Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kateri internetni brskalnik izbrati?

Strani: 1 2

aruter sporočil: 298
[#731844] 02.03.10 23:41
Odgovori   +    8
"Po dogovoru med evropsko komisijo in Microsoftom mora ta v prihodnjih petih letih kupcem svojih operacijskih sistemov omogočiti svobodno izbiro internetnega brskalnika. "

s kakšnimi kozlarijami se ubada ta EK že skoraj desetletje. trg brskalnikov se je popolnoma sam uravnal. in je vse v najlepšem redu. pa kaj, če tudi bi vsi uporabljali IE! kot, da zdaj uporabniki nimajo svobodne izbire??!? če bi bil kje boljši browser bi ga uporabniki izbrali. in so ga! včasih se mi msft prav smili, k mora takšne oslarije poslušat.
anon-78257 sporočil: 126
[#732026] 03.03.10 08:21 · odgovor na: aruter (#731844)
Odgovori   +    5
V 90% podjetij uporabniki ne morejo izbirat brskalnika in smo tako žal obsojeni na IE. Zato ima tudi IE tako dobro statistiko. Med domačimi uporabniki je delež IE bistveno nižji.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732045] 03.03.10 08:30
Odgovori   +    2
Jaz uporabljam microsoftov IE8. Ta je namreč kar par korakov pred konkurenti trenutno. Ima takšne funkcionalne prednosti, ki mi jih noben od konkurentov ne nudi. Sem probal konkurenčne brskalnike in mi enostavno manjkajo funkcionalnosti kot jih ima IE8.
crt sporočil: 27.122
[#732057] 03.03.10 08:35 · odgovor na: anon-197765 (#732045)
Odgovori   +    6
kaj ti je pa zlasti vsec tam in hkrati ni drugje? sprasujem cisto iz radovednosti, nic te ne prepricujem.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732125] 03.03.10 09:16 · odgovor na: crt (#732057)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-197765 03.03.2010 09:22
acceleratorji so ena takšna stvar, označis stvar in jo z enim klikom prevedem, pošljem na mail, odprem v novemoknu, iščem v googli Najdi.si, potem je tukaj in private browsing, itd... Potem, tabi se obarvajoglede na to na kateri strani so bili odprti, pomeni, da vedno takoj veš kateri tabi spadajo skupaj. V sedmici ko se z miško postavim na ikono internet explorerja se mi pokažejo vse v tabu odprte strani. Ker še kar veliko uporabljam activeX, ki je od ostalih podobnih zadev svetlobna leta naprednejši, v drugih brsklanikil o tem lahko sanjaš. Itd.... Kdor uporablja samo firefox ali kaj drugega sploh ne ve o čem govorim.
Mogoče ne veste ampak, na zadnjem tekmovanju vdiranja v Brovserje so najhitreje vdrli v apllov brskalnik in to v 5 sekundah medtem, ko se je Interent explorer od Microsofta odrezal bolje kot pa Firefox.
Problem varnosti IE ni v njegovi luknjičavosti ampak v uporabnikih, ki imajo nelegalne Winodwse in jih zato ne posodabljajo. 90% ljudui sploh ne ve kaj je to posodobitev.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732145] 03.03.10 09:26
Odgovori   +    2
Tisti strokovnjaki, ki priporočajo firefox so takšni strokovnjaki kot naša vlada in naši managerji.
Gdobni sporočil: 33
[#732186] 03.03.10 09:41
Odgovori   +    0
Predvsem je potrebno uporabljati kombinacijo vseh brskalnikov in ne samo enega. Ker recimo za e-upravo lahko uporabljamo samo Interent Explorer, za spletno bančništvo lahko uporabljamo samo Mozillo in IE, sicer pa sam že vrsto let najraje uporabljam Opero, ker omogoča ogromno hitrosti pri brskanju in uporabi interneta in ker so razvijalci tega programa inovativni, za razliko od ostalih, ki potem samo kopirajo od drugih.

