Strani: 1

jezst sporočil: 4.758
[#2439339] 31.07.14 11:32
Odgovori   +    2
Kot pojasnjuje, da je Argentina ob koncu leta 2001 bankrotirala zato, ker ji je v proračunu dokončno zmanjkalo denarja, tokrat pa zato, ker je protipravno »ostrigla« svoje upnike in ji je sodišče, ko ji je zmanjkalo zavlačevalnih in slepilnih manevrov, blokiralo račune.
Se pravi gre v bistvu za en in isti bankrot z vmesnimi "počitnicami"... Glede na to, da se povsod probleme več ali manj rešuje s pometanjem pod preprogo, zdaj lahko čakamo na pravo nadaljevanje finančne krize iz leta 2008, kjer se je problem dolgov reševal s še več dolgovi...
jezst sporočil: 4.758
[#2439342] 31.07.14 11:35 · odgovor na: (#2439311)
Odgovori   +    1
[NavadniNimda]
TadejuK kapo dol za iskrenost & preciznost ter več kot primerno teatraliko.

Med posojila, na katere v bodoče računa Argentina se šteje tudi želja po razvoju Fracking naftnega nahajališča Vaca Muerta, ki je največje na svetu. Po enih ocenah bi rabili tkole ene $300 milijard (!) v naslednjih 10 letih, da tole gromozansko brezplačno vstopnico med bogate države dejansko spravijo v pogon.

Ampak kdo bo zdaj vlagal in posojal tem brezupnim "slepilnim manevrirkotom", ki niti 5 milijardic niso voljni & željni vrniti? Že res, da se je pred kratkim tamle motal tudi Putin, ampak on nima ne denarja, ne ekspertize za tole exploatirati v velikem formatu.

PS. Upam, da bo tale sramota dobra lekcija tudi za naše "lastno-valutarje".
Fracking? Nimda, get real! Na dolgi rok bo več plina, če vsak prebivalec natakne na rit kompresor prdcev, kot iz frackinga...

www.businessweek.com...ying-power

shalebubble.org/
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439368] 31.07.14 11:53
Odgovori   +    0
mi lahko kdo prijazno pojasni kaj za enega cudnega bitja je "delni bankrot"?

LpA
crt sporočil: 27.122
[#2439373] 31.07.14 11:57 · odgovor na: bobek13 (#2439368)
Odgovori   +    5
[bobek13]
mi lahko kdo prijazno pojasni kaj za enega cudnega bitja je "delni bankrot"?
argentina je bankam normalno poslala denar za poplacilo novih obveznic.

imetniki se zivecih starih obveznic so na sodiscu v usa dosegli prepoved izplacila novim, ce se hkrati ne poplacajo njihove.

(z razlicnimi odtenki in komedijami zmesnjav glede tega, katere vse obveznice odlocitev sodisca sploh pokriva, ker so zelo razlicne po valutah, veljavnosti katerega prava, etc.)

banke skrbnice si ne upajo poslati denarja imetnikom novih obveznic, da jih ne bi po glavi sodisce.

argentina je tehnicno izpolnila obveznosti iz novih obveznic. ne pa tudi iz starih, vendar tistih iz starih tko ze leta 2001 ni.

zdaj pa ti boljse opisi to solato v dveh besedah, ce znas :) ("jebe lud zbunjenog" so tri besede)
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439441] 31.07.14 13:13 · odgovor na: crt (#2439373)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bobek13 31.07.2014 13:15
katere pa so te banke skrbnice, oz.( pomembneje) pod cigavo jurisdikcijo padejo - kaj ne bi naj bilo po tem jasno kaj s tem denarjem smejo/nesmejo delat? Oziroma z druge strani, je Arg zdaj v pi*di, ker ji noben pri zdravi pameti(zaradi kolobocij ki si jih opisal) noce novih obveznic kupit? Se je ze zacel kaj IMF oglasat?

