Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2504444] 04.03.15 07:35
Odgovori   +    5
Zanimivo.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2504461] 04.03.15 08:54
Odgovori   +    64
Zadnja sprememba: anon-15342 04.03.2015 08:57
Na kratko:

Ko sem novembra tu v kolumni (www.finance.si/8812662/ ) ugotovil, da je Avstrija razočaranje, mi je bilo očitano, da sem tak spinster, da je to že kar retardirano (forum.finance.si/?m=...783&single ). Tri mesece pozneje, ko se že domala vsi strinjajo, da je panevropske recesije konec, je Fitch bolj zaskrbljen nad Avstrijo kot kdajkoli prej med to recesijo (če ima kdo naročniški dostop, si preberite celotno študijo: www.fitchratings.com..._id=862436 ).
Zdaj pa povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še Fitch pospinal, pa še v Hypu sem ustvaril dodatno večmilijardno luknjo (ki je btw tistim, ki berejo, znana že štiri mesece: www.wienerzeitung.at...ungen.html ), samo da bi izpadlo da imam prav?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je večina "gledala" tisto, kar "verjamejo" oziroma se jim "zdi"?

------------

In podobno, ko sem v preteklih tednih poskusil s številkami pokazati, da so bili stresni testi ECB za slovenske sistemske banke ekstremno neobjektivno pesimistični, se je oglasil prof. dr. Igor Masten in zatrdil, da sem "ultimativni spinster" in da so bili testi za slovenske sistemske banke "podpovprečno strogi" (zapisal je še kup vulgarnih žaljivk, sploh v angleški različici pamfleta, napisani zato, da jo je guverner poslal kolegom v ECB kot "objektivno analizo cenjenega profesorja ekonomije, ki razkriva, da gre za čisti konstrukt", ampak pustimo). Včeraj je NKBM objavila revidirane izkaze za konec leta 2014 in njen revizorsko potrjeni količnik kapitalske ustreznosti CET1 znaša 25,75% (tukaj: seonet.ljse.si/file....ntID=32620 , str. 6). V stresnem testu ECB, ki je bil objavljen 26. oktobra 2014, pa je bil za NKBM po osnovnem (torej bojda najbolj verjetnem!) scenariju za konec leta 2014 predviden CET1 v višini 15,2%, po negativnem pa 11,4% (tukaj: www.ecb.europa.eu/pu...410.en.pdf , str. 153 dokumenta oz. str. 161 datoteke PDF).
In spet, povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še revizorje pospinal, da so potrdili dvakrat višjo kapitalsko ustreznost od dejanske, samo da bi izpadlo da imam jaz prav in Masten narobe?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je Masten izpolnjeval tajno spinstersko misijo Banke Slovenije in se zanašal na to, da itak nihče ne gleda številk?
bc123a sporočil: 48.253
[#2504469] 04.03.15 09:23 · odgovor na: anon-15342 (#2504461)
Odgovori   +    9
[TadejK]
In spet, povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še revizorje pospinal, da so potrdili dvakrat višjo kapitalsko ustreznost od dejanske, samo da bi izpadlo da imam jaz prav in Masten narobe?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je Masten izpolnjeval tajno spinstersko misijo Banke Slovenije in se zanašal na to, da itak nihče ne gleda številk?
Glede razlaganja stevilk in objektivne (makro)ekonomske realnosti butljem je ze leta nazaj naredil podrobno analizo Crt Jakhel. In se na podlagi zakljuckov te analize umaknil v vrtnarjenje in sadjarjenje. Vec o tem:

forum.finance.si/?search

iskalni pojem "dreves*", avtor crt, leto 2007.
bigl sporočil: 18.363
[#2504480] 04.03.15 10:12 · odgovor na: anon-15342 (#2504461)
Odgovori   +    23
Zadnja sprememba: bigl 04.03.2015 10:15
No, mene je pri dr. Mastenu zmotilo tudi to, da je bančno dokapitalizacijsko afero preimenoval v afero Kotnik. V času študija smo se hecali, da imamo dve vrsti ekonomistov in sicer, ki so pod vplivom in tiste, ki so brez vpliva:-). Vsaka podobnost je totalno izključena, saj imamo danes samo izprašane ekonomiste. Eni bolj temeljito, drugi manj odvisno v kateri vasi so končali študij. Lep dan.

