Strani: 1

0301Nerth sporočil: 60
[#2591903] 12.04.16 20:29
Odgovori   +    1
Jaz ne razumem BS.
anon-171966 sporočil: 478
[#2591920] 13.04.16 05:53
Odgovori   +    11
Sry Tadej, tole je preveč brainworka zame. Moram še 2x prebrati, da mi bo vse 100% jasno.

Sram me je povedati da sem dipl. na EF., vendar me ti prekašaš v ekonomski terminologiji. Tam so mi možgane oprali z bullshitom in dobil sem trajni negativni podzavestni refleks na vso "ekonomsko znanost".

Bistvo je pomojem še vedno tole: v ozadju je navadna kraja populacije, ki je skrita za zakompliciranimi ekonomskimi teorijami in izrazi, ki jih malo ljudi razume. Če pa enkrat razvozlaš to igro in pojme, ti ne bo nihče verjel, kaj šele razumel. Lahko le postaneš "njihov" in te kupijo.

Ljudje so po naravi egoisti in ne boš sprožil razsvetljenstva ali revolucije. Lačen revež se bo kvečjemu naslajal, ko sosedu rubijo hišo.
XMINI41 sporočil: 125
[#2591923] 13.04.16 07:03
Odgovori   +    18
"Morda vas zdaj več razume, da ne razumem....."

V današnjem kapitalizmu ne gre več za rezumeti, temveč verjeti. In dokler bodo verniki, bodo nesmisli obstajali. Kapitalizem je religija. Banke so cerkev. Bankirji so duhovniki. Bogastvo so nebesa. Revščina je pekel. Bogataši so svetniki. Reveži so grešniki. Blago je blagoslov. Denar je bog.
grgl1976 sporočil: 271
[#2591950] 13.04.16 09:21 · odgovor na: XMINI41 (#2591923)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: grgl1976 13.04.2016 09:26
[XMINI41]
"Morda vas zdaj več razume, da ne razumem....."

V današnjem kapitalizmu ne gre več za rezumeti, temveč verjeti. In dokler bodo verniki, bodo nesmisli obstajali. Kapitalizem je religija. Banke so cerkev. Bankirji so duhovniki. Bogastvo so nebesa. Revščina je pekel. Bogataši so svetniki. Reveži so grešniki. Blago je blagoslov. Denar je bog.
V tem je nekaj resnice, vendar se bi sam izrazil drugače - gre za zaupanje. Skozi celotno zgodovino je bilo zaupanje temelj stabilnosti in miru - zaupanja pa danes ni več, niti v družini, kaj šele v makroekonomiji. In kriza je posledica nezaupanja. Sicer pa je kapitalizem najboljši možni sistem, saj je najbližje naravnemu - krut ampak realen. Če povzmamem tvoje misli - glavni verski nauk kapitalizma je trg in tržne zakonitosti. Problem pa je v pohlepu, ki pa je glavni greh, tako v veri, kakor tudi v novi religiji - kapitalizmu. In v pohlepu je problem, da se zakonitosti trga prirejajo (ponarjejajo) in da je trg deformiran, saj vsi želijo (pre)več. Če bi se trgu dopustilo, da odloča, krize sploh ne bi bilo, saj bi se slabi členi sproti očistili. In ker se zakonitosti trga prirejajo (regulirajo) na tak način, da več noben ne razume, ni zaupanja. In ker ni zaupanja, je ravnovesje porušeno in je kriza, ki ji ni videti konca, čeprav se v zadnjem času govori drugače. Tokratna kriza je popolnoma drugačna od prejšnjih in traja že skoraj 10 let - gre za sistemsko krizo in krizo vrednot. In da bo te krize konec, se bo moralo nekaj zelo, zelo spremeniti - nismo pa še niti blizu temu. V bistvu dejansko sploh še nismo ugotovili, kako naprej...menim, da se nam v prihodnosti obeta nek nov ...izem. Vprašanje je samo, kdaj bo ta prihodnost in kaj se bo vmes moralo zgoditi.
najobj sporočil: 31.920
[#2591959] 13.04.16 09:49
Odgovori   +    1
... Morda vas zdaj več razume, da ne razumem. ...

