Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[#2567851] 10.12.15 11:58
Odgovori   +    3
"S tem imajo kupci neposredno zagotovilo sledljivosti in kakovosti," dodaja generalni direktor Farm Ihan Marko Višnar.
A zagotovilo sledljivosti in kakovosti obstaja samo v Deželi? Vau, to pa je dosežek! Že samo zaradi tega je lahko absolutno-unikatni in najboljši-na-svetu kraški pršut z jasno vidnim žigom madžarske veterine veliko bolj zdrav in šik od npr. kakšnega parmskega ali španskega.
anon-202165 sporočil: 970
[#2567863] 10.12.15 12:35 · odgovor na: pobalin (#2567851)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> "S tem imajo kupci neposredno zagotovilo sledljivosti in kakovosti," dodaja generalni direktor Farm Ihan Marko Višnar.

A zagotovilo sledljivosti in kakovosti obstaja samo v Deželi? Vau, to pa je dosežek! Že samo zaradi tega je lahko absolutno-unikatni in najboljši-na-svetu kraški pršut z jasno vidnim žigom madžarske veterine veliko bolj zdrav in šik od npr. kakšnega parmskega ali španskega.
Pri svežem mesu je sledljivost bistveno lažja. Žig na pršutu je pa ponavadi NL ali pa DE :) Krivec za to je pa sam konzorcij oz. njihovi člani, ki to dovolijo. Enako je s kranjsko klobaso. Pri pršutu Parma je recimo tako, da mora biti od pujsa do končnega pakiranja vse od tam, sicer ne more biti Parma. In kot kupec potem tudi veš zakaj je nekaj dražji od "nazionale"...
pobalin sporočil: 14.456
[#2567874] 10.12.15 13:02 · odgovor na: anon-202165 (#2567863)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: pobalin 10.12.2015 13:06
[bacco979]
Pri svežem mesu je sledljivost bistveno lažja.
Moje retorično vprašanje se je nanašalo na boljšo sledljivost in kakovost samo zaradi pogodbe z domačimi svinjarji. V to se ne bi vtikal, če ne bi pred meseci v Mercatorju kupil pakiranega mesa z deklaracijo, da se je mrtva beštija skotila v Romuniji, poredili in zaklali in predelali pa so jo na Hrvaškem. Prvič sem opazil kaj takega, zato sem bil skoraj tako impresioniran kot takrat, ko sem šele doma prebral, da so pečenice firme z zelo domačijskim imenom uvožene iz Nemčije...
Žig na pršutu je pa ponavadi NL ali pa DE :)
Džizs! Tistega z madžarskim žigom sem res videl pred nekaj leti.
Krivec za to je pa sam konzorcij oz. njihovi člani, ki to dovolijo. Enako je s kranjsko klobaso.
Če povzamem: najboljši-na-svetu edini-pravi slovenski kraški pršut iz holadsko-švabskih svinj s tunizijsko soljo na kitajskih stojalih je nekako primerljiv s svobodno, samostojno in suvereno republiko Slovenijo, ki večino dejanj izvaja po vzorcih in navodilih iz Bruslja. Ali s proslavljenim deželnim igralcem, ki je kmalu po prodaji lopovsko zavožene domačijske pivovarne nekim tujcem za njihove Judeževe goldinarje v reklami recitiral nekaj o silnem ponosu - tudi na nacionalni TV! ;-)
anon-202165 sporočil: 970
[#2567922] 10.12.15 14:15 · odgovor na: pobalin (#2567874)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> [bacco979]
> Pri svežem mesu je sledljivost bistveno lažja.

Moje retorično vprašanje se je nanašalo na boljšo sledljivost in kakovost samo zaradi pogodbe z domačimi svinjarji. V to se ne bi vtikal, če ne bi pred meseci v Mercatorju kupil pakiranega mesa z deklaracijo, da se je mrtva beštija skotila v Romuniji, poredili in zaklali in predelali pa so jo na Hrvaškem. Prvič sem opazil kaj takega, zato sem bil skoraj tako impresioniran kot takrat, ko sem šele doma prebral, da so pečenice firme z zelo domačijskim imenom uvožene iz Nemčije...
Kolikor sem jaz videl, je Mercator pakirano meso začel jemati iz nove "domače" mesne fabrike - PIK Vrbovec. Za frišno rinfuzo, pri kateri so kupci bolj občutljivi pa sklepa strateško partnerstvo. Sliši se OK.

> Žig na pršutu je pa ponavadi NL ali pa DE :)

Džizs! Tistega z madžarskim žigom sem res videl pred nekaj leti.