P.S. TadejK kar tako naprej.
anon-347166 sporočil: 247
[#2504488] 04.03.15 10:40
Odgovori   +    5
Kje se ta rast bdp slovenije vidi v praksi?

PS: kaj misli evrostat s SID banko?
anon-187668 sporočil: 5.835
[#2504490] 04.03.15 10:42 · odgovor na: anon-15342 (#2504461)
Odgovori   +    8
[TadejK]
Ko sem novembra tu v kolumni (www.finance.si/8812662/ ) ugotovil, da je Avstrija razočaranje, mi je bilo očitano, da sem tak spinster, da je to že kar retardirano (forum.finance.si/?m=...783&single ). Tri mesece pozneje, ko se že domala vsi strinjajo, da je panevropske recesije konec, je Fitch bolj zaskrbljen nad Avstrijo kot kdajkoli prej med to recesijo (če ima kdo naročniški dostop, si preberite celotno študijo: www.fitchratings.com..._id=862436 ).
Zdaj pa povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še Fitch pospinal, pa še v Hypu sem ustvaril dodatno večmilijardno luknjo (ki je btw tistim, ki berejo, znana že štiri mesece: www.wienerzeitung.at...ungen.html ), samo da bi izpadlo da imam prav?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je večina "gledala" tisto, kar "verjamejo" oziroma se jim "zdi"?
Menim, da nisi spinster.
Včeraj je NKBM objavila revidirane izkaze za konec leta 2014 in njen revizorsko potrjeni količnik kapitalske ustreznosti CET1 znaša 25,75%
To je odličen rezultat. Kmalu bo tudi politikom jasno, da so bili stresni testi ECB za slovenske sistemske banke ekstremno neobjektivno pesimistični in striženje obveznic nezakonito.
In spet, povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še revizorje pospinal, da so potrdili dvakrat višjo kapitalsko ustreznost od dejanske, samo da bi izpadlo da imam jaz prav in Masten narobe?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je Masten izpolnjeval tajno spinstersko misijo Banke Slovenije in se zanašal na to, da itak nihče ne gleda številk?
Pravilna je tvoja odločitev, da si gledal številke in dejstva.
Endimion sporočil: 10.254
[#2504494] 04.03.15 10:55 · odgovor na: anon-347166 (#2504488)
Odgovori   +    5
Vidi se v višjih dobičkih podjetij, vidi se v zniževanju količnika (Netto-Dolg/EBITDA), vidi se v višji zaposlenosti državljanov...

Oziroma velja zapisati tudi obratno.
johnb sporočil: 6
[#2504496] 04.03.15 10:58
Odgovori   +    5
Tole sem pa z muko bral Tadej. Pogrešam kolumne o BS. Predvsem tvoj odgovor Kizotu pa Mastenu.
dupi sporočil: 12
[#2504506] 04.03.15 11:10 · odgovor na: anon-15342 (#2504461)
Odgovori   +    13
čas vnosa: 04.03.15 10:37
Tadej, kar tako naprej. Lahko pa razumem jezo in gnev ekonomistov oz. vseh tistih, ki se imajo za ekonomiste. Večina jih ne zna logično razmišljati, matematike pa že v osnovni šoli niso marali, zato so izbrali ekonomijo (velja za večino ekonomistov, ki jih poznam, teh pa ni malo).
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2504507] 04.03.15 11:10
Odgovori   +    12
čas vnosa: 04.03.15 09:29
Najboljši kazatelj uspešnosti države so volitve. Rast BDP, če ne pomeni izboljšanja kvalitete življenja prebivalstva, je popolnoma irelevantna reč. Drugače pa, pohvala za analitični članek. Eden redkih piscev člankov na financah, s kvalitetnim analitičnim pristopom, kjer nimaš občutka, da gre ali za reklamno-lobistični prispevek ali pa je avtor pozabil vzeti antipsihotik.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2504518] 04.03.15 11:24 · odgovor na: johnb (#2504496)
Odgovori   +    38
[johnb]
Pogrešam kolumne o BS. Predvsem tvoj odgovor Kizotu pa Mastenu.
V javno polemiko s "Kizotom" se bom mogoče spustil, ko/če se bo podpisal z imenom in priimkom, pa po možnosti navedel kak vsebinski argument, ne zgolj neko vzvišeno megleno modrovanje.

