9 min
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
39 min
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
40 min
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
48 min
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
49 min
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
2 uri
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb
2 uri
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
2 uri
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
2 uri
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 1
2 uri
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
3 ure
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
3 ure
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
4 ure
Delo: Nama v roke nemškega sklada
5 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
5 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
5 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1
5 ur
Primerjava: v kateri banki imajo najvišje plače
6 ur
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (Oglas)
6 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
6 ur
Triglav, zdravstvena zavarovalnice je pripojena matični zavarovalnici 1

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Dejstva o fotovoltaiki

Strani: 1 2

anon-127720 sporočil: 910
[#523789] 14.06.09 23:26
Odgovori   +    3
KOT ENERGETIK NAVEDENIH ČLANKOV NE ČITAM, TUDI NOBENEGA OD AVTORJEV NE POZNAM IN POPOLNOMA NEODVISNO DAJEM NASLEDNJE INFORMACIJE:
SONČNO ENERGIJO UPORABLJAM ZA TOPLOVODNO OGREVANJE SANITARNE VODE S KOLEKTORJI NEPREKINJENO ŽE OD LETA 1980 DALJE, TOREJ ŽE 29 LET.
AMORTIZACIJA JE REALNO 6 DO 9 LET, ODVISNO, ČE NAPRAVO SAM VZDRŽUJEŠ.
SORODNIK V ŠVICI IMA FOTOVOLTAIKO VGRAJENO OD LETA 2001, TOREJ 8 LET IN V TEM ČASU JE AMORTIZIRAL SLABO POLOVICO VREDNOSTI.
TO JE TUDI EDEN OD RAZLOGOV, DA JE SAM NISEM VGRADIL.
PRI SEDANJIH CENAH OPREME, DOSEŽENIH IZKORISTKIH IN POLITIKI ODKUPNIH CEN ENERGIJE FOTOVOLTAIKA FINANČNO NE BO KONKURENČNA DO IZBOLJŠANJA NAVEDENIH RAZMER,PA ŠE OD POLITIKE JE PREVEČ ODVISNA.
PRED TREMI LETI SE JE V SLOVENIJI NAČRTOVAL ZANIMIV PROJEKT FOTOVOLTAIKE NA AVTOCESTNIH PROTIHRUPNIH OGRAJAH, KI JE PREDVIDEVAL ZELO VELIKE ENEGRETSKE DOBITKE IN MOČI. PADEL JE SAMO ZARADI EKONOMIKE.
SEVEDA PA JE IZ OKOLJSKEGA VIDIKA TO NAJČISTEJŠA ENERGIJA, KI IMA EKOLOŠKO BODOČNOST, FINANČNE PA BREZ SPREMEMB CEN NAJBRŽ NE.
ZA KONEC PA - NAJ SE LOBISTI IN VAŽIČI NE ŠOPIRIJO, ENERGETIK FRANC KALAN IMA BREZ DVOMA POPOLNOMA PRAV.
anon-49373 sporočil: 5.712
[#523801] 14.06.09 23:50
Odgovori   +    0
dragap ima prav ampak mešalcev megle je pri nas preveč da bi sprejeli to dejstvo
anon-45678 sporočil: 758
[#523895] 15.06.09 07:40
Odgovori   +    0
Dragap nima prav samo v enem primeru: da je vzdrževanje zastonj.
Pravilen izračun bi moral upoštevati tudi kompletno ceno vzdrževanja v celotni življenski dobi, saj, dragi moji, je normaleweise to všteto v ceno elektrike, ki jo plačujem distributerjem.
Če bi Dragap to upošteval (delo + material), bi imel precej drugačne izračune.
Ampak samemu sebi pa ja ne boš računal !?
Že, že, le da tedaj izračun ni točen.
Vaše ocenjevanje stroškov investicije je zelo podobno onim za operacijske mize.
tonik1 sporočil: 2
[#523898] 15.06.09 07:41
Odgovori   +    1
Vsi govorijo, da je to najčistejša energija, res je ko so zadeve postavljene, sonce daje najšistejšo energijo noben pa ne začne pri samem začetku izdelavi solarnih celic koliko energije se tam porabi in koliko nevarnih snovi je tam porabljeno in pozneje pri reciklaži teh solarnih sistemov ki niso življensko neomejeni.
anon-24781 sporočil: 3.126
[#523903] 15.06.09 07:51 · odgovor na: tonik1 (#523898)
Odgovori   +    0

tonik1 je napisal(a):
Vsi govorijo, da je to najčistejša energija, res je ko so zadeve postavljene, sonce daje najšistejšo energijo noben pa ne začne pri samem začetku izdelavi solarnih celic koliko energije se tam porabi in koliko nevarnih snovi je tam porabljeno in pozneje pri reciklaži teh solarnih sistemov ki niso življensko neomejeni.
 
