Strani: 1

anon-58562 sporočil: 3.316
[#582573] 12.09.09 17:38
Odgovori   +    0
Vzamejo naj magistra znanosti z najmanj 10 let delovnih izkušenj in starostjo do 30 let.
bc123a sporočil: 48.253
[#582575] 12.09.09 17:40
Odgovori   +    0
Zakaj ne racunalnicarja ali elektrotehnika? Ali morda strojnika. Data mining je zadeva, ki se zelo mocno dotika tudi umetne inteligence in sorodnih inzenirskih znanosti.

Ekonomisti so se najslabsi profil za tole.
gogi1 sporočil: 5.314
[#582630] 12.09.09 20:04 · odgovor na: bc123a (#582575)
Odgovori   +    1

bc123a je napisal(a):
Zakaj ne racunalnicarja ali elektrotehnika? Ali morda strojnika. Data mining je zadeva, ki se zelo mocno dotika tudi umetne inteligence in sorodnih inzenirskih znanosti. Ekonomisti so se najslabsi profil za tole.
 
Ko se temu, kar ti omenjaš, pridružijo ekonomsko poslovna znanja, CRM ali DM šele dobita svojo poslovno vsebino, takorekoč življenje. Pod pogojem, da sta poslovno orientirana, kar v Mercatorju bosta. Tehnični kader pozna izvedbene postopke, ni pa sposoben in usposobljen, niti ni njegova naloga, da bi opredeljeval poslovne zahteve, ki stojijo pred programjem.

Ena od slavnih ugotovitev data mininga v ameriški trgovski verigi je ta, da moški ob petkih kupujejo pivo in plenice. Ta ugotovitev je resnična. Da bi do nje prišli, so potrebovali tehnični kader, ki je spisal algoritme za odkrivanje zanimivih do takrat še nepoznanih dejstev iz milijard blagajniških računčkov, kaj pa zanimiva dejstva za trgovsko verigo so, so povedali ekonomisti. Tudi interpretacija takih ugotovitev je potem v rokah ekonomistov ali še koga drugega.

O tem, ali bo morda pametno pivo in plenice prodajati skupaj, se bo težko odločil avtor programa, ki je povezavo odkril, lažje pa ekonomist.

Upam pa si trditi, da v domačijskem Mercatorju, kot ga jaz poznam in ga ne slabo, ne bo iz te moke kaj dosti kruha in verjetno rezultati analiz ne bodo pokrili stroškov nakupa in uvedbe programja.
bc123a sporočil: 48.253
[#582698] 13.09.09 00:27 · odgovor na: gogi1 (#582630)
Odgovori   +    0

gogi1 je napisal(a):

 
Ko se temu, kar ti omenjaš, pridružijo ekonomsko poslovna znanja, CRM ali DM šele dobita svojo poslovno vsebino, takorekoč življenje. Pod pogojem, da sta poslovno orientirana, kar v Mercatorju bosta. Tehnični kader pozna izvedbene postopke, ni pa sposoben in usposobljen, niti ni njegova naloga, da bi opredeljeval poslovne zahteve, ki stojijo pred programjem.
Meni daje misliti to, da cel kup ljudi, ki imajo za moje pojme odlicen vpogled v ekonomijo, sirino pogleda in fantasticno moc interpretacije (s tem se mora verjetno pohvaliti analitik), nima formalne ekonomske izobrazbe (no offense, zdi se mi da si enkrat omenil, da si ti zagrabil za studij tam?)

Crt, TadejK, Mico Mrkaic... (bob?)