Iz podobnih razlogov se bom izogibal tudi nadaljnji javni polemiki z Blažem Vodopivcem in tistimi "libertarci", ki verjamejo, da je bila njegova kolumna "Jazbec in jazbečarji" (mimogrede, po mojem so tudi vse te igre s priimki zelo otročje in pod ravnjo resnih medijev) vrhunec analitične pronicljivosti in razkrinkavanja mene kot bedaka.

V javno polemiko z Majo Sunčič se ne bom spustil, ker po moji subjektivni oceni niti en odstotek bralcev, ki so prebrali njeno pljuvanje in bluzenje, tega ni mogel objektivno "kupiti". Za tiste, ki so to vseeno "kupili", pa ne bom tratil časa, ker po mojem ni resnih izgledov, da bi kaj dosegel. Če se bo namesto pljuvanja o zadevi, o kateri ne ve in ne razume dobesedno ničesar, kdaj potrudila vsaj nekaj malega razumeti, pa potem napisala kaj vsebinskega, lahko še enkrat premislim.

Mastenu sem pa že odgovoril tukaj: forum.finance.si/?m=...574&single
in tukaj: forum.finance.si/?m=...645&single
in tukaj: forum.finance.si/?m=...461&single
... a zgolj zato, ker sem bil neštetokrat pozvan, da "moram" odgovoriti, ker je to pač oh in sploh renomirani Masten. Vendar imam tudi s tem odgovarjanjem težave, saj znam osebno soočati številke in dejstva z drugimi številkami in dejstvi, on pa piše o "ultimativnih spinsterjih", "mrhovinarjih", "truplih davkoplačevalcev", "mešanju polente", "nabijanju v prazno" in podobno neoprijemljivih zadevah.
jezst sporočil: 4.758
[#2504528] 04.03.15 11:59 · odgovor na: anon-15342 (#2504461)
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: jezst 04.03.2015 12:16
[TadejK]
Na kratko:

Ko sem novembra tu v kolumni (www.finance.si/8812662/ ) ugotovil, da je Avstrija razočaranje, mi je bilo očitano, da sem tak spinster, da je to že kar retardirano (forum.finance.si/?m=...783&single ). Tri mesece pozneje, ko se že domala vsi strinjajo, da je panevropske recesije konec, je Fitch bolj zaskrbljen nad Avstrijo kot kdajkoli prej med to recesijo (če ima kdo naročniški dostop, si preberite celotno študijo: www.fitchratings.com..._id=862436 ).
Zdaj pa povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še Fitch pospinal, pa še v Hypu sem ustvaril dodatno večmilijardno luknjo (ki je btw tistim, ki berejo, znana že štiri mesece: www.wienerzeitung.at...ungen.html ), samo da bi izpadlo da imam prav?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je večina "gledala" tisto, kar "verjamejo" oziroma se jim "zdi"?

