Strani: 1

Brane sporočil: 2.077
[#2532527] 05.07.15 22:56
Odgovori   +    21
Zadnja sprememba: Brane 05.07.2015 23:02
Gospod Tomažič, toliko ste naduti, da sem vas v zadnjih dveh dneh nekajkrat opozoril, da v teh izračunih nekaj ne štima, pa si ne vzamete niti toliko časa, da bi preverili, kaj je narobe.
Mi garantiramo za 0,42% glavnice od 130 milijard €.
TO NIKAKOR IN NIKOLI NI VEČ KOT 550 MILIJONOV €.
VAŠE PISANJE O MILIJARDI JE NEPRAVILNO. POKAŽITE NAM PISNO DOKUMENT MINISTRSTVA, KER ENOSTAVNO NE VERJAMEM, DA SO VAM ONI DALI TAK PODATEK.
ČE SO VAM GA DALI PA JIM ZASTVITE VPRAŠANJE IZ IZRAČUNA, KI SEM VAM GA PREDSTAVIL.
"Slovenija je tudi porok za izdane obveznice EFSF. S tem je posredno porok tudi Grčiji. Ker je okvirno 75 odstotkov posojil EFSF namenjenih Grčiji, je Slovenija po pojasnilih vlade tako do države posredno izpostavljena do okvirnega zneska 1,33 milijarde evrov (zgornja omejitev). Ta znesek vsebuje poroštvo za glavnico s povečanimi deleži poroštva v posameznih izdajah EFSF na 120 odstotkov in 165 odstotkov ter ob tem še pripadajoče obresti."
V tem odstavku ponavljate to ....

V sporočilu forum.finance.si/?m=...061&single sem navedel argumente

Ne ni res, že ves dan se trudim z uradnimi podatki ESM pokazati, da je ta lestvica navadna neumnost, ki so si jo izmislili neki pisuni.

1. Slovenija ni dala garancij Grčiji ampak ESM mehanizmu !!!! in garantira kupcem obveznic ESM mehanizma in NE GRČIJO KOT PISUNI NAPAČNO NABIJAJO ŽE DVA DNI!!!!
2. izpostavljenost še ne pomeni izgube v celotnem znesku
3. ESM je sklad (kot podjetje in ima svojega kapitala 80 milijard €)
( Tako kot pri bankah ali podjetju, se najprej pokuri kapital podjetja in šele nato se sprožijo garancije oziroma po ustanovitveni pogodbi bolje rečeno obveznosti za dokapitalizacijo, kot v primeru slovenskih bank)

O tem sem danes že dvakrat nekaj napisal:
forum.finance.si/?m=...903&single
"Po naši oceni v tej številki ni vključen najhujši možni scenarij, to je >da se jamstva sprožijo v višini 165 odstotkov."
In kako prideš do tega scenarija?
A vi sploh razumete, kaj ste povedali?

Dajmo malo premisliti te vaše ...?
Najprej je treba razumeti, kaj je izpostavljenost, kar je očitno velik problem za vas

Potem je treba pravilno pojasniti bralcem, kako garancijo je dala Slovenija
Slovenija je dala garancijo EFSF, ki je sedaj v okviru ESM.
Slovenska garancija pomeni zgolj varnostni faktor kupcem obveznic izdanih od ESM, da bodo dobili poplačane svoje obveznosti.
ESM je inštitucija, ki ima danes 82 milijard € kapitala od tega je bilo vplačilo Slovenije 342 mio. €, kapitalski delež danes je večji, ker ima iz zadržanih dobičkov 2 milijardi €.
Ta inštitucija posoja 130 milijard € Grčiji!
Sedaj pa malo vaje iz računstva

Grki se dogovorijo za polovični odpis, torej ESM utrpi 65 milijard € izgub
Ker kapital EMS pade na 17 milijard, bi uprava ESM najverjetneje uporabila pravilo dodatnega vplačila kapitala

"ii. A capital call under Article 9(2) of the ESM Treaty to replenish paid-in capital could happen for two reasons:
- if losses occurring due to other factors lead to the reduction in the countervalue of the paid-in capital below
the threshold of 15% of the maximum lending volume of the ESM."

