Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Igor Bavčar med zmagovalci prodaje Palome

Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2565504] 27.11.15 15:23
Odgovori   +    12
No, sedaj končno lahko rečemo, da se vlada ne ukvarja več s proizvodnjo toaletnega papirja. Čeprav, glede na to, kako se obnašajo do gospodarstva, me kdaj kar malo skrbi, da se ne bi ponovil venezuelski toaletni problem. :)
0423KDXIn sporočil: 209
[#2565518] 27.11.15 16:18
Odgovori   +    8
Razumem skrb, ampak ni razloga - trg vse to sam uredi! Novi lastnik bo že poskrbel, da bo "robe" dovolj, če bo povpraševanje bo pač dodatno zaposloval.
Bo pa slabo delovanje vlade, ki bo vplivalo na pospešeno peristaltiko državljanov (verjamem, da prav na to namiguje moj predhodnik), morda prvi primer, ko bo vlada, vsaj posredno, dejavno pripomogla k povečanem zaposlovanju v privatnem sektorju! :)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2565543] 27.11.15 18:02
Odgovori   +    4
Čakamo novico o svobodi za Slovence, Slovenci smo svobodni, Slovenci nismo sužnji...Nova Ljubljanska banka preko katere je slovenska pajdašija 25 let zasužnjevala Slovence je končno v rokah Poljakov, Nemcev...lahko tudi talibanov, Al kaide, islamske države ali še huje hrvaškega hadezeja.
anon-328327 sporočil: 19
[#2565562] 27.11.15 19:20
Odgovori   +    5
Paloma bi zaradi zastarelosti strojev za proizvodnjo papirja (40 let in več)potrebovala lastnika, ki bi dolgoročno vlagal v tehnologijo in razvoj izdelkov.
Abris je naložbeni sklad, ki mu je Paloma portfolio naložba in pričakovati je, da se bo, v kolikor ne bo želenega donosa, relativno hitro te naložbe znebil. Le tega pa ob 15 milj. dokapitalizaciji ne bo, saj en sam papirni stroj stane bistveno več kot navedeni znesek. Razen vsaj enega novega stroja so tu še prepotrebne investicije v infrastrukturo, energijsko učinkovitost, logistične zmogljivosti itn.
Tako bo donos Palome še naprej v glavnem odvisen od cen gibanja surovin (celuloze) in energentov (plin in elektrika). Ko so te cene visoke, Paloma izgublja in ko padajo, ustvarja dobiček. Tudi zadnja uprava je to nekajkrat letos posredno potrdila v medijih. Za zagotavljanje konkurenčne kvalitete na starih strojih namreč potrebuje bogatejši vnos surovin in večjo porabo energije, kot na novejših strojih. Tako je že vrsto let, saj sta omenjeni kategoriji bistveni v kalkulaciji lastne cene. Tudi produktivnost je na novih strojih precej višja, kar prav tako vpliva na stroškovnik. Upamo, da bo novi lastnik to kmalu uvidel in segel globlje v žep ali pa v nadaljevanju pustil te zadeve kakšni drugi papirnici, ki mora na to problematiko gledati bolj dolgoročno kot finančna institucija. Eno papirnico v svojem portfelju že ima v Romuniji. Morda bodo tu iskali sinergije in se bo proizvodnja vsaj v manjšem delu nadaljevala na tej lokaciji. V nasprotnem primeru bo v Sladkem Vrhu po več kot 140-ih letih zgodbe o papirju kmalu konec. Tako kot je primer pri nekaterih drugih, nekoč znanih slovenskih blagovnih znamkah, se utegne zgoditi, da bo v bodoče na ovitkih proizvodov pisalo "Paloma, made in Romania".
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565591] 28.11.15 07:27 · odgovor na: 0423KDXIn (#2565518)
Odgovori   +    2
[0423KDXIn]
Razumem skrb, ampak ni razloga - trg vse to sam uredi! Novi lastnik bo že poskrbel, da bo "robe" dovolj, če bo povpraševanje bo pač dodatno zaposloval.
Bo pa slabo delovanje vlade, ki bo vplivalo na pospešeno peristaltiko državljanov (verjamem, da prav na to namiguje moj predhodnik), morda prvi primer, ko bo vlada, vsaj posredno, dejavno pripomogla k povečanem zaposlovanju v privatnem sektorju! :)
A ti misliš, da papir delajo na roke?
sopranos sporočil: 11.404
[#2565617] 28.11.15 11:22 · odgovor na: anon-328327 (#2565562)
Odgovori   +    2
[Dawning]
Paloma bi zaradi zastarelosti strojev za proizvodnjo papirja (40 let in več)potrebovala lastnika, ki bi dolgoročno vlagal v tehnologijo in razvoj izdelkov.
Abris je naložbeni sklad, ki mu je Paloma portfolio naložba in pričakovati je, da se bo, v kolikor ne bo želenega donosa, relativno hitro te naložbe znebil. Le tega pa ob 15 milj. dokapitalizaciji ne bo, saj en sam papirni stroj stane bistveno več kot navedeni znesek. Razen vsaj enega novega stroja so tu še prepotrebne investicije v infrastrukturo, energijsko učinkovitost, logistične zmogljivosti itn.
Tako bo donos Palome še naprej v glavnem odvisen od cen gibanja surovin (celuloze) in energentov (plin in elektrika). Ko so te cene visoke, Paloma izgublja in ko padajo, ustvarja dobiček. Tudi zadnja uprava je to nekajkrat letos posredno potrdila v medijih. Za zagotavljanje konkurenčne kvalitete na starih strojih namreč potrebuje bogatejši vnos surovin in večjo porabo energije, kot na novejših strojih. Tako je že vrsto let, saj sta omenjeni kategoriji bistveni v kalkulaciji lastne cene. Tudi produktivnost je na novih strojih precej višja, kar prav tako vpliva na stroškovnik. Upamo, da bo novi lastnik to kmalu uvidel in segel globlje v žep ali pa v nadaljevanju pustil te zadeve kakšni drugi papirnici, ki mora na to problematiko gledati bolj dolgoročno kot finančna institucija. Eno papirnico v svojem portfelju že ima v Romuniji. Morda bodo tu iskali sinergije in se bo proizvodnja vsaj v manjšem delu nadaljevala na tej lokaciji. V nasprotnem primeru bo v Sladkem Vrhu po več kot 140-ih letih zgodbe o papirju kmalu konec. Tako kot je primer pri nekaterih drugih, nekoč znanih slovenskih blagovnih znamkah, se utegne zgoditi, da bo v bodoče na ovitkih proizvodov pisalo "Paloma, made in Romania".
A si iz Palome oz. nekdo, ki bolj podrobno pozna ta posel? Ker 15 milijonov EUR za en stroj se meni zdi zelo veliko. Ko sem malo poguglal glede teh naprav, se cene niso gibale v teh višinah. Je pa res, da se na ta posel ne spoznam in da morda tiste naprave niso dovolj zmogljive, učinkovite za potrebe Palome.