------------

In podobno, ko sem v preteklih tednih poskusil s številkami pokazati, da so bili stresni testi ECB za slovenske sistemske banke ekstremno neobjektivno pesimistični, se je oglasil prof. dr. Igor Masten in zatrdil, da sem "ultimativni spinster" in da so bili testi za slovenske sistemske banke "podpovprečno strogi" (zapisal je še kup vulgarnih žaljivk, sploh v angleški različici pamfleta, napisani zato, da jo je guverner poslal kolegom v ECB kot "objektivno analizo cenjenega profesorja ekonomije, ki razkriva, da gre za čisti konstrukt", ampak pustimo). Včeraj je NKBM objavila revidirane izkaze za konec leta 2014 in njen revizorsko potrjeni količnik kapitalske ustreznosti CET1 znaša 25,75% (tukaj: seonet.ljse.si/file....ntID=32620 , str. 6). V stresnem testu ECB, ki je bil objavljen 26. oktobra 2014, pa je bil za NKBM po osnovnem (torej bojda najbolj verjetnem!) scenariju za konec leta 2014 predviden CET1 v višini 15,2%, po negativnem pa 11,4% (tukaj: www.ecb.europa.eu/pu...410.en.pdf , str. 153 dokumenta oz. str. 161 datoteke PDF).
In spet, povejte, kaj je bolj realno oziroma verjetno:
1) Da sem tak spinster, da sem še revizorje pospinal, da so potrdili dvakrat višjo kapitalsko ustreznost od dejanske, samo da bi izpadlo da imam jaz prav in Masten narobe?
2) Da sem pač gledal številke in dejstva, medtem ko je Masten izpolnjeval tajno spinstersko misijo Banke Slovenije in se zanašal na to, da itak nihče ne gleda številk?
Očitno je Avstrija ena redkih držav, ki zmanjšuje ZADOLŽEVANJE. Zato ne izkazuje LAŽNE rasti BDP, kot VSI ostali. Če država jemlje puf in financira tekočo porabo (ki se odrazi v "rasti" BDP), je to en navaden BULLSHIT. Ko odrežeš kreditno državno financiranje, pa je polom na celi črti. Avstrija in Nemčija sta očitno edini evropski ekonomiji, ki se trudita ugotoviti, kakšno je realno stanje gospodarstva. In komaj vzdržujeta doseženo. Drugod pa juhu orgija s prodajo obveznic, ki jih tako ali drugače kupuje ECB z natiskanim denarjem in pomočjo praktično ničelnih obrestnih mer.

Kako ena Slovenija lahko izkazuje REALNO rast, če vse neki propada, imamo obupno poslovno okolje, podjetja in mladi izobraženi bežijo v tisočih, selijo firme v Avstrijo(!) in na koncu mi rastemo? Korupcija rekordna, vse javne naložbe jalove, preplačane, pokradene, firme prezadolžene, banke ne kreditirajo, javni deficit spet v vzponu, nimamo niti za ceste flikat. Kje so potem davčni prihodki, če tako rastemo? ...Ne me basat s kretenizmi, ne nasedam ne te fore in pika. Papir prenese vse, vsaj dokler ne več. Vzameš nominalno rast 0-1%, potem izračunaš negativno inflacijo, tako s tem v bistvu iz izračuna BDP odstraniš deflator in rast je tu. Kakršna hočeš!

Ko bo veliki pok sistem pa prask prask prask po glavi.

edit:
Pisano na pamet, z generalno predstavo o njihovih in naši ekonomiji
Endimion sporočil: 10.254
[#2504529] 04.03.15 11:59 · odgovor na: anon-329788 (#2504507)
Odgovori   +    4
KJe pa ne vidiš izboljšanja kvalitete življenja? Jaz ga opazim.

Seveda morda posameznik ne vidi spremembe pri sebi. Na ravni celote pa nam gre bolje. 5,6% manj brezposelnih kot leto poprej. A ti ljudje ne vidijo izboljšanja?
Endimion sporočil: 10.254
[#2504532] 04.03.15 12:07 · odgovor na: jezst (#2504528)
Odgovori   +    2
To tvoje o temu kako AUT znižuje dolg ne drži.... niti na ravni centralne države stvar kvečjemu stagnira:

www.tradingeconomics...ebt-to-gdp

Brezposelni:

