v porastu overall, pa prvic slisim.

Pri amazonu so paying ebooks ze zdavnaj povozile papirnate knjige, leta nazaj.
bc123a sporočil: 48.253
[#2610176] 29.07.16 10:18 · odgovor na: (#2610146)
Odgovori   +    2
[alek14]
www.forbes.com/sites...2143405bfc
"Assuming a 3-year replacement cycle,"

napacna predpostavka. to ni tablica, po vzdrzljivosti je blizje klasicnemu avtu kot pa tablici ali notebooku. blazno overdesigned baterije - 30 dni branja brez polnjenja na zacetku, ampak hej, tudi ko ti baterije padejo na 1/3 kapacitete, kar je za tablice in telefone smrt, imas se vedno 10 dni branja na polnjenje.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2610216] 29.07.16 13:52 · odgovor na: anon-204390 (#2610139)
Odgovori   +    0
Mogoče je čas za preskok v bazo podatkov, ki lahko bolje obdeluje velike količine podatkov? Ugibam ;))
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610224] 29.07.16 14:27 · odgovor na: PyotrNovak (#2610216)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
Mogoče je čas za preskok v bazo podatkov, ki lahko bolje obdeluje velike količine podatkov? Ugibam ;))
Nedvomno. Ampak hočem ti razložit, v čem je generalni problem prehoda na OO. Po računovodstvu, kontrolingu, financah, proizvodnji ...you name it oddelkih se valja na miljone ekscelovih mojstrovin in dokler jih OO ne bo sposoben predelati, pač ne bo resna alternativa MS. Imaš pa na trgu sedaj že kar nekaj alternativ npr. FreeOffice in kitajski Kingsoft Office. S slednjim sem se igral in res je dober, samo ne vem če je poslovenjen.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2610228] 29.07.16 14:32 · odgovor na: (#2610200)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [vickibedi]
> > [alek14]
>
> > Folku se ne zdi več vredno ukvarjati z IT. Hočejo eno delujočo rešitev pa da je mir. Zato je tak odpor do WIN10. Poleg tega pa hoče vsak imeti licenco trajno in fizično v lasti (zato odpor do Kindla ipd.). Koncept najema je mrtev, ker ga odjemalci nočejo. Preživi lahko le toliko časa doker ima ponudnik monopol. "Tangible asset" je nekaj kar ljudje razumejo.
>
> Prvo drži, drugo pač ne. Licenciranje SW čedalje bolj postaja najemni model, posebej se to kaže z rešitvami v oblaku, klasične desktop aplikacije postajajo zgodovina. Je pa res, da bo OS postajal čedalje bolj zastojn. Lahko si misliš zakaj, gre v bistvu za prodajni kanal.

Razumem, toda uporabniki tega nočejo. To lahko špila, le dokler ima ponudnik monopol.
Jaz sem v dozadnjega uporabljal WinXP in Office 2007. Vse je špilalo. Saj imam (že nekaj časa) Win10 in Office 365, ki ni enako hiter oz. zanesljiv. Je pa nekaj goodijev (enostavnost redko uporabljanih funkcij).
Obalk zame zasebno ne pride v poštev, ker sem zelo zaseben. Službeno pa... vse kar delam je poslovna skrivnost in ne sme fizično iz podjetja, pa še tu je vse kripto. NSA izvaja tudi industrijsko vohunjenje in oblaki so za njih prozorni.
Monopol ni nujen, večina zaprtokodnih sistemov povzema tak model licenciranja. Pri tem ni nujno da so podatki v oblaku, lahko so shranjeni tudi lokalno, ni problema. Bistvena razlika je v tem, da te proizvajalec lupi vsako leto za licence.
bc123a sporočil: 48.253
[#2610237] 29.07.16 14:44 · odgovor na: (#2610198)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [bc123a]
> > [alek14]
> > www.forbes.com/sites...2143405bfc
>
> "Assuming a 3-year replacement cycle,"
>
> napacna predpostavka. to ni tablica, po vzdrzljivosti je blizje klasicnemu avtu kot pa tablici ali notebooku. blazno overdesigned baterije - 30 dni branja brez polnjenja na zacetku, ampak hej, tudi ko ti baterije padejo na 1/3 kapacitete, kar je za tablice in telefone smrt, imas se vedno 10 dni branja na polnjenje.

Vse so to dobri USP-ji, škoda le, da jih trg ne prepozna. Številke forbesa so res kvalificirano ugibanje, a dejstvo, da je Amazon razmišljal o uknitvi, je tudi informativno. Tudi o tem je nekaj pisalo, a že pred časom.
Zna biti da je to bilo v casu, ko je Amazon na trg dajal Kindle Fire (ki je seveda drazji, po moje z vecjim profit marginom, in te navlece se na kaj drugega kot knjige), in potem se Fire Phone. Po moje bo Kindle Fire prej crknil kot pa Kindle, phone mislim da je ze.

Strani: 1