To vplačilo bi bilo manjše od 63 milijard € in Slovenija bi morala dokapitalizirati ESM za 0,42% od tega zneska, torej bi BILA MAKSMIMALNA OBVEZNOST SLOVENIJE IZ TEGA NASLOVA 240 MILIJONOV €.
Temu bi bilo treba prišteti še polovični odpis neposrednega kredita iz leta 2010, kar bi bilo dodatnih 120 mio. €

Skupaj torej okoli 360 mio. €, KAR JE MANJ KOT 1% BDP SLOVENIJE!
Neumnosti, da ECB izgube štejemo k Sloveniji pa ....


9. Will Member States now have to supply the money Greece is not paying?
To clarify the EFSF guarantee structure: the EFSF member countries guarantee the issuance of EFSF bills and bonds, not the loans to Greece or other former programme countries. Therefore calling guarantees will only be required if the EFSF does not have the necessary liquidity to repay its bonds.


in forum.finance.si/?m=...954&single
Kakšen proračunski primankljaj, kakšna neumnost je spet to?
V slovenskem bruto dolgu so te garancije že štete. V naslednjih osmih letih zapadjo samo obresti od teh dolgov, kje ti vidiš iz tega kakšen primanjkljaj proračuna.

Še enkrat o izpostavljenosti Grčija dolguje okoli 320 milijard. €
EFSF oziroma sedaj ESM je dolžna 130 milijard €

BDP vseh EMU članic je bil lani 10.300 milijard €.
KEr je treba odšteti dolgove do IMF, ostane za evropejce ookoli 270 milijard €.
Torej je EMU povprečno izpostavljena do Grčije okoli 2,7 % BDP.

Enačenje izpostavljenosti z izgubo pa je debilno, apliciranje te izpostavljenosti na primankljaje v denarnih tokovi (proračunih) pa še bolj.

Če se Grčiji dolgovi odpišejo do povprečnih EMU okoli 90% BDP, pomeni to polovični odpis in 160 milijard € izgub.
Ker ima ESM že 80 milijard € kapitala, bi bila večina te izgube nevtralizirana s kapitalom ESM in bi mogoče ESM garancije sprožil v zelo omejenem obsegu nekaj deset milijard €, delež Slovenije v mehanizmu pa je 0,42%.
Ta operacija bi se izvajala vsaj 8 let, ker šele takrat pride do prvih zapadlosti glavnic.
Skratka niti obseg Sloveskih izgub, še bolj pa vpliv na proračun in pokojnine nimata nobenega smisla v tem članku.


TEGA NE JEMLJEM IZ ROKAVA, ČE ZNAŠ ANGLEŠKO, SI LAHKO O TEM PREBEREŠ (PA TUDI NOVINARJI BI SI LAHKO) NA:
www.esm.europa.eu/

OB TEM SO NAPISALI TUDI TO SPOROČILO:
www.efsf.europa.eu/a...Greece.pdf

In daneš še v sporočilu uprave
www.esm.europa.eu/pr...efault.htm

Kjer so posebej povedali, da ni potrebe po unovčenju garancij

"The Greek non-payment has no influence on the EFSF’s capacity to repay its bondholders. Investors know that EFSF bonds benefit from a robust guarantee structure."
anon-217896 sporočil: 3.961
[#2532633] 06.07.15 11:23
Odgovori   +    1
Saj imamo vendar Lukca, spntal nas bo, naredili bomo referendum, pa propadli bomo pa ne bomo cisto nic vec dolzni, nas BDP bo 100% neobremenjen.
Menim pa, da se Evropa ne zaveda, da prihajajo na igrisce drugacni igralci, katerih delavci niso v zivljenju prejemali bajnih prihodkov evropskega javnega sektorja, njihovi upokojenci pa ne taksnih pokojnin, temvec so se prezivljli in se se vedno s skodelico riza.
Menim, da bodo svoje terjatve drugace vnovcevali,ko bo prisel cas placila, kakor se do teh terjatec obnasajo Evropejci in Americani. S prisilo kaksnega ljudskega sojenja naprimer.
Pricakujem graje, ce mislite, da sem ustrelil mimo.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2532641] 06.07.15 11:35 · odgovor na: Brane (#2532527)
Odgovori   +    0
Zdravo,
MF sem prosil naj pove, kaj misli o vašem izračunu oziroma razlagi izpostavljenosti do poroštev.

