51 min
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi
2 uri
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
2 uri
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
2 uri
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
2 uri
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
2 uri
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
3 ure
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb 3
4 ure
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
4 ure
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
4 ure
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 2
4 ure
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
4 ure
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
5 ur
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
5 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
6 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
6 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
6 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1
6 ur
Primerjava: v kateri banki imajo najvišje plače
7 ur
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (Oglas)
8 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete

Strani: 1

anon-198668 sporočil: 2.998
[#2583377] 24.02.16 10:57
Odgovori   +    9
Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.
bigl sporočil: 18.363
[#2583379] 24.02.16 11:05
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 24.02.2016 11:13
Kaj manjka zadnjemu stavku? O inovacijah. Glagol al samostalnik:-).Lep dan.

P.S. Kadrovske humoreske so običajno vedno tragične na koncu. Očitno zgodovina ne uči, ampak se ponavlja. Smer iz bank v turizem ni neka smer napredovanja. Kot tudi ne iz turizma v vlado:-). V BDP je turizma le 13%, menda, če so podatki točni.
bigl sporočil: 18.363
[#2583380] 24.02.16 11:11 · odgovor na: anon-198668 (#2583377)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bigl 24.02.2016 11:12
[eliot]
Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.
Projekt ni spodletel, zašel je v slepo ulico in zato se mi zdi omenjena povezava - pridruženost, smiselna. Da se že rešimo te slepe ulice in vseh slepouličarjev. Nemščina, zveni mi domače:-). Lep dan.
alfa55 sporočil: 2.730
[#2583382] 24.02.16 11:18
Odgovori   +    5
Pomembno za kmete! Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi. Preverjamo, kako naj kmet ve, ali mora izdajati račun in ali se bo v kratkem za kmete kaj poenostavilo. Z zadevo se ukvarja naša strokovnjakinja za davčne blagajne Teja Grapulin
Na kateri dan iz mladega nastane star krompir?
In kako kot kupec to ugotovim iz kupljenega krompirja?

Toliko, da vem kdaj moram zahtevati račun in kdaj ne.
alfa55 sporočil: 2.730
[#2583384] 24.02.16 11:20 · odgovor na: anon-198668 (#2583377)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: alfa55 24.02.2016 11:22
[eliot]
Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.
Bojim se, da bo v tem primeru nastala SCHADe...

P.S.: za tiste, ki ne govorijo nemško Schade= škoda
anon-318613 sporočil: 664
[#2583385] 24.02.16 11:23
Odgovori   +    0
"Pomembno za kmete! Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi. Preverjamo, kako naj kmet ve, ali mora izdajati račun in ali se bo v kratkem za kmete kaj poenostavilo. Z zadevo se ukvarja naša strokovnjakinja za davčne blagajne Teja Grapulin."

Že iz pravljice znanega pravljičarja je znano kam spadajo tlačani. "Iz hrbta jim izrezat trakove kože za korbač gospodarja, ki jih bo še naprej uspešno vodil in vzgajal z njim!"




Kar se pa carja tiče, pa le v obliki "dialoga" iz zgornjega nadstropja:

N: Dajte ta kredit vzet pri nas.
B: Saj smo vas zaprosili, pa niti odgovorili niste.
N: Sedaj je drugače, razmere so se spremenile.
B: Kako drugače, saj smo zaključili postopek.
N: Niste ga vodili po pravilih.
B: Katerih pravilih, NLB-jevih, ali po zakonu?
N: Naših, NLB-jevih!

Epilog in kaj se je zgodilo s poslom, si lahko predstvlja vsak sam (:
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2583387] 24.02.16 11:24
Odgovori   +    1
Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi.
Te blesarije meni nikoli niso bile jasne.

Primer:
Ko sem kupoval kuhinjo, so me podučili, da so spodnji elementi obdavčeni po splošni (višji) stopnji, zgornji pa po znižani. Potem sem jaz naivno vprašal, koliko je treba dvigniti spodnje, da bodo tudi po znižani.

Pa to je itak kontra logika, zgornji po spodnji in spodnji po zgornji. Če so želeli komplicirati, bi vsaj naredili obratno (spodnji-spodnji, zgornji-zgornji). Morda jih je tudi pri tem vodila uravnilovka. :-)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2583388] 24.02.16 11:30 · odgovor na: anon-198668 (#2583377)
Odgovori   +    1
[eliot]
Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.
Pobožne želje tistih, ki si ne znajo sami pomagati. Mi smo samostojnost de facto že (še enkrat) izgubili, sedaj pa se ne znajdemo v novih dimenzijah realnosti. Tudi če ukinemo slovenščino nismo naredili nič. Edin način da bi dosegli to kar predlagaš, je da ukinemo državnotvornost, kar bi pomenilo outsourcing vsega državnega aparata. Kam s sto tisoč brezposelnimi ?
anon-154710 sporočil: 3.220
[#2583399] 24.02.16 11:59 · odgovor na: anon-204390 (#2583388)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-154710 24.02.2016 12:00
[vickibedi]
> [eliot]
> Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.