V sloveniji po mojih obcutkih vecina ljudi ekonomijo itak studira na nacin da spoznajo knjigovodenje (ki mu recejo racunovodstvo :) in potem je to to, dipl. univ. oec :) kar je strasanska skoda, faks sam vendarle ni tako zanic.
anon-52445 sporočil: 335
[#582733] 13.09.09 10:36
Odgovori   +    0
se strinjam. najboljsi analitiki so racunalnicarji. nevem kako to da kadrovska od mercatorja tega ne zastopi. dataminig, bi, ai, ... ekonomist ? saj sploh nevejo kaj to je.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#582739] 13.09.09 11:01 · odgovor na: anon-52445 (#582733)
Odgovori   +    0

infinite je napisal(a):
se strinjam. najboljsi analitiki so racunalnicarji. nevem kako to da kadrovska od mercatorja tega ne zastopi. dataminig, bi, ai, ... ekonomist ? saj sploh nevejo kaj to je.
 Načelno imaš prav, ampak po dotcom bustu brihtni ljudje niso šli več na računalništvo.
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582740] 13.09.09 11:02 · odgovor na: bc123a (#582575)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-58562 13.09.2009 11:03

bc123a je napisal(a):
Zakaj ne racunalnicarja ali elektrotehnika? Ali morda strojnika. Data mining je zadeva, ki se zelo mocno dotika tudi umetne inteligence in sorodnih inzenirskih znanosti. Ekonomisti so se najslabsi profil za tole.
 Štos data mininga je v tem, da je itak precenjen, saj v večini primerov pove le tisto, kar ptiči na vejah čivkajo, nekdo je pa preglup ali preslep, da bi reč uvidel.
Tako mi je en DM guru, pa s tem ne mislim nič slabega, ker gre za firmo, ki ima dobre DM rešitve, neke 5 let nazaj prikazoval njihove projekte in kako so recimo pri Vodafone-u ugotovili, da je najpomembnejši faktor za izbiro in zamenjavo mobilnega operaterja ponudba mobilnih telefonov. Pa sem mu odgovoril, da je to meni itak samoumevno in da za tako dejstvo ugotovit nisem rabil porabit 5 mio EUR. 
Torej pravi analitik, ki pozna svoje produkte in zna analizirati podatke, lahko ven izlušči precej več kot nek data mining. Če je pa za krmilom cepec, pa mu niti DM ne bo pomagal narest bilokaj. Verjetno bo že inpute za analizo izbral napačne.
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582744] 13.09.09 11:04 · odgovor na: anon-52445 (#582733)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-58562 13.09.2009 11:05

infinite je napisal(a):
se strinjam. najboljsi analitiki so racunalnicarji. nevem kako to da kadrovska od mercatorja tega ne zastopi. dataminig, bi, ai, ... ekonomist ? saj sploh nevejo kaj to je.
 Njim je glavno, da je kader poceni ter ubogljiv. Drugo je nepomembno in nezaželjeno. Še posebej, če je analitik pametnejši od tričetrt mandeljcev v upravi ...
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582746] 13.09.09 11:07 · odgovor na: anon-35163 (#582739)
Odgovori   +    0

mataj je napisal(a):

 Načelno imaš prav, ampak po dotcom bustu brihtni ljudje niso šli več na računalništvo.
 Res je. Poznam dobre ITjevce, ki so ravno enkrat takrat šli raje izredno študirat na Fakulteto za upravo. Konec koncev se v Sloveniji gre predvsem za papir in ne za znanje.
bc123a sporočil: 48.253
[#582758] 13.09.09 11:41 · odgovor na: anon-58562 (#582740)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 13.09.2009 11:43

s56iua je napisal(a):

 Štos data mininga je v tem, da je itak precenjen, saj v večini primerov pove le tisto, kar ptiči na vejah čivkajo, nekdo je pa preglup ali preslep, da bi reč uvidel.
Tako mi je en DM guru, pa s tem ne mislim nič slabega, ker gre za firmo, ki ima dobre DM rešitve, neke 5 let nazaj prikazoval njihove projekte in kako so recimo pri Vodafone-u ugotovili, da je najpomembnejši faktor za izbiro in zamenjavo mobilnega operaterja ponudba mobilnih telefonov.
Tocno tako storijo poznam tudi jaz, slo je za racunalnicarje in tehnoloski proces v neki firmi (sam se ne ukvarjam z dataminingom, poznam pa ljudi, ki se). Pogruntali so nekaj, kar zna vsak polpismen delavec v proizvodnji :)

 Ok, prepricali ste me :)

