22 min
Agencija za energijo vztraja: elektrika se bo julija obračunavala po novem in konec!
1 ura
Applova prodaja na Kitajskem upadla za petino
2 uri
Top službe – ESA, LTH Castings, NLB, Danfoss, Comtrade, Unior, Gorenjska banka ...
2 uri
Iz NS Triglava odstopil Valjavec
3 ure
Kupil sem delnico še enega podjetja na področju čipov
4 ure
EP potrdil prenovljena fiskalna pravila EU - zadnji korak morajo zdaj storiti še članice
4 ure
Svetovna turistična organizacija in Hrvaška ustanavljata raziskovalni center za trajnostni turizem 2
4 ure
Varovalka pri uvozu kmetijskih proizvodov iz Ukrajine v EU
4 ure
24ur: Kriminalisti obiskali Snežiča in Hajdinjaka
5 ur
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
5 ur
(intervju) Delegirane naloge nikoli ne bi smeli vzeti nazaj
6 ur
L. Mesec po srečanju socialnih partnerjev: Zdaj se bomo ukvarjali z davki in pokojninami! 11
6 ur
Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto (PRO)
6 ur
Razkrite bilance 2023: kako so lani poslovala podjetja politikov, znanih odvetnikov, lobistov, profesorjev ... 4
7 ur
Energetika Ljubljana ob koncu kurilne sezone znižuje ceno plina 1
7 ur
Borza NYSE tržne udeležence sprašuje, ali bi podprli prehod na 24-urno trgovanje z delnicami
7 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
7 ur
To je porsche, ki si zasluži pozornost tudi najbolj zagretih ljubiteljev bencinskih hlapov 6
8 ur
Novartis z visoko rastjo dobička in prihodkov
9 ur
Robert Golob kot izvoznik veselih slovenskih ljudskih plesov 1

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako smo Slovenci postali švabske gospodinje

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2609226] 22.07.16 06:49
Odgovori   +    13
Makroekonomsko gledano, je taksno obnasanje seveda katastrofa (sebicno, skodljivo za goobalno potrosnjo), ampak dokler lahko tako nemci furajo, in jih nihce ne useka po prstih, lahko tudi mi.

Tako da, stvari se odvijajo v pravi smeri (stabilizacije).
crt sporočil: 27.182
[#2609231] 22.07.16 07:21 · odgovor na: bc123a (#2609226)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: crt 22.07.2016 07:22
[bc123a]
Makroekonomsko gledano, je taksno obnasanje seveda katastrofa (sebicno, skodljivo za goobalno potrosnjo), ampak dokler lahko tako nemci furajo, in jih nihce ne useka po prstih, lahko tudi mi.
Tako da, stvari se odvijajo v pravi smeri (stabilizacije).
no, dva medklica...

- nas je mogoce vseeno malo lazje usekat po prstih kot nemcijo, ce bi se ravno kdo za stos lotil (vidite, vendarle je res, da kaznujemo tudi "pozitivne presezke", sicer smo slucajno zaceli ravno pri misih, ampak glejte kako smo nacelni in prizadevni)

- v primeru vecje svetovne ohladitve se ti izvoz ohladi prej kot drzavi, ki ga lahko podpira z vso svojo sicersnjo relativno tezo

sem ZELO za pragmatizem, vseeno pa ne kar pocez ako moze njemacka mozemo i mi, ker cisto ista situacija to ni.
smity sporočil: 248
[#2609237] 22.07.16 08:01
Odgovori   +    45
čas vnosa: 22.07.16 07:49
pa dajte no to ali denar kroži je pomembno v velikih gospodarstvih. Denar v Slovenijo tako in tako pride prek izvoznikov.

Števike, ki jih navajate pa me niti malo ne impresionirajo, recimo navajate celo da, če gledamo inflacijo smo po dohodku v povprečju revnejši kot pred nekaj leti.