Tudi hitri pregled bilance Palome ne kaže tako slabe slike. Tako, z vidika zunanjega ocenjevalca, bi 15 milijonov EUR bil kar pomemben vložek v firmo. S katero bi lahko nekoliko prestrukturirali in zmanjšali dolgove ter vložili v posodobitev proizvodnje. Razen če je res, da s 15 milijoni EUR ne morejo niti enega stroja kupiti.

Ampak če je res vložek v stroje tako ogromen, potem verjetno prav veliko delavcev v proizvodnji ne potrebujejo. Pa tudi logistično gledano je Slovenija na kar dobri lokaciji. Cena energije tudi ni nekaj tako strašnega v Sloveniji, če to primerjamo z nekaterimi drugimi državami.

No, saj se bo kmalu pokazalo.
anon-328327 sporočil: 19
[#2565634] 28.11.15 12:55 · odgovor na: sopranos (#2565617)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-328327 28.11.2015 12:57
V Palomi gre za dve vrsti strojev:

- papirni stroji, na katerih se iz celuloze, starega papirja ali mešanice obeh
in veliko vode (zato so papirnice navadno ob rekah) ter ob občutni potrošnji
energije izdelujejo matični zvitki higienskega papirja različnih kvalitet in
debelin, trdnosti, mehkobe, vpojnosti itn. Ti stroji so dragi, večji in
najhitrejši tudi do 50 mio EUR in več.


- predelovalni stroji (predelovalne linije) za izdelavo različnih izdelkov iz prej
navedenih matičnih zvitkov (okrogli program npr. toaletni papir in kuhinjske
brisače in papirnati robčki in serviete). Ti stroji so cenejši: od nekaj sto tisoč
EUR do 6 mio EUR, ko gre za daljše linije večjih kapacitet.

P.S. nisem iz Palome
sopranos sporočil: 11.404
[#2565637] 28.11.15 13:21 · odgovor na: anon-328327 (#2565634)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 28.11.15 13:19
[Dawning]
V Palomi gre za dve vrsti strojev:

- papirni stroji, na katerih se iz celuloze, starega papirja ali mešanice obeh
in veliko vode (zato so papirnice navadno ob rekah) ter ob občutni potrošnji
energije izdelujejo matični zvitki higienskega papirja različnih kvalitet in
debelin, trdnosti, mehkobe, vpojnosti itn. Ti stroji so dragi, večji in
najhitrejši tudi do 50 mio EUR in več.


- predelovalni stroji (predelovalne linije) za izdelavo različnih izdelkov iz prej
navedenih matičnih zvitkov (okrogli program npr. toaletni papir in kuhinjske
brisače in papirnati robčki in serviete). Ti stroji so cenejši: od nekaj sto tisoč
EUR do 6 mio EUR, ko gre za daljše linije večjih kapacitet.

P.S. nisem iz Palome
No, vidiš, če bi recimo nabavili tak stroj za 6 milijonov. Pa kakšne 8 ali 9 milijonov dali za zmanjšanje dolga, bi se verjetno krvna slika podjetja kar precej izboljšala.