www.tradingeconomics...yment-rate

Še vedno je naša višja. A se naš trend pobrača navzdol, medtem ko pri njih rase...
kzupanc sporočil: 10.517
[#2504534] 04.03.15 12:10
Odgovori   +    8
Če pogledamo zgornje grafe, je Slovenija takoj za Irsko po predvidenem padcu rasti BDP v letu 2015 (nazadovanju gospodarske klime). Predvideno, ker ne bo več toliko naložb v komunalo, vodovode ipd v lokalnih skupnostih s sredstvi. Če upoštevamo še nekaj deflacije, je nominalne rasti komaj kaj. Glede na predvidene potrebe po izdatkih, apetite po rasti porabe za plače in socialo iz proračuna, predvidevam letošnji primanjkljaj najmanj 4% (1,5mrd), prihodnje leto pa 5-6% BDB (2mrd). Celotna zadolženost se bo nekje v 2016 že izenačila z letnim BDP tam pri 40 mrd. To nas bo še bolela glava. ajajaj. Upam, da bodo vsaj tisti drobiž z dotrajane mostove na magistralnih cestah našli - to se namreč v proračunu praktično ne pozna, pa kot kaže namenoma zaj****ajo folk.
jezst sporočil: 4.758
[#2504535] 04.03.15 12:12 · odgovor na: Endimion (#2504532)
Odgovori   +    6
[Endimion]
To tvoje o temu kako AUT znižuje dolg ne drži.... niti na ravni centralne države stvar kvečjemu stagnira:

www.tradingeconomics...ebt-to-gdp

Brezposelni:

www.tradingeconomics...yment-rate

Še vedno je naša višja. A se naš trend pobrača navzdol, medtem ko pri njih rase...
OK, obstaja možnost, da so tudi Avstrijci generalno zabluzili nekje, ampak statistični pregled časovne vrste vseh ekonomskih kazalcev za stoletja nazaj so tako v prid Avstriji, da glava boli. Treba pa je vedet, da so oni tudi na precej višjem nivoju, kot mi in je uspeh že, če ga lahko vzdržuješ, saj vemo, da v končnem svetu neskončna rast pač ni možna. Po drugi strani gre v našem primeru lahko zgolj za odboj mrtve mačke... Ampak če postavimo ob bok Avstrijo in nas, je moja stava vsakokrat na Avstriji.
jezst sporočil: 4.758
[#2504536] 04.03.15 12:14 · odgovor na: kzupanc (#2504534)
Odgovori   +    6
[kzupanc]
Če pogledamo zgornje grafe, je Slovenija takoj za Irsko po predvidenem padcu rasti BDP v letu 2015 (nazadovanju gospodarske klime). Predvideno, ker ne bo več toliko naložb v komunalo, vodovode ipd v lokalnih skupnostih s sredstvi. Če upoštevamo še nekaj deflacije, je nominalne rasti komaj kaj. Glede na predvidene potrebe po izdatkih, apetite po rasti porabe za plače in socialo iz proračuna, predvidevam letošnji primanjkljaj najmanj 4% (1,5mrd), prihodnje leto pa 5-6% BDB (2mrd). Celotna zadolženost se bo nekje v 2016 že izenačila z letnim BDP tam pri 40 mrd. To nas bo še bolela glava. ajajaj. Upam, da bodo vsaj tisti drobiž z dotrajane mostove na magistralnih cestah našli - to se namreč v proračunu praktično ne pozna, pa kot kaže namenoma zaj****ajo folk.
Nehi! Statistični urad, ECB, IMF, Eurostat in TadejK so izračunali, da prihajamo v obdobje neskončne eksponentne rasti, zato ne piši tu takih nesmislov, prosim.
Brane sporočil: 2.077
[#2504537] 04.03.15 12:15 · odgovor na: jezst (#2504528)
Odgovori   +    5
[jezst]
> [TadejK]
> Na kratko:
>
Stojim za povedanim. Očitno je Avstrija ena redkih držav, ki zmanjšuje ZADOLŽEVANJE. Zato ne izkazuje LAŽNE rasti BDP, kot VSI ostali. Če država jemlje puf in financira tekočo porabo (ki se odrazi v "rasti" BDP), je to en navaden BULLSHIT. Ko odrežeš kreditno državno financiranje, pa je polom na celi črti. Avstrija in Nemčija sta očitno edini evropski ekonomiji, ki se trudita ugotoviti, kakšno je realno stanje gospodarstva. In komaj vzdržujeta doseženo. Drugod pa juhu orgija s prodajo obveznic, ki jih tako ali drugače kupuje ECB z natiskanim denarjem in pomočjo praktično ničelnih obrestnih mer.

