Strani: 1 2

bc123a sporočil: 48.253
[#2596200] 13.05.16 21:29
Odgovori   +    3
"oblak v podjetju" ne obstaja.

to je navadna strezniska soba, ki jo poznamo ze 20 let. ne nudi cisto nobene prednosti oblacne arhitekture, ki so:

1) skalabilnost. ce vasa spletna trgovina cez noc postane noro obiskana, vam nic ne pomaga, ce bo treba v vas "oblak" v kleti instalirati nove fizicne racunalnike.

v nasprotnem primeru lahko, ce imate najet prostor v pravem oblaku, z nekaj kliki povecate zmogljivost za 10x ali 100x (pa kreditno kartico pripravite seveda).

2) redundanca. amazonove cone dostopa so namenjene temu, da lahko imate streznike pripravljene in ugasnjene na vecih fizicnih lokacijah obenem. ce se so z delovanjem enega podatkovnega centra tezave, lahko z nekaj kliki celotno infrastrukturo pozenete v drugi coni. ali pa na drugem kontinentu.

skratka, ne bluzite o "lastnem oblaku". to ne obstaja, razen za google in podobne velikane.

in, ce se ne motim je izraz "oblak" prisel iz topologije mnozice redundantnih porazdeljenih racunalnikov. kar vasa soba v kleti, pardon, "lastni oblak" z 10 serverji gotovo ni.
anon-184116 sporočil: 255
[#2596206] 14.05.16 05:56 · odgovor na: bc123a (#2596200)
Odgovori   +    2
Ti žena ne da, da tako zakrknjeno zagrenjeno komentiraš stvari, na katere se prav nič ne spoznaš. Pia ti je že pred petimi leti lepo razložila, kaj je računalništvo v oblaku forum.finance.si/?m=...single#top in kakšno prihodnost ima. Ti pa še dandanes ne veš in ne razumeš prav ničesar. Si pa seveda največji ekspert kot na vseh drugih področjih. Zavidljivo visoko postavljen nivo samopodobe imaš. Takim smo včasih rekli domišljavec.

Naj ti vsaj malo namignem; danes gre računalništvo v oblaku v dve smeri: ena so veliki računalniški centri, drugo pa množica malih podjetij, ki želi konkurirati velikim. Članek je v celoti kar dobro napisan ima pa nekaj napak, ki bistveno ne znižajo vrednosti članka. Med napakami članka zagotovo ni ta, ki jo izpostavljaš ti.

Mene osebno tudi moti, da članek ni podpisan. Strokovni članki, še bolje bi pa bilo da kar vsi, morajo imeti znanega pisca. Velika napaka Financ, da imajo anonimne prispevke.
bc123a sporočil: 48.253
[#2596217] 14.05.16 10:15 · odgovor na: anon-184116 (#2596206)
Odgovori   +    0
Za razliko od vecine piscev in komentatorjev ze nekaj let uporabljam amazonov oblak in lahko utemeljeno recem da nimate pojma. Naredi si zastonj account na aws, se malo poigraj, pa bos videl a) kaj je tazaresni oblak in b) razumel kaj hocem povedati, c) razumel zakaj v sloveniji ni resne oblacne ponudbe.

Pa brez zamere.
Gustl sporočil: 13.629
[#2596223] 14.05.16 10:24 · odgovor na: anon-184116 (#2596206)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Gustl 14.05.2016 10:28
[pregreha]
Mene osebno tudi moti, da članek ni podpisan. Strokovni članki, še bolje bi pa bilo da kar vsi, morajo imeti znanega pisca. Velika napaka Financ, da imajo anonimne prispevke.

Podpis avtorja je vedno med podnaslovom in sliko.
Gustl sporočil: 13.629
[#2596224] 14.05.16 10:28
Odgovori   +    1
Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.

Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.

Veliko pa gre brez problema v oblak.
Endimion sporočil: 10.307
[#2596225] 14.05.16 10:41 · odgovor na: bc123a (#2596217)
Odgovori   +    1
en.wikipedia.org/wik...ent_models

V bistvu je praktično vse, razen onega najbolj osnovenga, kjer en server servisira 5 klientov, nekakšen mini ali mikro oblak.

že dva Domain Controllerja ali pa distributed file system je po vsebini oblak. Userji dejansko vidijo eno logično reč, ki pa ima spodaj dva ali več fizičnih.. podobno je s FailOver Clustri na podatkovnih strežnikih...