Pri manj kot 90 milijonih EUR prometa, pa si jaz ne predstavljam, kako bi lahko upravičili nakup stroja v vrednosti 50 milijonov EUR. Tukaj bi morali verjetno dobiti lastnika, ki bi jim preko svoje prodajne mreže omogočil vsaj podvojitev, če ne celo potrojitev prihodkov.
anon-383849 sporočil: 357
[#2565646] 28.11.15 13:41
Odgovori   +    3
Če bi papir začel prodajat preko interneta v zaprti embalaži bi jim biznis stekel na 100 let starih strojih, ker bi bilo 1/2 cenej ( ni transporta zaradi volumna) in ni trgovskih marž.......zmagal bi......folk bi pa to sigurno naročal..............
anon-328327 sporočil: 19
[#2565650] 28.11.15 14:14 · odgovor na: sopranos (#2565637)
Odgovori   +    4
Sopranos, Paloma ima problem pri zastarelosti 4-ih preostalih papirnih, ne predelovalnih strojev. Pri predelavi ima novejše linije ki so po produktivnosti in
kvaliteti v glavnem sprejemljive. Papirni stroji pa so tisti,ki so dragi.

V kolikor bodo pa v bodoče matične zvitke kupovali (kar nekaj je takšnih proizvajalcev, med drugimi tudi hercegovsko/hrvaška Violeta, ki je eden glavnih Palominih konkurentov v regiji), mogoče iz Romunije, pa seveda investicije v papirni stroj ne potrebuje. S tem bi se izognila nekaterim okoljevarstvenim problemom in velikemu strošku energije, bi se pa povečal riziko pravočasne in cenene dobave matičnih zvitkov.

Vsekakor želim, da bi vsaj polovica od 750 delavcev v Sladkem Vrhu ostala, saj praktično nimajo nobenih možnosti druge zaposlitve.
Kanzon sporočil: 2.392
[#2565653] 28.11.15 14:22
Odgovori   +    2
Čestitam Bavčarju in vsem,ki jim je uspelo nategniti glupo slovensko rajo, brez vazelina.
sopranos sporočil: 11.404
[#2565673] 28.11.15 15:34 · odgovor na: anon-328327 (#2565650)
Odgovori   +    0
[Dawning]
Sopranos, Paloma ima problem pri zastarelosti 4-ih preostalih papirnih, ne predelovalnih strojev. Pri predelavi ima novejše linije ki so po produktivnosti in
kvaliteti v glavnem sprejemljive. Papirni stroji pa so tisti,ki so dragi.

V kolikor bodo pa v bodoče matične zvitke kupovali (kar nekaj je takšnih proizvajalcev, med drugimi tudi hercegovsko/hrvaška Violeta, ki je eden glavnih Palominih konkurentov v regiji), mogoče iz Romunije, pa seveda investicije v papirni stroj ne potrebuje. S tem bi se izognila nekaterim okoljevarstvenim problemom in velikemu strošku energije, bi se pa povečal riziko pravočasne in cenene dobave matičnih zvitkov.

Vsekakor želim, da bi vsaj polovica od 750 delavcev v Sladkem Vrhu ostala, saj praktično nimajo nobenih možnosti druge zaposlitve.
Hvala za vse informacije. :) Ja, seveda si tudi jaz želim, da bi imelo čim več ljudi delo.

Samo glede na to, kar si mi povedal, jaz pri 90 milijonih EUR prometa ne vidim kako lahko kupijo stroj za 50 milijonov EUR. In tudi ne vidim zakaj bi kdor koli vložil toliko denarja v to firmo, če so potrebna takšna vlaganja v osnovna sredstva. Razen seveda, če bi podvojil ali potrojil prodajo in hkrati zmanjšal sedanje stroške ter tako povečal dobičkonosnost. Kar pa, glede na to, da so Poljaki samo nek sklad, verjetno ne pride v poštev.

No, upam, da me obvestiš kako so se tega Poljaki lotili, ko seveda pride do tega.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2565678] 28.11.15 15:53 · odgovor na: sopranos (#2565673)
Odgovori   +    0
[sopranos]
> [Dawning]
> Sopranos, Paloma ima problem pri zastarelosti 4-ih preostalih papirnih, ne predelovalnih strojev. Pri predelavi ima novejše linije ki so po produktivnosti in
> kvaliteti v glavnem sprejemljive. Papirni stroji pa so tisti,ki so dragi.
>
> V kolikor bodo pa v bodoče matične zvitke kupovali (kar nekaj je takšnih proizvajalcev, med drugimi tudi hercegovsko/hrvaška Violeta, ki je eden glavnih Palominih konkurentov v regiji), mogoče iz Romunije, pa seveda investicije v papirni stroj ne potrebuje. S tem bi se izognila nekaterim okoljevarstvenim problemom in velikemu strošku energije, bi se pa povečal riziko pravočasne in cenene dobave matičnih zvitkov.
>
> Vsekakor želim, da bi vsaj polovica od 750 delavcev v Sladkem Vrhu ostala, saj praktično nimajo nobenih možnosti druge zaposlitve.

