Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Na Vzhodu nič novega

Strani: 1 2 3

vrac sporočil: 11.068
[#2484929] 18.12.14 11:25
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: vrac 18.12.2014 11:27
Če bi sodili po prejšnjih dveh zelo razburkanih primerih, bi sklenili enostavno: ne glede na to, koliko pozornosti, časa in denarja bo porabljeno za komentiranje, iskanje in krmarjenje, bo šlo Rusiji znova boljše takrat, ko bo nafta spet opazneje dražja. Podobno kot je za Slovenijo zelo pomembno to, koliko je makroekonomskega manevrskega prostora znotraj EMU ne glede na ves vihar domačih političnih, proračunskih in plemenskih zdrah.
Zato ti Črt in še kdo, vključno z mano, na tem forumu poudarjamo kako fantastična poteza bi bila, če bi Slovenija ta urok ECB-ja, ki nam ne da dihati malo odškrnila ali z izdajo paralelne valute(beri izdajo držanih zadolžnic) ali pa z izstopom iz EUR-a. Poljska z zlotom raste sto na uro in sploh ni bila v recesiji tudi po letu 2008.
velikipok sporočil: 1.340
[#2484933] 18.12.14 11:37
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: velikipok 18.12.2014 11:42
Črt, mislim da prehitro odpisuješ frackerje. Fantje imajo na zalogi ali v rezervi še plin kot stranski produkt frackinga. In z njim povečujejo ali popravljajo ekonomičnost. Bojim se le, da jih je situacija malo prehitela. Niso še pripravili LNG terminalov v južni Evropi, da bi lahko v EU spravljali del tega plina. Rabijo še nekaj let, da vzpostavijo ustrezno infrastrukturo. Zadeve se jim malo komplicirajo, Rusi nagajajo, vsaj v naši bližini, je pa res, da bodo s krizo tudi Rusi popustili (nema para, nema muzike). Seveda pa se tudi ob tem (plinu kot stranskem produktu frackinga) zgodba enkrat konča. Ampak mislim, da tega filma, vsaj masovno, ne bomo videli. Ali pa drugače, vsaj ne takoj. Bo prej Putin pojedel še kakšno besedo in zaprl in izgnal še kakšnega tajkuna.

Sicer pa sva enako ali podobno mlada in bova lahko o tem še kakšno rekla čez leto ali dve, ko bomo zopet vsi pametni za nazaj. Kar je na splošno značilnost slovenskih akademcev in pravosodja. Midva kot operativca v zasebnem sektorju si bova pa to pot to pravico z veseljem vzela. :)

V vsakem primeru pa bodo, kot si pravilno ugotovil tudi sam, frackerji in njihova nafta in plin ostali. In ameri po tej ruski zgodbi energetsko močnejši in samozavestnejši.
crt sporočil: 27.183
[#2484934] 18.12.14 11:43 · odgovor na: velikipok (#2484933)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 18.12.2014 11:44
[velikipok]
Črt, mislim da prehitro odpisuješ frackerje. Fantje imajo na zalogi ali v rezervi še plin kot stranski produkt frackinga. In z njim povečujejo ali popravljajo ekonomičnost.
po moje - ce bi to bilo nekaj jasnega, potem se z njihovimi papirji ne bi ze doslej zgodilo, kar se je. tako da tu vsekakor bolecine obstajajo.