PS. Se vedno ostaja dejstvo, da je matematik ali ekonomist. Well, ce pozrejo matematika, lahko v to mirno dodajo se cel kup drugih inzenirskih poklicev. Ker matematiki se pa gotovo ne spoznajo kaj prida na poslovne procese :)
Vinci sporočil: 5.933
[#582773] 13.09.09 12:19 · odgovor na: bc123a (#582758)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Vinci 13.09.2009 12:21

bc123a je napisal(a):

Tocno tako storijo poznam tudi jaz, slo je za racunalnicarje in tehnoloski proces v neki firmi (sam se ne ukvarjam z dataminingom, poznam pa ljudi, ki se). Pogruntali so nekaj, kar zna vsak polpismen delavec v proizvodnji :)

 Ok, prepricali ste me :)

PS. Se vedno ostaja dejstvo, da je matematik ali ekonomist. Well, ce pozrejo matematika, lahko v to mirno dodajo se cel kup drugih inzenirskih poklicev. Ker matematiki se pa gotovo ne spoznajo kaj prida na poslovne procese :)
No, da se vključim, predem vama pride.

A si vidva predstavljata sprejem odločitve in potem recimo nekaj milijonsko ali desetmilijonsko investicjo na podlagi tega, kar zna pojasniti vsak polpismen delavec v proizvodnji? Kaj pa, če je mnenje pločnika in vaških gostiln sfaljeno?

EDIT: Prav neverjetno, koga vse poznaš ... Nedvomno si center sveta, da se vsi ti profili vrtijo ravno okoli tebe.
Vinci sporočil: 5.933
[#582776] 13.09.09 12:23 · odgovor na: anon-58562 (#582740)
Odgovori   +    0

s56iua je napisal(a):

Tako mi je en DM guru, pa s tem ne mislim nič slabega, ker gre za firmo, ki ima dobre DM rešitve, neke 5 let nazaj prikazoval njihove projekte in kako so recimo pri Vodafone-u ugotovili, da je najpomembnejši faktor za izbiro in zamenjavo mobilnega operaterja ponudba mobilnih telefonov. 
Kaj res misliš, da je to vse, kar so ugotovili? Prav neverjetno, kako dolgo debelo črevo imaš... serješ po vsem konstantno odkar pomnim.
bc123a sporočil: 48.253
[#582791] 13.09.09 12:49 · odgovor na: Vinci (#582773)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

No, da se vključim, predem vama pride.

A si vidva predstavljata sprejem odločitve in potem recimo nekaj milijonsko ali desetmilijonsko investicjo na podlagi tega, kar zna pojasniti vsak polpismen delavec v proizvodnji? Kaj pa, če je mnenje pločnika in vaških gostiln sfaljeno?

EDIT: Prav neverjetno, koga vse poznaš ... Nedvomno si center sveta, da se vsi ti profili vrtijo ravno okoli tebe.
 
Vinci, kaj te matra? Bi odgovoril na kaksen moj prejsnji post (npr. zakaj ekonomista?). Pa nimam nic proti data miningu, ampak to, o cemer sem pisal se je pac zgodilo. Ni argument proti data miningu, stekas?
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582797] 13.09.09 13:05 · odgovor na: Vinci (#582776)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Kaj res misliš, da je to vse, kar so ugotovili? Prav neverjetno, kako dolgo debelo črevo imaš... serješ po vsem konstantno odkar pomnim.
 Ugotovili so marsikaj, ja. Med ostalim, da je milijon parametrov inputa bilo junk glede na iskan output in še marsikaj koristnega. Žalostno pa je, da so bila največja spoznanja v principu čisto logična in bi lahko do njih prišli tudi brez DM.