Pobožne želje tistih, ki si ne znajo sami pomagati. Mi smo samostojnost de facto že (še enkrat) izgubili, sedaj pa se ne znajdemo v novih dimenzijah realnosti. Tudi če ukinemo slovenščino nismo naredili nič. Edin način da bi dosegli to kar predlagaš, je da ukinemo državnotvornost, kar bi pomenilo outsourcing vsega državnega aparata. Kam s sto tisoč brezposelnimi ?
Kot sem že parkrat predlagal, je najbolje, da postanemo nova dežela v okviru Avstrije. Na ta način se bodo naši otroci kot prvega jezika učili nemščine, nihče ne bo imel težav z odprtostjo v svet. Naučili nas bodo reda. Zgradili bodo drugi tir, ker bodo nadaljevali svoje delo ( ni mi jasno kako so 1850 s konji in parnim strojem zgradili 1000 km železnic, mi pa jih 38 km ne moremo). Ljudje bodo dobili nove zaposlitvene možmosti in plače bodo imeli vsaj 50% višje. Stroški življenja pa bodo nižji.
tasilo sporočil: 9.830
[#2583410] 24.02.16 12:17
Odgovori   +    1
To sporočilo je izbrisal avtor (24.02.2016 18:00)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2583443] 24.02.16 13:09 · odgovor na: anon-154710 (#2583399)
Odgovori   +    1
[polene]
> [vickibedi]
> > [eliot]
> > Po pravici povedano, se mi ta država ne zdi smiselna. Čas je, da si priznamo, da je projekt samostojne države spodletel in da bo potrebno najti kakovostnega okupatorja. Predlagam, da uvedemo Nemščino kot drugi uradni jezik in se pridružimo skupnosti DACH, ki naj tako postane DACHS.
>
> Pobožne želje tistih, ki si ne znajo sami pomagati. Mi smo samostojnost de facto že (še enkrat) izgubili, sedaj pa se ne znajdemo v novih dimenzijah realnosti. Tudi če ukinemo slovenščino nismo naredili nič. Edin način da bi dosegli to kar predlagaš, je da ukinemo državnotvornost, kar bi pomenilo outsourcing vsega državnega aparata. Kam s sto tisoč brezposelnimi ?

Kot sem že parkrat predlagal, je najbolje, da postanemo nova dežela v okviru Avstrije. Na ta način se bodo naši otroci kot prvega jezika učili nemščine, nihče ne bo imel težav z odprtostjo v svet. Naučili nas bodo reda. Zgradili bodo drugi tir, ker bodo nadaljevali svoje delo ( ni mi jasno kako so 1850 s konji in parnim strojem zgradili 1000 km železnic, mi pa jih 38 km ne moremo). Ljudje bodo dobili nove zaposlitvene možmosti in plače bodo imeli vsaj 50% višje. Stroški življenja pa bodo nižji.
Težka bo, zakaj bi se matrali z nami ? A bi se mi matrali s Kosovom naprimer ?
najobj sporočil: 31.920
[#2583470] 24.02.16 13:57
Odgovori   +    2
... Finance delamo: Zakaj kmetu za mladi krompir ni treba izdati računa, za poznega pač?! ...

... OK, ker sem - če je Maribor mesto - jaz mestno bitje, imam krompir, da se s krompirjem kmetov ne rabim ukvarjat ... no, svetujem pa Financarjem, naj začnejo delat, dokler je še čas in mojstre na FURS pobarajo, kako mislijo reševati parkiranje v letošnji Planici, ker sem slišal, da znajo biti problemi z računi oziroma da bodo še večji problemi z nekaj deset tisoč razjarjenimi navijači, ki bodo
zaradi čakanja na račune za parkirnino zamudili polete Prevca & Co. ...
anon-257936 sporočil: 1.306
[#2583492] 24.02.16 14:41 · odgovor na: alfa55 (#2583382)
Odgovori   +    1
[alfa55]
>Pomembno za kmete! Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi. Preverjamo, kako naj kmet ve, ali mora izdajati račun in ali se bo v kratkem za kmete kaj poenostavilo. Z zadevo se ukvarja naša strokovnjakinja za davčne blagajne Teja Grapulin

Na kateri dan iz mladega nastane star krompir?
In kako kot kupec to ugotovim iz kupljenega krompirja?