vendar to, da nekaj ali vecina danasnjih frackerjev ne prezivi, ni konec frackinga kot takega, ker bodo pac njihovi asseti presli pod okrilje mocnejsih zverin, ki bodo mocnejsi nasprotni igralec na svetovnem nivoju v naslednji igri. med drugim zato, ker bodo lahko poljubno de/aktivirali to tehnologijo, ne da bi jim cela firma stala ali padla z njo. no, pa saj to je opisano v clanku.
Sicer pa sva enako ali podobno mlada
ajd, for suitable values of mlada :)
bobek13 sporočil: 4.301
[#2484939] 18.12.14 11:50 · odgovor na: crt (#2484934)
Odgovori   +    2
[crt]
ne da se mi vec jebat z domaco folkloro, naredil bom digest mojih forumskih izdelkov zadnjih dveh dni in temu rekel komentar :)
ti se pa nisi šalil... :)))

lpA
velikipok sporočil: 1.340
[#2484942] 18.12.14 11:51 · odgovor na: crt (#2484934)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: velikipok 18.12.2014 11:52
po moje - ce bi to bilo nekaj jasnega, potem se z njihovimi papirji ne bi ze doslej zgodilo, kar se je. tako da tu vsekakor bolecine obstajajo.
In ne male.
vendar to, da nekaj ali vecina danasnjih frackerjev ne prezivi, ni konec frackinga kot takega, ker bodo pac njihovi asseti presli pod okrilje mocnejsih zverin, ki bodo mocnejsi nasprotni igralec na svetovnem nivoju v naslednji igri. med drugim zato, ker bodo lahko poljubno de/aktivirali to tehnologijo, ne da bi jim cela firma stala ali padla z njo. no, pa saj to je opisano v clanku.
In zapisano tudi v mojem odgovoru. Pade prva linija, pridejo kapitalsko močnejši (ker so vstopali ceneje).
Sicer pa sva enako ali podobno mlada
ajd, for suitable values of mlada :)
Saj veš, da se tolažim. Če mi že nihče ne reče več, da sem mlad, pa to naredim sam. Seveda najlažje tako, da se navežem na nekoga. :)
crt sporočil: 27.183
[#2484945] 18.12.14 11:53 · odgovor na: bobek13 (#2484939)
Odgovori   +    3
[bobek13]
> [crt]
> ne da se mi vec jebat z domaco folkloro, naredil bom digest mojih forumskih izdelkov zadnjih dveh dni in temu rekel komentar :)

ti se pa nisi šalil... :)))
lej, jaz povem direkt kot je, ane... ce komu ne pase... "the dollar is our currency but your problem" :)
bobek13 sporočil: 4.301
[#2484947] 18.12.14 11:57 · odgovor na: crt (#2484945)
Odgovori   +    2
[crt]
lej, jaz povem direkt kot je, ane...
to cenim... :)))
ce komu ne pase... "the dollar is our currency but your problem" :)
bolje tako kot pa "euro is our currency and our problem"... :)

lpA
crt sporočil: 27.183
[#2484948] 18.12.14 11:59 · odgovor na: bobek13 (#2484947)
Odgovori   +    4
[bobek13]
>ce komu ne pase... "the dollar is our currency but your problem" :)