LpA

p.s.: te stvari bi clovek pricakoval, da zve v clanku, za karega je sprasil 1/7 jokerjev... zdaj je se slo, ko smo meli teden za skurit to, kak bo pa celi mesec? matr, se oglasam ku en dzanki... :-/
najobj sporočil: 31.870
[#2439454] 31.07.14 13:22 · odgovor na: bobek13 (#2439441)
Odgovori   +    0
[bobek13]
katere pa so te banke skrbnice, oz.( pomembneje) pod cigavo jurisdikcijo padejo - kaj ne bi naj bilo po tem jasno kaj s tem denarjem smejo/nesmejo delat? Oziroma z druge strani, je Arg zdaj v pi*di, ker ji noben pri zdravi pameti(zaradi kolobocij ki si jih opisal) noce novih obveznic kupit? Se je ze zacel kaj IMF oglasat?

LpA

p.s.: te stvari bi clovek pricakoval, da zve v clanku, za karega je sprasil 1/7 jokerjev... zdaj je se slo, ko smo meli teden za skurit to, kak bo pa celi mesec? matr, se oglasam ku en dzanki... :-/
... pizda, pa kaj na totem forumu ste vsi sami socialci, da si tega forum.finance.si/?m=...111&single ne morete privoščiti ...

P.S.: Gorenjci so upravičeno opravičeni plačila naročnine ...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439480] 31.07.14 13:38 · odgovor na: najobj (#2439454)
Odgovori   +    1
... pizda, pa kaj na totem forumu ste vsi sami socialci, da si tega forum.finance.si/?m=...111&single ne morete privoščiti ...

P.S.: Gorenjci so upravičeno opravičeni plačila naročnine ...
dragi moj, metered paywall je "baje" uveden zato, da nenarocniki dobimo vpogled kaj zamujamo v placljivih oz. narocniskih clankih, da nas prepricajo, da je le-to vredno tega kar si ti linkal... eeee je*iga, ta clanek, kjer moram vse relevantne podatke naprosjacit, me nekak ne preprica v racionalnost sprejetja linkane ponudbe... ;-)

za stvari, ki so me ze dozdaj extra zanimale, pa sem ponavadi v kiosku hardcopy nabavil, vcasih pa tudi 24kurni dostop - zaradi cesar me vsake tolko poklice prijazna teta in mi ponuja isto kot ti... :-)

LpA
najobj sporočil: 31.870
[#2439483] 31.07.14 13:41 · odgovor na: bobek13 (#2439480)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2014 13:46
[bobek13]
> ... pizda, pa kaj na totem forumu ste vsi sami socialci, da si tega forum.finance.si/?m=...111&single ne morete privoščiti ...
>
> P.S.: Gorenjci so upravičeno opravičeni plačila naročnine ...
dragi moj, metered paywall je "baje" uveden zato, da nenarocniki dobimo vpogled kaj zamujamo v placljivih oz. narocniskih clankih, da nas prepricajo, da je le-to vredno tega kar si ti linkal... eeee je*iga, ta clanek, kjer moram vse relevantne podatke naprosjacit, me nekak ne preprica v racionalnost sprejetja linkane ponudbe... ;-)

za stvari, ki so me ze dozdaj extra zanimale, pa sem ponavadi v kiosku hardcopy nabavil, vcasih pa tudi 24kurni dostop - zaradi cesar me vsake tolko poklice prijazna teta in mi ponuja isto kot ti... :-)

