Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ne pozabite na napitnino!

Strani: 1

fcajt sporočil: 4.335
[#2409190] 14.06.14 06:55
Odgovori   +    35
»Odkar ljudje plačujejo s kreditnimi karticami, so se napitnine pri nas močno zmanjšale,« potoži natakar iz enega izmed ljubljanskih lokalov.

... v ljubljanskih lokalih so cene višje za 30-80 odstotkov, tako da naj kusur talajo kar razni mafijankovićevi zemljaki...
anon-318102 sporočil: 13
[#2409196] 14.06.14 08:12
Odgovori   +    44
Pozabili pa ste dodati, da imajo v Ameriki popolnoma specifičen poslovni model. Napitnine so v resnici edina plača katero dobijo recimo natakarji. Zaradi tega se tudi res zelo potrudijo, da si jo zaslužijo.
Če pa na računu piše "Tip included" pa pomeni, da je napitnina lahko manjša, ali pa da je sploh ni, saj osebje za strežbo dobiva plačo na podlagi prometa.
anon-255405 sporočil: 148
[#2409199] 14.06.14 08:22 · odgovor na: anon-318102 (#2409196)
Odgovori   +    34
Točno tko. Glavno kar manjka temu članku je, da v US napitnina predstavlja celotno plačo in so ljudje plačani iz napitnin. Zaslužijo lahko zelo dobro, temveč je poslovni model čisto drug. Tako si lahko v restavracijah privoščijo dovolj osebja, saj niso fiksni strošek. In ponavadi so storitve v restavracijah v US neprimerljivo boljše kot pri nas.

Če se že lotite v financah pokrivat to temo, je prav, da razložite zakaj je tako.

Mimogrede. Veliki borci proti minimalni plači v USA so bili prav natakarji, ker so se zbali da bi to vplivalo na njihove prejemke in napitnine. Z napitninami se namreč da lepo zaslužiti.
jezst sporočil: 4.758
[#2409222] 14.06.14 09:29
Odgovori   +    24
Zadnja sprememba: jezst 14.06.2014 09:47
qrtz, moje stranke so pa firme. Kdo bo pa meni dal kakšno napitnino? Zakaj pa se ob vsem pogromu na sivo ekonomijo, ne preganjajo tudi NEOBDAVČENE napitnine? Ta navada je skrajno butasta. Naj kar tisti, ki zaposluje ljudi, te pošteno plača, če želi, da bodo dobro delali, da se bodo stranke vračale. Saj so lahko plačani po prometu. Zakaj fehtariti še napitnine, da se lastniki izogibajo davkom? Zakaj se ostali ne moremo tako izgibati davkom?
anon-9457 sporočil: 1.286
[#2409226] 14.06.14 09:42
Odgovori   +    26
tudi moja firma prodaja svoje storitve izključno korporativnim subjektom. V dolgoletni praksi se mi še ni zgodilo, da bi mi kdo plačal 1 sam cent več, kot je bil znesek računa. Tega tudi ne pričakujem. Zakaj potem to pričakujejo polpismene natakarice ?
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409228] 14.06.14 09:46
Odgovori   +    10
Dopisane napitnine na kartico natakar ne bo videl, vedno se mu da gotovina. Zato v restavracijo vedno z nekaj manjšimi bankovci v denarnici.

Pa slovenceljnu gredo lasje pokonci ob misli na 10% napitnine. Pri računu v gostilni 187,60 EUR bo galantno dvignil na 190, na 200 bo šel vsak dvajseti, na 210 pa kakih tisoč Slovencev. In med njimi je kakih 5, 6 "tajkunov", ostali so v prvi kategoriji.
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409244] 14.06.14 10:16 · odgovor na: anon-231230 (#2409228)
Odgovori   +    12
[vinopivec]
Dopisane napitnine na kartico natakar ne bo videl, vedno se mu da gotovina. Zato v restavracijo vedno z nekaj manjšimi bankovci v denarnici.

Pa slovenceljnu gredo lasje pokonci ob misli na 10% napitnine. Pri računu v gostilni 187,60 EUR bo galantno dvignil na 190, na 200 bo šel vsak dvajseti, na 210 pa kakih tisoč Slovencev. In med njimi je kakih 5, 6 "tajkunov", ostali so v prvi kategoriji.

