Strani: 1

tasilo sporočil: 9.830
[#2353117] 19.03.14 22:50
Odgovori   +    13
(X) Kratochwill POKORIL Evropo bolj za »gušt« kot za denar

Tale "pokoril" pa ne bo ravno najboljši in najprimernejši izraz, mar ne? bos.zrc-sazu.si/cgi/...oriti&hs=1


Poskusite z lektorji najti boljšega. Če ne bo šlo, bo pa pomagal vaš vedno ustrežljivi,


Hanibal Lector
878787 sporočil: 1.844
[#2353201] 20.03.14 07:55
Odgovori   +    2
čas vnosa: 20.03.14 07:52
Poklon družini Kratochwill .
anon-226535 sporočil: 2.703
[#2353213] 20.03.14 08:13
Odgovori   +    5
Slovenca v evropski domovini piva pometla z evropsko konkurenco
daj, brisi to neumnost.
lalou sporočil: 178
[#2353250] 20.03.14 09:25 · odgovor na: anon-226535 (#2353213)
Odgovori   +    3
... v domovini najboljših evropskih piv. ...

Nemci, Belgijci in Angleži bi se tej izjavi samo prizanesljivo nasmehnili.
anon-207862 sporočil: 1.476
[#2353267] 20.03.14 09:46
Odgovori   +    5
Gotovo je priznanje s specializirane priraditve vredno malo večč kot kak splošen certifikat z radgonskega velesejma. Prizanje...kdor dela ali upravlja dobro - naj ima tudi zadoščenje.
najobj sporočil: 31.920
[#2353289] 20.03.14 10:18 · odgovor na: anon-226535 (#2353213)
Odgovori   +    0
[prec]
>Slovenca v evropski domovini piva pometla z evropsko konkurenco

daj, brisi to neumnost.
... ja, ker je Štajerska www.overmuramuvimejk...itju-piva/ resnična evropska domovina piva ...
dronyx sporočil: 4.602
[#2353358] 20.03.14 11:46 · odgovor na: tasilo (#2353117)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: dronyx 20.03.2014 11:55
Pravilni slovenski izraz bi bil "ugnati v kozji rog"...torej:

Kratochwill ugnal v kozji rog Evropo bolj za »gušt« kot za denar
anon-167126 sporočil: 1.128
[#2353392] 20.03.14 12:21 · odgovor na: najobj (#2353289)
Odgovori   +    2
S tisto brozgo iz Laškega se pa ravno ne bi hvalil...
najobj sporočil: 31.920
[#2353398] 20.03.14 12:26 · odgovor na: anon-167126 (#2353392)
Odgovori   +    0
[sam2004]
S tisto brozgo iz Laškega se pa ravno ne bi hvalil...
... čuj, jaz bi raje prej pogledal naliman link in šele potem komentiral ...
tasilo sporočil: 9.830
[#2353431] 20.03.14 13:05 · odgovor na: dronyx (#2353358)
Odgovori   +    0
Pravilnih izrazov ali fraz je več, odvisno od konteksta. Lahko bi čisto preprosto rekli "premagal", saj konkurenco in tekmece/tekmovalce premagujemo.

"Ugnati v kozji rog" - ki je zvit - je ekspresivna fraza, ki vsebuje ali namiguje na zvijačo, zvitost, zvijačnost. Smiselno se torej vprašajmo, ali je Kratochwill "premagal" Evropo z zvijačo ali ne; tako ugotovimo, ali je Evropo ugnal v kozji rog ali nemara kaj drugega.

Tako jaz vidim vso reč.

LP, Hanibal
novica sporočil: 5.397
[#2353463] 20.03.14 13:41 · odgovor na: tasilo (#2353431)
Odgovori   +    0
[tasilo]
Pravilnih izrazov ali fraz je več, odvisno od konteksta. Lahko bi čisto preprosto rekli "premagal", saj konkurenco in tekmece/tekmovalce premagujemo.