Ko se mi javijo sporočim,

lp
Brane sporočil: 2.077
[#2532642] 06.07.15 11:39 · odgovor na: anon-49383 (#2532641)
Odgovori   +    4
[janeztomazic]
Zdravo,
MF sem prosil naj pove, kaj misli o vašem izračunu oziroma razlagi izpostavljenosti do poroštev.

Ko se mi javijo sporočim,

lp
Najlepša hvala
bc123a sporočil: 48.253
[#2532645] 06.07.15 11:43 · odgovor na: Brane (#2532642)
Odgovori   +    2
[brane]
> [janeztomazic]
> Zdravo,
> MF sem prosil naj pove, kaj misli o vašem izračunu oziroma razlagi izpostavljenosti do poroštev.
>
> Ko se mi javijo sporočim,
>
> lp

Najlepša hvala
Tisto, kar je treba vedeti je, da je EFSF (in pozneje ESM) bil narejen s kalibrom, ki bi naj "pokril" Spanijo, ki je precej vecja drzava od grcije, in je, tako kot pises, dejansko tudi velik odpis grcije zanj dokaj mala zadeva.

Ce pa bi sla po poti grcije se spanija, pa bi bolelo malo bolj.
Brane sporočil: 2.077
[#2532662] 06.07.15 12:32 · odgovor na: bc123a (#2532645)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> [brane]
> > [janeztomazic]
> > Zdravo,
> > MF sem prosil naj pove, kaj misli o vašem izračunu oziroma razlagi izpostavljenosti do poroštev.
> >
> > Ko se mi javijo sporočim,
> >
> > lp
>
> Najlepša hvala

Tisto, kar je treba vedeti je, da je EFSF (in pozneje ESM) bil narejen s kalibrom, ki bi naj "pokril" Spanijo, ki je precej vecja drzava od grcije, in je, tako kot pises, dejansko tudi velik odpis grcije zanj dokaj mala zadeva.

Ce pa bi sla po poti grcije se spanija, pa bi bolelo malo bolj.
Ja tako je. Irska, Portugalska in Grčija so bile in so za EMU in manjši problem, zaradi Španije pa je bilo treba narediti "strah - čuvaja", ki bo potencialno velik 800 milijard €, če bi bilo treba. Začasno pa so ga EMU države kapitalizirala 80 milijard, kar je bilo in začasno je zadosti za probleme dimenzije Grčija.
anon-171966 sporočil: 478
[#2532664] 06.07.15 12:36
Odgovori   +    5
Kje sta sedaj Pahor in Križanič??

Pahor naprej vragolije zganja na družbi neškodljivem položaju, kje je pa ta drug klovn.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2532669] 06.07.15 12:51 · odgovor na: Brane (#2532527)
Odgovori   +    0
MF vztraja pri stališču, več na ZS.
bc123a sporočil: 48.253
[#2532673] 06.07.15 13:06 · odgovor na: anon-49383 (#2532669)
Odgovori   +    3
[janeztomazic]
MF vztraja pri stališču, več na ZS.
MF je za vprasati, kaj se bo po njihovo zgodilo s slovenijo, ce se zalomi spaniji? glede na to interpretacijo bomo takrat v luknji za 40% BDP ali kako :)
anon-338219 sporočil: 220
[#2532676] 06.07.15 13:11
Odgovori   +    2
čas vnosa: 06.07.15 13:00
slovenska vlada je itak vedno najbolj optimistična in neobjektivna zato jim tudi ne verjamem, slovenija je v velikem zosu
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2532680] 06.07.15 13:28 · odgovor na: bc123a (#2532673)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [janeztomazic]
> MF vztraja pri stališču, več na ZS.

MF je za vprasati, kaj se bo po njihovo zgodilo s slovenijo, ce se zalomi spaniji? glede na to interpretacijo bomo takrat v luknji za 40% BDP ali kako :)
Kakor jaz razumem se Španija trudi nekaj narediti iz sebe. Verjetno, da bilo bolje državljanom in ljudem, ki tam živijo.