"Jaz uporabljam microsoftov IE8. Ta je namreč kar par korakov pred konkurenti trenutno."
Si ti sploh resnično sprobal Mozillo ali Opero ali Chrome? Dvomim, ne omogoča nikakršnih prednosti, ki jih ne nudijo že omenjeni. Sicer pa mislim da je varnost bisvena za delo na interentu se ti ne zdi?

Glede na to da lahko avto voziš tudi če nimaš strehe in vrat... pa si z vidika varnosti na istem kot če maš vse to?
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732195] 03.03.10 09:44 · odgovor na: Gdobni (#732186)
Odgovori   +    0
[Gdobni]
Predvsem je potrebno uporabljati kombinacijo vseh brskalnikov in ne samo enega. Ker recimo za e-upravo lahko uporabljamo samo Interent Explorer, za spletno bančništvo lahko uporabljamo samo Mozillo in IE, sicer pa sam že vrsto let najraje uporabljam Opero, ker omogoča ogromno hitrosti pri brskanju in uporabi interneta in ker so razvijalci tega programa inovativni, za razliko od ostalih, ki potem samo kopirajo od drugih.

"Jaz uporabljam microsoftov IE8. Ta je namreč kar par korakov pred konkurenti trenutno."
Si ti sploh resnično sprobal Mozillo ali Opero ali Chrome? Dvomim, ne omogoča nikakršnih prednosti, ki jih ne nudijo že omenjeni. Sicer pa mislim da je varnost bisvena za delo na interentu se ti ne zdi?

Glede na to da lahko avto voziš tudi če nimaš strehe in vrat... pa si z vidika varnosti na istem kot če maš vse to?
Brez skrbi, da sem sprobal in imam vse naložene. Povem ti tudi to, da lahko spletno bančništvo uporabljaš tudi v Operi, če mogoče ne veš. Sem pa prepričan, da TI ne veš kaj ti nudi Interent explorer 8. Nekaj stvari sem opisal zgoraj v prejšnjem postu, pa še zdaleč ne vseh.
spenstar sporočil: 251
[#732204] 03.03.10 09:46 · odgovor na: Gdobni (#732186)
Odgovori   +    0
si ze probal novo Opero 10.50? Leti kot sneta sekira, da ne govorim o private browsing in to na tabih, ne kot drugje, kjer moras imeti novo okno. Aja, po Spider testih je Opera najhitrejsa.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732274] 03.03.10 10:18 · odgovor na: spenstar (#732204)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-197765 03.03.2010 10:25
[spenstar]
si ze probal novo Opero 10.50? Leti kot sneta sekira, da ne govorim o private browsing in to na tabih, ne kot drugje, kjer moras imeti novo okno. Aja, po Spider testih je Opera najhitrejsa.
Imam nameščeno opero verzija 10.50. Če bi moral izbirati med opero in firefoxom bi sigurno izbral opero. Pri operi me moti predvsem ena stvar. Imam namreč monitor z zelo veliko ločljivostjo tako, da imam velikost v browserju nastavljeno na 125%. In ko pri operi odprem nov tab ali novo okono se ta vedno odpre v velikosti 100%. IE8 si vedno zapmni zadnjo nastavljeno velikost. Pa še je takšnih malenkosti, ki me potem vrnejo na IE. Sem sam dolgo uporabljal Opero. Opera s časom postane precej počasnejša, ne vem zakaj?