bolje tako kot pa "euro is our currency and our problem"... :)
ja, americani znajo, kaj ces...
pobalin sporočil: 14.456
[#2484949] 18.12.14 11:59
Odgovori   +    7
Na investicije se spoznam ene toliko kot zajec na boben, me pa veseli, da sem še en decembrski žeton dobro unovčil. :-)
velikipok sporočil: 1.340
[#2484951] 18.12.14 12:05 · odgovor na: bobek13 (#2484947)
Odgovori   +    23
Zadnja sprememba: velikipok 18.12.2014 12:07
Čuj, da te vprašam, pa še koga na tem forumu (tudi vraca s prvim postom na ta članek):
Kako smo se znašli v EU? Ali smo sami želeli in se na kolena metali ali so nas na kolenih prosili da bi vstopili?
Razlika v odgovoru je namreč očitna!
Če smo se sami metali na kolena za vstop in za EUR, potem, smo ob vstopanju pač vedeli kam gremo in kakšen faktor bomo. Oziroma bi vsaj morali okvirno vedeti. Pa smo vseeno klečeplazili. Iz česar sledi, da če želimo biti konsistentni, ne moremo za vse težave kriviti EU in uspešnejših od sebe.
Sam menim, da smo za VEČINO lastnih težav krivi sami, zlasti pa naši upravljavci države, ki se že dve desetletji ne znajo spopadati s pravimi zadevami in problemi. Ovcam pa občasno ali vsakodnevno, pač odvisno od potreb spuščanja megle, servirajo raznorazne love na čarovnice (izbrisani, Patria, tajkuni).
crt sporočil: 27.183
[#2484954] 18.12.14 12:12 · odgovor na: velikipok (#2484951)
Odgovori   +    6
[velikipok]
Čuj, da te vprašam, pa še koga na tem forumu (tudi vraca s prvim postom na ta članek):
Kako smo se znašli v EU? Ali smo sami želeli in se na kolena metali ali so nas na kolenih prosili da bi vstopili?
Razlika v odgovoru je namreč očitna!
Če smo se sami metali na kolena za vstop in za EUR, potem, smo ob vstopanju pač vedeli kam gremo in kakšen faktor bomo. Oziroma bi vsaj morali okvirno vedeti. Pa smo vseeno klečeplazili. Iz česar sledi, da če želimo biti konsistentni, ne moremo za vse težave kriviti EU in uspešnejših od sebe.
Sam menim, da smo za VEČINO lastnih težav krivi sami
absolutno.
vkljucno z evrom :)
tisto "smo vedeli ali bi morali vedeti" je pac ostalo pretezno na ravni teorije.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2484956] 18.12.14 12:15 · odgovor na: velikipok (#2484951)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: bobek13 18.12.2014 12:20
[velikipok]
Čuj, da te vprašam, pa še koga na tem forumu (tudi vraca s prvim postom na ta članek):
Kako smo se znašli v EU? Ali smo sami želeli in se na kolena metali ali so nas na kolenih prosili da bi vstopili?
Razlika v odgovoru je namreč očitna!
Če smo se sami metali na kolena za vstop in za EUR, potem, smo ob vstopanju pač vedeli kam gremo in kakšen faktor bomo. Oziroma bi vsaj morali okvirno vedeti. Pa smo vseeno klečeplazili. Iz česar sledi, da če želimo biti konsistentni, ne moremo za vse težave kriviti EU in uspešnejših od sebe.
Sam menim, da smo za VEČINO lastnih težav krivi sami, zlasti pa naši upravljavci države, ki se že dve desetletji ne znajo spopadati s pravimi zadevami in problemi. Ovcam pa občasno ali vsakodnevno, pač odvisno od potreb spuščanja megle, servirajo raznorazne love na čarovnice (izbrisani, Patria, tajkuni).
seveda smo si vse sami krivi, eni malo bolj, drugi malo manj... se mi zdi, da v tem okolju vse gre nekako tako, vidimo nekaj všečnega pa skočimo - sicer morda kdo potihoma vpraša, kaj pa bomo s tem oziroma kako pa to sploh bomo, pa dobi hitro nazaj servirano nekaj v stilu "lako ćemo"... pol pa šauflamo sranje... :))) je*eno je, ko imaš vsakdan stik z "navadnim" folkom, ti je vse še preveč jasno... ;)

lpA

p.s.: da ne bo pomote, jaz nisem neki EU skeptik, ki meni, da je za vse kriva EU, jaz sem bolj mnenja, da je EU že v redu, samo mi smo kot vedno šli not blefirat, v stilu da bi je*ali ne da bi ga namočili... v stilu trenutno moderne vzgoje otrok - ne pomeni EU samo pravic, so tudi dolžnosti, ki jih pa nismo(in še vedno nočemo)želeli priznati... ;)
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2484964] 18.12.14 12:43 · odgovor na: crt (#2484954)
Odgovori   +    4
[crt]
> [velikipok]
> Čuj, da te vprašam, pa še koga na tem forumu (tudi vraca s prvim postom na ta članek):
> Kako smo se znašli v EU? Ali smo sami želeli in se na kolena metali ali so nas na kolenih prosili da bi vstopili?
> Razlika v odgovoru je namreč očitna!
> Če smo se sami metali na kolena za vstop in za EUR, potem, smo ob vstopanju pač vedeli kam gremo in kakšen faktor bomo. Oziroma bi vsaj morali okvirno vedeti. Pa smo vseeno klečeplazili. Iz česar sledi, da če želimo biti konsistentni, ne moremo za vse težave kriviti EU in uspešnejših od sebe.
> Sam menim, da smo za VEČINO lastnih težav krivi sami