Grčija pač tega ne dela nite se pretirano ne trudi. Pa ne mislim tu, da odpustiš 50 čistilk. Kako ustvariti več kot do sedaj, delat druge stvari, bolj donosne, z več dodane vrednosti, kaj proizvajat ipd. ipd. To zelo pogrešam pri Sirizi in ostalih.
bc123a sporočil: 48.253
[#2532685] 06.07.15 13:37 · odgovor na: anon-49383 (#2532680)
Odgovori   +    3
[janeztomazic]
> [bc123a]
> > [janeztomazic]
> > MF vztraja pri stališču, več na ZS.
>
> MF je za vprasati, kaj se bo po njihovo zgodilo s slovenijo, ce se zalomi spaniji? glede na to interpretacijo bomo takrat v luknji za 40% BDP ali kako :)

Kakor jaz razumem se Španija trudi nekaj narediti iz sebe. Verjetno, da bilo bolje državljanom in ljudem, ki tam živijo.
O izpostavljenosti je treba razmisljati tudi takrat ko nic ne kaze, da bo kaj slo narobe :)
simona2 sporočil: 2.203
[#2532691] 06.07.15 13:49 · odgovor na: bc123a (#2532673)
Odgovori   +    2
brane in mramor bi se lahko sfajtala, kdo ima prav; enkrat sta se že - kdo je takrat zmagal, je pa tud jasno
anon-359209 sporočil: 21
[#2532701] 06.07.15 14:36
Odgovori   +    0
čas vnosa: 06.07.15 14:00
Skrajni čas je, da vlada ukini vsa nadaljna poroštva v zvezi z grškim dolgom.
Brane sporočil: 2.077
[#2532703] 06.07.15 14:37 · odgovor na: simona2 (#2532691)
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (06.07.2015 14:38)
Brane sporočil: 2.077
[#2532705] 06.07.15 14:44 · odgovor na: simona2 (#2532691)
Odgovori   +    4
[simona2]
brane in mramor bi se lahko sfajtala, kdo ima prav; enkrat sta se že - kdo je takrat zmagal, je pa tud jasno

Ne gre mi za nikakršen fajt, gre le za pravilnost ocene, ker se iz podatkov ESM po moje ne da izračunati več kot 550 mio. garancij.
Uradništvo MF (ne Mramor, za katerega vem, da zna računati) pa se je s kreativnostjo izračunov obilno izkazalo pri računanju bančne luknje leta 2013.
Brane sporočil: 2.077
[#2532756] 06.07.15 20:29 · odgovor na: (#2532709)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: Brane 06.07.2015 20:42
[rename]
> [janeztomazic]
> MF vztraja pri stališču, več na ZS.

Zakaj pa ne javno?

Zato, ker je bil to odgovor FDV PR službe, ki spoh ni prebrala, razumela ... vprašanja in je arogantno odgovorila: upoštevajte tisto, kar smo vam rekli.

Da stvar ni tako enoznačna pa se vidi iz:
"Statistični urad je tako v torek navedel, da je Slovenija do Grčije izpostavljena 661 milijonov evrov iz posojil EFSF), evropski statistični urad Eurostat pa za Slovenijo objavlja številko 892 milijonov evrov iz posojil EFSF), vendar pa ta številka velja za izpostavljenost do vseh ranljivih evrskih držav, ki so prejele finančno pomoč iz EFSF. Poleg Grčije sta to še Irska in Portugalska."
Do razlike med 550, kar pravim jaz in statističim uradom lahko pride, ker ni jasno ali kasnejši vstopniki v evro, ki so prav tako vplačali garancijski sklad (Latvija, Litva, Estonija) jamčijo tudi za obveznosti ESM, ki so nastale pred pristopok k evru, drugo pa je, da jaz nisem štel obresti do zapadlosti teh obveznic.

Toda razlika med mojim številom statističnim uradom in Eurostatom 75% od 892 mio je tudi 669 mio. € je 100 mio. € in je nekako pojasnjena.
RAZLIKA OD TEH TREH ŠTEVIL DO ŠTEVILA MF PA JE VEČ KOT 100%!

Strani: 1