Tisto o tabih pa nisi razumel. V IE8 se tabi različno obarvajo. Naprimer novi tabi, ki so bili odprti s strani finance.si so naprimer rumene barve medtem, ko so novi tabi, ki so bili odprti s strani delo.si modre barve in tabi ki so bili odprti s strani dnevnik.si so naprimer rdeče barve.
spenstar sporočil: 251
[#732332] 03.03.10 10:47 · odgovor na: anon-197765 (#732274)
Odgovori   +    2
IE8 ima obarvane tabe, samo so barve prav grozne. Za FF obstaja en addon 'Colorful tabs' ki je boljsi od IE. Drugace pa ima Opera sedaj edina private browsing v istem oknu na tab. Pri IE8 se ti odpre novo okno. Kakorkoli, Opero uporabljam za surfanje, IE8 pa v sluzbi zaradi SharePointa in drugih stvari. Se pa strinjam, nekateri featurji so prav dobri, kot si sam rekel. Upam, da bo MS z IE9 kaj pohitril zadevo pri Javascriptingu.
FIN-390913 sporočil: 61
[#732339] 03.03.10 10:49
Odgovori   +    1
@Jackk dej mi prosim povej kaj IE8 ima kar ff nima :S
spenstar sporočil: 251
[#732346] 03.03.10 10:53 · odgovor na: FIN-390913 (#732339)
Odgovori   +    0
Predvsem manj pozresen in odziven pri veliko odprtih tabov. Recimo. ;)
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732347] 03.03.10 10:53 · odgovor na: spenstar (#732332)
Odgovori   +    0
[spenstar]
IE8 ima obarvane tabe, samo so barve prav grozne. Za FF obstaja en addon 'Colorful tabs' ki je boljsi od IE. Drugace pa ima Opera sedaj edina private browsing v istem oknu na tab. Pri IE8 se ti odpre novo okno. Kakorkoli, Opero uporabljam za surfanje, IE8 pa v sluzbi zaradi SharePointa in drugih stvari. Se pa strinjam, nekateri featurji so prav dobri, kot si sam rekel. Upam, da bo MS z IE9 kaj pohitril zadevo pri Javascriptingu.
Ravno ti AddIn-i so bili glavni vzrok, da je firefox na testu vdiranjv browser padel pred IE explorerjem.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732349] 03.03.10 10:55 · odgovor na: spenstar (#732346)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-197765 03.03.2010 11:06

@Jackk dej mi prosim povej kaj IE8 ima kar ff nima :S
Ker se mi ne da ponovno pisati pa tudi en bi bilo primerno, da se kar naprej ponavljam te prosim, da si prebereš moje zgornje poste. Tam vse piše.
anon-3974 sporočil: 898
[#732397] 03.03.10 11:15 · odgovor na: anon-197765 (#732274)
Odgovori   +    2
FF manjka multi procesing tabov to je vse. Stvari ki jih omenjaš so v FF v obliki dodatkov in optimizacij. Drugače pa je po dodatkih in opravilnih možnostih FF daleč pred vsemi. Kak IE in opera, ko hočem v brskalniku v službi pogledat torrent oz ftp server ali pa urediti da se kaj sname z neta na domači računalnik. Sinhronizacij zaznamkov, gesel in dostopov med računalniki v drugih brskalnih, ZF. Enostavnost prenašanja uporabniških nastavitev pri drugih brskalnikih med računalniki - tega ni. Tor omrežja.....

Google stvari razvija počasi in ta je lahko edini resen konkurent FFju za bolj resne uporabnike. IE bo vedno le bundlan raziskovalec z omejenim dometom za nezahtevne uporabnike.
RTM sporočil: 4.799
[#732451] 03.03.10 11:41 · odgovor na: anon-197765 (#732045)
Odgovori   +    1
[Jackk]
Jaz uporabljam microsoftov IE8. Ta je namreč kar par korakov pred konkurenti trenutno. Ima takšne funkcionalne prednosti, ki mi jih noben od konkurentov ne nudi. Sem probal konkurenčne brskalnike in mi enostavno manjkajo funkcionalnosti kot jih ima IE8.
M$ IE je "par korakov" pred konkurenti zgolj in edino v TRŽNEM DELEŽU.

Zakaj? Ker ga je mikrošit forsiral in ponujal kot sestavni del Windowsov.

Uporabniki pa so ali

- preleni, da bi se pomujali še s čim drugim (glej visoki delež dinozaverskega IE6) ali

- prezabiti, da bi se naučili še kaj novega, ki je običajno boljše od starega ali

- enostavno mislijo, da je M$ začetek in konec vesolja.