Kako ena Slovenija lahko izkazuje REALNO rast, če vse neki propada, imamo obupno poslovno okolje, podjetja in mladi izobraženi bežijo v tisočih, selijo firme v Avstrijo(!) in na koncu mi rastemo? Korupcija rekordna, vse javne naložbe jalove, preplačane, pokradene, firme prezadolžene, banke ne kreditirajo, javni deficit spet v vzponu, nimamo niti za ceste flikat. Kje so potem davčni prihodki, če tako rastemo? ...Ne me basat s kretenizmi, ne nasedam ne te fore in pika. Papir prenese vse, vsaj dokler ne več. Vzameš običajno nominalno rast 0%, potem izračunaš negativno inflacijo, tako s tem v bistvu iz izračuna BDP odstraniš deflator in rast je tu. Kakršna hočeš!

Ko bo veliki pok sistem pa prask prask prask po glavi.
Oprosti, da ti žalim vero v Avstrijo.
Toda Avstrija (89% od BDP) je bolj zadolžena kot Slovenija in Avstrija skokovito povečuje svojo zadolženost.

Skratka neumnosti, ki si jih klatil ali z drugimi besedami "vera v Avstrijo", se ovrže z dvemi kliki na internetu.

ec.europa.eu/eurosta...anguage=en
jezst sporočil: 4.758
[#2504538] 04.03.15 12:18 · odgovor na: Brane (#2504537)
Odgovori   +    4
[brane]
> [jezst]
> > [TadejK]
> > Na kratko:
> >
> Stojim za povedanim. Očitno je Avstrija ena redkih držav, ki zmanjšuje ZADOLŽEVANJE. Zato ne izkazuje LAŽNE rasti BDP, kot VSI ostali. Če država jemlje puf in financira tekočo porabo (ki se odrazi v "rasti" BDP), je to en navaden BULLSHIT. Ko odrežeš kreditno državno financiranje, pa je polom na celi črti. Avstrija in Nemčija sta očitno edini evropski ekonomiji, ki se trudita ugotoviti, kakšno je realno stanje gospodarstva. In komaj vzdržujeta doseženo. Drugod pa juhu orgija s prodajo obveznic, ki jih tako ali drugače kupuje ECB z natiskanim denarjem in pomočjo praktično ničelnih obrestnih mer.
>
> Kako ena Slovenija lahko izkazuje REALNO rast, če vse neki propada, imamo obupno poslovno okolje, podjetja in mladi izobraženi bežijo v tisočih, selijo firme v Avstrijo(!) in na koncu mi rastemo? Korupcija rekordna, vse javne naložbe jalove, preplačane, pokradene, firme prezadolžene, banke ne kreditirajo, javni deficit spet v vzponu, nimamo niti za ceste flikat. Kje so potem davčni prihodki, če tako rastemo? ...Ne me basat s kretenizmi, ne nasedam ne te fore in pika. Papir prenese vse, vsaj dokler ne več. Vzameš običajno nominalno rast 0%, potem izračunaš negativno inflacijo, tako s tem v bistvu iz izračuna BDP odstraniš deflator in rast je tu. Kakršna hočeš!
>
> Ko bo veliki pok sistem pa prask prask prask po glavi.

Oprosti, da ti žalim vero v Avstrijo.
Toda Avstrija (89% od BDP) je bolj zadolžena kot Slovenija in Avstrija skokovito povečuje svojo zadolženost.