Hvala za vse informacije. :) Ja, seveda si tudi jaz želim, da bi imelo čim več ljudi delo.

Samo glede na to, kar si mi povedal, jaz pri 90 milijonih EUR prometa ne vidim kako lahko kupijo stroj za 50 milijonov EUR. In tudi ne vidim zakaj bi kdor koli vložil toliko denarja v to firmo, če so potrebna takšna vlaganja v osnovna sredstva. Razen seveda, če bi podvojil ali potrojil prodajo in hkrati zmanjšal sedanje stroške ter tako povečal dobičkonosnost. Kar pa, glede na to, da so Poljaki samo nek sklad, verjetno ne pride v poštev.

No, upam, da me obvestiš kako so se tega Poljaki lotili, ko seveda pride do tega.
Mislim, da je iz članka jasno razvidno, da so Poljaki kupili kapital z 11 mio in podjetje dokapitalizirali s 15 mio EUR. Kapitalsko okrepljena Paloma lahko torej najame kredit (recimo pri EBRD) in se posodobi. Je pa vse odvisno koliko lahko prodajo...
sopranos sporočil: 11.404
[#2565679] 28.11.15 16:06 · odgovor na: anon-49383 (#2565678)
Odgovori   +    0
[janeztomazic]
> [sopranos]
> > [Dawning]
> > Sopranos, Paloma ima problem pri zastarelosti 4-ih preostalih papirnih, ne predelovalnih strojev. Pri predelavi ima novejše linije ki so po produktivnosti in
> > kvaliteti v glavnem sprejemljive. Papirni stroji pa so tisti,ki so dragi.
> >
> > V kolikor bodo pa v bodoče matične zvitke kupovali (kar nekaj je takšnih proizvajalcev, med drugimi tudi hercegovsko/hrvaška Violeta, ki je eden glavnih Palominih konkurentov v regiji), mogoče iz Romunije, pa seveda investicije v papirni stroj ne potrebuje. S tem bi se izognila nekaterim okoljevarstvenim problemom in velikemu strošku energije, bi se pa povečal riziko pravočasne in cenene dobave matičnih zvitkov.
> >
> > Vsekakor želim, da bi vsaj polovica od 750 delavcev v Sladkem Vrhu ostala, saj praktično nimajo nobenih možnosti druge zaposlitve.
>
> Hvala za vse informacije. :) Ja, seveda si tudi jaz želim, da bi imelo čim več ljudi delo.
>
> Samo glede na to, kar si mi povedal, jaz pri 90 milijonih EUR prometa ne vidim kako lahko kupijo stroj za 50 milijonov EUR. In tudi ne vidim zakaj bi kdor koli vložil toliko denarja v to firmo, če so potrebna takšna vlaganja v osnovna sredstva. Razen seveda, če bi podvojil ali potrojil prodajo in hkrati zmanjšal sedanje stroške ter tako povečal dobičkonosnost. Kar pa, glede na to, da so Poljaki samo nek sklad, verjetno ne pride v poštev.
>
> No, upam, da me obvestiš kako so se tega Poljaki lotili, ko seveda pride do tega.

Mislim, da je iz članka jasno razvidno, da so Poljaki kupili kapital z 11 mio in podjetje dokapitalizirali s 15 mio EUR. Kapitalsko okrepljena Paloma lahko torej najame kredit (recimo pri EBRD) in se posodobi. Je pa vse odvisno koliko lahko prodajo...
Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.

Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2565722] 28.11.15 19:59 · odgovor na: sopranos (#2565679)
Odgovori   +    1

Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.

Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.
Evo, sem šel pogledat. 15 mio je skoraj točno toliko, kot ima podjetje finančnih dolgov. pogoji so najbrž za te čase kar slabi za Palomo. To pomeni, da bo ko bo postopek končan, celotno podjetje imelo točno nič evrov dolga. Vzporedno bodo izboljšali svoj položaj do dobaviteljev, podjetje bo čez noč dobilo boniteto trojni A.

Ker letno naredi 7,5 mio EUR približka denarnega toka, to pomeni, da ob finančnem vzvodu 3 lahko najame 22 mio EUR posojila. Ob finančnem vzvodu 5 pa 37 mio EUR.

S tem potencialom se da seveda veliko narediti, posebej če recimo del virov pod ugodnimi dolgoročnimi pogoji zagotovi EBRD, recimo. EBRD rada tudi kapitalsko vstopi.

Nastavki so dobri in lahko bi se razvila lepa zgodba. Poudarek je na lahko.
sopranos sporočil: 11.404
[#2565735] 28.11.15 21:10 · odgovor na: anon-49383 (#2565722)
Odgovori   +    0
[janeztomazic]
>
> Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.
>
> Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.

Evo, sem šel pogledat. 15 mio je skoraj točno toliko, kot ima podjetje finančnih dolgov. pogoji so najbrž za te čase kar slabi za Palomo. To pomeni, da bo ko bo postopek končan, celotno podjetje imelo točno nič evrov dolga. Vzporedno bodo izboljšali svoj položaj do dobaviteljev, podjetje bo čez noč dobilo boniteto trojni A.

