Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Razkrijmo slabe v javni upravi

Strani: 1

anon-310206 sporočil: 370
[#2483936] 15.12.14 23:52
Odgovori   +    18
osnovno načelo družbe in etike v njej mora postati načelo OSEBNE ODGOVORNOSTI, ki mora zamenjati načelo kolektivne samoupravne neodgovornosti.
anon-13524 sporočil: 315
[#2483937] 16.12.14 00:18
Odgovori   +    2
Gospod všečno piše, ta bo še visoko prilezel.
anon-67839 sporočil: 648
[#2483938] 16.12.14 01:05
Odgovori   +    18
Transparentnost DA. Na vseh korakih. Od razpisa za asistentko urada do računa za kavico.
Davkoplačevalec, ki je v bistvu tudi plačnik vseh teh potrebnih in nepotrebnih storitev, materialov in projektov bi moral imeti vpogled v računovodstvo vsakega organa države. Lahko bi npr. (na zahtevo) dobil vpogled v zapisnik o odločitvi, zakaj so nekoga sprejeli na neko delovno mesto, kdo so bili kandidati in kdo vse je o tem odločal. Lahko bi dobil na vpogled (spet na zahtevo), koliko je stala reprezentančna večerja, na kateri so sedeli državni uslužbenci (in tudi drugi), kdo vse je bil, kaj so spili in pojedli in koliko je ves cirkus stal.
Morali bi dobiti vpogled v vsako postavko vsakega infrastrukturnega projekta, vsako pogodbo in vsako nakazilo npr. pri projektu največjega obsega, kot je TEŠ6.
Gre za javni denar, moj, tvoj in naš denar, katerega tok moramo nadzirati. Moramo imeti instrumente in možnosti, pooblastila če hočete, da do teh konkretnih podatkov pridemo navadni ljudje, ne pa samo preiskovalci in včasih tudi novinarji. Kontrola nad zaupanjem. Follow the money.

Mislim, da javno objavljanje vsakega računa za nakup pisarniških potrebščin ne bi prineslo sadov, bilo bi preveč informacij na enkrat, ampak vpogled v izbrane dokumente bi pa ogromno razkril. Tako kot FURS sme videti vsak račun in vsako mojo transakcijo, bi jaz moral imeti možnost videti vsak račun, pogodbo in transakcijo, ki jo plača državni urad. In ne mi fuflati o poslovnih skrivnostih. Nevidne pogodbe, aneksi in posredniki odnesejo viške denarja od projektov. Seveda pa vsled amaterskega pristopa nekaterih akterjev že zdaj marsikaj pride na plan, če pa bi bila transparentnost višja, bi pa večina državljanov spoznala in razumela, kako nas vodijo za nos.
Gustl sporočil: 13.628
[#2483954] 16.12.14 07:41
Odgovori   +    21
Dojemanje tega je po mojem kljucno, da se zadeve pemaknejo:

"Niso težava naše družbe zgolj (veliki) tajkuni, ampak ogromno majhnih rib (na tisoče direktorčkov), ki kot jata piraj v sekundi obere do kosti še tako dobro rejeno žival (proračun)."
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2483971] 16.12.14 09:06
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-238577 16.12.2014 09:11
Pa dobro, če je to eden od glavnih komentarjev, bi ga lahko vsaj prevedli iz slovenačkog jezika v slovenščino.

Ubogi Hanibal Lector bo se šlogiral, pa glih zdaj pred praznike ...
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2483984] 16.12.14 09:47
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-238577 16.12.2014 09:50
Krasne ideje, vizionarske in spektakularne, polne logike in zdrave kmečke pameti. Škoda da na spletni strani UE Velenje ne najdemo ničesar od tega. Za promocijo in uresničenje dobre ideje je dosti bolje realizirati jo na svojem dvorišču, kot pa pisati poceni populistične članke. Tako se najlepše dokaže, kaj in kako se da narediti. Osebno odgovorni predstojnik upravnega organa "Fidel Krupić, univ. dipl. prav. LL. M., Načelnik" torej rajši s tujim kurcem maha po koprivah. Njegov se mu smili.