Glede na nekatera predhodno objavljena hlevarska razmišljanja je bil takojšen minus popolnoma logičen. Ne poznam naroda, ki bi bil tako škrt, še Čehi se bolj izkažejo pri napitninah. Če jaz ne dobim napitnine kot prodajalec ali uradnik, je tudi natakarju ne bom dajal. Ej, ljudi moji siromašni... Kako bi takile šele pogledali ob dajanju napitnin taksistu, frizerju.

Nekoč v bistveno mlajših letih sem poslovno naletel na starejšo damo, uspešno lastnico avstrijskega podjetja. Njena filozofija je bila tu preprosta. Če dajem drugim, se bo tudi meni že kako vračalo. Odprla mi je oči. Bodo tisti eurocenti, cenjeni kolegi, ki jih besno skrivate pred natakarjem, bistveno dvignili vaš življenjski standard? Res verjamete v tisto "euro na euro palača"? Ha,ha,ha.
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409255] 14.06.14 10:38 · odgovor na: (#2409239)
Odgovori   +    4
[janezpizdek]
V Evropi i Sloveniji, kjer natakar ima polno plačo in cene že vsebujejo strošek te plače, napitnina nima te funkcije, je zgolj izraz posebne naklonjenosti in zahvale gosta za dobro storitev, ki je ekonomsko zgolj simboličnega značaja. Ekonomika te vrste pristopa prenese kvečjemu za procent morda dva procenta nagrade in je bolj demonstacija galantnosti gosta, ki se zgodi, če ga osebje ne razočara.

Tako zasebno kot poslovno sem vedno pustil cca 10% po vseh državah in restavracijah Evrope (in Slovenije). Za pivo ob šanku ali večerjo v Michelin ***. Razen če sem globoko razočaran nad strežbo in/ali hrano. Pa zelo veliko (pretežno resnih) restavracij sem predelal... Tam nekje se giblje tudi procent večine mojih prijateljev in poslovnih partnerjev. Seveda pa sem občasno obedoval tudi s kom iz prve kategorije, ki je pustil simbolično napitnino ali zgroženo gledal mojo in pomislil ali celo komentiral, da bi lahko za ta denar kupil recimo ene zelo resne angleške štumfe.

Jebi ga, ne jem, da bi preživel, temveč živim, da bi užival, tudi v hrani. Zato cenim kvaliteto in to pokažem. Se bom pač odpovedal čemu drugemu, čemur se kdo drug noče. In kot si napisal, s tem ne rešujem življenjskega problema natakarja in drugega osebja, čeprav natakarske plače tudi v Evropi predstavljajo le cca polovico mesečnega zaslužka. V Sloveniji glede na prej omenjeno specifiko gotovo več. Zato pa imamo v Sloveniji le slab ducat res dobrih natakarjev, ki jih znamo verjetno vsi wine & dine ljubitelji našteti po trenutnih lokacijah in imenih.

Glede USA in Karibov je pa vse jasno. A gledajo te izpod namrščenih obrvi kot hudodelca, če greš pod 15%. In trudijo se v glavnem kar vsi po najboljših močeh, res pa to pogosto ni ravno impresivno.
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409264] 14.06.14 11:05 · odgovor na: (#2409263)
Odgovori   +    15
[valsidalado]
> [vinopivec]
> > [janezpizdek]

> pustil cca 10%

Očitno ne 'častiš' kaj dosti (ker potem bi bil procent verjetno manjši).
Svoj credo sem zapisal. Kaj je potrebno še dodati v izogib tovrstnim komentarjem? Nikoli ne bom imel Bentleyja. Z denarjem, ki ga bom v življenju zagonil v restavracijah, bi si ga že kupil. Tako pa se vozim s sedem let starim velikim francozom in upam, da bo še tri leta služil namenu.

Po prioritetah.
pobalin sporočil: 14.456
[#2409310] 14.06.14 13:54
Odgovori   +    2
Kar se napitnin tiče, mi je veliko bolj od ameriškega všeč singapurski princip:

www.travelfish.org/b...singapore/
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409398] 14.06.14 19:39 · odgovor na: anon-231230 (#2409228)
Odgovori   +    3
[vinopivec]
Dopisane napitnine na kartico natakar ne bo videl, vedno se mu da gotovina. Zato v restavracijo vedno z nekaj manjšimi bankovci v denarnici.