> Krivec za to je pa sam konzorcij oz. njihovi člani, ki to dovolijo. Enako je s kranjsko klobaso.

Če povzamem: najboljši-na-svetu edini-pravi slovenski kraški pršut iz holadsko-švabskih svinj s tunizijsko soljo na kitajskih stojalih je nekako primerljiv s svobodno, samostojno in suvereno republiko Slovenijo, ki večino dejanj izvaja po vzorcih in navodilih iz Bruslja. Ali s proslavljenim deželnim igralcem, ki je kmalu po prodaji lopovsko zavožene domačijske pivovarne nekim tujcem za njihove Judeževe goldinarje v reklami recitiral nekaj o silnem ponosu - tudi na nacionalni TV! ;-)
Glede tega bi dodal samo tole. Naravnost grozljivo je, da tako dobro zadevo kot je evropska geografska oznaka/zaščita izkoriščamo tako, da naši proizvajalci (člani) lahko še vedno mutijo po svoje in samo staro sranje prodajajo dražje, samo zaščitijo se pred konkurenco.
pobalin sporočil: 14.456
[#2567965] 10.12.15 16:59 · odgovor na: anon-202165 (#2567922)
Odgovori   +    1
[bacco979]
Kolikor sem jaz videl, je Mercator pakirano meso začel jemati iz nove "domače" mesne fabrike - PIK Vrbovec. Za frišno rinfuzo, pri kateri so kupci bolj občutljivi pa sklepa strateško partnerstvo. Sliši se OK.
Najbrž imaš prav. Če se prav spomnim, je bilo tisto mešano mleto meso, s katerim so spomladi ali poleti preplavili hladilnike in je kmalu izrinilo domačega. V to ofenzivo je spadala tudi gora mesa za na žar, večinoma razni čevapi, pleskavice ipd..
Glede tega bi dodal samo tole. Naravnost grozljivo je, da tako dobro zadevo kot je evropska geografska oznaka/zaščita izkoriščamo tako, da naši proizvajalci (člani) lahko še vedno mutijo po svoje in samo staro sranje prodajajo dražje, samo zaščitijo se pred konkurenco.
Tako!
pobalin sporočil: 14.456
[#2567985] 10.12.15 18:50 · odgovor na: anon-202165 (#2567863)
Odgovori   +    1
[bacco979]
Pri pršutu Parma je recimo tako, da mora biti od pujsa do končnega pakiranja vse od tam, sicer ne more biti Parma. In kot kupec potem tudi veš zakaj je nekaj dražji od "nazionale"...
Evo, z zamudo sem se spomnil na še precej svež članek o španskem pršutu v NYT:
www.nytimes.com/2015....html?_r=0
anon-202165 sporočil: 970
[#2568032] 11.12.15 08:37 · odgovor na: pobalin (#2567985)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [bacco979]
> Pri pršutu Parma je recimo tako, da mora biti od pujsa do končnega pakiranja vse od tam, sicer ne more biti Parma. In kot kupec potem tudi veš zakaj je nekaj dražji od "nazionale"...

Evo, z zamudo sem se spomnil na še precej svež članek o španskem pršutu v NYT:
www.nytimes.com/2015....html?_r=0
Jamon iberico je res top. In hvala bogu da se še vedno najdejo stvari, kjer tradicija in kvaliteta še vedno štejeta več kot (hitri) zaslužek.
crt sporočil: 27.190
[#2568041] 11.12.15 09:24 · odgovor na: anon-202165 (#2568032)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 11.12.2015 09:27
www.npr.org/sections...om-hungary

www.nytimes.com/2010....html?_r=0

mangalica je sicer iz teh krajev - avstroogrska in srbija. pred prvo svetovno je bila glavna pasma, po prvi je zacel teren osvajati angleski berkshire. ponekod jo se vedno najdemo, v glavnem v krogu ljubiteljskih zdruzenj.

v sloveniji vem da jo je imel rengeo v salovcih en cas, pa ze par let vec nima, kaze, da ni uspel razviti trga za njen poseben okus. v prekmurju poznam se par primerov, v slavoniji in vojvodini se tudi drzi, avstrijci imajo zdruzenje, na madzarskem jih je veliko.

evo eni slovenci www.rtvslo.si/moja-g...tre/372206
anon-202165 sporočil: 970
[#2568053] 11.12.15 10:00 · odgovor na: crt (#2568041)
Odgovori   +    1
Poznam te pujse :) Dobra zadeva.

Mislim da jih redi tudi Cigoj v Črničah na Primorskem.

Vsekakor se najde fajn zadeve tudi pri nas. Žal pa jih je treba iskati z lučjo pri belem dnevu.

Strani: 1