Ajs, ajs jackk, jeh, jeh !
anon-86274 sporočil: 1.399
[#732509] 03.03.10 12:03 · odgovor na: anon-197765 (#732045)
Odgovori   +    0
Nevemo, kaj nekateri sploh hočejo? Če IE8 ni dober, potem ne vemo kaj je dobro. Odprtokodni in zaprtokodni sistem, pa pri bančništvu, več nimata velikih razlik, pri surfanju, pa tega ne potrebujemo.
anon-197765 sporočil: 6.444
[#732534] 03.03.10 12:14 · odgovor na: RTM (#732451)
Odgovori   +    1
Jaz sem svoje razloge argumentiral in opisal zgoraj. Nikogarr ne silim, vsak pač naj uporablja kar ga je volja. Meni manjka funkcionalnosti pri ostalih brskalnikih, ki mi jih pa IE8 nudi. In to je to.
anon-214372 sporočil: 3.048
[#732539] 03.03.10 12:16
Odgovori   +    0
Zanimivo, da in sosigo in halopc in sosed imajo svoje spletne strani v php-ju. Pa sosed še vedno podpira tudi IE.

Za tiste, ki vemo, kakšen je splošen odnos med razvijalci/admini na m$ in ostalimi, je torej tole precej pristransko.
anon-17131 sporočil: 558
[#732579] 03.03.10 12:32 · odgovor na: FIN-390913 (#732339)
Odgovori   +    0
Protected mode ali zaščiteni način delovanja na operacijskih sistemih Windows Vista ali Windows 7.

IE7/8 dela v "Low" integrity levelu po privzetih nastavitvah. FF dela kot "Medium" (navadni uporabnik) ali pa celo kot "High" (administrator), kar je bistvena ranljivost pri izvajanj škodljive kode.

Seveda, kadar ima IE (ali pa kater drug brskalnik) resen bug, ti tudi to ne pomaga.
birdrulez sporočil: 704
[#733135] 03.03.10 18:05 · odgovor na: crt (#732057)
Odgovori   +    0
[crt]
kaj ti je pa zlasti vsec tam in hkrati ni drugje? sprasujem cisto iz radovednosti, nic te ne prepricujem.
Bom še jaz dodal svoje: 64 bitni IE8 mi v 2 mesecih še ni zmrznil, to pa je tudi nekaj, kajne :) ?
bc123a sporočil: 48.253
[#733136] 03.03.10 18:06 · odgovor na: birdrulez (#733135)
Odgovori   +    3
[birdrulez]
> [crt]
> kaj ti je pa zlasti vsec tam in hkrati ni drugje? sprasujem cisto iz radovednosti, nic te ne prepricujem.

Bom še jaz dodal svoje: 64 bitni IE8 mi v 2 mesecih še ni zmrznil, to pa je tudi nekaj, kajne :) ?
Meni firefox ni se nikoli zmrznil, ne samo v zadnjih dveh mesecih.
bc123a sporočil: 48.253
[#733140] 03.03.10 18:11 · odgovor na: anon-17131 (#732579)
Odgovori   +    1
[toniu]
Protected mode ali zaščiteni način delovanja na operacijskih sistemih Windows Vista ali Windows 7.
IE7/8 dela v "Low" integrity levelu po privzetih nastavitvah. FF dela kot "Medium" (navadni uporabnik) ali pa celo kot "High" (administrator),
Eeee!?

Moj firefox tako kot vsi ostali programi pdo visto dela kot navaden uporabnik. Tak tudi ne more povzrociti kaksne velike skode, ker je to JEBENI BROWSER KI RENDERIRA WEB STRANI IN NE PLATFORMA ZA IZVAJANJE RAZNE DOWNLOADANE IZVRSLJIVE KODE tako kot IE.

Skratka, ocitno IE resuje tisto, kar Microsoft zajebe v designu windowsov po tvoje? Se zdaj mi ni jasno, kako za vraga si lahko microsoft dovoli, da po defaultu uporabniski account dela z administratorskimi privilegiji. To je naravnost noro.