LpA
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, ti Franklnu in njegovi ekipi ne verjameš na besedo, da so vse njihove besede vredne dobrih osem evrov na mesec, če ne hodiš peš ...
najobj sporočil: 31.870
[#2439489] 31.07.14 13:54 · odgovor na: (#2439487)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2014 13:55
[NavadniNimda]
> [jezst]
> > [NavadniNimda]
> > TadejuK kapo dol za iskrenost & preciznost ter več kot primerno teatraliko.
> >
> > Med posojila, na katere v bodoče računa Argentina se šteje tudi želja po razvoju Fracking naftnega nahajališča Vaca Muerta, ki je največje na svetu. Po enih ocenah bi rabili tkole ene $300 milijard (!) v naslednjih 10 letih, da tole gromozansko brezplačno vstopnico med bogate države dejansko spravijo v pogon.
> >
> > Ampak kdo bo zdaj vlagal in posojal tem brezupnim "slepilnim manevrirkotom", ki niti 5 milijardic niso voljni & željni vrniti? Že res, da se je pred kratkim tamle motal tudi Putin, ampak on nima ne denarja, ne ekspertize za tole exploatirati v velikem formatu.
> >
> > PS. Upam, da bo tale sramota dobra lekcija tudi za naše "lastno-valutarje".
>
> Fracking? Nimda, get real! Na dolgi rok bo več plina, če vsak prebivalec natakne na rit kompresor prdcev, kot iz frackinga...
>
> www.businessweek.com...ying-power
To, da welli nimajo "toliko" staying power, je samo posledica tega, da gre za drugačno distribucijo hidrokarbonov. Brezvezniki, nepoznavalci in rezgetači pa še dodatno ne veste, da je zarad horizontal drillinga število wellov na nahajališču orenk manjše (!), kot pri klasiki, tako da se že tukaj ogromno prišpara.

PS. Ravno danes je prvič po letu 1970 odplul prvi EXPORT "light crude" iz Texasa v Južno Korejo. Pojdi torej drugam zganjati histerijo, ker s komunistarskim fear mongeringom ne boš dosegel drugega, kot posmeh. A te Ruske opice plačujejo, al si "dobrovoljac"? LOL.

Evo vir:
seekingalpha.com/art...guidelines

PS2: Shalebubble sem zbrisal. Naslednič letiš na communist-monkey šit listo. I mean it!
... alzo, vsakih pol stoletja enkrat ... ja, res dober biznis, ni kaj ...

P.S.: kaj ti že kaj kopaš po tisti Dravljah, ker je naslednjih pol stoletja vsaj za mene predolga doba, da bi čakal na Američane ...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439497] 31.07.14 14:04 · odgovor na: najobj (#2439483)
Odgovori   +    0
najobj
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, ti Franklnu in njegovi ekipi ne verjameš na besedo, da so vse njihove besede vredne dobrih osem evrov na mesec, če ne hodiš peš ...
pismu, bos me se preprical, da nisi JSektoras, ampak neki tezki prodajnik, ko mi se za "tuje" podjetje reklamo delas, samo, ves jaz sem en tak cuden tic, jaz ponavadi kupujem stvari ki jih hocem, brez "urevpralnemprasku", zato je tudi en od razlogov zakaj me ta ponudba ne privlaci prevec to, da mi vsisljuje stvari, ki jih nocem, in hkrati s stvarmi, ki jih nocem razlaga, da je ceneje, pa ni, jaz bi se vedno placal isto, samo, da bi si zraven lahko se nekaj "zbral"... je*ote "resenposlovnicajteng" , ki se prodaja ko pralni prasek z igraco...

in ja rekreacija je kul, but I prefer bike over jogging... :-)

LpA
crt sporočil: 27.122
[#2439498] 31.07.14 14:05 · odgovor na: bobek13 (#2439441)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 31.07.2014 14:20
[bobek13]
katere pa so te banke skrbnice, oz.( pomembneje) pod cigavo jurisdikcijo padejo - kaj ne bi naj bilo po tem jasno kaj s tem denarjem smejo/nesmejo delat? Oziroma z druge strani, je Arg zdaj v pi*di, ker ji noben pri zdravi pameti(zaradi kolobocij ki si jih opisal) noce novih obveznic kupit? Se je ze zacel kaj IMF oglasat?
imf se kolikor vem ni nic oglasal, tudi nima direktnega interesa.

