Strani: 1

gobim sporočil: 583
[#2460454] 01.10.14 23:20
Odgovori   +    8
"Gazprom je prespal revolucijo v frackingu?" Nič je ni prespal, z zalogami konvencionalnih nahajališč, ki jih ima ni nikakršne potrbe, da bi forsiral fracking za katerega ima bistveno več možnosti kot katerakoli druga država predvsem zaradi obilja vode, ki postaja resen problem v Teksasu, ki je zavrla razvoj kalifornijskih nahajališč in praktično povsem onemogočila izkoriščanje potencialnih nahajališč v Kitajski (zahodni del) ali v Saudski Arabiji. TAP ima edino možnost, če se mu (željo so izrazili pred kratkim) pridruži Iran s plinom predvsem iz polja Pars. Drugače pri desetih milijardah ni računice.

Skupne evropske zaloge (brez fracking-a - ta je zaradi možnosti trajnega onesnaženja vodnih virov prepovedan od Francije do Češke,..) zadoščajo za dobrih deset let porabe.
Opuščanje ruskega plina bi bil ekonomski samomor. Rusi to zelo dobro vedo in zato v rokah držijo vse karte. In potrpežljivo čakajo, da se začetni bluff razkrije.
gobim sporočil: 583
[#2460798] 02.10.14 21:22 · odgovor na: (#2460707)
Odgovori   +    2
FERC je dal dokončno dovoljenje še za tretji exportni LNG terminal Cove Point v Marylandu, ki bo zaradi že precej razvite infrastrukture, lahko pričel izvažati že v letu 2017. Ruskim & socialistićnim pezdetom se že hlače tresejo...

Evo link:
www.bloomberg.com/ne...roval.html
En terminal pomeni uvoz nekaj milijard kubičnih metrov plina , evropskega uvoza iz Rusije je pa 161,5 milijarde kubičnih metrov...

Mimogrede Kitajci bodo iz Rusije po vzhodni sibirski veji v končni fazi uvozili 60 milijard, po zahodni veji (podpis predviden ta november) pa v končni fazi 100 milijard kubičnih metrov letno!

Me zanima komu se tresejo hlače. Ko bo zmanjkalo plina iz Severnega morja bo Evropa kljub dodatnemu plinu iz bližnjega vzhoda (max 60 milijard) nujno rabila dodatne količine. Teh količin američani iz LNG niti teoretično ne morejo zagotoviti.
gobim sporočil: 583
[#2460903] 03.10.14 09:49 · odgovor na: (#2460808)
Odgovori   +    0
Nihče ni rekel, da se bo Rusiji odvzelo 100% trga v EU. Dovolj je, če pride recimo 5% tržnega deleža od ameriškega plina čez nekaj let, pa 10% dodatnega plina iz Alžirije in Qatarja, pa recimo še 5% iz Poljskega fracking področja. (BTW, tudi v okolici LVIVa v Ukrajini se kaže možnost frackanja in če se bo Putin preveč zajebaval, bo to še pospešilo sondiranje).

Dodatno velja, da bo Putin prodajal nafto in plin na Kitajsko po bistveno nižji ceni, kot ju prodaja sedaj na najbolj lukrativnem trgu na svetu, EU. Na Kitajsko bo šlo ogromno plina - ampak v naslednjih 30 letih. Treba je zgradit vso infrastrukturo, to traja leta in desetletja. Zahteva pa tudi gromozanske količine US dollarjev za vlaganje, kateri pa so Putinu že več ali manj ušli, ker je cepec, da malo takih. Torej mu jih bodo lahko posodili samo Kitajci - in Slovan bo spet hlapec Kitajcu postal. De?

Glede tresenja hlač: tresejo se predvsem Rusom, ker nimajo ničesar drugega pod milim nebom, kot nafto in natgas. Upam, da je to zdaj razčiščeno.
Žal, nimaš prav. Treba je biti bolj natančen. Na Kitajsko se bo izvažalo od 2019 oz. 2020 naprej, tj. čez 4 oz 5 let. Res,da v začetku v precej manjših količinah (60 milijard kubičnih metrov), ki pa se lahko, potem, ko bodo plinovodi čez 5 let narejeni zelo hitro povečajo. Kar se cene tiče. Cene bodo glede na to, da so definirane v juanih realno, (glede na neizbežno inflacijo USD zaradi presežnega "tiskanja") v perspektivi višje (izraženo v USD) kot tiste za EU (ki so definirane v USD).

Tudi glede denarja je žal stvar zelo drugačna. Rusija ima s 500 milijardami USD 4. največje rezerve na svetu (S tem, da zalog zlata ne štejemo) in orjaški presežek plačilne bilance (cca 75 milijard USD letno). Slednji se zadnje čase še povečuje tako, da Rusija praktično v celoti kompenzira trenutni odliv kapitala. Pri tem je zadolženost Rusije 13% (beri trinajst %) BDP, pa še to večinoma navznoter. Ves manjko kapitala iz zahoda bodo z lahkoto pokompenzirali Kitajci, ki tako ali tako ne vejo kam bi z vsemi milijardami USD, ki so jih nakopičili (iz ZDA bežijo zaradi inflacije in političnih razlogov, EU s svojo depresijo pa ni več tako interesantna.) Financiranje Rusije krijejo s surovinami, ki so njihova najbolj ranljiva strateška točka..

Kar se tehnologije tiče. Rusi so najprej prenovil svoj obrambni sektor (16 milijard USD izvoza - večinoma high tech) in informacijsko tehnologijo kje so v posameznih profesionalnih segmentih v svetovnem vrhu (imajo 4.največjo populacijo softverašev na svetu) ostala področja pa ponovno postopoma načrtno industrializirajo. Nekaj vem, ker sem v določenem obdobju svoje kariere tudi nekaj malega delal tudi v Rusiji med drugim. Glede na to, da posedujejo 9% vse svetovne obdelovalne zemlje bodo (glede na jasno izraženo državno prioriteto) v manj kot 10 letih eden največjih izvoznikov hrane na svetu.(že sedaj so na področju žit) Hrana je eden najbolj stabilno rastočih trgov na svetu).

Podcenjevati Rusijo je zelo nevarno, Današnja Rusija ni Sovjetska zveza, ljudje razmišljajo drugače, imajo dostop do sveta, so izobraženi in podjetni. In so globoko v sebi predvsem nacionalno zavedni.

Zahod se je s sankcijami ustrelil v lastno koleno (kaj v koleno, v glavo), Na koncu bo sam nosil največje stroške, s sankcijami pa je povsem sesul še tisto malo opozicije, ki je nasprotovala Putin-u. Fiasko, da večji ne bi mogel biti.

Strani: 1