In sedaj je prednost IE v tem, da pa sam gre na na nivo z nizjimi privilegiji? Jebe lud zbunjenog (zbunjen je tu microsoft in uporabniki ki mu ploskajo).
andrejcc sporočil: 2.665
[#733143] 03.03.10 18:16 · odgovor na: birdrulez (#733135)
Odgovori   +    3
[birdrulez]
Bom še jaz dodal svoje: 64 bitni IE8 mi v 2 mesecih še ni zmrznil, to pa je tudi nekaj, kajne :) ?
--64 bitni IE zmrznil ze nestetokrat. da ne govorimo o tem, da nekatere zelo uporabljani addoni nimajo podpore zanj (samo 64 bitni problem)
anon-202018 sporočil: 8.635
[#733165] 03.03.10 18:44 · odgovor na: anon-78257 (#732026)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-202018 03.03.2010 18:47
v firmi kjer sem zaposlen sem informatike prosil za firefox in so mi ga pač inštalirali tako da je treba samo reči - samo od sebe se pa res nič ne zgodi
anon-17131 sporočil: 558
[#733200] 03.03.10 19:39 · odgovor na: bc123a (#733140)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Moj firefox tako kot vsi ostali programi pdo visto dela kot navaden uporabnik. Tak tudi ne more povzrociti kaksne velike skode, ker je to JEBENI BROWSER KI RENDERIRA WEB STRANI IN NE PLATFORMA ZA IZVAJANJE RAZNE DOWNLOADANE IZVRSLJIVE KODE tako kot IE.

Skratka, ocitno IE resuje tisto, kar Microsoft zajebe v designu windowsov po tvoje? Se zdaj mi ni jasno, kako za vraga si lahko microsoft dovoli, da po defaultu uporabniski account dela z administratorskimi privilegiji. To je naravnost noro.

In sedaj je prednost IE v tem, da pa sam gre na na nivo z nizjimi privilegiji? Jebe lud zbunjenog (zbunjen je tu microsoft in uporabniki ki mu ploskajo).
LUA (Least-privileged user account) koncept ni "zaj*b" designa Windows, ker niti ni zrasel na Microsoftovem zeljniku. Microsoft ga je udejanil z UAC (User Account Control) v Visti in izživciral uporabnike, programerje in administratorje, ker leta in leta opozarjanja uporabnikov, da naj se izogibajo uporabe administratorskih računov niso zalegla. Ob vklopljenem UAC uporabnik po defaultu ne dela več z administratorskimi privilegiji. So mu ob prijavi "odvzeti" in jih pridobi, če potrdi dvig privilegijev, kar je v Visti realizirano dokaj neprijazno (zateži vsakokrat ali sploh ne), s sedmico pa je uporabljen bolj mehek pristop.

Škodljiva koda, recimo napad preko JavaScripta, se bo tako pri uporabi Firefoxa izvedla kot normalni uporabnik, pri uporabi IE7/8 v zaščitenem načinu pa je tak proces praktično obsojen na dostop do mape "Temporary Internet Files" in je zato njegov doseg izjemno omejen.

Karkoli sproti zmanjšuje privilegije potrebne za delovanje kateregakoli programa, ne more biti slab varnostni mehanizem. Potrebno se je zavedati, da povprečni uporabniki, čeprav ne ločijo administratorskih privilegijev od privilegijev navadnih uporabnikov, jočejo, grozijo, ali pa najbolj normalni pošiljajo pritožbe šefom ITja oz. v upravo, ko jim administrativne privilegije odvzameš. V tej zgodbi so hujši le še domači uporabniki/računalniki.

Sicer pa najprej leta in leta poslušamo, kako nevarni so Microsoftovi izdelki, ko pa končno pride nekaj uporabnega (UAC in protected mode), pa ga ljudje masovno izklapljajo/ne uporabljajo, ker jih to moti? :D
1banka1 sporočil: 2.182
[#733227] 03.03.10 20:11
Odgovori   +    1
CHROME
bc123a sporočil: 48.253
[#733233] 03.03.10 20:20 · odgovor na: anon-17131 (#733200)
Odgovori   +    2
[toniu]
Sicer pa najprej leta in leta poslušamo, kako nevarni so Microsoftovi izdelki, ko pa končno pride nekaj uporabnega (UAC in protected mode), pa ga ljudje masovno izklapljajo/ne uporabljajo, ker jih to moti? :D
Ej. Saj se strinjam - zame je UAC najboljsa stvar v zadnjih letih. Ravno zato, ker ce sem se moral prej logirati kot administrator vsaj nekajkrat na mesec, se pod visto prakticno nikoli. In ja, pojma nimam, zakaj se ljudje usajajo na UAC.