Pa slovenceljnu gredo lasje pokonci ob misli na 10% napitnine. Pri računu v gostilni 187,60 EUR bo galantno dvignil na 190, na 200 bo šel vsak dvajseti, na 210 pa kakih tisoč Slovencev. In med njimi je kakih 5, 6 "tajkunov", ostali so v prvi kategoriji.
Če na artikuliran post, ki nima zveze z levico in desnico, partizani in vaškimi stražarjii, rusko Jugo in nemško-ameriško EU, Kučanom in Janšo dobiš čez dan na 11 ocen 6 minusov in nič kontrakomentajev drugače mislečih, je to vrhunska potrditev razmišljanja samega. Bora Čorba in ... konjušari. Dandanašnji bolj beogradski. Vsekakor daleč od evropske meščanske kulture in vsekakor ustrezno stereotipu gorenjsko-savinjskega ultrastiskaštva.

Ilustracija slovenske frustracije, Jančar bi se od srca nasmejal.
anon-128335 sporočil: 450
[#2409934] 16.06.14 12:40 · odgovor na: anon-231230 (#2409255)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-128335 16.06.2014 12:42
[vinopivec] Tako zasebno kot poslovno sem vedno pustil cca 10% po vseh državah in restavracijah Evrope (in Slovenije).
Vsak je svojega denarja gospodar.

Kot je večina že omenila, razlogi za takšno ali drugačno napitnino so poslovni modeli, ki se razlikujejo po državah.

Slovenci imamo srečo, da nas v zahodni Evropi zamenjujejo z Rusi. Običajno smo zaradi tega deležni dodatne pozornosti, saj so natakarji vajeni ruske darežljivosti :)

Avstrijci, Nemci & Skandinavci praviloma ne plačujejo napitnine (kje je že njihov standard?), zato resnično ne vidim potrebe, da bi jo plačeval jaz, ki prihajam iz neke balkanske vukojebine in se s tem »kurčil« kot kakšen Rus.

Še posebej pa ne vidim potrebe po tem v centru Ljubljane, kjer so cene itak navite is so praviloma višje od zahodnoevropskih.
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2409941] 16.06.14 13:02 · odgovor na: anon-128335 (#2409934)
Odgovori   +    1
[PolarBear]
Avstrijci, Nemci & Skandinavci praviloma ne plačujejo napitnine (kje je že njihov standard?)
Halo? Nič ne vem o tem. Se očitno druživa s precej drugačnimi in morda tudi hodiva v precej različne lokale. Ne vem, ali moja otroka, ki sta šele delno pri kruhu, puščata napitnine in če, kakšne. Pa Rusi so prišli v Evropo kot turisti šele pred dvemi desetletji, navada 10% napitnin sodi precej desetletij pred ta prihod. Poglej kak (za)star(el) tuj bonton.

Imaš pa vsekakor prav v ključnem - vsak po svoje. V ZDA, Evropi in Sloveniji. Če boš na ta račun prišparal za avto ali vsaj dobro smučarijo v Franciji, in če ti to pomeni več, boš gotovo zadovoljen.
anon-128335 sporočil: 450
[#2409970] 16.06.14 13:36 · odgovor na: anon-231230 (#2409941)
Odgovori   +    3
[vinopivec]
Halo? Nič ne vem o tem. Se očitno druživa s precej drugačnimi in morda tudi hodiva v precej različne lokale.
Čisto preprosto, če sem službeno (doma ali v tujini) plačam s kartico po specifikaciji :)

Če sem na dopustu (običajno so moji dopusti popotniški), potem jem v različnih restavracijah (dražjih & cenejših), praviloma izbiram tiste, kjer se zbirajo domačini in ne turisti. Dokaj dobre namige dobiš na TripAdvisor-ju.

Mimogrede Michelinove zvezdice me ravno ne ganejo saj »price/performance« ne govori ravno v njihov prid. Običajno se tam rešiš gore denarja občutki pa so mešani (vsaj moji).

Ob sosednjih mizah v restavracijah opaziš marsikaj, in do sedaj še nisem opazil, da bi bili zahodnjaki (še posebej pa ne severni) pretirano radodarni. Še huje z mize poberejo prav vsak cent, ki ga vrne natakar. Pa sem začel potovati že kot dijak v bivši YU.
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2410032] 16.06.14 14:35 · odgovor na: anon-128335 (#2409970)
Odgovori   +    1
[PolarBear]
> [vinopivec]
>Halo? Nič ne vem o tem. Se očitno druživa s precej drugačnimi in morda tudi hodiva v precej različne lokale.