Data mining je kul, ni pa neka čudežna stvar. Ima svoje pomanjkljivosti in še vedno stojim pri dejstvu, da večinokrat pokaže že znana dejstva. Zato je fajn, če imaš za analitika razgledano osebo, ki pozna posel, za katarega analizo dela, saj bi taka oseba prišla do istih spoznanj tudi brez data mininga, mnogokrat s čisto logičnim razmišljanjem. Če pa zaposluješ ovce, potem pa rabiš supe duper data mining, da ovcam upali lučko, da morajo sedaj blejati. In obenem zapraviš milijone EUR na super duper softver, za ološ od analitika pa seveda jurja EUR bruto mesečno. Inteligentno, da ni kaj. Morda bi pa morali v DM mašino ruknit korelacijo med kvaliteto analitika in njegovih analiz.
Vinci sporočil: 5.933
[#582808] 13.09.09 13:32 · odgovor na: anon-58562 (#582797)
Odgovori   +    0

s56iua je napisal(a):

 Ugotovili so marsikaj, ja. Med ostalim, da je milijon parametrov inputa bilo junk glede na iskan output in še marsikaj koristnega. Žalostno pa je, da so bila največja spoznanja v principu čisto logična in bi lahko do njih prišli tudi brez DM.
Se vidi na dva tisoč kilometrov, da si si to zgodbico gladko izmislil.
Vinci sporočil: 5.933
[#582809] 13.09.09 13:39 · odgovor na: bc123a (#582791)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):

 
Vinci, kaj te matra? Bi odgovoril na kaksen moj prejsnji post (npr. zakaj ekonomista?). Pa nimam nic proti data miningu, ampak to, o cemer sem pisal se je pac zgodilo. Ni argument proti data miningu, stekas?
Ej, zato ekonomista, ker je glede na njihove izkušnje ta profil očitno najbolj primeren za to delovno mesto. Očitno hočejo nekoga, ki pozna (vsaj osnove) statističnih metod in hkrati tudi razume poslovno logiko, osnove računovodstva in finance. Kaj ti pomaga nek računalničar ali strojnik, če potem ne bo znal obdelati poslovnih in transakcijskih oz. knjigovodskih podatkov, ker pač ne pozna povezave med njimi?
Vinci sporočil: 5.933
[#582810] 13.09.09 13:40 · odgovor na: bc123a (#582758)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):

Tocno tako storijo poznam tudi jaz, slo je za racunalnicarje in tehnoloski proces v neki firmi (sam se ne ukvarjam z dataminingom, poznam pa ljudi, ki se). Pogruntali so nekaj, kar zna vsak polpismen delavec v proizvodnji :)
Kaj je to drugega, kot "argument" proti data miningu?
bc123a sporočil: 48.253
[#582812] 13.09.09 13:42 · odgovor na: Vinci (#582809)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Ej, zato ekonomista, ker je glede na njihove izkušnje ta profil očitno najbolj primeren za to delovno mesto. Očitno hočejo nekoga, ki pozna (vsaj osnove) statističnih metod in hkrati tudi razume poslovno logiko, osnove računovodstva in finance. Kaj ti pomaga nek računalničar ali strojnik, če potem ne bo znal obdelati poslovnih in transakcijskih oz. knjigovodskih podatkov, ker pač ne pozna povezave med njimi?
 Zakaj pa potem matematika?
bc123a sporočil: 48.253
[#582816] 13.09.09 13:46 · odgovor na: Vinci (#582810)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Kaj je to drugega, kot "argument" proti data miningu?
 
Odvisno. Sem bil zraven pri predstavitvi rezultatov in so se mi fantje kar malo zasmilili. Ko so rekli, kaj je najmocnejsa korelacija (ostale so bile prakticno utopljene v sumu), je odziv firme bil nekako v smislu "ja saj to ze vemo, a to je vse, kar ste naredili v teh xy mesecih?". Firmi se ocitno ni zdelo zanimivo dejstvo, da so statisticno potrdili dejstvo, ki je znano vsem, ki poznajo tehnologijo proizvodnje. Jaz ne bi tega apriori jemal kot slab rezultat, pac ce narocis taksno storitev, moras biti pripravljen tudi na taksne odgovore...

Zame to ni argument proti data miningu, je pa zanimiva anekdota. Poznam pa precej ljudi, ja :)
Vinci sporočil: 5.933
[#582821] 13.09.09 14:01 · odgovor na: bc123a (#582812)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Vinci 13.09.2009 14:02

bc123a je napisal(a):

 Zakaj pa potem matematika?
Ne vem. Drugače je pa v razpisu napisano tole:  "Zaključen univerzitetni študij ekonomije, praktične matematike ali druge družboslovne smeri z močnim analitičnim ozadjem."

