Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kakšen nacionalni interes

Strani: 1

anon-101299 sporočil: 9.501
[#685787] 19.01.10 11:08
Odgovori   +    5
zakaj potem tega nisi predlagal tedaj ,ko si bil poslanc, 15 let od tega?
anon-216391 sporočil: 3.795
[#685849] 19.01.10 12:06
Odgovori   +    3
Gospod Anton Tomažič, odkod in s kakšnimi argumenti pa vi utemeljujete napoved: Morska meja v Piranskem zalivu bo verjetno nekakšen kompromis: Slovenija bo dobila nekaj vmes med polovico (50%) in večino (90%). Povsem iluzorno pa bi bilo pričakovati (zahtevati), da bi dobila 100% Piranskega zaliva ...?
Če bi to bilo tako, se tudi ugledni pravniki ne bi oglašali. Brez argumentacije pa tudi jaz ne morem deliti z vami vašega optimizma. Tudi pravniki koalicije, ki se sklicujete nanje, niso navedli nobenega tehtnega argumenta v prid ugodnega izzida referenduma ampak le pobožne želje, da bo vse OK.
anon-40168 sporočil: 443
[#685872] 19.01.10 12:25
Odgovori   +    5
NAROBE SVET.
In odgovornost za konflikt nosimo Slovenci. Ne tista stran, ki ne spoštuje dogovorov, pogodb, prava, premika mejnike, krade. V takšnem sistemu zmerom plača pošten in naiven. Lopovi pa uživajo v nakradenem.
Koliko je tistih norcev v Sloveniji, ki točno vejo iz lastnih izkušenj, kje je bila meja med republiko Slovenijo in republiko Hrvaško v času Jugoslavije ? Veliko.
In sedaj so pripravljeni zaradi ljubega miru, ker imamo agresivnega soseda, popustiti in mu dati, tisto kar si je nasilno in brez dogovora, pogodbe prisvojil. Ne delajo to zaradi miru ali ker bi bil bolj kulturni. Ne. To delajo ker jih je strah, ker se bojijo. Sram nas je lahko, da imamom takšne voditelje.
NE , NERABIMO TAKŠNIH GOSPODARJEV IN DRŽAVNIKOV.
anon-40168 sporočil: 443
[#685873] 19.01.10 12:26
Odgovori   +    3
NAROBE SVET.
In odgovornost za konflikt nosimo Slovenci. Ne tista stran, ki ne spoštuje dogovorov, pogodb, prava, premika mejnike, krade. V takšnem sistemu zmerom plača pošten in naiven. Lopovi pa uživajo v nakradenem.
Koliko je tistih norcev v Sloveniji, ki točno vejo iz lastnih izkušenj, kje je bila meja med republiko Slovenijo in republiko Hrvaško v času Jugoslavije ? Veliko.
In sedaj so pripravljeni zaradi ljubega miru, ker imamo agresivnega soseda, popustiti in mu dati, tisto kar si je nasilno in brez dogovora, pogodbe prisvojil. Ne delajo to zaradi miru ali ker bi bil bolj kulturni. Ne. To delajo ker jih je strah, ker se bojijo. Sram nas je lahko, da imamom takšne voditelje.
NE , NERABIMO TAKŠNIH GOSPODARJEV IN DRŽAVNIKOV.
anon-28345 sporočil: 399
[#685889] 19.01.10 12:35
Odgovori   +    2
Nisem pristaš od Jelinčiča, vendar bi se z "mirovno konferenco" rešilo veliko stvari drugače in vsekakor bolj pošteno za vse narode bivše države in ostalih sosednjih držav.
anon-188487 sporočil: 2.260
[#685931] 19.01.10 13:10
Odgovori   +    1
Pravzaprav nič novega, podobno sicer pohvalnemu, a hudo "neosveščenemu" pametovanju pravnega dr. Š. (priimek mi je ta hip ušel) v neki pretekli SP Dela. Da se ne bi narobe razumelo, naj vnaprej povdarim (s pretiravanjem!), da ne vem ali bi moral biti morda npr. Piran v RH, ali pa npr. Buje v RS. Skrajno opletanje po eni strani in skrajno zanikanje po drugi "nacionalnega interesa" pa če ga kdo meri v promilih, ne samo v odst., ne bo dalo odgovora. Pomembna so dejstva! In blodni (glede meje) "25. 