"Ugnati v kozji rog" - ki je zvit - je ekspresivna fraza, ki vsebuje ali namiguje na zvijačo, zvitost, zvijačnost. Smiselno se torej vprašajmo, ali je Kratochwill "premagal" Evropo z zvijačo ali ne; tako ugotovimo, ali je Evropo ugnal v kozji rog ali nemara kaj drugega.

Tako jaz vidim vso reč.

LP, Hanibal
seveda bi bilo "premagal" tudi meni najlažje. ne boste verjeli, ampak pri oblikovanju naslovov smo prostorsko omejeni in če imaš dolg priimek, v tem primeru kratochwill, ti vsaka črka prav pride. "pokoril" ima preprosto črko manj kot "premagal", nikakor ne pride v poštev "ugnal", ker deluje prevarantsko.
novica
tasilo sporočil: 9.830
[#2353506] 20.03.14 14:25 · odgovor na: novica (#2353463)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tasilo 20.03.2014 14:27
[novica]
> [tasilo]
> Pravilnih izrazov ali fraz je več, odvisno od konteksta. Lahko bi čisto preprosto rekli "premagal", saj konkurenco in tekmece/tekmovalce premagujemo.
>
> "Ugnati v kozji rog" - ki je zvit - je ekspresivna fraza, ki vsebuje ali namiguje na zvijačo, zvitost, zvijačnost. Smiselno se torej vprašajmo, ali je Kratochwill "premagal" Evropo z zvijačo ali ne; tako ugotovimo, ali je Evropo ugnal v kozji rog ali nemara kaj drugega.
>
> Tako jaz vidim vso reč.
>
> LP, Hanibal

seveda bi bilo "premagal" tudi meni najlažje. ne boste verjeli, ampak pri oblikovanju naslovov smo prostorsko omejeni in če imaš dolg priimek, v tem primeru kratochwill, ti vsaka črka prav pride.
V 21. stoletju menda ni taka težava v kateremkoli programu za DTP in/ali web "publishing" malenkost prilagoditi širine/dolžine vrstice zaradi ene ali dveh črk. Možno je tudi skrajšati ali prilagoditi naslov, da pove vsebinsko še vedno enako, črk je pa manj. - Ma dobro, če tako praviš, Ti verjamem, pa je.
"pokoril" ima preprosto črko manj kot "premagal", nikakor ne pride v poštev "ugnal", ker deluje prevarantsko.
Ta "pokoril" je v tem pomenu, kot je bilo uporabljeno v tem naslovu, v slovenščini tuj. Ta huda pomenska in slogovna napaka je posebno "priljubljena" med športnimi novinarji, ki so jezikovno "čisto svojega d'narja vredni" ...

Ugnati načeloma ne deluje (vedno) prevarantsko. Odvisno je od sobesedila (konteksta). - Forumovec dronyx je predlagal frazo "ugnati v kozji rog". Ta fraza res vsebuje zvijačnost; vendar je fraza, ki nima enakega pomena kot le izraz "ugnati", katerega pomen lahko najdemo v SSKJ - tudi v pomenu "premagati".

Torej, če boš drugič v takem primeru napisal "Kratochwill ugnal konkurenco ...", ne bo nihče nič rekel. Tudi Hanibal ne. :) -Edit. sicer pa lahko pobaraš še hišne punce, zdi se mi, da Ti bodo povedale podobno.

LP, HL
novica sporočil: 5.397
[#2353519] 20.03.14 14:35 · odgovor na: tasilo (#2353506)
Odgovori   +    1
[tasilo]
> [novica]
> > [tasilo]
> > Pravilnih izrazov ali fraz je več, odvisno od konteksta. Lahko bi čisto preprosto rekli "premagal", saj konkurenco in tekmece/tekmovalce premagujemo.
> >
> > "Ugnati v kozji rog" - ki je zvit - je ekspresivna fraza, ki vsebuje ali namiguje na zvijačo, zvitost, zvijačnost. Smiselno se torej vprašajmo, ali je Kratochwill "premagal" Evropo z zvijačo ali ne; tako ugotovimo, ali je Evropo ugnal v kozji rog ali nemara kaj drugega.
> >
> > Tako jaz vidim vso reč.
> >
> > LP, Hanibal
>
> seveda bi bilo "premagal" tudi meni najlažje. ne boste verjeli, ampak pri oblikovanju naslovov smo prostorsko omejeni in če imaš dolg priimek, v tem primeru kratochwill, ti vsaka črka prav pride.