Ni nobenega razloga, da se ne bi na razpis prijavil kdorkoli, ki se počuti sposobnega delati tole:

- priprava podatkov za potrebe analiz
- generiranje baz podatkov
- podajanje predlogov za čiščenje podatkov
- načrtovanje podatkovnih modelov
- razvoj poglobljenih analitičnih modelov
- priprava sumarnih pogledov (agregati, OLAP) in
- izvedenih podatkov pomoč, svetovanje in izobraževanje uporabnikov pri uporabi računalniških analitičnih orodij
anon-111282 sporočil: 1
[#582823] 13.09.09 14:06 · odgovor na: bc123a (#582575)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-111282 13.09.2009 14:08
!
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582888] 13.09.09 17:38 · odgovor na: Vinci (#582808)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Se vidi na dva tisoč kilometrov, da si si to zgodbico gladko izmislil.
 A si ti kak Powerpoint style software salesman, da sem ti slučajno stopil na živec? :)
Vinci sporočil: 5.933
[#582893] 13.09.09 17:52 · odgovor na: anon-58562 (#582888)
Odgovori   +    0

s56iua je napisal(a):

 A si ti kak Powerpoint style software salesman, da sem ti slučajno stopil na živec? :)
Malo se precenjuješ. Samo občutno preveč serješ in pametuješ, to je vse, kar mi je stopilo na živec.
anon-6032 sporočil: 5
[#582904] 13.09.09 18:27 · odgovor na: Vinci (#582773)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

A si vidva predstavljata sprejem odločitve in potem recimo nekaj milijonsko ali desetmilijonsko investicjo na podlagi tega, kar zna pojasniti vsak polpismen delavec v proizvodnji? Kaj pa, če je mnenje pločnika in vaških gostiln sfaljeno?
Evo, da še jaz vskočim:

Odločitve nekega tipičnega uslužbenca na podlagi tega, kar pravi "polpismen delavec v proizvodnji", gre približno takole:
- Če bo dobra, ne bo nobenega zanimalo, kako sem do nje prišel.
- Če bo slaba, me bodo križali, če bi bil edini argument to, "kar pravi polpismen delavec v proizvodnji". Če pa bi sprejel odločitev na predlog konzultantov, ki računajo 500€/uro, ali pa to, kar izpljune softver za 100.000€, imam pokrito rit. "Industry best practice", "nobody got fired for buying IBM", "če oni niso znali, potem nihče ne zna" itd.
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582907] 13.09.09 18:33 · odgovor na: anon-6032 (#582904)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-58562 13.09.2009 19:03

XUNIV16 je napisal(a):

Evo, da še jaz vskočim:

Odločitve nekega tipičnega uslužbenca na podlagi tega, kar pravi "polpismen delavec v proizvodnji", gre približno takole:
- Če bo dobra, ne bo nobenega zanimalo, kako sem do nje prišel.
- Če bo slaba, me bodo križali, če bi bil edini argument to, "kar pravi polpismen delavec v proizvodnji". Če pa bi sprejel odločitev na predlog konzultantov, ki računajo 500€/uro, ali pa to, kar izpljune softver za 100.000€, imam pokrito rit. "Industry best practice", "nobody got fired for buying IBM", "če oni niso znali, potem nihče ne zna" itd.
 No, te zadnje alineje je ogromno. Torej ko imajo firme kar precej dobre svoje kadre, da vedo, kaj je prav, pa jim kljub temu ne verjamejo. Potem se pa najemajo razni HPji, IBMi in podobni, da ugotovijo, kar so že pametni v firmi že sami ugotovili. Mi pa gre ob tem na smeh, kaki denarji se zmečejo v kao resnih firmah.
anon-58562 sporočil: 3.316
[#582909] 13.09.09 18:37 · odgovor na: Vinci (#582893)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Malo se precenjuješ. Samo občutno preveč serješ in pametuješ, to je vse, kar mi je stopilo na živec.
 Če ti to pomaga pri pumpanju ega, tudi prav.

Strani: 1