absolutno.
vkljucno z evrom :)
tisto "smo vedeli ali bi morali vedeti" je pac ostalo pretezno na ravni teorije.
Naj te nekaj vprasam.
Pa cisto resno, ker imam skozi obcutek, da ti je nekdo ukradel nick in v bistvu beremdva crta:

A tistaa tvoja ideja, da bi (firmo?) preselil v Avstrijo je nastala samo iz zelje po zaneslivejsem zrdavstvenem zavarovanju?

A v primeru, da se odpovemo evru in EU (jebiga, smo se zmotli) situacijo kaj menja? Bi v tem primeru ostal v Sloveniji (z vsem kar sodi zraven)?
velikipok sporočil: 1.340
[#2484967] 18.12.14 12:45 · odgovor na: (#2484961)
Odgovori   +    3
Saj zato pa. To sem vedel ampak sem na trenutke že pomislil, da sem pozabil ali pa da sem nor.
crt sporočil: 27.183
[#2484969] 18.12.14 12:49 · odgovor na: anon-54454 (#2484964)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 18.12.2014 12:58
[tmatej]
Naj te nekaj vprasam.
Pa cisto resno, ker imam skozi obcutek, da ti je nekdo ukradel nick in v bistvu beremdva crta:
samo dva? ves kolko jih imam jaz v glavi.
A tista tvoja ideja, da bi (firmo?) preselil v Avstrijo je nastala samo iz zelje po zaneslivejsem zrdavstvenem zavarovanju?
firmo. v tem trenutku je to glavni element, ja. rad bi placeval prispevke v drzavi, v kateri z visjo verjetnostjo pricakujem ucinek od njih v naslednjih desetletjih.
A v primeru, da se odpovemo evru in EU (jebiga, smo se zmotli) situacijo kaj menja? Bi v tem primeru ostal v Sloveniji (z vsem kar sodi zraven)?
odvisno od tega, kako bi se stvar razvijala. sodec po doslej videnem imam namrec vtis, da je valuta dopustni pogoj za dihanje; kar pa ne garantira, da je tudi zadostni.

(ps. ne enacit eu in emu. jaz si recimo predstavljam, da bi bila ravno odpoved emu dober prispevek proti razkroju eu.)
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2484978] 18.12.14 12:55 · odgovor na: (#2484961)
Odgovori   +    5
[BeliF]
> [velikipok]
>Na referendumsko vprašanje: »Ali se strinjate, da Republika Slovenija postane članica Evropske unije (EU)?« je z besedo "ZA" odgovorilo 869.171 volivcev ali 89,64 % od veljavnih glasovnic oziroma z besedo "PROTI" 100.503 volivcev ali 10,36 % od veljavnih glasovnic.

www.dvk-rs.si/files/...umu-EU.pdf

vsekakor pa nas nihče ni silil, niti nas niso na kolenih prosil
Aha, Referendum!
Narod ima vedno prav (in narod si bo pisal sodbo sam...)

Verjameš v te pravljice?