Toliko, da vem kdaj moram zahtevati račun in kdaj ne.
Citiram:
"Izjema od obveznosti izdajanja računov je po določbi prvega odstavka 143. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost - pravilnik - določena za dobave blaga in storitev v okviru OKGD, kot jo določajo predpisi o dohodnini, ob pogoju, da tako dobavo:
a) opravi davčni zavezanec, ki ni identificiran za namene DDV (oproščen po drugem odstavku 94. člena ZDDV-1) in je:
- iz OKGD obdavčen pavšalno po katastrskem dohodku, torej dohodek iz OKGD ne ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov in
- katastrski dohodek vseh članov tega kmečkega gospodinjstva za zadnje koledarsko leto ne presega 7.500 eurov;

b) opravi jo neposredno končnemu potrošniku (npr. neposredna prodaja na domu, prodaja od vrat do vrat, neposredna prodaja na premičnih stojnicah, na tržnicah) ali za lastno rabo v okviru kmečkega gospodinjstva davčnega zavezanca in
c) gre za dobave blaga in storitev v okviru OKGD (lastne, primarne) davčnega zavezanca."

Tako da mislim, da tole o krompirju ni povsem točno. Prav mladi krompir se ponavadi šteje kot intenzivna pridelava (moraš izdati račun), pozni pa kot poljščina in ne rabiš izdati računa. Ker jeseni, ko ga pobereš, ne bo na tisti njivi praviloma nič več zraslo za prodajo v istem letu. Davkarija pravi takole: Za OKGD se NE šteje intenzivna pridelava vrtnin, če se na isti površini prideluje več kot ena vrtnina v posameznem letu. Primer: Na gredi imaš zimsko solato, ki jo do spomladi pobereš in posadiš zelje. Za prodajo tega zelja (ki je na gredi kot drugi pridelek) moraš imeti davčno blagajno. Če pa ti v posameznem letu na gredi zraste samo zelje, je to OKGD in ga lahko prodaš brez računa in ne rabiš davčne blagajne (se šteje kot OKGD).

Dragi sodržavljani! Reši se, kdor se more!
alfa55 sporočil: 2.730
[#2583528] 24.02.16 16:28 · odgovor na: anon-257936 (#2583492)
Odgovori   +    2
[FIN-216611]
> [alfa55]
> >Pomembno za kmete! Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi. Preverjamo, kako naj kmet ve, ali mora izdajati račun in ali se bo v kratkem za kmete kaj poenostavilo. Z zadevo se ukvarja naša strokovnjakinja za davčne blagajne Teja Grapulin
>
> Na kateri dan iz mladega nastane star krompir?
> In kako kot kupec to ugotovim iz kupljenega krompirja?
>
> Toliko, da vem kdaj moram zahtevati račun in kdaj ne.

Citiram:
"Izjema od obveznosti izdajanja računov je po določbi prvega odstavka 143. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost - pravilnik - določena za dobave blaga in storitev v okviru OKGD, kot jo določajo predpisi o dohodnini, ob pogoju, da tako dobavo:
a) opravi davčni zavezanec, ki ni identificiran za namene DDV (oproščen po drugem odstavku 94. člena ZDDV-1) in je:
- iz OKGD obdavčen pavšalno po katastrskem dohodku, torej dohodek iz OKGD ne ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov in
- katastrski dohodek vseh članov tega kmečkega gospodinjstva za zadnje koledarsko leto ne presega 7.500 eurov;

b) opravi jo neposredno končnemu potrošniku (npr. neposredna prodaja na domu, prodaja od vrat do vrat, neposredna prodaja na premičnih stojnicah, na tržnicah) ali za lastno rabo v okviru kmečkega gospodinjstva davčnega zavezanca in
c) gre za dobave blaga in storitev v okviru OKGD (lastne, primarne) davčnega zavezanca."

Tako da mislim, da tole o krompirju ni povsem točno. Prav mladi krompir se ponavadi šteje kot intenzivna pridelava (moraš izdati račun), pozni pa kot poljščina in ne rabiš izdati računa. Ker jeseni, ko ga pobereš, ne bo na tisti njivi praviloma nič več zraslo za prodajo v istem letu. Davkarija pravi takole: Za OKGD se NE šteje intenzivna pridelava vrtnin, če se na isti površini prideluje več kot ena vrtnina v posameznem letu. Primer: Na gredi imaš zimsko solato, ki jo do spomladi pobereš in posadiš zelje. Za prodajo tega zelja (ki je na gredi kot drugi pridelek) moraš imeti davčno blagajno. Če pa ti v posameznem letu na gredi zraste samo zelje, je to OKGD in ga lahko prodaš brez računa in ne rabiš davčne blagajne (se šteje kot OKGD).