Slovenec mora biti varčen, zakaj? Zato ker prihodnost ni tako bleščeča kot je nekateri hočejo predstaviti. Pomanjkanje reform,... Slovenci varčujejo ne ker bi bili škrti, ampak zato, da imajo rezervo za hude čase, toliko o zaupanju v državo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2609248] 22.07.16 08:48 · odgovor na: crt (#2609231)
Odgovori   +    0
[crt]
> [bc123a]
> Makroekonomsko gledano, je taksno obnasanje seveda katastrofa (sebicno, skodljivo za goobalno potrosnjo), ampak dokler lahko tako nemci furajo, in jih nihce ne useka po prstih, lahko tudi mi.
> Tako da, stvari se odvijajo v pravi smeri (stabilizacije).

no, dva medklica...

- nas je mogoce vseeno malo lazje usekat po prstih kot nemcijo, ce bi se ravno kdo za stos lotil (vidite, vendarle je res, da kaznujemo tudi "pozitivne presezke", sicer smo slucajno zaceli ravno pri misih, ampak glejte kako smo nacelni in prizadevni)

- v primeru vecje svetovne ohladitve se ti izvoz ohladi prej kot drzavi, ki ga lahko podpira z vso svojo sicersnjo relativno tezo

sem ZELO za pragmatizem, vseeno pa ne kar pocez ako moze njemacka mozemo i mi, ker cisto ista situacija to ni.
Vse drzi, bil je preemptive medklic za komentarje o tem, kako skodljivo je obnasanje slovencev za makroekonomsko situacijo, ki bodo nedvomno sledili temu clanku :)

Slovenijo jebe diverzifikacija izvoza, prevec smo odvisni od nemcije, idola slovenskih malih obrtnikov (in politicne desnice).
bc123a sporočil: 48.253
[#2609251] 22.07.16 08:55 · odgovor na: (#2609247)
Odgovori   +    1
[republican]
> [smity]
> Slovenec mora biti varčen, zakaj? Zato ker prihodnost ni tako bleščeča kot je nekateri hočejo predstaviti.

Naša prihodnost ne bo nič bolj bleščeča, če bomo škrtarili, ampak kvečjemu manj. A ti res ni jasno, da škrtarjenje ni dobro za ekonomijo? Slovenija spada med države, ki jih je kriza najbolj prizadela predvsem zato, ker so se Slovenci ob nastopu krize usrali in preveč znižali zasebno potrošnjo.
Potrosnja pred krizo je bila bizarna. A je se vedno v sloveniji vec avtov, kot prebivalcev?
Takšni pač smo... že po naravi smo škrti, ob krizah postanemo pa še bolj. Ampak s škrtarjenjem ne bomo postali bogatejši (v nasprotju z mnenjem večine Slovencev) temveč vse bolj revni. Kar je pa po drugi strani dobro za izvoz, ker bomo zaradi nižjih plač vse bolj konkurenčni ;)
Z zmerno (in ne absurdno) potrosnjo bomo lahko bolj konkurencni.
0513ANITO sporočil: 10.823
[#2609253] 22.07.16 09:01 · odgovor na: bc123a (#2609251)
Odgovori   +    12
[bc123a]
> [republican]
> > [smity]
> > Slovenec mora biti varčen, zakaj? Zato ker prihodnost ni tako bleščeča kot je nekateri hočejo predstaviti.
>
> Naša prihodnost ne bo nič bolj bleščeča, če bomo škrtarili, ampak kvečjemu manj. A ti res ni jasno, da škrtarjenje ni dobro za ekonomijo? Slovenija spada med države, ki jih je kriza najbolj prizadela predvsem zato, ker so se Slovenci ob nastopu krize usrali in preveč znižali zasebno potrošnjo.

Potrosnja pred krizo je bila bizarna. A je se vedno v sloveniji vec avtov, kot prebivalcev?