... OK, ampak če je za evropske finančne strokovnjake naš Mramor evropski finančni minister leta, potem res ne razumem, da Tadej ne razume, da je za podobne vrhunske dosežke BoC prejela nagrado Euromoney Award for Excellence 2015 ...
anon-106712 sporočil: 3.698
[#2591960] 13.04.16 09:51
Odgovori   +    3
Spet lepo napisan članek. In Tadej je lepo priznal, da vidi cesarja golega. Jebi ga Tadej, oddaja Brain games lepo ponazori, zakaj je cesarja težko videti golega, če trdi 99% ljudi, da ga ne vidi golega.
Morda je sedaj čas, da potegneš paralele med igro Catch the cash in temu, kar pravijo nekateri Ekonomija, ter pravljico Cesarjeva nova oblačila. Jaz sem jih že pred časom in sem rajši tiho. Saj poznaš tisto o Facebooku in tipu, ki se ga je šel, samo ne po spletu, ampak kar v realnem življenju. Se je hitro pohvalil, da ima že tri sledilce.
Mimogrede, tale priznanja niti za rit obrisat niso dobra. Imam občutek, da dobijo tisti iz bolj obrobnih držav priznanja le zato, ker so nekomu naredila neko uslugo. Tole z BoC, pa pred leti z Bajukom in sedaj Mramorjem, kot najboljša finančna ministra. Če samo pomislim, da Bajuk o financah ni imel niti najmanjšega pojma, je pri teh nagradah nekaj zelo čudnega in me bolj skrbijo posledice teh nagrad.
V glavnem, finance, kot se trenutno podrazumevajo v svetu, je treba razjebat na prafaktorje, ker nima zveze s financami, pač pa z nategi.
crt sporočil: 27.190
[#2591965] 13.04.16 10:02 · odgovor na: anon-106712 (#2591960)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: crt 13.04.2016 10:03
[Smudlek]
Mimogrede, tale priznanja niti za rit obrisat niso dobra. Imam občutek, da dobijo tisti iz bolj obrobnih držav priznanja le zato, ker so nekomu naredila neko uslugo. Tole z BoC, pa pred leti z Bajukom in sedaj Mramorjem, kot najboljša finančna ministra. Če samo pomislim, da Bajuk o financah ni imel niti najmanjšega pojma
no, bajuk je kar en lep cas delal med drugim v svetovni banki in medameriski razvojni banki, preden se je pojavil v sloveniji... tukaj imas kratek bio www.finance.si/320857 - tako da je malo huda reci, da ni imel pojma. res pa je, da je zajahal konjunkturo in da je z vetrom v hrbet delovanje lazje.

splosno pa se strinjam, da so priznanja takticni bonboncki.

in bi dodal, da je celotni vtis o delovanju eu bogov taksen, da ce bi se to dogajalo samo na nivoju slovenije, bi bil cel oratorij o lazi kot nesmrtni dusi, partijskih direktivah, udbaskih intrigah in servilnih medijih.

tako je pa to sveta deuropa :) ki jo je nujno poslusati, saj se edino tako menda oddaljujemo od starih vzorcev in nacinov.

ob tej priloznosti bi znova, kot ze tradicionalno, cestital nemski ekipi za fantasticen politicni marketing.
pobalin sporočil: 14.456
[#2591967] 13.04.16 10:10 · odgovor na: najobj (#2591959)
Odgovori   +    3
[najobj]
... OK, ampak če je za evropske finančne strokovnjake naš Mramor evropski finančni minister leta, potem res ne razumem, da Tadej ne razume, da je za podobne vrhunske dosežke BoC prejela nagrado Euromoney Award for Excellence 2015 ...
Tem zadevam se reče vanity awards in lahko izhajajo iz poslovnih ali političnih ali kombiniranih modelov. Njihov smisel je enak kot smisel reklamnega mega-plakata: narod naj bere in pomni kričave kratke slogane namesto da bi bral drobni tisk. Zadeva deluje, s času primernimi preobrazbami že stoletja. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2591970] 13.04.16 10:18 · odgovor na: grgl1976 (#2591950)
Odgovori   +    2
[grgl1976]
In kriza je posledica nezaupanja.
Nezaupanje pa posledica izrabe zaupanja?
In v pohlepu je problem, da se zakonitosti trga prirejajo (ponarjejajo) in da je trg deformiran, saj vsi želijo (pre)več. Če bi se trgu dopustilo, da odloča, krize sploh ne bi bilo, saj bi se slabi členi sproti očistili. In ker se zakonitosti trga prirejajo (regulirajo) na tak način, da več noben ne razume, ni zaupanja.
Bi mogoče lahko malo elaboriral o tem, katera regulacija je povzročila gigantsko napihovanje premoženja v nič-komajkaj-vrednih derivatih. Katera regulacija je povzročila silen tok denarja v najslabše možne investicije/posojila?