V 21. stoletju menda ni taka težava v kateremkoli programu za DTP in/ali web "publishing" malenkost prilagoditi širine/dolžine vrstice zaradi ene ali dveh črk. Možno je tudi skrajšati ali prilagoditi naslov, da pove vsebinsko še vedno enako, črk je pa manj. - Ma dobro, če tako praviš, Ti verjamem, pa je.
> "pokoril" ima preprosto črko manj kot "premagal", nikakor ne pride v poštev "ugnal", ker deluje prevarantsko.

Ta "pokoril" je v tem pomenu, kot je bilo uporabljeno v tem naslovu, v slovenščini tuj. Ta huda pomenska in slogovna napaka je posebno "priljubljena" med športnimi novinarji, ki so jezikovno "čisto svojega d'narja vredni" ...

Ugnati načeloma ne deluje (vedno) prevarantsko. Odvisno je od sobesedila (konteksta). - Forumovec dronyx je predlagal frazo "ugnati v kozji rog". Ta fraza res vsebuje zvijačnost; vendar je fraza, ki nima enakega pomena kot le izraz "ugnati", katerega pomen lahko najdemo v SSKJ - tudi v pomenu "premagati".

Torej, če boš drugič v takem primeru napisal "Kratochwill ugnal konkurenco ...", ne bo nihče nič rekel. Tudi Hanibal ne. :) -Edit. sicer pa lahko pobaraš še hišne punce, zdi se mi, da Ti bodo povedale podobno.

LP, HL
prav imaš. ampak še ena drobna pripomba, "konkurenca" je za odtenek daljša beseda kot "evropa" ;-)
sem pa resnično hvaležen za pripombe.
lep dan,
novica
prerok sporočil: 3.248
[#2353721] 20.03.14 18:04 · odgovor na: tasilo (#2353431)
Odgovori   +    0
[tasilo]
Pravilnih izrazov ali fraz je več, odvisno od konteksta. Lahko bi čisto preprosto rekli "premagal", saj konkurenco in tekmece/tekmovalce premagujemo.

"Ugnati v kozji rog" - ki je zvit - je ekspresivna fraza, ki vsebuje ali namiguje na zvijačo, zvitost, zvijačnost. Smiselno se torej vprašajmo, ali je Kratochwill "premagal" Evropo z zvijačo ali ne; tako ugotovimo, ali je Evropo ugnal v kozji rog ali nemara kaj drugega.

Tako jaz vidim vso reč.

LP, Hanibal
Hanibal, zate je kozji rog ravnina!
anon-167126 sporočil: 1.128
[#2353918] 20.03.14 23:47 · odgovor na: najobj (#2353398)
Odgovori   +    0
... kljub tvojemu linku in šaljivi zgodbici, ostajam pri brozgi... :)

Sicer se glede te statistike ne čudim... Primorci spijemo manj pive (brozge) in več vina (pač mamo boljšega)... :)
najobj sporočil: 31.920
[#2354125] 21.03.14 10:11 · odgovor na: anon-167126 (#2353918)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 21.03.2014 10:14
[sam2004]
... kljub tvojemu linku in šaljivi zgodbici, ostajam pri brozgi... :)
... jebiga, o okusih se ne razpravlja ...
Sicer se glede te statistike ne čudim... Primorci spijemo manj pive (brozge) in več vina (pač mamo boljšega)... :)
... ja, ampak to je samo zato, ker v statistiki ni podatkov o vinu, sicer se ne bi čudil še bolj ...

P.S.: refošk in merlot ja, vse ostalo pa je v primerjavi s štajerskimi vini brozga, če si sposodim tvojo besedo ... khmm, čeprav v sili hudič tudi muhe žre in primorska bela vina pije ...

Strani: 1