Ker letno naredi 7,5 mio EUR približka denarnega toka, to pomeni, da ob finančnem vzvodu 3 lahko najame 22 mio EUR posojila. Ob finančnem vzvodu 5 pa 37 mio EUR.

S tem potencialom se da seveda veliko narediti, posebej če recimo del virov pod ugodnimi dolgoročnimi pogoji zagotovi EBRD, recimo. EBRD rada tudi kapitalsko vstopi.

Nastavki so dobri in lahko bi se razvila lepa zgodba. Poudarek je na lahko.
Saj se strinjam s tabo. In sem nekaj podobnega že jaz zgoraj zapisal. En komentator pač zelo suvereno trdi (ali je to res ali ne ne vem, ker tega pa res nisem šel preverjati) pa trdi, da Paloma nujno potrebuje stroje, ki stanejo tudi okoli 50 mio EUR.

Kot sem jaz gledal bilance, in glede na to, kakšen promet delajo, dobiček, koliko imajo dolgov, tudi jaz mislim, da se jim bo s tako dokapitalizacijo slika zelo, zelo izboljšala. In da jim tak denar zagotovo omogoča vsaj delno modernizacijo proizvodnje.

Če so sedaj kar nekako vozili, potem bodo s 15 milijoni EUR zagotovo še lažje. :)
furland sporočil: 902
[#2565737] 28.11.15 21:43
Odgovori   +    0
Ponosen sem na Bavčarja, Janšo in vse osamosvojitelje. Nam, povprečnim državljanom ste dokazali, da je denar tista vrednota za katero ste se borili. Ne Slovenija, ne domovina, za pokvarjen denar gre!
anon-180321 sporočil: 129
[#2565739] 28.11.15 22:58 · odgovor na: furland (#2565737)
Odgovori   +    5
[furland]
Ponosen sem na Bavčarja, Janšo in vse osamosvojitelje. Nam, povprečnim državljanom ste dokazali, da je denar tista vrednota za katero ste se borili. Ne Slovenija, ne domovina, za pokvarjen denar gre!
Kaj se siliš med povprečne, tvoja izjava je vredna nadpovprečja. Nadpovprečne ovce namreč!
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565740] 28.11.15 23:06 · odgovor na: anon-328327 (#2565634)
Odgovori   +    2
[Dawning]
V Palomi gre za dve vrsti strojev:

- papirni stroji, na katerih se iz celuloze, starega papirja ali mešanice obeh
in veliko vode (zato so papirnice navadno ob rekah) ter ob občutni potrošnji
energije izdelujejo matični zvitki higienskega papirja različnih kvalitet in
debelin, trdnosti, mehkobe, vpojnosti itn. Ti stroji so dragi, večji in
najhitrejši tudi do 50 mio EUR in več.


- predelovalni stroji (predelovalne linije) za izdelavo različnih izdelkov iz prej
navedenih matičnih zvitkov (okrogli program npr. toaletni papir in kuhinjske
brisače in papirnati robčki in serviete). Ti stroji so cenejši: od nekaj sto tisoč
EUR do 6 mio EUR, ko gre za daljše linije večjih kapacitet.

P.S. nisem iz Palome
Oba posta si odlično napisal in se dobro spoznaš na papirno (tissue) industrijo, pa tudi cene strojev dobro poznaš. Res je tudi da papirnega stroja za proizvodnjo matičnih zvitkov ne dobiš za 15 mio evrov, razen kakšnega manjšega stroja (širine 2,7 m) od tretjerazrednih italijanskih proizvajalcev. En kvaliteten stroj, prav tako širine 2,8 m pa stane že okoli 35 mio evrov.

Stroj širne 5,6 m pa stane res že blizu 50 mio evrov in to brez priprave papirne mase in ostalih pomožnih postrojenj. Kompletna linija za proizvodnjo matičnih zvitkov kapacitete 70.000 ton na leto (s strojem 5,6 m širine) pa nekje okoli 100 miljonov evrov, verjetno pa še več (ne poznam čisto aktualnih cen).

Čestitam ti za res dobra dva posta.

Je pa tu nekaj komentatorjev, ki nimajo pojma, pa kar nekaj pišejo, kot npr. tisti, ki je napisal, da če bodo rabili večjo proizvodnjo, pa bodo zaposlili dodatne delavce. Ne delam se norcev iz njega, vendar bi bilo zanj bolje, da bi bil tiho.
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565742] 28.11.15 23:31 · odgovor na: sopranos (#2565735)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-202494 28.11.2015 23:47
[sopranos]
> [janeztomazic]
> >
> > Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.
> >
> > Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.
>
> Evo, sem šel pogledat. 15 mio je skoraj točno toliko, kot ima podjetje finančnih dolgov. pogoji so najbrž za te čase kar slabi za Palomo. To pomeni, da bo ko bo postopek končan, celotno podjetje imelo točno nič evrov dolga. Vzporedno bodo izboljšali svoj položaj do dobaviteljev, podjetje bo čez noč dobilo boniteto trojni A.
>
> Ker letno naredi 7,5 mio EUR približka denarnega toka, to pomeni, da ob finančnem vzvodu 3 lahko najame 22 mio EUR posojila. Ob finančnem vzvodu 5 pa 37 mio EUR.
>
> S tem potencialom se da seveda veliko narediti, posebej če recimo del virov pod ugodnimi dolgoročnimi pogoji zagotovi EBRD, recimo. EBRD rada tudi kapitalsko vstopi.
>
> Nastavki so dobri in lahko bi se razvila lepa zgodba. Poudarek je na lahko.