banke skrbnice so na raznih koncih, ameriske se definitivno bojijo sodisca, druge pa niso ziher, ali naj se bojijo sodisca, ker sodisce ni ziher, a naj se ga bojijo, ker si glede tega vsake tolko premisli :)

obveznice so bile izdane v usd, v eur, v jpy, pod argentinsko, amerisko, anglesko, evropsko, japonsko zakonodajo... nekaj je tudi izplacljivih v argentini domacim imetnikom in se za tiste ni ziher, a so placila "napadena" ali ne, pa evropski imetniki novih so popizdili skroz, kaj se jim fakin usa sodisce vmesava...

argentina bo lazje najemala nove kredite po novem letu, ker se lukava klavzula, ki sciti nove proti starim (tudi to obstaja in dodatno otezuje manevriranje), takrat iztece.

glej tudi:

www.denarnisupermark...w&id=11151

ftalphaville.ft.com/...ari-passu/
p.s.: te stvari bi clovek pricakoval, da zve v clanku, za karega je sprasil 1/7 jokerjev...
za katere je dal skupaj 0 eur :)

(imata pa linka zgoraj enako ceno, no, ftalpha zahteva brezplacno registracijo)

srsly tho - ravno danes sva se z gustlom pogovarjala o nivoju vsebine. on je to lepo formuliral: ne moremo imeti super vsebine, ker je ne moremo prodati za toliko, kolikor stane, da jo dobimo. ignoriraj zdaj to, kar pocne tadej napol iz osebnega prosvetiteljskega zara ali pa jaz na ds, ki mi je ta zar ze v veliki meri usahnil, napol for old times' sake.

in tole z argentino je se zlasti tak primer. ker to je dejansko precej solatna situacija, za katero rabis kar fajn dela in casa, da bi orisal celotno zgodbo tako sedaj plus pot do nje, possibly s celotnim razvojem argentinskih javnih financ (ki se zdalec ne govori samo o socializmu), pa da bi to izpadlo berljivo, pa da bi povrhu se vec kot malo nista ljudi to prebralo in kaksen tudi razumel. skratka pricakovani cost / benefit v totalni buli.

danasnji update: ftalphaville.ft.com/...s-dilemma/

spodaj pri tem linku imas nanizane vse clanke na to temo. ce hoces res razumeti celo kolobocijo, predlagam branje vseh 70+.
anon-256011 sporočil: 3.436
[#2439506] 31.07.14 14:14
Odgovori   +    3
V Argentini se bo lahko sedaj uresničila sanjska želja profesorja Damijana - neomejeno tiskanje denarja.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439535] 31.07.14 14:55 · odgovor na: crt (#2439498)
Odgovori   +    0
hvala za link, denarnisupermarket, je recimo v veliki meri potesil mojo radovednost, sploh pa sladica je bila kul - prispevek o UTD experimentu, me je ravno prav razvnel, da bi zelel se vec zvedet o tem, oni gekoji v vesolji so pa enostavno hillarious...

kar se pa vajine debate z gustlom tice, pa kot se zna pogosto zgoditi, pridemo do dileme kokos/jajce, oziroma kdo bo dal zacetni kapital... :-)

jaz lahko recem, da weekend finance so me ze prepricale, tako, ce sem doma jih ponavadi nabavim, ceprav imam pogosto tezave jih dobit(nazadnje bil na treh mestih), dnevni cajteng, pa zaenkrat se ni izzval podobnih obcutkov, neprimerno vec dobim na forumu tukaj...