Čisto preprosto, če sem službeno (doma ali v tujini) plačam s kartico po specifikaciji :)

Če sem na dopustu (običajno so moji dopusti popotniški), potem jem v različnih restavracijah (dražjih & cenejših), praviloma izbiram tiste, kjer se zbirajo domačini in ne turisti. Dokaj dobre namige dobiš na TripAdvisor-ju.
Morda nimava istih kriterijev glede kulinarike. Recimo v LJ je med prvimi desetimi "najboljšimi" restavracijami po TripAdvisorju izmed klavrne peščice res dobrih le Strelec, ostalo je pofl, kamor zahajajo sila nezahtevni gostje, ki zelo gledajo na price in nimajo pojma, kaj naj bi performance bil. Razgled na Ljubljanico in trume pohajkujočih? Cubo je rangiran 14., JB 32., Sushimama 83... Tells it all. Uporabno le pogojno, recimo na grških ali karibskih otokih, pa s tem, da sam zaupam le mnenju ocenjevalcev statusov Senior in Top Contributor.
Mimogrede Michelinove zvezdice me ravno ne ganejo saj »price/performance« ne govori ravno v njihov prid. Običajno se tam rešiš gore denarja občutki pa so mešani (vsaj moji).
Življenje je prekratko, da bi jedel slabo hrano, prosto po Goetheju. V ZDA zato pogledam Zagata, v večini Evrope Michelina, v Avstriji Falstaffa, v Italiji tudi L'Espresso, na Hrvaškem izven Istre listo Jutarnjega. Večinoma gre zaupati tudi conciergeu v hotelu, ko iščeš restavracije, ki veljajo za najboljše med domačini. Kot sem že zapisal, v dobri hrani uživam, ne jem za preživetje. Za slednje si bom raje doma (ali v hotelu, apartmaju) odrezal pravo salamo, kak dober sir in svež kruh. Ali pa šel na pizzo ali pašto v lokal, kamor hodijo domorodci, in pred/med obedom še kaj postoril po tablici ali telefonu. Moj najboljši prijatelj se Michelink izogiba kot hudiča križa, ker sovraži tako haute cuisine kot molekularno kuhinjo in prisega le na svežo ribo na žaru in well done stejke.

Ob sosednjih mizah v restavracijah opaziš marsikaj, in do sedaj še nisem opazil, da bi bili zahodnjaki (še posebej pa ne severni) pretirano radodarni. Še huje z mize poberejo prav vsak cent, ki ga vrne natakar. Pa sem začel potovati že kot dijak v bivši YU.
V Steierecku ali Le Calandrah česa takega ne boš videl. Zanesljivo pa drži za recimo zelo simpatično trzinsko picerijo Da Mattia ali vse "ribje restavracije" ob slovenski obali.

Point je pa ponovno - sto ljudi, sto čudi. In ne poznam ga, ki bi vsak dan hodil na degustacijske menije s sedmimi hodi. Še najmanj tisti, ki bi si to lahko celo privoščili. In niti tisti, ki ocenjujejo profesionalno za preživetje.
anon-128335 sporočil: 450
[#2410082] 16.06.14 15:40 · odgovor na: anon-231230 (#2410032)
Odgovori   +    1
[vinopivec]
ker sovraži tako haute cuisine kot molekularno kuhinjo in prisega le na svežo ribo na žaru in well done stejke.
Kar se pa molekularna gastronomija tiče, če jo že omenjaš, zaradi mene je to lahko 100x zadnji krik kuharske umetnosti. Pri meni se je začela in končala na nivoju radovednosti. To, da kuharju plačam eksperiment, zakaj gredo nekateri okusi skupaj, drugi pa ne, mi pa res ne potegne. Saj ne rečem, nekateri okusi so zanimivi, prej ko ne pa to ni ravno nekaj kar bi iskal.

Na potovanjih mi je mnogo ljubše testiranje lokalne tradicionalne hrane.

OK, hrana je očitno tvoj fetiš, pa si zaradi tega pripravljen v to vlagati tako čas kakor tudi denar.

Nekateri pa to jemljemo kot običajno storitev in jo temu primerno tudi plačamo.
Sploh pa, če bi že dal napitnino, potem bi jo dal kuharju ne pa strežnemu osebju.

Strani: 1