> Takšni pač smo... že po naravi smo škrti, ob krizah postanemo pa še bolj. Ampak s škrtarjenjem ne bomo postali bogatejši (v nasprotju z mnenjem večine Slovencev) temveč vse bolj revni. Kar je pa po drugi strani dobro za izvoz, ker bomo zaradi nižjih plač vse bolj konkurenčni ;)

Z zmerno (in ne absurdno) potrosnjo bomo lahko bolj konkurencni.
Denar je potrebno pustiti tistim, ki ga ustvarijo. Naj oni trošijo.

Ne pa da nemesto ustavrjalcev denarja troši tisti, ki se na njih šlepa.
crt sporočil: 27.182
[#2609254] 22.07.16 09:02 · odgovor na: 0513ANITO (#2609253)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: crt 22.07.2016 09:03
[0513ANITO]
Denar je potrebno pustiti tistim, ki ga ustvarijo. Naj oni trošijo.
saj to se dogaja. centralne banke ustvarjajo denar in ga trosijo na trgu :)
anon-398834 sporočil: 33
[#2609269] 22.07.16 09:20
Odgovori   +    2
Članek s takim naslovom si ne zasluži branja...
anon-398834 sporočil: 33
[#2609275] 22.07.16 09:33 · odgovor na: anon-398834 (#2609269)
Odgovori   +    3
[SB2412]
Članek s takim naslovom si ne zasluži branja...
Pa sem vseeno začel brati, vendar sem nehal, ko sem prišel do tebele povprečnega prihodka - povprečni dohodek iz zaposlitve v letu 2014 5.142 EUR - to je 428 EUR mesečno...?! BDP na prebivalca v letu 2014 je bil 18.093 EUR. Ne vem - a česa tukaj ne razumem. Kakorkoli že - ne vem od kod izraz "švabska gospodinja", še nisem slišal...in naslov nima nobene veze z vsebino.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2609279] 22.07.16 10:01 · odgovor na: (#2609247)
Odgovori   +    5
[republican]
> [smity]
> Slovenec mora biti varčen, zakaj? Zato ker prihodnost ni tako bleščeča kot je nekateri hočejo predstaviti.

Naša prihodnost ne bo nič bolj bleščeča, če bomo škrtarili, ampak kvečjemu manj. A ti res ni jasno, da škrtarjenje ni dobro za ekonomijo? Slovenija spada med države, ki jih je kriza najbolj prizadela predvsem zato, ker so se Slovenci ob nastopu krize usrali in preveč znižali zasebno potrošnjo. Takšni pač smo... že po naravi smo škrti, ob krizah postanemo pa še bolj. Ampak s škrtarjenjem ne bomo postali bogatejši (v nasprotju z mnenjem večine Slovencev) temveč vse bolj revni. Kar je pa po drugi strani dobro za izvoz, ker bomo zaradi nižjih plač vse bolj konkurenčni ;)
Makroekonomsko gledano ja. Ampak slo je mikroekonomija, vezana na uvoz-izvoz. Od nase ekcesne porabe imajo korist predvsem Nemci, Kitajci, oz kdorkoli od katerega kupujemo izdelke siroke potrosnje.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2609289] 22.07.16 10:47 · odgovor na: (#2609281)
Odgovori   +    1
[republican]
> [vickibedi]
> Od nase ekcesne porabe imajo korist predvsem Nemci, Kitajci, oz kdorkoli od katerega kupujemo izdelke siroke potrosnje.

Pa tudi slovenska podjetja, ki prodajajo nemške in kitajske izdelke...
Ja od teh servisnih storitev tudi nekaj, ampak to je 10% od porabe.
In če smo že pri Kitajski... zakaj misliš, da se kitajska vlada tako trudi spremenit Kitajce iz slabih potrošnikov v dobre? Saj bi lahko živeli samo od izvoza...
Kitajska, ZDA ... in podobna gospodarstva niso primerljiva. Oni so lahko skoraj samozadostna gospodarstva (se poganjajo na lastno potrosnjo) .