Skratka neumnosti, ki si jih klatil ali z drugimi besedami "vera v Avstrijo", se ovrže z dvemi kliki na internetu.

ec.europa.eu/eurosta...anguage=en
Ja, sem dodal še komentar na svoj gornji post, da sem pisal na pamet. Ampak občutek v črevesju pa govori svoje.
Endimion sporočil: 10.254
[#2504539] 04.03.15 12:20 · odgovor na: jezst (#2504535)
Odgovori   +    5
Za stoletja nazaj nimaš kaj primerjat.. že zato ne ker je bila takrat ta prostor integralni del Avstrijske monarhije.

In naš odboj ni odboj mrtve mačke.

A dava to njihovo gospodarnost pogledat v primeru bank?

Strošek sanacije kompletnega bančnega sistema v Sloveniji je bil med 5 do 7 miljardami € in se zdaj kaže, da smo dali najmanj miljardo, če ne miljardo in pol preveč...

V avstriji je ena sama deželna banka navrtala v javne finance do zdaj 5,5 miljarde + še potencialnih 10 (Preko dežele Koroške).

Prav če je tvoja stava na Avstriji. ni področje kjer bi stave igral.

Prej se po mojem "stari" evropi dogaja to, kar so pravzaprav želeli. Da jug začne šparat. Manj južnega uvoza (ker folk mal špara)pomeni tudi manj severnega izvoza.
Endimion sporočil: 10.254
[#2504544] 04.03.15 12:27 · odgovor na: jezst (#2504538)
Odgovori   +    4
Nazadnje, ko je folku občutek v črevesju nekaj govoril so:

Pušili pri Nellu Marconiju
Pušili pri Luxurisu.
Kupovali s pufom TLSG po 500/kos
Najemali pufe v CHF
....

Tko da kolega... Donat, kake posušene borovnice, al pa Rupurut, da črevca migat nehajo :)
anon-110432 sporočil: 37
[#2504556] 04.03.15 13:06 · odgovor na: dupi (#2504506)
Odgovori   +    1
[dupi]
Tadej, kar tako naprej. Lahko pa razumem jezo in gnev ekonomistov oz. vseh tistih, ki se imajo za ekonomiste. Večina jih ne zna logično razmišljati, matematike pa že v osnovni šoli niso marali, zato so izbrali ekonomijo (velja za večino ekonomistov, ki jih poznam, teh pa ni malo).
Pa so ti, ki jih poznaš, sploh študirali ekonomijo ali so eno izmed poslovnih ved? Oboje je na izbiro na EF, pa velika večina (~ 90-95%) izbere eno od poslovnih ved.
Endimion sporočil: 10.254
[#2504569] 04.03.15 13:54 · odgovor na: jezst (#2504535)
Odgovori   +    5
Mimogrede...

izvozniki.finance.si...okih-kazni

Hmmmm..... Čista zmaga je delanje posla tam :)

"Avstrija ščiti svoja podjetja pred tujo konkurenco"...

Pa ne oni no.. To je ja komunizem. To so nacional interesniki...
bc123a sporočil: 48.253
[#2504621] 04.03.15 16:35 · odgovor na: Endimion (#2504569)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Mimogrede...

izvozniki.finance.si...okih-kazni

Hmmmm..... Čista zmaga je delanje posla tam :)

"Avstrija ščiti svoja podjetja pred tujo konkurenco"...

Pa ne oni no.. To je ja komunizem. To so nacional interesniki...
Grafi tu so tudi zanimivi:

www.telegraph.co.uk/...nthia.html

Se posebej zadnji, "Barriers in service sectors".

Mislim, saj je kul, tako avstriji kot nemciji je uspevala robustna in fajn gospodarska rast, ampak malo mimo je o eni ali drugi govoriti kot da bi govorili o nekem libertarnem idealu, malodane Texasu.

Reforme v nemciji leta 2004 so bile v glavnem v smeri interne devalvacije, ki je zdrzala samo zato, ker je bil svet v veliki monetarni ekspanziji (pa kljub temu je Schroder potem izgubil volitve v 2005).