Da bi pa za 50 zaposlenih denimo postavljal Azure v kevdru... je pa totalen strel v koleno....

Ženi od mojega prijatelja so uspeli pred leti SAP prodati... v firmo z 9 zaposlenimi...
bc123a sporočil: 48.253
[#2596226] 14.05.16 10:48 · odgovor na: bc123a (#2596217)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 14.05.2016 10:57
In sploh mi gre na jetra da o tej tehnologiji pisejo ljudje, ki amazonovih storitev niti videli niso, obenem pa se jim zapise kaksno veliko prednost ima amazon pred ostalimi playerji, ki so vsi po vrsti it korporacije.

Clovek bi pricakoval vsaj to da si iz radovednosti naredijo zastonj amazon aws account in pogledajo kaj za vraga je ta stvar ki je 5 let pred ibm.

Pa fajn bi bilo pogledati vsaj definicijo na wikipediji, kaj je cloud computing in ne zlorabljati izraza za ponudbo, ki to ni.
bc123a sporočil: 48.253
[#2596227] 14.05.16 10:50 · odgovor na: Endimion (#2596225)
Odgovori   +    0
[Endimion]
en.wikipedia.org/wik...ent_models

V bistvu je praktično vse, razen onega najbolj osnovenga, kjer en server servisira 5 klientov, nekakšen mini ali mikro oblak.

že dva Domain Controllerja ali pa distributed file system je po vsebini oblak. Userji dejansko vidijo eno logično reč, ki pa ima spodaj dva ali več fizičnih.. podobno je s FailOver Clustri na podatkovnih strežnikih...

Da bi pa za 50 zaposlenih denimo postavljal Azure v kevdru... je pa totalen strel v koleno....

Ženi od mojega prijatelja so uspeli pred leti SAP prodati... v firmo z 9 zaposlenimi...
Mislim da sap ponuja bootable image svojega sw za male firme za amazonov oblak.

Placilo lepo na uro delovanja.

To je pravi oblak!
bc123a sporočil: 48.253
[#2596228] 14.05.16 10:52 · odgovor na: Gustl (#2596224)
Odgovori   +    0
[Gustl]
Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.

Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.

Veliko pa gre brez problema v oblak.
Ce hocete v ms, ne pustit tehnicarjem da si naredijo amazon account, ker potem ne bodo hoteli frugam :)

Popplnoma resno :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2596229] 14.05.16 10:53 · odgovor na: Endimion (#2596225)
Odgovori   +    2
No, nisem ziher da sta dve kapljici vode v zraku ze oblak :P
Endimion sporočil: 10.307
[#2596230] 14.05.16 11:00 · odgovor na: bc123a (#2596229)
Odgovori   +    1
sta.. a zelo zelo majhen :)

Mi smo v firmi enkrat šli računat, koliko bi za naše potrbe to na mesec koštalo.. in prišli do ugotovitve, da je pač za nas ceneje imet svoj HW in basta
bc123a sporočil: 48.253
[#2596231] 14.05.16 11:12 · odgovor na: Endimion (#2596230)
Odgovori   +    0
[Endimion]
sta.. a zelo zelo majhen :)

Mi smo v firmi enkrat šli računat, koliko bi za naše potrbe to na mesec koštalo.. in prišli do ugotovitve, da je pač za nas ceneje imet svoj HW in basta
Seveda. Amazon ni poceni. Zato pa pravim gustlu, naj tehnicarjev ne pusti na amazon, ker oni bodo uzivali, firma bo pa placala vec kot drugje, kjer je ponudba skromnejsa, ni pa tako "fajn" in ni vsega pri roki.
anon-184116 sporočil: 255
[#2596232] 14.05.16 11:12 · odgovor na: bc123a (#2596226)
Odgovori   +    0
Poslušaj dečko; vse, vsaka storitev, ki ne deluje na tvojem računalniki ali v mreži, je oblak. Zdaj razumeš?

Amazon ni samo trgovina, pač pa predvsem IT firma, ki si je uredila tudi trgovino in še kaj.
crt sporočil: 27.190
[#2596233] 14.05.16 11:17 · odgovor na: bc123a (#2596228)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.
>
> Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.
>
> Veliko pa gre brez problema v oblak.

Ce hocete v ms, ne pustit tehnicarjem da si naredijo amazon account, ker potem ne bodo hoteli frugam :)

Popplnoma resno :)
a bit late for that :)
Gustl sporočil: 13.629
[#2596234] 14.05.16 11:17 · odgovor na: bc123a (#2596228)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [Gustl]
> Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.
>
> Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.
>
> Veliko pa gre brez problema v oblak.