PS
Kateri narod? Tista čreda polpismenih, že precej pobebavljenih nevrotičnih potrošnikov, ki jih bomardirajo z vso mogočo kramo in slamo, in ki jim je gledanje Kmetije najvišje duhovno in intelektualno doživetje?
bozga sporočil: 6.303
[#2484981] 18.12.14 12:58
Odgovori   +    4
Več kot očitno je, da so Američani s sankcijami Rusijo spravili na kolena v nekaj mesecih. Če cene nafte in plina poklatijo še za kakšnih 10 ali 20% ruska država in državljani ne bodo imeli niti za burek več. Po mojem bodo spet kmalu barterji, ko boš za svoje izdelke dobil les, premog ali pa kakšno staro ladjo, ki bi sicer morala na odpad. Američani so ogromno naredili za dvig konkurenčnosti, Evropa, Rusija in Slovenija pa čisto nič, to je kruto dejstvo, tako, da ni vse bilo že videno. Sploh ne!
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2484982] 18.12.14 13:01 · odgovor na: crt (#2484934)
Odgovori   +    2
[crt]
> [velikipok]

vendar to, da nekaj ali vecina danasnjih frackerjev ne prezivi, ni konec frackinga kot takega, ker bodo pac njihovi asseti presli pod okrilje mocnejsih zverin, ki bodo mocnejsi nasprotni igralec na svetovnem nivoju v naslednji igri. med drugim zato, ker bodo lahko poljubno de/aktivirali to tehnologijo, ne da bi jim cela firma stala ali padla z njo. no, pa saj to je opisano v clanku.
Lastniška koncentracija bi bila še najbolj normalna posledica ali pa celo motiv.
Ampak ne pozabiti, da je te dni guverner države New York prepovedal fracking v tej državi, ker mu ni vseeno kakšno puščavo bodo pustili svojim otrokom. Drugim se zaenkrat še preveč sveti Velika ideja energetske samozadostnosti, dokler ne pridejo vsi ekološki računi.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2484984] 18.12.14 13:02 · odgovor na: crt (#2484969)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: bobek13 18.12.2014 13:03
[crt]
> [tmatej]
> Naj te nekaj vprasam.
> Pa cisto resno, ker imam skozi obcutek, da ti je nekdo ukradel nick in v bistvu beremdva crta:

samo dva? ves kolko jih imam jaz v glavi.

> A tista tvoja ideja, da bi (firmo?) preselil v Avstrijo je nastala samo iz zelje po zaneslivejsem zrdavstvenem zavarovanju?

firmo. v tem trenutku je to glavni element, ja. rad bi placeval prispevke v drzavi, v kateri z visjo verjetnostjo pricakujem ucinek od njih v naslednjih desetletjih.

> A v primeru, da se odpovemo evru in EU (jebiga, smo se zmotli) situacijo kaj menja? Bi v tem primeru ostal v Sloveniji (z vsem kar sodi zraven)?

odvisno od tega, kako bi se stvar razvijala. sodec po doslej videnem imam namrec vtis, da je valuta dopustni pogoj za dihanje; kar pa ne garantira, da je tudi zadostni.

(ps. ne enacit eu in emu. jaz si recimo predstavljam, da bi bila ravno odpoved emu dober prispevek proti razkroju eu.)
enako jaz gledam na celotno zadevo z EU, ona nam samo daje "platformo" na kateri se potem razvijamo glede na naš vložek, in to je del, ki pri nas šepa... približno tako, mi smo šli v EU kot sem če bi si kupili bicikl za 10K€ in smo mislili, da smo pa zdaj enakovredni najboljšim na svetu, e je*at ga, brez vloženega dela/truda nam bicikel za 10K€ en ku*ac pomaga na dirki...