V nemciji in avstriji je se vedno velike ovire za biznis, veliko evropskih, veliko pa tudi povsem "domacih". Vsekakor jim je cestitati, da ob tem zmorejo gospodarsko rast, ne pa biti presenecen, ce se bo kateri od njiju povsem "nepricakovano" zalomilo.
dupi sporočil: 12
[#2504634] 04.03.15 17:12 · odgovor na: anon-110432 (#2504556)
Odgovori   +    4
čas vnosa: 04.03.15 13:21
[makris]
> [dupi]
> Tadej, kar tako naprej. Lahko pa razumem jezo in gnev ekonomistov oz. vseh tistih, ki se imajo za ekonomiste. Večina jih ne zna logično razmišljati, matematike pa že v osnovni šoli niso marali, zato so izbrali ekonomijo (velja za večino ekonomistov, ki jih poznam, teh pa ni malo).

Pa so ti, ki jih poznaš, sploh študirali ekonomijo ali so eno izmed poslovnih ved? Oboje je na izbiro na EF, pa velika večina (~ 90-95%) izbere eno od poslovnih ved.


Bili so na smeri denarništvo in finance. Dobro poznam tudi razmere v eni od SLO bank. Ne moreš verjeti, kakšen kader zaseda najvišje položaje. Ljudje sploh ne razumejo osnov bančnega poslovanja. Večina jih sploh ni sposobna razumeti tega, kar nam Tadej razlaga. Se ne šalim. Najbolj žalostno pa je, da ti nastavljenci, ki so za svoj položaj pripravljeni prodati lastno mater, onemogočijo strokovne in sposobne.
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2504635] 04.03.15 17:13 · odgovor na: jezst (#2504528)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 04.03.15 13:07
Za nemce je Avstrija navaden balkan. Rokenrol, ki se ga je šel Haider v Avstriji, je bil viden le še v Miloševičevi Srbiji, v novejši zgodovini na tleh Evrope. To pa stane, veliko.
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2504636] 04.03.15 17:13 · odgovor na: Endimion (#2504529)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 04.03.15 13:04
Nisi resen.
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2504637] 04.03.15 17:13 · odgovor na: kzupanc (#2504534)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 04.03.15 13:08
Pišeš o svojih željah.
pcs sporočil: 5.462
[#2504651] 04.03.15 18:13 · odgovor na: anon-15342 (#2504518)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: pcs 04.03.2015 18:13
[TadejK]
Mastenu sem pa že odgovoril tukaj: forum.finance.si/?m=...574&single
in tukaj: forum.finance.si/?m=...645&single
in tukaj: forum.finance.si/?m=...461&single
... a zgolj zato, ker sem bil neštetokrat pozvan, da "moram" odgovoriti, ker je to pač oh in sploh renomirani Masten. Vendar imam tudi s tem odgovarjanjem težave, saj znam osebno soočati številke in dejstva z drugimi številkami in dejstvi, on pa piše o "ultimativnih spinsterjih", "mrhovinarjih", "truplih davkoplačevalcev", "mešanju polente", "nabijanju v prazno" in podobno neoprijemljivih zadevah.
Družboslovna matematika pač, formula gre nekako takole:

Masten = "nabijanje v prazno" + "ultimativni spinster"

Za Jazbeca in ostale si jih lahko vsak izpelje vsak.
Še konstante/spremenljivke za v te formule:

"aroganten"
"poln samega sebe"
"pokroviteljski"
"protiustaven"
"zavajajoč"
.
.

in tako dalje :)

Lp,
M

PS: Forgive me my tiny indiscretion, Gustl :)
pcs sporočil: 5.462
[#2504654] 04.03.15 18:22 · odgovor na: bc123a (#2504621)
Odgovori   +    0
[bc123a]
V nemciji in avstriji je se vedno velike ovire za biznis, veliko evropskih, veliko pa tudi povsem "domacih". Vsekakor jim je cestitati, da ob tem zmorejo gospodarsko rast, ne pa biti presenecen, ce se bo kateri od njiju povsem "nepricakovano" zalomilo.
Cela EU je do korenin prežeta z birokracijo. Na slabše gre tudi v ZDA.

Lp,
M

Strani: 1