Saj se strinjam s tabo. In sem nekaj podobnega že jaz zgoraj zapisal. En komentator pač zelo suvereno trdi (ali je to res ali ne ne vem, ker tega pa res nisem šel preverjati) pa trdi, da Paloma nujno potrebuje stroje, ki stanejo tudi okoli 50 mio EUR.

Kot sem jaz gledal bilance, in glede na to, kakšen promet delajo, dobiček, koliko imajo dolgov, tudi jaz mislim, da se jim bo s tako dokapitalizacijo slika zelo, zelo izboljšala. In da jim tak denar zagotovo omogoča vsaj delno modernizacijo proizvodnje.

Če so sedaj kar nekako vozili, potem bodo s 15 milijoni EUR zagotovo še lažje. :)
Očitno vidva z Janezom še nista ugotovila, da lahko kupiš npr. toaletni papir različne kvalitete in Palomina kvaliteta je med slabšimi, ker z zastarelimi stroji ne morejo narediti kvalitetnega osnovnega papirja. Z dodelavnimi stroji, kateri razrežejo matični zvitek (premera 2.5m in širine 2,7m) v toaletne rolice pa kvalitete papirja ne moreš izboljšati, razen malo s preganjem.

Malo si oglejta moje stare poste, tam je vse opisano o stanju strojev v Palomi.

Krediti za nov papirni stroj pa bi verjetno Palomo pokopali, četudi bi bili od EBRD.

Danes kupujejo nove papirne stroje samo veliki koncerni, ki imajo proizvodnjo nad 400.000 ton na leto ali še veliko več. Paloma pa ima kapaciteto okoli 70.000 ton na leto na štirih zastarelih strojih.

Danes pa en sam moderni stroj z lahkoto naredi 70.000 ton matičnih zvitkov na leto in potrebuje zelo malo delavcev, okoli 5 na izmeno, Paloma pa rabi za enako proizvodnjo najmanj 25 delavcev na izmeno. Rentabilnost?
sopranos sporočil: 11.404
[#2565744] 29.11.15 00:58 · odgovor na: anon-202494 (#2565742)
Odgovori   +    1
[Breiva]
> [sopranos]
> > [janeztomazic]
> > >
> > > Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.
> > >
> > > Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.
> >
> > Evo, sem šel pogledat. 15 mio je skoraj točno toliko, kot ima podjetje finančnih dolgov. pogoji so najbrž za te čase kar slabi za Palomo. To pomeni, da bo ko bo postopek končan, celotno podjetje imelo točno nič evrov dolga. Vzporedno bodo izboljšali svoj položaj do dobaviteljev, podjetje bo čez noč dobilo boniteto trojni A.
> >
> > Ker letno naredi 7,5 mio EUR približka denarnega toka, to pomeni, da ob finančnem vzvodu 3 lahko najame 22 mio EUR posojila. Ob finančnem vzvodu 5 pa 37 mio EUR.
> >
> > S tem potencialom se da seveda veliko narediti, posebej če recimo del virov pod ugodnimi dolgoročnimi pogoji zagotovi EBRD, recimo. EBRD rada tudi kapitalsko vstopi.
> >
> > Nastavki so dobri in lahko bi se razvila lepa zgodba. Poudarek je na lahko.
>
> Saj se strinjam s tabo. In sem nekaj podobnega že jaz zgoraj zapisal. En komentator pač zelo suvereno trdi (ali je to res ali ne ne vem, ker tega pa res nisem šel preverjati) pa trdi, da Paloma nujno potrebuje stroje, ki stanejo tudi okoli 50 mio EUR.
>
> Kot sem jaz gledal bilance, in glede na to, kakšen promet delajo, dobiček, koliko imajo dolgov, tudi jaz mislim, da se jim bo s tako dokapitalizacijo slika zelo, zelo izboljšala. In da jim tak denar zagotovo omogoča vsaj delno modernizacijo proizvodnje.
>
> Če so sedaj kar nekako vozili, potem bodo s 15 milijoni EUR zagotovo še lažje. :)

Očitno vidva z Janezom še nista ugotovila, da lahko kupiš npr. toaletni papir različne kvalitete in Palomina kvaliteta je med slabšimi, ker z zastarelimi stroji ne morejo narediti kvalitetnega osnovnega papirja. Z dodelavnimi stroji, kateri razrežejo matični zvitek (premera 2.5m in širine 2,7m) v toaletne rolice pa kvalitete papirja ne moreš izboljšati, razen malo s preganjem.