Ce hocete v ms, ne pustit tehnicarjem da si naredijo amazon account, ker potem ne bodo hoteli frugam :)

Popplnoma resno :)
To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
anon-184116 sporočil: 255
[#2596236] 14.05.16 11:26 · odgovor na: Gustl (#2596223)
Odgovori   +    0
Hvala, uporabljam Iphon, zato sem kar štirikrat preletel tekst, vendar avtorja ni bilo napisanega. Hvala, da ste ga dodali in čestitke avtorju za odličen članek. Morda nekaj trditev predvsem s finančne perspektive ne drži popolnoma, vendar je to stvar osebne presoje.

Me pa moti, ker je med pisanjem komentarja po sredi okenca ves čas moteča rdeča črta z napisom, koliko člankov je še na voljo. Vendar razumem, da je zelo težko oblikovati idealno stran uporabno prav za vse telefone. Oblikovno in IT strokovno so Finance daleč najboljše v celotni Sloveniji in upam si trditi "da boga mi i šire".
Gustl sporočil: 13.629
[#2596237] 14.05.16 11:29 · odgovor na: anon-184116 (#2596236)
Odgovori   +    0
[pregreha]
Hvala, uporabljam Iphon, zato sem kar štirikrat preletel tekst, vendar avtorja ni bilo napisanega. Hvala, da ste ga dodali....
Avtor je ze ves cas tam, nic nismo spreminjali.

Me pa moti, ker je med pisanjem komentarja po sredi okenca ves čas moteča rdeča črta z napisom, koliko člankov je še na voljo. Vendar razumem, da je zelo težko oblikovati idealno stran uporabno prav za vse telefone. Oblikovno in IT strokovno so Finance daleč najboljše v celotni Sloveniji in upam si trditi "da boga mi i šire".
Hvala. Preverim to pasico.
bc123a sporočil: 48.253
[#2596238] 14.05.16 11:31 · odgovor na: anon-184116 (#2596232)
Odgovori   +    2
[pregreha]
Poslušaj dečko; vse, vsaka storitev, ki ne deluje na tvojem računalniki ali v mreži, je oblak. Zdaj razumeš?
dragec, to je pac tvoja definicija. ne vem, kako si povezan z oblacenjem (jaz sem striktno uporabnik amazonovih storitev), ampak definicija je:

"the practice of using a network of remote servers hosted on the Internet to store, manage, and process data, rather than a local server or a personal computer."

ja, drzi, da sta dva povezana racunalnika strogo gledano ze network.

ampak po zdravi pameti pa osem serverjev v eni kleti na drugi strani slovenije se ni oblak, tako kot osem kapljic vode v zraku se ni oblak.

Bom opisal razliko med tem, kaj vse folk prodaja kot "oblak", in kaj je zame oblak na primeru mesnice. Olrajt?

Recimo, lokalni vaski kmet, ki prodaja svinjske in goveje polovice je recimo tudi mesnica. Okej? Ampak Amazonova mesnica pa izgleda tako:

- ponujajo svinjske polovice za vecje odjemalce
- ponujajo vse od drobovine do najlepsih kosov mesa, vse licno zapakirano, stehtano, in na ogled
- imajo cel kup dobaviteljev z geografskim poreklom, tako da lahko kupis goveji zrezek vzgojen v japonskem, tistega v nemciji, ali pa tistega v juzni ameriki.
- ponujajo tudi gotovo hrano, pri cemer si izberes poreklo mesa, meso, oni ti pa skuhajo golaz, obaro, pecenko, kar zelis, tudi za eno samo porcijo.
- karkoli kar ponujajo, lahko kupis od 100 gramov naprej, ni minimuma.
- vstop v trgovino imajo vsi, ki imajo pri sebi kreditno kartico in mobilni telefon.

Zaradi tega je ponudba malo (ali pa zelo) drazja od konkurence. Ampak konkurenca:

- prodaja robo iz celega sveta, vendar samo svinjske ali goveje polovice, za kupit robo pa moras biti pravna oseba (IBM). Intenzivno dela na tem da bi prodajal tudi 10kg kose mesa.
- zacel je kot restavracija, sedaj pa prodaja tudi goveje in svinjske polovice in se trudi da bi povezal restavracijo z backendom (Microsoft)

- imajo svojo farmico z 10 prasici in 10 kravami, in ko hoces kaj kupiti, zakoljejo kravo ali prasica, razrezejo, in ti dostavijo domov (lokalni dobavitelji).