Ampak se vedno ne razumem, zakaj bi moral browser imeti privilegije se nizje od normalnega uporabnika. Browser je zame program, ki renderira strani na graficnem vmesniku. Po sami zasnovi nima kaj sariti po disku in spreminjati fajlov (razen v svojem direktoriju kjer je cache in uporabnikove nastavitve). Firefox tocno tako dela ze od zacetka, microsoft pa je zadevo uspel uvesti sele v IE8 in to sedaj prodaja kot novotarijo ali kaj ?! :)

Firefox ti NE omogoca, da bi zaganjal kakrsnokoli izvrsljivo kodo (razen addonov, za katere pa se nisem slisal, da bi ti jih poskusil kakrsenkoli sajt podtakniti kaksen .xpi), medtem ko je luknja velikosti Postonjske jame ze v designu IEja, saj ti vsak drugi sajt ponuja kaksen drek, ki ga lahko pozenes z 2 klikoma na vrstico zgoraj, ki se takrat pojavi.

Web sajti nimajo kaj poganjati izvrsljive kode na racunalniku. Pika. Ce mi hocejo kaj ponuditi, naj je to normalen windows installer, ne pa neka browser komponenta, mamicu jim...
anon-17131 sporočil: 558
[#733398] 04.03.10 00:21 · odgovor na: bc123a (#733233)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Ampak se vedno ne razumem, zakaj bi moral browser imeti privilegije se nizje od normalnega uporabnika. Browser je zame program, ki renderira strani na graficnem vmesniku. Po sami zasnovi nima kaj sariti po disku in spreminjati fajlov (razen v svojem direktoriju kjer je cache in uporabnikove nastavitve). Firefox tocno tako dela ze od zacetka, microsoft pa je zadevo uspel uvesti sele v IE8 in to sedaj prodaja kot novotarijo ali kaj ?! :)

Protected mode je na voljo od Viste in iskreno povedano ga prav posebej niso "prodajali". Vista ima Aero GUI, Aero je lep, tako se prodaja nov OS. :D

Občasno se pojavi kakšen exploit (local privilege escalation), ki omogoča standardnemu uporabniku dvig privilegijev v kombinaciji z napadom preko brskalnika, si lahko relativno hitro v težavah.
[bc123a]
Firefox ti NE omogoca, da bi zaganjal kakrsnokoli izvrsljivo kodo (razen addonov, za katere pa se nisem slisal, da bi ti jih poskusil kakrsenkoli sajt podtakniti kaksen .xpi), medtem ko je luknja velikosti Postonjske jame ze v designu IEja, saj ti vsak drugi sajt ponuja kaksen drek, ki ga lahko pozenes z 2 klikoma na vrstico zgoraj, ki se takrat pojavi.

Tudi IE ne omogoča (nujno) izvajanja kode, samo treba ga je uporabljati v IE Enhanced Security Mode (po defaultu je vklopljen na strežnikih), lahko ga zaženeš tudi brez vseh add-on-ov in v poslovnih okoljih prepečiš namestitev vseh "dodatkov", izvajanje skript, ipd. In takrat je IE zelo secure, do trenutka, ko najdejo nov bug in ga je potrebno popatchat. :D

Kar se pa primerjave funkcionalnosti med IE in FF, pa se običajno debate nehajo potem, ko na IE namestiš dodatek IE7 PRO (dela tudi na 8 in je freeware). Sedaj imaš pa praktično vse, kar ima FF, pa še kakšno malenkost več.

Sicer pa je izbira programske opreme stvar okusa posameznika (doma). Uporabljaš kar ti pač paše. V službi pa se spodobi uporabljati, kar ti IT določi, ker koncept uporabe standardnega desktopa zmanjšuje stroške.

Prepir, kater brskalnik ali OS je boljši, je nesmiseln in brezploden. Drugače bi bilo potrebno najprej zaključiti vsaj debato glede ZX48 in C64, pa nam v družbi po več kot četrt stoletja še to ni uspelo. ;)

Strani: 1 2