LpA

p.s.: ne vem zakaj, ma se mi zdi da je Siol ukinil komentarje(al pa je to samo poletna shema) je blo tam nekaj kvalitetnih piscev, morda bi se jih splacalo poskuat dobit sem? drugi predlog, tvoja neseljska kosila so vec kot uzitna, sicer ne vem kaj mas z denarnimSM, ma to bi se komot prestavilo sem... :-)
jezst sporočil: 4.758
[#2439569] 31.07.14 15:34 · odgovor na: (#2439487)
Odgovori   +    2
[NavadniNimda]
PS2: Shalebubble sem zbrisal. Naslednič letiš na communist-monkey šit listo. I mean it!
Buhuhu, me soo scared..
crt sporočil: 27.122
[#2439587] 31.07.14 16:02 · odgovor na: bobek13 (#2439535)
Odgovori   +    0
[bobek13]
jaz lahko recem, da weekend finance so me ze prepricale, tako, ce sem doma jih ponavadi nabavim, ceprav imam pogosto tezave jih dobit(nazadnje bil na treh mestih), dnevni cajteng, pa zaenkrat se ni izzval podobnih obcutkov, neprimerno vec dobim na forumu tukaj...
weekend finance so, tako kot mnoge stvari v sloveniji, primer slovenskega delovanja svetovnega trenda. klasicni news je vedno bolj commodity, nima nobene cene in vrednosti.

pa se je nekako kot nisa, ki bi lahko vendarle prezivela in ostala prodajljiva, zacelo uveljavljati takozvano long-form pisanje, se pravi bolj obsezne meditacije na temo, komentarske, ki imajo pogosto tudi izrazeno osebno noto.

weekend v tem momentu v veliki meri predstavlja znotraj financ prav to in to se da verjetno se boljse razviti.
p.s.: ne vem zakaj, ma se mi zdi da je Siol ukinil komentarje(al pa je to samo poletna shema) je blo tam nekaj kvalitetnih piscev, morda bi se jih splacalo poskuat dobit sem? drugi predlog, tvoja neseljska kosila so vec kot uzitna, sicer ne vem kaj mas z denarnimSM, ma to bi se komot prestavilo sem... :-)
v primeru, da vec ne bodo na ds (zmenimo se vsakic za pol leta), hkrati pa se naprej bodo (to je primarno stvar tega, koliko se meni se da), bodo tu.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2439614] 31.07.14 16:53
Odgovori   +    3
Ker na Financah niso želeli oziroma niso zmogli polinkati na vir, pojasnjujem. S temle:
"Če bi vprašali Mika Tysona, ki ga rad citira naš guverner, je šlo takrat za knock-out, zdaj pa gre za tehnični knock-out v 12. rundi," dodaja Kotnik
je mišljeno tole:
guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec razložil, zakaj mu je sočna izjava boksarja Mika Tysona, »vsak ima načrt, dokler jih ne dobi po gobcu«, pisana na kožo
www.delo.si/zgodbe/s...-mizo.html
najobj sporočil: 31.870
[#2439685] 31.07.14 19:31 · odgovor na: (#2439503)
Odgovori   +    0
[NavadniNimda]
> [najobj]
>
> ... alzo, vsakih pol stoletja enkrat ... ja, res dober biznis, ni kaj ...

Si opazil, ampak nisi razumel? Ja, po 50 letih imajo Američani toliko nafte, da jo lahko končno že tudi izvažajo. Tudi s plinom bodo kmalu začeli...
... aha, po 50 letih imajo Američani toliko nafte, da jo lahko končno že tudi izvozijo v enem tankerju, nič pa Američani niso povedali, kdaj bodo imeli spet dovolj nafte za naslednji tanker ...
> P.S.: kaj ti že kaj kopaš po tisti Dravljah, ker je naslednjih pol stoletja vsaj za mene predolga doba, da bi čakal na Američane ...