- obstajajo tudi male firmice, ki preprodajajo amazonovo/IBM/Microsoftov robo, in jo lepo zapakirajo, nekateri uporabljajo eksoticne recepte in zacimbe, drugi ti dajejo zastonj, vendar so zrezki v obliki sponzorja dneva (na zrezku pise CocaCola), ker je to pac biznis model.

- Ta mali, predvsem kmetje z malo credo, sploh ne vedo kaj ponuja amazon, in so zelo uzaljeni, ko jim reces da tebe pa zanima 5 porcij kuhane govedine s hrenom.

Okej? Razumemo sedaj stanje trga oblacnih in "oblacnih" storitev?
Vinci sporočil: 5.933
[#2596239] 14.05.16 11:32 · odgovor na: bc123a (#2596228)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.
>
> Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.
>
> Veliko pa gre brez problema v oblak.

Ce hocete v ms, ne pustit tehnicarjem da si naredijo amazon account, ker potem ne bodo hoteli frugam :)

Popplnoma resno :)
Azure je fajn! V zadnjem letu so naredili nor napredek, pa mislim, da so zdaj tudi cene malo nižje, ker pred enim letom so bile bistveno višje od AWS. Jaz sem navdušen :)
anon-184116 sporočil: 255
[#2596240] 14.05.16 11:33 · odgovor na: Gustl (#2596237)
Odgovori   +    0
Hvala za pasico, in obvestilo o avtorju.
bc123a sporočil: 48.253
[#2596241] 14.05.16 11:34 · odgovor na: Gustl (#2596234)
Odgovori   +    1
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > Pri nas v skupini se pripravlja projekt selitve v oblak, ni se znano, ali Microsoft ali Amazon.
> >
> > Vsega sicer ne bo mogoce preselit, recimo print CMS smo ze imeli kratek cas na Norveskem pa je bila katastrofa, to ostaja in-house.
> >
> > Veliko pa gre brez problema v oblak.
>
> Ce hocete v ms, ne pustit tehnicarjem da si naredijo amazon account, ker potem ne bodo hoteli frugam :)
>
> Popplnoma resno :)

To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2596242] 14.05.16 11:35 · odgovor na: Vinci (#2596239)
Odgovori   +    0
[Vinci]
Azure je fajn! V zadnjem letu so naredili nor napredek, pa mislim, da so zdaj tudi cene malo nižje, ker pred enim letom so bile bistveno višje od AWS. Jaz sem navdušen :)
Okej, cene so potem sedaj samo malo visje od aws? :)

Resno, kaj pa je boljsega v azure od Aws? Nisem preizkusil, ampak sem vedno pripravljen na boljsi dil.

Nekako se mi zdi, da bi morali biti glede na zaostanek biti bistveno cenejsi... ?
crt sporočil: 27.190
[#2596243] 14.05.16 11:36 · odgovor na: bc123a (#2596241)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)

kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)
lessons learned imajo na corporate nivoju razpadni cas.... od atexa je ze nekaj let in bo sama sreca, ce ostane nova generacija top down idej samo pri oblaku.
bc123a sporočil: 48.253
[#2596245] 14.05.16 11:40 · odgovor na: crt (#2596243)
Odgovori   +    0
[crt]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
>
> kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)

lessons learned imajo na corporate nivoju razpadni cas.... od atexa je ze nekaj let in bo sama sreca, ce ostane nova generacija top down idej samo pri oblaku.
potem pa dajte vsaj lobirati za kak aws, da vam ne bodo ponudili (v analogiji z mesnico) kaksnega lokalnega mini kmeta kje na norveskem :)
crt sporočil: 27.190
[#2596246] 14.05.16 11:42 · odgovor na: bc123a (#2596245)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [crt]
> > [bc123a]
> > > [Gustl]
> > > To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
> >
> > kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)
>
> lessons learned imajo na corporate nivoju razpadni cas.... od atexa je ze nekaj let in bo sama sreca, ce ostane nova generacija top down idej samo pri oblaku.

potem pa dajte vsaj lobirati za kak aws, da vam ne bodo ponudili (v analogiji z mesnico) kaksnega lokalnega mini kmeta kje na norveskem :)
ja, lej... vemo... for what that's worth... :)
Gustl sporočil: 13.629
[#2596247] 14.05.16 11:43 · odgovor na: crt (#2596243)
Odgovori   +    0
[crt]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
>
> kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)

lessons learned imajo na corporate nivoju razpadni cas.... od atexa je ze nekaj let in bo sama sreca, ce ostane nova generacija top down idej samo pri oblaku.
Oblak je no-brainer in je totalno smiselen za skupino (ne nujno za posamezno firmo), ce ni komande "VSE moea notri, BREZ IZJEM". Cesar pa ni videti na vidiku.