O prepuščanju moči regulacije božansko in naravno pravični roki trga bi pa rad opozoril na staro modrost, da moč kvari, absolutna moč pa kvari absolutno. To velja tudi za moč trga.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2592003] 13.04.16 12:12 · odgovor na: anon-171966 (#2591920)
Odgovori   +    0
[Zelenko2]
Sory Tadej, tole je preveč brainworka zame. Moram še 2x prebrati, da mi bo vse 100% jasno.

Sram me je povedati da sem dipl. na EF., vendar me ti prekašaš v ekonomski terminologiji. Tam so mi možgane oprali z bullshitom in dobil sem trajni negativni podzavestni refleks na vso "ekonomsko znanost".

Bistvo je pomojem še vedno tole: v ozadju je navadna kraja populacije, ki je skrita za zakompliciranimi ekonomskimi teorijami in izrazi, ki jih malo ljudi razume. Če pa enkrat razvozlaš to igro in pojme, ti ne bo nihče verjel, kaj šele razumel. Lahko le postaneš "njihov" in te kupijo.

Ljudje so po naravi egoisti in ne boš sprožil razsvetljenstva ali revolucije. Lačen revež se bo kvečjemu naslajal, ko sosedu rubijo hišo.
So te naučili, kar so vas in kakor so vas naučili. Naprej boste morali sami. Tako kakor vsi ostali.

Ekonomija ni vse. Veliko je tudi politika in strategija.

Saj je tudi TadejK zadel ob `zid`. Mislim, da gre predvsem za dvoje.

1. Nekako gledajo stran od tega možnega potencialnega žarišča, ga ne povdarjajo, potencirajo in ne zganjajo še po nepotrebnem panike.

2. Da zadeve niso ravno tako pesimistične, kakor so jih hoteli prikazati s stresnimi testi, je dokaz predvsem slovenski primer, ki je dejansko nekaj posebnega

3. Tudi če bo prišlo do zloma BoC, bo zadeva veliko manjša, kakor bo bila, če bi zadevo napihovali že sedaj. In jo tako še pospešili (in povečali).
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2592044] 13.04.16 14:23
Odgovori   +    2
Ekonomija je samo se politicna ekonomija. Sama zase ne obstaja. Morda obstaja kot okrasek, kot ena od akademskih disciplin za ljubitelje.

Tole se res bere kot uvod v oppenheimerjevo hindujsko misel; i have become the destroyer of the worlds, ali nekaj takega.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2592050] 13.04.16 14:41
Odgovori   +    1
Saj tele članke od TadejaK bi bilo potrebno prevesti v tuje jezike. Šele tako bi prišel do izraza, odmevnosti in odgovorov.