6." prav nič ne pripomore k razreševanju, ker vsi vedo, kje je bila meja, toda ta vedenja so hudo različna, celo kontradiktorna, kar pomeni, da NIHČE ne ve, kaj je dejstvo. Kar je po svoje razumljivo, saj je bilo pred tem vse "naše", bila je ena mednarodno pravno enotna država, ki je imela sicer neko notranje mejaštvo, a v pravnem smislu je bilo to po volji in navdihu posameznih partijskih sekretearjev, ne pa v duhu kakšnih mednarodno pravnih norm. Kar je najslabše: Pozablja se, da sta (so) nastali NOVI državi (politično in na žalost prevečkrat tudi strokovno razmišljanje je še vedno v kalupu socialistične republike), ki nimata med sabo mednarodno verificirane državne meje z garantom "tretjega" njene nedotakljivosti. Med NOVIMA državama je logično, da se določi (dogovori?) tudi "NOVA" meja pa ne glede ali in koliko se bo ujemala z neko provizorično preteklo mejo (čimveč, tem bolje!). Kakšni in kateri argumenti OBEH strani pri določanju igrajo vlogo pa je verjetno tudi znano iz novejše pravne zgodovine "mejaškega" prava. Vsekakor bi bil težko glavni argument "25. 6.", vse prej zgodovina (nad katero se pisec zmrduje), migracije, medn. pogodbe, katastri itd., predvsem listinska dokumentacija. Edino pravo mesto za reševanje tega zapleta je OZN - Komisija za določanje notranjih meja bivše YU - s svojimi eksperti in izkušnjami (to bi bil tudi garant kot "tretji" pri podpisu medn. pogodbe, da bo meja nedotakljiva in se je ne bo premikalo, metaforično, s cvetličnimi koriti). Da Hrv. ta rešitev ne ustreza verjetno ni potrebno razlagati. Je pa edina, ki pelje k vsaj relativno pravičnemu razpletu in bi bila tudi v mednarodnem okolju neoporečna. Pisca bi spomnil npr. na učbenik Zemljepis Jugoslavije (1958). Kje je vrisana meja? Niso je risali ne "jelinčiči", ne "tuđmani". Kako, zakaj, kdaj se je spremenila?? Kdo jo je spremenil?? To je samo neznaten drobec! Arb. sporazum? Imamo ga. Država bi bila pred svetom nekredibilna, če bi ga kar "povozili". Obstaja zelo malo upanja za vsaj relativno pravično rešitev in ta "malo" je odvisen od argumentov, listinske dokumentacije, vseh dokazov za naše trditve, ki bodo v obliki memor. predloženi arb. tribunalu. Žal pa arb. sporazum kot je koncipiran že v izhodišču omejuje abit. tribunal glede obsega odločanja. Da je Slo. (glede meje) tu kjer je je kriva popolnoma vsa politična kamarila od 91-ega do danes!! Skrajno nesposobna, samopašna diplomacija, s predseniki države vred!
anon-174979 sporočil: 2
[#685974] 19.01.10 13:42
Odgovori   +    4
Saj bi to še mogoče bilo smiselno, vendar ima eno veliko napačno predpostavko: "Ali nismo vstopili v EU čisto zares in (verjetno) za vedno?¨" Tole je razmišljanje nekoga, ki ne vidi dlje od svojega nosa. Kdo pravi, da ne bo Evropska unija jutri razpadla; kdo ve koliko časa bo še obstajala? Prav zaradi takega mišljenja imamo to sranje, mislilo se je da bo Jugoslavija večna. Da ni važno kje je meja, saj je vse naše. Če bi tako kratko razmišljal Slomšek verjetno ne bi imeli severne meje tam kot je danes. Tudi za to se je zgubilo Trst, kako če bi ga Jugoslavija zahtevala bi bila še vojna. Ne bi bila, ne bi pa bilo Jugoslaviji to enostavno zahtevat in dobiti, seveda. Ali pa raje dobit vrnjene domobrance in tako priliko za dolgo uničiti (pobiti) svoje politične nasprotnike, kot pa možnost, da se pridobi del Koroške nazaj. Sicer pa načert Jugoslavije je kar dobro uspeval, to je čim bolj oslabiti Slovence.