Malo si oglejta moje stare poste, tam je vse opisano o stanju strojev v Palomi.

Krediti za nov papirni stroj pa bi verjetno Palomo pokopali, četudi bi bili od EBRD.

Danes kupujejo nove papirne stroje samo veliki koncerni, ki imajo proizvodnjo nad 400.000 ton na leto ali še veliko več. Paloma pa ima kapaciteto okoli 70.000 ton na leto na štirih zastarelih strojih.

Danes pa en sam moderni stroj z lahkoto naredi 70.000 ton matičnih zvitkov na leto in potrebuje zelo malo delavcev, okoli 5 na izmeno, Paloma pa rabi za enako proizvodnjo najmanj 25 delavcev na izmeno. Rentabilnost?
In kako potem ti vidis vlogo Poljakov? Kot pozitivno ali negativno? Bodo v Slovenijo vrgli 26 milijonov EUR, da bodo firmo zaprli in tako nekaj zasluzili (kako?) ali bodo iz tega poskusali kaj narediti tudi v Sloveniji?
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565746] 29.11.15 07:00 · odgovor na: sopranos (#2565744)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-202494 29.11.2015 07:04
[sopranos]
> [Breiva]
> > [sopranos]
> > > [janeztomazic]
> > > >
> > > > Če sem prav razumel, gre 11 milijonov EUR sedanjim lastnikom Palome. Torej, firma od tega konkretno ne bo imela nič. Kar je konkretnega je teh 15 milijonov EUR dokapitalizacije in če jim bodo Poljaki še kakšen posel zrihtali.
> > > >
> > > > Če stroj, ki ga potrebuje Paloma stane 50 milijonov EUR, potem ne vem, če je teh 15 milijonov EUR zadosti.
> > >
> > > Evo, sem šel pogledat. 15 mio je skoraj točno toliko, kot ima podjetje finančnih dolgov. pogoji so najbrž za te čase kar slabi za Palomo. To pomeni, da bo ko bo postopek končan, celotno podjetje imelo točno nič evrov dolga. Vzporedno bodo izboljšali svoj položaj do dobaviteljev, podjetje bo čez noč dobilo boniteto trojni A.
> > >
> > > Ker letno naredi 7,5 mio EUR približka denarnega toka, to pomeni, da ob finančnem vzvodu 3 lahko najame 22 mio EUR posojila. Ob finančnem vzvodu 5 pa 37 mio EUR.
> > >
> > > S tem potencialom se da seveda veliko narediti, posebej če recimo del virov pod ugodnimi dolgoročnimi pogoji zagotovi EBRD, recimo. EBRD rada tudi kapitalsko vstopi.
> > >
> > > Nastavki so dobri in lahko bi se razvila lepa zgodba. Poudarek je na lahko.
> >
> > Saj se strinjam s tabo. In sem nekaj podobnega že jaz zgoraj zapisal. En komentator pač zelo suvereno trdi (ali je to res ali ne ne vem, ker tega pa res nisem šel preverjati) pa trdi, da Paloma nujno potrebuje stroje, ki stanejo tudi okoli 50 mio EUR.
> >
> > Kot sem jaz gledal bilance, in glede na to, kakšen promet delajo, dobiček, koliko imajo dolgov, tudi jaz mislim, da se jim bo s tako dokapitalizacijo slika zelo, zelo izboljšala. In da jim tak denar zagotovo omogoča vsaj delno modernizacijo proizvodnje.
> >
> > Če so sedaj kar nekako vozili, potem bodo s 15 milijoni EUR zagotovo še lažje. :)
>
> Očitno vidva z Janezom še nista ugotovila, da lahko kupiš npr. toaletni papir različne kvalitete in Palomina kvaliteta je med slabšimi, ker z zastarelimi stroji ne morejo narediti kvalitetnega osnovnega papirja. Z dodelavnimi stroji, kateri razrežejo matični zvitek (premera 2.5m in širine 2,7m) v toaletne rolice pa kvalitete papirja ne moreš izboljšati, razen malo s preganjem.
>
> Malo si oglejta moje stare poste, tam je vse opisano o stanju strojev v Palomi.
>
> Krediti za nov papirni stroj pa bi verjetno Palomo pokopali, četudi bi bili od EBRD.
>
> Danes kupujejo nove papirne stroje samo veliki koncerni, ki imajo proizvodnjo nad 400.000 ton na leto ali še veliko več. Paloma pa ima kapaciteto okoli 70.000 ton na leto na štirih zastarelih strojih.
>
> Danes pa en sam moderni stroj z lahkoto naredi 70.000 ton matičnih zvitkov na leto in potrebuje zelo malo delavcev, okoli 5 na izmeno, Paloma pa rabi za enako proizvodnjo najmanj 25 delavcev na izmeno. Rentabilnost?