www.siol.net/novice/...inc-414801
anon-106712 sporočil: 3.698
[#2592082] 13.04.16 16:54 · odgovor na: crt (#2591965)
Odgovori   +    3
[crt]
no, bajuk je kar en lep cas delal med drugim v svetovni banki in medameriski razvojni banki, preden se je pojavil v sloveniji... tukaj imas kratek bio www.finance.si/320857 - tako da je malo huda reci, da ni imel pojma. res pa je, da je zajahal konjunkturo in da je z vetrom v hrbet delovanje lazje.
Čuj Črt, kdo je bil kje zaposlen, še nič ne pove o tem ali ima kaj pojma. Da ti ne bi začel naštevat kakšne naše primerke, ki so se ali pa se še pasejo po firmah, okrašeni s titli, ki so sicer za neukega opazovalca v CV-ju najbrž oh in sploh, mu pa ne bi dal crknjene krave za pazit, kamole kakšen ojro v hrambo. Samo tole ti namignem: od dobrega prijatelja, ki je bil za časa ministrovanja Bajuka prisoten na sestankih na MF, sem slišal take zgodbe, da sem se zgrozil. Na kratko, velikokrat sploh ni vedel, o čem teče beseda.
O konjukturi in koliko plusa je zapustil v blagajni, je pa sploh posebno poglavje.
in bi dodal, da je celotni vtis o delovanju eu bogov taksen, da ce bi se to dogajalo samo na nivoju slovenije, bi bil cel oratorij o lazi kot nesmrtni dusi, partijskih direktivah, udbaskih intrigah in servilnih medijih.
tako je pa to sveta deuropa :) ki jo je nujno poslusati, saj se edino tako menda oddaljujemo od starih vzorcev in nacinov.
Dokler sami ne bomo delali s svoj oglavo in vklopili kmečko pamet, nam ni pomoči. Že v prvem razredu ti je moralo biti jasno, da je plus, plus, minus pa minus. Najprej bomo morali pa dojeti, da je treba delat za lasten interes (na nivoju države mislim).
crt sporočil: 27.190
[#2592091] 13.04.16 17:43 · odgovor na: anon-106712 (#2592082)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 13.04.2016 17:47
[Smudlek]
> [crt]
> no, bajuk je kar en lep cas delal med drugim v svetovni banki in medameriski razvojni banki, preden se je pojavil v sloveniji... tukaj imas kratek bio www.finance.si/320857 - tako da je malo huda reci, da ni imel pojma. res pa je, da je zajahal konjunkturo in da je z vetrom v hrbet delovanje lazje.

Čuj Črt, kdo je bil kje zaposlen, še nič ne pove o tem ali ima kaj pojma. Da ti ne bi začel naštevat kakšne naše primerke, ki so se ali pa se še pasejo po firmah, okrašeni s titli, ki so sicer za neukega opazovalca v CV-ju najbrž oh in sploh, mu pa ne bi dal crknjene krave za pazit, kamole kakšen ojro v hrambo.
to ti povsem verjamem.
Samo tole ti namignem: od dobrega prijatelja, ki je bil za časa ministrovanja Bajuka prisoten na sestankih na MF, sem slišal take zgodbe, da sem se zgrozil. Na kratko, velikokrat sploh ni vedel, o čem teče beseda.
ne vem, kaksen je bil "od znotraj gledano" bajuk kot minister. vendar glede na pot, ki jo je opravil zunaj slovenije, vsekakor aberveznik na podrocju financ ni bil. in tudi jaz imam koga vprasati o tem, ker je tako naneslo, da imam v druzini konkretne izkusnje z njim v tujini.

o kontraciklicni politiki pa v sloveniji ihce nima pojma, eni bi stimulirali v vsakem vremenu, eni zategovali v vsakem vremenu :)

Dokler sami ne bomo delali s svoj oglavo in vklopili kmečko pamet, nam ni pomoči. Že v prvem razredu ti je moralo biti jasno, da je plus, plus, minus pa minus. Najprej bomo morali pa dojeti, da je treba delat za lasten interes (na nivoju države mislim).
je tako.
grgl1976 sporočil: 271
[#2592151] 13.04.16 23:30 · odgovor na: pobalin (#2591970)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: grgl1976 13.04.2016 23:35
[pobalin]
> [grgl1976]
> In kriza je posledica nezaupanja.

Nezaupanje pa posledica izrabe zaupanja?

> In v pohlepu je problem, da se zakonitosti trga prirejajo (ponarjejajo) in da je trg deformiran, saj vsi želijo (pre)več. Če bi se trgu dopustilo, da odloča, krize sploh ne bi bilo, saj bi se slabi členi sproti očistili. In ker se zakonitosti trga prirejajo (regulirajo) na tak način, da več noben ne razume, ni zaupanja.

Bi mogoče lahko malo elaboriral o tem, katera regulacija je povzročila gigantsko napihovanje premoženja v nič-komajkaj-vrednih derivatih. Katera regulacija je povzročila silen tok denarja v najslabše možne investicije/posojila?

O prepuščanju moči regulacije božansko in naravno pravični roki trga bi pa rad opozoril na staro modrost, da moč kvari, absolutna moč pa kvari absolutno. To velja tudi za moč trga.
Nočem filizofirat - nezaupanje je posledica izrabe zaupanja...OK?