Dragi sodržavljani! Reši se, kdor se more!
Torej moram od prodajalca krompirja zahtevati na vpogled potrdilo o katastrskem dohodku?
Obvezno mi mora dati pisno izjavo, da na tisti njivi ne prideluje poleg krompirja še zelja?
Izjava mora biti notarsko overjena, ali poštempljana od upravne enote? Po možnosti v dveh izvodih, če enega zahteva inšpektor in v bližini ni fotokopirnega stroja...

P.S.: Že moj prvi post je bil mišljen ironično, tole zdaj je že cinizem
P.P.S: Ampak mislim, da dobro odraža birokratskega duha v naši ubogi deželi
anon-257936 sporočil: 1.306
[#2583577] 24.02.16 18:09 · odgovor na: alfa55 (#2583528)
Odgovori   +    2
Ja, težko se boš znajdu. Najbolje, da ne hodiš več na pvac, saj imaš danes Lidl že za vsakim oglom. Boš pa tam kupil krompir, magari tistega iz Argentine. Glede računa pa le ne noš imel dileme :))!

P.S.: se malo hecam tudi jaz, ampak - samo nasmeh je bolj grenak.
0513ANITO sporočil: 10.823
[#2583628] 25.02.16 06:40 · odgovor na: anon-257936 (#2583492)
Odgovori   +    0
[FIN-216611]
> [alfa55]
> >Pomembno za kmete! Ni vam namreč treba izdati računa, če prodajte krompir, a le, če je to mlad krompir, za pozni krompir, ki bo zrasel na isti njivi, pa morate račun izdati in ga tudi davčno potrditi. Preverjamo, kako naj kmet ve, ali mora izdajati račun in ali se bo v kratkem za kmete kaj poenostavilo. Z zadevo se ukvarja naša strokovnjakinja za davčne blagajne Teja Grapulin
>
> Na kateri dan iz mladega nastane star krompir?
> In kako kot kupec to ugotovim iz kupljenega krompirja?
>
> Toliko, da vem kdaj moram zahtevati račun in kdaj ne.

Citiram:
"Izjema od obveznosti izdajanja računov je po določbi prvega odstavka 143. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost - pravilnik - določena za dobave blaga in storitev v okviru OKGD, kot jo določajo predpisi o dohodnini, ob pogoju, da tako dobavo:
a) opravi davčni zavezanec, ki ni identificiran za namene DDV (oproščen po drugem odstavku 94. člena ZDDV-1) in je:
- iz OKGD obdavčen pavšalno po katastrskem dohodku, torej dohodek iz OKGD ne ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov in
- katastrski dohodek vseh članov tega kmečkega gospodinjstva za zadnje koledarsko leto ne presega 7.500 eurov;

b) opravi jo neposredno končnemu potrošniku (npr. neposredna prodaja na domu, prodaja od vrat do vrat, neposredna prodaja na premičnih stojnicah, na tržnicah) ali za lastno rabo v okviru kmečkega gospodinjstva davčnega zavezanca in
c) gre za dobave blaga in storitev v okviru OKGD (lastne, primarne) davčnega zavezanca."

Tako da mislim, da tole o krompirju ni povsem točno. Prav mladi krompir se ponavadi šteje kot intenzivna pridelava (moraš izdati račun), pozni pa kot poljščina in ne rabiš izdati računa. Ker jeseni, ko ga pobereš, ne bo na tisti njivi praviloma nič več zraslo za prodajo v istem letu. Davkarija pravi takole: Za OKGD se NE šteje intenzivna pridelava vrtnin, če se na isti površini prideluje več kot ena vrtnina v posameznem letu. Primer: Na gredi imaš zimsko solato, ki jo do spomladi pobereš in posadiš zelje. Za prodajo tega zelja (ki je na gredi kot drugi pridelek) moraš imeti davčno blagajno. Če pa ti v posameznem letu na gredi zraste samo zelje, je to OKGD in ga lahko prodaš brez računa in ne rabiš davčne blagajne (se šteje kot OKGD).

Dragi sodržavljani! Reši se, kdor se more!
Hudič je seveda spet v detailih.