PS
"Fidel Krupić, univ. dipl. prav. LL. M. Načelnik" očitno ne ve, kako se v Sloveniji v slovenščini navajajo strokovni nazivi.
Upajmo da "Fidel Krupić, univ. dipl. prav. LL. M. Načelnik" ne spada med tiste krošnjarje, ki svoje, v kakšni vukojebini poceni kupljene magisterije, navajo v tujem jeziku, da bi bilo videti bolj nobel.
anon-327192 sporočil: 1.234
[#2484017] 16.12.14 10:46
Odgovori   +    2
čas vnosa: 16.12.14 07:35
10% je možno takoj odpustit se sploh poznalo ne bi !
anon-198668 sporočil: 2.998
[#2484025] 16.12.14 11:06
Odgovori   +    4
Rešitev je zelo enostavna, potrebna je IT oprema preko katere tečejo postopki znotraj JU. Ta programska oprema bi vse relevantne informacije avtomatično objavila na internetu: osnutek javnega razpisa, zapisnike komisij, pogodbo, pogajanja, anekse, račune, dobavnice ... vse bi bilo javno avtomatično.

Morala bi biti predvidena kazen za zaposlenega, ki sistem zaobide.

Drugi ukrep, enako pomemben, je odpustitev vseh podpisnikov javnih razpisov, ki jih razveljavi Državna revizijska komisija zaradi kršitve predpisov. To bi lahko opravili retroaktivno, ne potrebuje nobene policijske preiskave, postopki odpovedi delovnega razmerja iz krivdnih razlogov bi bili enostavni, ker je državna ustanova že ugotovila kršitev predpisov, kar je seveda nezakonito ravnanje.

Te dve stvari naredimo in je korupcija mrtva.
anon-272958 sporočil: 3
[#2484028] 16.12.14 11:11 · odgovor na: anon-238577 (#2483984)
Odgovori   +    7
Hvala za vaš, cenjeni, res kulturen, v knjižni slovenščini napisan komentar. Ampak važno, da se razumemo, kaj ne?
Glede objave podatkov na spletni strani UE Velenje, so vse spletne strani organov v državni upravi tipsko oblikovane in ni možno dodajati posebne rubrike. Torej, ne moremo objavljati vse, kar želimo. Tudi podatki so trenutno zaščiteni in če bi bilo to sistemsko drugače urejeno za VSE ENAKO, potem ne bi bilo problema, saj zato pa opozarjam na ta vidik. Jaz nimam s tem nobenih težav, ravno nasprotno, a to ni očitno?
Glede moje izobrazbe pa se tudi ne obremenjujte preveč: če je za vas "vukojebina" Maastricht na Nizozemskem in Nottingham v Angliji, potem, ja, sem eden od tistih, kot navajate. Z razliko, da izobrazbe nisem kupil, razen če je bilo plačilo opravljeno s stotinami urami mukotrpnega študija in s tem, da sem bil "podkupljen" z nizozemsko štipendijo. Aja, kratica LL.M. je nekaj običajnega, kjer sem (do)študiral: lahko bi tudi napisal polni naziv brez kratice - Joint Masters in European and Comparative Law, Magister Iuris Communis, Maastricht - Nottingham, pa je škoda prostora in tudi ljubi se mi ne, zato pač uradna kratica LL.M.
Lepo pozdravljeni, Fidel
anon-216155 sporočil: 59
[#2484029] 16.12.14 11:13 · odgovor na: anon-327192 (#2484017)
Odgovori   +    4
Z odpuščanjem bi lahko začeli pri tistih, ki imajo največje zaostanke (beri: kupe papirja na mizi, ki se jih niso niti dotaknili) in tiste, ki imajo največ nadur.

Drugi ukrep: uvedba celovitega e-poslovanja in spremljanja poslovnih procesov, da se vidi kdo dela (in si zasluži povišico) in kdo "se dela da dela".
Nesprejemljivo je, da uslužbenka vedri v krajevni pisarni in ni sposobna natisniti obrazca za naročilo spletnega certifikata, amapak te pošlje na centralo v Ljubljano.

Sem za to, da se tudi v javni upravi uvede pravilo variabile k plači: kdor dobro dela in so stranke z njim zadovoljne, naj ima boljšo plačo od tistega, ki pride zjutraj na delo, se štemplja in čaka 8 ur, da gre domov.
bc123a sporočil: 48.253
[#2484030] 16.12.14 11:14 · odgovor na: anon-198668 (#2484025)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: bc123a 16.12.2014 11:15
[eliot]
Drugi ukrep, enako pomemben, je odpustitev vseh podpisnikov javnih razpisov, ki jih razveljavi Državna revizijska komisija zaradi kršitve predpisov. To bi lahko opravili retroaktivno,
Naslednji korak: podpisnike isces z lucjo pri belem dnevu, ker si nihce ne bo upal podpisati nobenega razpisa in tudi nabav ne bo.

A to, da si v bankah nihce vec ne upa dajati kreditov vas ni izucilo?