Če boš natančno bral moj komentar, boš prebral, da sem napisal, da je problem v tem, da se zakonitosti trga prirerajajo in ponarejajo - v primerih, ki jih navajaš je prišlo ravno do tega. Trg bi funkcioniral brezhibno, če ljudje ne bi bili tako pohlepni. In modrost, ki jo navajaš se nanaša na pohlep.
pobalin sporočil: 14.456
[#2592197] 14.04.16 09:20 · odgovor na: grgl1976 (#2592151)
Odgovori   +    0
[grgl1976]
Če boš natančno bral moj komentar, boš prebral, da sem napisal, da je problem v tem, da se zakonitosti trga prirerajajo in ponarejajo - v primerih, ki jih navajaš je prišlo ravno do tega. Trg bi funkcioniral brezhibno, če ljudje ne bi bili tako pohlepni. In modrost, ki jo navajaš se nanaša na pohlep.
Sem prebral dovolj natančno, da sem videl tudi besedo regulirajo, ki si jo ti zdaj čisto pozabil.
In ker se zakonitosti trga prirejajo (regulirajo) na tak način, da več noben ne razume, ni zaupanja.
Zato bi še vedno rad, da mi razložiš kdo in kako je zakonistosti trga prirejal/reguliral, da ni mogel delovati brezhibno. Pa mogoče še razlaga, kako si predstavljaš, da neprirejen/nereguliran trg lahko prepreči oz. omeji pohlep ljudi. Oziroma, če grem v ekstrem, v tvoji trditvi
Trg bi funkcioniral brezhibno, če ljudje ne bi bili tako pohlepni.
vidim brezhiben odsev nekega prepričanja, da bi socializem deloval brezhibno, če ljudje ne bi bili... ljudje. Ali drugače: moja ura bi delovala brezhibno, če ne bi šel v vodo z njo. Drži, še bolje bi pa bilo, če bi kupil vodotesno, s katero bi šel lahko tudi v vodo.
najobj sporočil: 31.920
[#2592204] 14.04.16 09:26 · odgovor na: pobalin (#2591967)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 14.04.2016 09:29
[pobalin]
> [najobj]
> ... OK, ampak če je za evropske finančne strokovnjake naš Mramor evropski finančni minister leta, potem res ne razumem, da Tadej ne razume, da je za podobne vrhunske dosežke BoC prejela nagrado Euromoney Award for Excellence 2015 ...
Tem zadevam se reče vanity awards in lahko izhajajo iz poslovnih ali političnih ali kombiniranih modelov. Njihov smisel je enak kot smisel reklamnega mega-plakata: narod naj bere in pomni kričave kratke slogane namesto da bi bral drobni tisk. Zadeva deluje, s času primernimi preobrazbami že stoletja. :-)
... čuj, predvsem pa tote vanity awards niso namenjene samo njihovim prejemnikom, ampak so namenjene njihovim podeljevalcem, ki tako celemu svetu "dokažejo", kako pametne so njihove odločitve, ki jih razni mramorji in boci zgolj poslušno izvršujejo in so za svojo poslušnost nagrajeni ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2592209] 14.04.16 09:36 · odgovor na: najobj (#2592204)
Odgovori   +    1
[najobj]
... čuj, predvsem pa tote vanity awards niso namenjene samo njihovim prejemnikom, ampak so namenjene njihovim podeljevalcem, ki tako celemu svetu "dokažejo", kako pametne so njihove odločitve, ki jih razni mramorji in boci zgolj poslušno izvršujejo in so za svojo poslušnost nagrajeni ...
Najbrž se da identificirati kar nekaj eksternalij. To bo nekoč v svetli bodočnosti najbrž predmet globoke analize vrhunskih ekonomistov. Najboljši bodo za svoja odkritja dobili - nagrado. :-)
zoran13 sporočil: 2.420
[#2592779] 19.04.16 23:20
Odgovori   +    0
YUAN & ZLATO

The Shanghai Gold Exchange set the price at 256.92 yuan a gram ($1,233.85 an ounce) at the 10:30 a.m. session after members of the exchange submitted buy and sell orders for metal of 99.99 percent purity. Members include Chinese banks, jewelers, miners and the local units of Standard Chartered Plc and Australia & New Zealand Banking Group Ltd., according to the bourse.
www.reuters.com/arti...SL3N17G1Z5
www.bloomberg.com/ne...arket-sway
deshgold.com/martedi...yuan-e-oro

Strani: 1