Če hočes posejati ali posaditi katerokoli poljščino, moraš najprej populiti vse plevel. In po definiciji FURSa je plevel tudi poljščina. Torej je vsako sajenje po tistem, ki si populil plevel že tisto ONO DRUGO, ki zapade davčnim blagajnam. Kot je seveda vsem, ki se vsaj malo spoznajo na kmetijstvo takoj jasno, da še preden na njivi vzklije prvo seme poljske kulture, njiva že polna mladih poganjkov plevela. Zatorej je vsaka pridelava katerikoli poljščin v praksi podvržena Davčnim Blagajnam.

Podobno je tudi z ljudmi. V vsaki populaciji se zaredi določeno število FURSOV-cev. Oni so kot plevel med plojščinami. Dušijo in davijo običajno populacijo, da ne more zrasti v močne posamezne osebke.
bigl sporočil: 18.363
[#2583635] 25.02.16 07:40 · odgovor na: alfa55 (#2583528)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bigl 25.02.2016 07:42
Za kislo zelje in repo ti izstavijo račun (traja pa traja, ena streže, druga tipka, pa internet, pa to in ono, uvajanje informatike v kmetstvo, kruto do njih), za ostale poljščine pa ne. Te davčne blagajne so en sam nesmisel, ker se noče razlikovat med pomembnim in nepomembnim. FURS bo zasut z ziljon drobiži, s planktonom,, velike ribe pa prosto harajo, tamanijo dalje. Lep dan.

P.S. Sicer pa kiti se hranijo s planktonom, poglej jih velikane.
crt sporočil: 27.189
[#2583637] 25.02.16 07:43 · odgovor na: bigl (#2583635)
Odgovori   +    2
[bigl]
Za kislo zelje in repo ti izstavijo račun (traja pa traja, ena streže, druga tipka, pa internet, pa to in ono, uvajanje informatike v kmetstvo, kruto do njih), za ostale poljščine pa ne.
kislo zelje / repa je predelana roba, brez racuna se lahko gres tisto, kar je taksno, kakor si pobral (na njivi, v panju, etc). to je vsaj meni znani kriterij, zakaj mora biti taksen, pa ne bi vedel.
philips sporočil: 6.715
[#2583645] 25.02.16 08:03 · odgovor na: crt (#2583637)
Odgovori   +    2
[crt]
> [bigl]
> Za kislo zelje in repo ti izstavijo račun (traja pa traja, ena streže, druga tipka, pa internet, pa to in ono, uvajanje informatike v kmetstvo, kruto do njih), za ostale poljščine pa ne.

kislo zelje / repa je predelana roba, brez racuna se lahko gres tisto, kar je taksno, kakor si pobral (na njivi, v panju, etc). to je vsaj meni znani kriterij, zakaj mora biti taksen, pa ne bi vedel.
Za poljščino plačaš katastrski dohodek. Takoj ko ji dodaš vrednost pa moraš plačati, "wait for it", davek NA DODANO vrednost.

Vsaj moje sklepanje je tako.
bigl sporočil: 18.363
[#2583650] 25.02.16 08:23 · odgovor na: crt (#2583637)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 25.02.2016 08:31
[crt]
> [bigl]
> Za kislo zelje in repo ti izstavijo račun (traja pa traja, ena streže, druga tipka, pa internet, pa to in ono, uvajanje informatike v kmetstvo, kruto do njih), za ostale poljščine pa ne.

kislo zelje / repa je predelana roba, brez racuna se lahko gres tisto, kar je taksno, kakor si pobral (na njivi, v panju, etc). to je vsaj meni znani kriterij, zakaj mora biti taksen, pa ne bi vedel.
Pri fermentaciji - kisanju zelja in repe delajo kvasovke in encimi, dodana sol in poper, pa na račun, pri medu delajo čebele, dodaja se sladkor preko zime, itd, pa ne? Vse dodano je že bilo obdavčeno. Kaj pa če se kisajo cele zeljne glave za sarmo, da odpade ribanje? V vseh primerih je vmes delo, da to nastane, prevoz na tržnice in še delo prodajanja, pospravlja itd. Če mi, ki razmišljamo komplicirano:-) ne razumemo, ostalim pa je to itak ukaz davčne oblasti, ki jo sprejmejo brez pomisleka, če odmislim komentarje nemoči. Nesorazmerno visoke kazni so tiste, ki usmerjajo ljudi k ravnanju. Prisila. In so tudi ustavno lahko vprašljive, glede sorazmernosti.
Nosilci oblasti pa se za svoje nedovoljene podvige opravičijo in jih to odveže vsake denarne kazni, ostalo pa je itak družbeno škodljiva nova etika in morala. Čudi me letargija ljudi, saj smo že 25 let na svojem. Lep dan.

Strani: 1