Ce bodo pacienti imeli sreco, bo potem cistilka Fata v UKC za 500 EUR dodatka k placi podpisala razpis za nabavo stentov. In korupcija bo res zadavljena do konca, a ne?
anon-201600 sporočil: 514
[#2484038] 16.12.14 11:24
Odgovori   +    0
Pri nas se dela takole ;

www.facebook.com/pho...tif_t=like
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2484075] 16.12.14 12:48 · odgovor na: anon-272958 (#2484028)
Odgovori   +    7
[fidelkrupic]
Hvala za vaš, cenjeni, res kulturen, v knjižni slovenščini napisan komentar. Ampak važno, da se razumemo, kaj ne?
Glede objave podatkov na spletni strani UE Velenje, so vse spletne strani organov v državni upravi tipsko oblikovane in ni možno dodajati posebne rubrike. Torej, ne moremo objavljati vse, kar želimo. Tudi podatki so trenutno zaščiteni in če bi bilo to sistemsko drugače urejeno za VSE ENAKO, potem ne bi bilo problema, saj zato pa opozarjam na ta vidik. Jaz nimam s tem nobenih težav, ravno nasprotno, a to ni očitno?
Glede moje izobrazbe pa se tudi ne obremenjujte preveč: če je za vas "vukojebina" Maastricht na Nizozemskem in Nottingham v Angliji, potem, ja, sem eden od tistih, kot navajate. Z razliko, da izobrazbe nisem kupil, razen če je bilo plačilo opravljeno s stotinami urami mukotrpnega študija in s tem, da sem bil "podkupljen" z nizozemsko štipendijo. Aja, kratica LL.M. je nekaj običajnega, kjer sem (do)študiral: lahko bi tudi napisal polni naziv brez kratice - Joint Masters in European and Comparative Law, Magister Iuris Communis, Maastricht - Nottingham, pa je škoda prostora in tudi ljubi se mi ne, zato pač uradna kratica LL.M.
Lepo pozdravljeni, Fidel
Eh dragi gospod Fidel, vaše veselje do dobrih idej je hvalevredno, ampak vi ste plačani za to, da tudi kaj naredite in spremenite. Po naključnem vrstnem redu:
- bolj klavrno stanje vaše slovenščine je samo prva stvar, ki mi je padla v oči (tudi pogleda se nekomu v oči), ampak to ne leti na vas, pač pa na uredništvo, ki ne ve, v katerem jeziku izhaja časopis; kako vi pišete je vaša zasebna stvar, dokler je tudi delodajalec zadovoljen;
- obstajajo tudi večje živine od LL.M, razni Ph.D in celo hujši kalibri iz mnogo bolj uglednih univerz, ampak v Sloveniji že dolgo nisem videl koga, ki ne bi znal uporabljati slovenskega naziva, od državnega uradnika in univ. dipl. pravnika pa se sploh pričakuje, da pozna Zakon o strokovnih in znanstvenih naslovih;
- če pa malo poznamo psihologijo in sorodne vede, potem vemo, od kod prihaja potreba po kitenju s tujimi nazivi in kaj to pomeni, zato je bolje da ne nadaljujemo v tej smeri, da ne bo kakšne sramote ...
- razlika med nami, amaterskimi komentatorji in davkoplačevalci, ter vami je v tem, da imate vi v rokah en del tega davkoplačevalskega kolača in imate vsak dan možnost kaj narediti za racionalnejšo porabo, zato je kazanje s prstom na bolnišnice in druge javne zavode samo dvoličnost in farizejstvo, najprej je treba pomesti pred lastnim pragom;
- ko boste to storili, bo javnost, pa tudi vaš minister, zelo vesela, ko boste s številkami pokazali, koliko manj davkoplačevalskega denarj ste porabili za enako količino upravnih storitev;
- za to imate čisto vse možnosti, tega vam nihče ne preprečuje, vse so samo prazni izgovori, kajti če na vaši spletni strani objavljate razne druge novice in obvestila, lahko mirno objavite tudi kaj na to temo in javno pokažete svoje račune, zaradi tega se vaša spletna stran ne bo sesula od šoka;
- če pa bi slučajno po znani lokalni navadi radi državi prodali kakšno študijo ali elaborat racionalizacije državne uprave (za primeren honorarček, seveda), potem vam lahko povem, da ne rabite ničesar drugega kot to, da zavihate rokave in se spravite od (praznih) besed k dejanjem. To ne bo ostalo neopaženo in če se ne boste sami, vas bodo pohvalili drugi.

Strani: 1