:)))

lpA
crt sporočil: 27.183
[#2484985] 18.12.14 13:02 · odgovor na: anon-238577 (#2484982)
Odgovori   +    8
[fibonaci]
Lastniška koncentracija bi bila še najbolj normalna posledica ali pa celo motiv.
Ampak ne pozabiti, da je te dni guverner države New York prepovedal fracking v tej državi, ker mu ni vseeno kakšno puščavo bodo pustili svojim otrokom. Drugim se zaenkrat še preveč sveti Velika ideja energetske samozadostnosti, dokler ne pridejo vsi ekološki računi.
form follows function (bi rekli programerji in se kdo).

skrb za okolje je lazje politicno izrazati pri nafti na 50 usd kot pri nafti na 100 usd.
crt sporočil: 27.183
[#2484989] 18.12.14 13:10 · odgovor na: bozga (#2484981)
Odgovori   +    4
[bozga]
Po mojem bodo spet kmalu barterji, ko boš za svoje izdelke dobil les, premog ali pa kakšno staro ladjo, ki bi sicer morala na odpad. Američani so ogromno naredili za dvig konkurenčnosti, Evropa, Rusija in Slovenija pa čisto nič, to je kruto dejstvo, tako, da ni vse bilo že videno. Sploh ne!
eee.. in kaj je v tem, kar si nastel, novega, se ne videnega?
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2484990] 18.12.14 13:14 · odgovor na: crt (#2484985)
Odgovori   +    3
Je pa še nekaj: znano je, kako zahodne demokracije težko prenašajo daljše recesije, množične brezposelnosti ipd. Enostavno ne gre, pritisk v loncu preveč naraste.

Ruska družba je drugačna, take demokracije ruski človek niti noče, hoče svojega Vladarja in zato ima avtoritarni režim v takih časih svoje prednosti, ker pač družba več prenese.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2484991] 18.12.14 13:16 · odgovor na: crt (#2484969)
Odgovori   +    4
[crt]
(ps. ne enacit eu in emu. jaz si recimo predstavljam, da bi bila ravno odpoved emu dober prispevek proti razkroju eu.)
Ravno to me skrbi, ne enacim, se pa bojim, da bo to "naslednji sovraznik" (kaj naj recem, beri forum?).
In ker smo tam ze bli, si predstavljam tudi vrste na mejnih prehodih, carinjenje, pa tudi s tvojo eventuelno firmo bi se verjetno zapletlo...dosti je tega, kar si predstavljam.

(pa ni da s tem trdim, da je EU ravno nek ideal, ajme.., ampak, kot pravi bobek, vseeno mislim, da lazje se kaj iztisnemo iz bicikla)
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2484993] 18.12.14 13:17 · odgovor na: bobek13 (#2484984)
Odgovori   +    0
[bobek13]
> [crt]
> mi smo šli v EU kot sem če bi si kupili bicikl za 10K€ in smo mislili, da smo pa zdaj enakovredni najboljšim na svetu, e je*at ga, brez vloženega dela/truda nam bicikel za 10K€ en ku*ac pomaga na dirki...
razen če ima ta bicikl za 10K€ tudi elektro pogon, kar bi se spodobilo pri tej ceni :)))
crt sporočil: 27.183
[#2484996] 18.12.14 13:20 · odgovor na: anon-238577 (#2484990)
Odgovori   +    2
[fibonaci]
Je pa še nekaj: znano je, kako zahodne demokracije težko prenašajo daljše recesije, množične brezposelnosti ipd. Enostavno ne gre, pritisk v loncu preveč naraste.

Ruska družba je drugačna, take demokracije ruski človek niti noče, hoče svojega Vladarja in zato ima avtoritarni režim v takih časih svoje prednosti, ker pač družba več prenese.
kot pravis.
crt sporočil: 27.183
[#2484998] 18.12.14 13:24 · odgovor na: anon-54454 (#2484991)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 18.12.2014 13:24
[tmatej]
Ravno to me skrbi, ne enacim, se pa bojim, da bo to "naslednji sovraznik" (kaj naj recem, beri forum?).
In ker smo tam ze bli, si predstavljam tudi vrste na mejnih prehodih, carinjenje, pa tudi s tvojo eventuelno firmo bi se verjetno zapletlo...dosti je tega, kar si predstavljam.
lej, tudi jaz si marsikaj predstavljam in to v razlicne smeri... in posledicno ti vidis dva crta.