WTF Dravlje? A zaposleni pri Mariborskem Korpusu JNA nikoli ne preverite svojih virov? :D
... jebiga, sem pač malo v skrbeh, kaj bo pozimi, če je že poletje tako mrzlo, pa bi se rad za to zimo še pravi cajt pri tebi naročil na nafrekan plin, ker sam praviš, da bodo Američani s plinom začeli kmalu ... khmm, kmalu pa je zelo relativna zadeva in lahko traja predolgo, da bi se jaz na Američane zanašal, sploh ker praviš, da so do zdaj vsakih pol stoletja uspeli izvozit za en tanker nafte ...
najobj sporočil: 31.870
[#2439689] 31.07.14 19:41 · odgovor na: bobek13 (#2439497)
Odgovori   +    0
[bobek13]
>najobj
> ... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, ti Franklnu in njegovi ekipi ne verjameš na besedo, da so vse njihove besede vredne dobrih osem evrov na mesec, če ne hodiš peš ...
pismu, bos me se preprical, da nisi JSektoras, ampak neki tezki prodajnik, ko mi se za "tuje" podjetje reklamo delas, samo, ves jaz sem en tak cuden tic, jaz ponavadi kupujem stvari ki jih hocem, brez "urevpralnemprasku", zato je tudi en od razlogov zakaj me ta ponudba ne privlaci prevec to, da mi vsisljuje stvari, ki jih nocem, in hkrati s stvarmi, ki jih nocem razlaga, da je ceneje, pa ni, jaz bi se vedno placal isto, samo, da bi si zraven lahko se nekaj "zbral"... je*ote "resenposlovnicajteng" , ki se prodaja ko pralni prasek z igraco...

in ja rekreacija je kul, but I prefer bike over jogging... :-)

LpA
... čuj, nisem ne eno ne drugo, ampak mi je res hecno poslušat tole jamranje za osem evrov na mesec ...

P.S.: priznam, da z reklamiranjem Financ Gustlnu malo v rit lezem, ker upam, da mi bo končno razveljavil tisti rumeni karton, pa da bom tukaj lahko spet koga - samo ko si bo res zaslužil - poslal v rodilni organ, ne da bi se bal, da bom takoj dobil drugega rumenega in z rdečim kartonom izgon s totega foruma ... jebiga, ampak se bojim, da je moj trud zaman, ker me Gustl ignorira ...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2439694] 31.07.14 19:49 · odgovor na: najobj (#2439689)
Odgovori   +    0
bogami, si cist obremenjen s totin zutin, hehehe, ce bi ti nehal s ten napekate, bi gustl ze zdavnaj pozabo na to... ;-)

LpA
najobj sporočil: 31.870
[#2439698] 31.07.14 19:55 · odgovor na: bobek13 (#2439694)
Odgovori   +    0
[bobek13]
bogami, si cist obremenjen s totin zutin, hehehe, ce bi ti nehal s ten napekate, bi gustl ze zdavnaj pozabo na to... ;-)

LpA
... čuj, za Damoklejev meč ti še nisi slišal, ha ? ...

P.S.: vsaka kazen ima časovno omejitev, le žuti karton na totem forumu je nima ... pizda, pa ko bi tisti žuti dobil upravičeno, bi mogoče še razumel ...
Gustl sporočil: 13.625
[#2439709] 31.07.14 20:32 · odgovor na: bobek13 (#2439497)
Odgovori   +    0
[bobek13]
"resenposlovnicajteng"
Pri tem so še najbolj smiselni narekovaji :)

Tkole je. Matematika, ki jo mi znamo narest, ne trdimo pa, da ni možna drugačna, le mi je trenutno ne znamo, pravi, da ne moremo tega prodajat za...ne vem... 10 ali celo 5 EUR po komadu.

Zato so paketi "praškasti". Hm...imam občutek, da sem to nekaj let nazaj že razlagal. Se mi zdi, da sem tu itak že vse povedal, kar imam za povedat. Poiščem.
crt sporočil: 27.122
[#2439792] 01.08.14 07:46 · odgovor na: crt (#2439498)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 01.08.2014 07:47
[crt]
> [bobek13]
danasnji update: ftalphaville.ft.com/...s-dilemma/

spodaj pri tem linku imas nanizane vse clanke na to temo. ce hoces res razumeti celo kolobocijo, predlagam branje vseh 70+.
... in se cesnja na torti... argentinski default naj uredi drzava :) ameriska. (kasno ekonomiste na kosovo stizu)

www.cepr.net/index.p...ntine-debt

Strani: 1