Slovenec pa tradicionalno prisega na hardware, beri hisa in avto. Edino tukaj ponavadi ni pretirano skrt. Avti so vecinoma uvozeni, zato od tega ni neke koristi, medtem ko je housing dobra priloznost za domace firme vseh sort.
FIN-454644 sporočil: 10.889
[#2609294] 22.07.16 11:01
Odgovori   +    7
Nemanici in pridanici gledajo v pisker svabskim gospodinjam z namenom: kako priti do tega, kar svabske gospodinje imajo. Preklete gospodinje, naj dajo, k majo. Vzemimo jim.
smity sporočil: 248
[#2609324] 22.07.16 13:32 · odgovor na: (#2609315)
Odgovori   +    5
čas vnosa: 22.07.16 12:26
daj povej kje delaš, če sploh delaš?

a ti veš kako težko je zaslužit, kako je treba garat? Kaj ti sploh veš?

En namig, če si slovenski izvoznik, ponavadi poddobavitelj, tuji firmi. Ne dobavljaš širokim množicam, tvoji kupci so profesionalci, ki obrnejo vsak cent. In ti misliš da bo tak garač mirno požrl, da se mu plača zmanjša za 10%?

V poslu moraš biti NAJBOLJŠI, in to da si najboljši je v močnem konfliktu interesov s logiko prejšnjega sistema, ki kar puhti iz tebe. Tukaj bo počasi prišlo do sprememb, lahko da se ti ne boš spremenil ampak okolje se pa bo in ti svetujem spremeni se, bo lažje za vse.
ugovsek sporočil: 161
[#2609327] 22.07.16 13:50 · odgovor na: anon-398834 (#2609275)
Odgovori   +    2
[SB2412]
> [SB2412]
> Članek s takim naslovom si ne zasluži branja...

Pa sem vseeno začel brati, vendar sem nehal, ko sem prišel do tebele povprečnega prihodka - povprečni dohodek iz zaposlitve v letu 2014 5.142 EUR - to je 428 EUR mesečno...?! BDP na prebivalca v letu 2014 je bil 18.093 EUR. Ne vem - a česa tukaj ne razumem. Kakorkoli že - ne vem od kod izraz "švabska gospodinja", še nisem slišal...in naslov nima nobene veze z vsebino.
Hvala, da ste se vendarle odločili brati.

Navajal sem podatke Sursa. Na člana gospodinjstva v povprečju znaša dohodek iz naslova zaposlitve toliko kot sem navedel. Ne gre za povprečno plačo zaposlenih, če ste morda na to pomislili.

Sem sklepal, da vsi bralci niso seznanjeni z izrazom 'švabska gospodinja' (nad tem poimenovanjem so me pred leti navdusili pri Economistu www.economist.com/ne...il-swabian -, kar v clanku tudi omenjam), zato sva s se s kolegom potrudila razloziti kaj to pomeni.

Lep pozdrav,
Jure Ugovšek
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2609360] 22.07.16 18:31 · odgovor na: (#2609291)
Odgovori   +    2
[republican]
> [vickibedi]
> Avti so vecinoma uvozeni, zato od tega ni neke koristi

Motiš se... tudi od uvoženih avtomobilov živi precej Slovencev... od prodajalcev avtomobilov in rezervnih delov, do serviserjev, bencinskih črpalk in avtopralnic.
Nedvomno. Je pa vprasanje ce je za to potrebno imeti ravno najnovejsi vozni park...
Na vprasanje ali Trosenje ali sparanje v teh casih ni ravno enoznacen odgovor...celo v tradicionalno potrosniskih ekonomijah ne
.www.mauldineconomics...-toga-toga
anon-103879 sporočil: 20
[#2609362] 22.07.16 18:53
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-103879 22.07.2016 18:54
Neomejena rast potrošnje na planetu z omejenimi viri ... Da se le ne bo sesula ekonomija, če pa se sesuje cel svet zaradi tega pa so what ... Kje se bo to ustavilo ...

Strani: 1