+ prejsnji zajeb je bil v nasi veji skupine, torej Bonnier Business Press oz po novem BBP B2B.

Oblak je na ravni Bonnier AB.
crt sporočil: 27.190
[#2596248] 14.05.16 11:45 · odgovor na: Gustl (#2596247)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [crt]
> > [bc123a]
> > > [Gustl]
> > > To poteka na ravni glavne skupine. Nihce ne bo nic vprasal, se posebej ne mali oddelek v najmanjsi firmi v najmanjsem delu skupine :)
> >
> > kot da se to ni ze enkrat zgodilo :)
>
> lessons learned imajo na corporate nivoju razpadni cas.... od atexa je ze nekaj let in bo sama sreca, ce ostane nova generacija top down idej samo pri oblaku.

Oblak je no-brainer in je totalno smiselen za skupino (ne nujno za posamezno firmo), ce ni komande "VSE moea notri, BREZ IZJEM". Cesar pa ni videti na vidiku.
ce ostane pri oblaku, je to naceloma cisto ok, ker to ne posega tako brutalno v workflow in vsebino kot atex. in bo lahko tudi tehnicno zanimivo in koristno to obvladat. zdaj a bo zanimivo v smislu "may you live in interesting times" :) ...
Gustl sporočil: 13.629
[#2596249] 14.05.16 11:47 · odgovor na: bc123a (#2596245)
Odgovori   +    0
[bc123a]

potem pa dajte vsaj lobirati za kak aws, da vam ne bodo ponudili (v analogiji z mesnico) kaksnega lokalnega mini kmeta kje na norveskem :)
V igri sta samo MS in Amazon. Saj lahko, da je ze odloceno pa ne vem. Nam je vseeno, ker ni razloga, da nam ne bi bilo, ker nimamo vpliva. Torej skoda energije.

Lobiras lahko tu le zato, da se bolje pocutis, ker si probal. Ampak bolje se pocutis tudi po piru po tenisu :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2596251] 14.05.16 11:55 · odgovor na: Gustl (#2596249)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 14.05.2016 12:01
[Gustl]
> [bc123a]
>
> potem pa dajte vsaj lobirati za kak aws, da vam ne bodo ponudili (v analogiji z mesnico) kaksnega lokalnega mini kmeta kje na norveskem :)

V igri sta samo MS in Amazon.
Saj baje se MS trudi. IBM pa odpusca.

Evo, priporocam se tole za branje. Kako je jeff bezos zjebal ostale it firme glede clouda:

www.theregister.co.u...aws_at_10/

Like the imperial powers of Europe of centuries gone by colonising Africa, these great powers and others in tech were carving up and "reimagining" the enterprise and the web the way they felt it should be.
...
The great powers didn’t know it, but they were about to face their own First World War event: something was about to strike their world that would destroy complacency, reset reality and leave the old men of tech gasping for breath.

Vinci sporočil: 5.933
[#2596254] 14.05.16 12:07 · odgovor na: bc123a (#2596242)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Vinci]
> Azure je fajn! V zadnjem letu so naredili nor napredek, pa mislim, da so zdaj tudi cene malo nižje, ker pred enim letom so bile bistveno višje od AWS. Jaz sem navdušen :)

Okej, cene so potem sedaj samo malo visje od aws? :)

Resno, kaj pa je boljsega v azure od Aws? Nisem preizkusil, ampak sem vedno pripravljen na boljsi dil.

Nekako se mi zdi, da bi morali biti glede na zaostanek biti bistveno cenejsi... ?
V uporabnosti in zmogljivosti ni zaostanka. Noben ni boljši. Vsak ima svoje finte, ampak uporabljam oba in se mi še ni zgodilo, da na enem nečesa ne bi mogel narediti, kar sem lahko naredil na drugem. Nisem pa zahteven uporabnik.

Strani: 1 2