Zaradi take politike in takega mišljenja Slovenija vedno izgublja. Vedno se gleda samo za trenutno dobro (važno da se sklene nek sporazum, zato jaz nekaj veljam, ker sem to sklenil, posledice, sploh dolgoročne pa niso važne, saj takrat jaz ne bom več na oblasti, ali pa sloh živ več ne).

Gorje nam, ker imamo take politike!
anon-47516 sporočil: 163
[#686620] 20.01.10 01:45
Odgovori   +    0
Napaka...samo vača perspektiva je speljana iz zelo skromnega izhodišča. Če se odločimo, da se predamo potem se temu pravi predaja. Če se odločimo, da damo Hrvatom tisto , ker si ne znamo priboriti (seveda ne mislim vojaško) potem je treba bobu reči bob. Ne gre se več za to kaj je prav in kaj je pravično...zmagal bo močnejši...močnejša lobiranja, močnejši vpliv, močnejša pozicija. ..Vi g. Tomažič ste tisti, ki je odnehal...tako kot dosti Slovencev, iz naveličanosti. Vi ste voda na Hrvaški mlin. Tudi zaradi vas je Hrvaški načrt uspel. Pa to ni nobena teorija zarote, oni so samo selektivno delali na tem, tako da so zdaj pred vrati dogovora o katerem nikoli v zgodovini še sanjati ne bi upali.
Hvala tudi vam g. Tomažič...tudi odgovornost bo ležala na vaših plečih...jo boste tedaj hoteli?
anon-148454 sporočil: 1.272
[#686693] 20.01.10 08:08
Odgovori   +    0
tomažičem sploh ne bi smeli objavljat takih neumnosti !
ali je on tisti, ki je svoje sc . .je pil ?
anon-9670 sporočil: 10
[#686704] 20.01.10 08:20
Odgovori   +    1
Hrvati bi radi zaprli Luko Koper, ker bi potem imeli več posla na Reki. Italijani bi radi zaprli Luko Koper, da bi imeli več posla v Trstu. Tukaj imajo naši sosedje skupen interes, da se nam zapre dostop do odprtega morja. To je bistvo spora. In dostop do odprtega morja JE slovenski nacionalni interes.
anon-17378 sporočil: 8.998
[#686787] 20.01.10 09:20
Odgovori   +    1
Kdo in zakaj črpa nafto in zemeljski plin iz pod Jadranskega morja?

Kolikšen delež načrpanega je ukraden Slovencem?

Ali lahko zainteresirane strani kupijo slovenske politik(ant)e z drobižem od tega posla (po grobih ocenah je do sedaj izčrpano za cca 120 milijard eur nafte in zemeljskega plina) ? (retorično vprašanje, ker so jih že kupili)

Od kod torej "zainteresiranim" volja za izigravanje veljavnih mednarodnih dogovorov in pomikanje slovenske meje v Istri proti jugu? (vprašati Italijane in Hrvate, ki sodelujejo v zgoraj omenjenemu "poslu" ter naše politikante, ki so se pri temu "omastili")

Vse zapisano je znano že več kot 15 let, pri nas pa nam ta dejstva novinarji skrivajo, kot največjo tajnost. Samo delež, ki bi ga Slovenija morala prejeti iz tega "posla" zadošča, da se poplača celoten javni dolg, pa še bi ostalo. Tako pa nas "predstavniki ljudstva" (komu-internacionalisti) rajši spet porivajo nazaj v neko novo Yugoslavijo.

Strani: 1