In kako potem ti vidis vlogo Poljakov? Kot pozitivno ali negativno? Bodo v Slovenijo vrgli 26 milijonov EUR, da bodo firmo zaprli in tako nekaj zasluzili (kako?) ali bodo iz tega poskusali kaj narediti tudi v Sloveniji?
Odkrito povedano, nimam pojma, kaj naj bi nameravali Poljaki. Prodati naprej za več denarja je ne bodo mogli tako zlahka.

Jaz bi jo prej prodal Slovaškemu SHP Harmanec, kot pa Poljakom. Slovaki že imajo Celex v Banja Luki in ga kar dobro vodijo. Prodajajo papir npr. v Hoferju pod imenom Solo, njihovi robci so zelo dobri, lahko preizkusiš.

Nekaj pa je gotovo, če bi bila Paloma perspektivna, bi jo gotovo kupil kak velik koncern, kot so Procter & Gamble, SCA, Metsa Tissue, Sofidel in podobni.

PS: vidva sta dobro naredila finančno analizo, je pravi čudež, da je Paloma sploh kdaj delala z dobičkom.
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565753] 29.11.15 08:28
Odgovori   +    1
Za Sopranosa

Sem še malo razmišljal in se spomnil, da je na Švedskem ena firma Düni, ki ima tudi same majhne stare stroje in je zelo uspešna, ampak ne proizvaja masovnih produktov, kt sta toaletni papir in kuhinjske brisače, temveč samo specialne visokocenovne proizvode.

Düni je pojem kvalitete za serviete, podložke za kozarce in podobne artikle. Izdelujejo specialne serviete za hotele v vseh mogočih barvah, serviete za božične praznike in druge priložnosti, papirnate prte tudi v vseh mogočih barvah itd.

Da pa se uveljaviš na trgu na tem področju, pa traja desetletja. Imeti moraš tudi izredno dober marketing.

Paloma pa ni ne tič na miš, premajhna za masovne produkte in prevelika za specialne produkte.
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565760] 29.11.15 09:01 · odgovor na: anon-202494 (#2565753)
Odgovori   +    1
Tu je en moj star post:

Breiva, 24/09/2013 07:12

Pri Palomi je cel kup problemov, zaradi katerih jo je nemogoče prodati, ampak jo država lahko samo podari:
1)
Palomini sodelavci, kobajagi strokovnjaki, so se že vedno obnašali, kot da so zajemali znanje z veliko žlico. So pa bili tudi naduti, nesramni in skorumpirani. Pri tem pa so tovarno, ki je bila v 70-tih letih prejšnjega stoletja ena tehnično najmodernejših v Evropi, pripeljali na tehnično eno najbolj nerazvitih v Evropi.
2)
Stroji in tehnologija v Palomi so tako zastareli, da z njimi ne morejo proizvajati tako kvalitetnega papirja, kot ga npr. SCA Ortmann v Avstriji (blagovna znamka ZEWA).
3)
Kot sva že nekdo in tudi jaz včeraj napisala, leži Paloma v neki "vukojebini", ki nima pametnega dostopa do avtoceste, niti do železnice, pa tudi okoli same tovarne ni prostora za širjenje. Že transport do avtoceste, ki je pozimi praktično neprevozna, ali do železniške postaje v Šentilju stane ogromno dodatnega denarja.
4)
Paloma je vezana na izvoz, v Sloveniji prodajo le malo od svoje proizvodnje. V razvitih državah porabijo okoli 10kg/prebivalca higijenski papirjev, to pomeni, da Slovenija porabi največ 20.000 ton na leto, Paloma pa ima kapaciteto 70.000 ton na leto. Z svojo slabo kvaliteto pa ne dosegajo takih cen, kot jih dosega konkurenca.
5)
Ekonomsko pa je tako ali tako znano, da že 20 let delajo izgubo in se držijo nad vodo le z državno pomočjo in so vedno nekje so na robu propada. Kakšna je zadolžitev Palome pa ne vem.

Zaključek:
Če bo kdo kupil, ali dobil Palomo kot darilo, bo moral najprej vložiti 100 miljonov evrov v tehnologijo, država pa zgraditi pošteno cesto od Šentilja do Sladkega Vrha, šele potem bo Paloma lahko plavala.
sopranos sporočil: 11.404
[#2565871] 29.11.15 23:16 · odgovor na: anon-202494 (#2565760)
Odgovori   +    1
Hvala za vse te informacije. Bom sedaj malo bolj spremljal kaj se bo dogajalo s Palomo po prevzemu. Ker me res zanima.
anon-202494 sporočil: 2.309
[#2565886] 30.11.15 06:47 · odgovor na: sopranos (#2565871)
Odgovori   +    1
Če boš kaj novega zvedel, potem napiši na tem forumu. Tudi mene zelo zanima, kaj se bo zgodilo.
anon-96546 sporočil: 1.682
[#2565929] 30.11.15 11:09
Odgovori   +    1
Mene pa zanima, če bo teh 8 mio iz SDH priromalo v državni proračun, da se malo zmanjša luknja v njem....

Strani: 1