ce si kot drzava majhen - ali ce si kot drzavljan z nekim nacinom in pogledi v zivljenju manjsinski - potem statisticno v glavnem izbiras ne to, kako bos zmagal, temvec whose bitch you're gonna be. ker od nekoga bos. ker so vsi mocnejsi od tebe. lahko tudi zelo pride do izraza, da NE drzi avtomaticno, da ker smo izbrali X in je slabo, bo pa ziher boljse, ce izberemo Y. vse to je jasno. nama dvema, anyway :)
bozga sporočil: 6.303
[#2485000] 18.12.14 13:26 · odgovor na: crt (#2484989)
Odgovori   +    12
Nove so cene goriv v ZDA. Ameriški proletarec plača za celo galono malo več kot slovenski proletarec v Sloveniji za en liter in pol in ima zapovrh še trikrat nižjo plačo. Poleg tega je v ZDA skoraj vse pol ceneje, novi Ford Mustang s 300 konji stane okoli 20.000 dolarjev, vsa bela tehnika, računalniki, tekstil, hrana, vse je skoraj pol ceneje. In pa davki so veliko nižji. Vidiš vse to je novo, tam bodo zapravili milijarde za božička, mi bomo šli pa mogoče na burek, če nam vsega ne bo pobrala "socialna" država. Vidiš to je novo! Oni gor, mi pa dol!
crt sporočil: 27.183
[#2485002] 18.12.14 13:28 · odgovor na: bozga (#2485000)
Odgovori   +    14
Zadnja sprememba: crt 18.12.2014 13:28
[bozga]
Nove so cene goriv v ZDA. Ameriški proletarec plača za celo galono malo več kot slovenski proletarec v Sloveniji za en liter in pol in ima zapovrh še trikrat nižjo plačo. Poleg tega je v ZDA skoraj vse pol ceneje, novi Ford Mustang s 300 konji stane okoli 20.000 dolarjev, vsa bela tehnika, računalniki, tekstil, hrana, vse je skoraj pol ceneje. In pa davki so veliko nižji. Vidiš vse to je novo, tam bodo zapravili milijarde za božička, mi bomo šli pa mogoče na burek, če nam vsega ne bo pobrala "socialna" država. Vidiš to je novo! Oni gor, mi pa dol!
a ti si vceraj rojen? ker drugace ne razumem, kako lahko v tem vidis nekaj novega.
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2485003] 18.12.14 13:29
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-238577 18.12.2014 13:29
* Zaradi padca cene nafte pride do množičnega pogina ameriških novodobnih naftašev.
To bi bil dokaz prostega trga. Ali imajo ZDA
- prosti trg?
- centralno-plansko gospodarstvo, ki najde sto načinov, da izbrane kronične izgubarje drži pri življenju;
- kombinacijo obojega, kjer centralno-planska komisija zbije na pol ceno nafte (za kar ima vsa potrebna orodja), potem pa pusti, da na "prostem trgu" velike ribe požrejo manjše?
crt sporočil: 27.183
[#2485005] 18.12.14 13:31 · odgovor na: anon-238577 (#2485003)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 18.12.2014 13:37
[fibonaci]
>* Zaradi padca cene nafte pride do množičnega pogina ameriških novodobnih naftašev.

To bi bil dokaz prostega trga. Ali imajo ZDA
- prosti trg?
- centralno-plansko gospodarstvo, ki najde sto načinov, da izbrane kronične izgubarje drži pri življenju;
- kombinacijo obojega, kjer centralno-planska komisija zbije na pol ceno nafte (za kar ima vsa potrebna orodja), potem pa pusti, da na "prostem trgu" velike ribe požrejo manjše?
normalno je, da na trgu velike ribe pozrejo manjse. to je logika koncentracije kapitala. za to ne rabis centralno planske komisije.

(kar seveda ne prejudicira njenega obstoja.)

Strani: 1 2 3