točno tako. to samo kaže na omejenost in kratkovidnost teh "strokovnjakov" za čisto okolje.
anon-83631 sporočil: 352
[#523918] 15.06.09 08:14 · odgovor na: tonik1 (#523898)
Odgovori   +    0
Točno tako, o tem pa noben ne govori. Za spiranje SiO2 pri proizvodnji se uporablja veliko toksičnih kislin. Treba se je vprašati, koliko energije je potrebno vložiti v samo proizvodnjo določenih produktov(sončne celice, veternice...).Kar iz energetskega vidika pomeni ,da mora določen produkt delovati še kar nekaj časa , da si povrne energijo, ki je bila potrebna za lasten proizvod in šele kasneje daje dejansko energijo(izkoristek). potem so pa še odpadki, kjer je spet potrebna energija za reciklažo in skladiščenje. Zelo zanimiv bi bil energetski izračun od začetka(proizvodnja) do konca(reciklaža) in kolkšen je v bistvu res tisti pravi realen izkoristek v dobi 25-30let. Polg tega je zelo malo firm, ki dejansko delajo son. celice, zato so tako drage.
anon-202474 sporočil: 1.854
[#523968] 15.06.09 08:50
Odgovori   +    0
drage finance, pravkar sem napisal diplomo na GEA-College podjetništvo na temo "upravljanje z naravnimi viri - fotovoltaika; finančno tehnični okviri investiranja v fotovoltaične elektrarne" in po tem, ko bom imel zagovor, jo bom objavil na svojem blogu. Kajti tudi jaz sem naredil kar nekaj izračunov in poiskal odvisnosti amortizacijske dobe od ključnih vplivnih dejavnikov nanjo in raziskoval povezave med temi dejavniki....pa sem prišel do zelo zelo zanimivih ugotovitev....
anon-202474 sporočil: 1.854
[#523975] 15.06.09 08:52
Odgovori   +    0
drage finance, pravkar sem napisal diplomo na GEA-College podjetništvo na temo "upravljanje z naravnimi viri - fotovoltaika; finančno tehnični okviri investiranja v fotovoltaične elektrarne" in po tem, ko bom imel zagovor, jo bom objavil na svojem blogu. Kajti tudi jaz sem naredil kar nekaj izračunov in poiskal odvisnosti amortizacijske dobe od ključnih vplivnih dejavnikov nanjo in raziskoval povezave med temi dejavniki....pa sem prišel do zelo zelo zanimivih ugotovitev....
MF-292763 sporočil: 790
[#524016] 15.06.09 09:12
Odgovori   +    0
zelo bi bil vesel, če bi avtorji tehničnih člankov podali tudi kako povezavo na vire znanja-knjige, web strani, strokovne članke v revijah ali podobno, zaradi možnega iskanja informacij.
anon-200699 sporočil: 2.054
[#524024] 15.06.09 09:16
Odgovori   +    0
Infowarrior...citiram: drage finance, pravkar sem napisal diplomo na GEA-College podjetništvo...
 In potem čokolada zavije folijo v svizca.... dragi diplomant česar koli že... vsak star kmet brez diplom in visokeletečih nazivov to zna izračunat... če takšnih mega strokovnjakov ki jih proizvajajo naše fakultete ne bi bilo toliko bi osnovna cena vseh teh top proizvodov ne bila tako velika, postane šele za tem ko se na to ceno priklopite strokovnajaki, ki pa se zgolj prepirate o tem kdo od vas zna bolj nakladati in druge prepričevati o tem da celo kaj veste.
 Lepo prosim dragi moji "strokovnjaki", resnično se česa naučite preverite v realnosti svoje znanje, potem pa končno kaj pametnega naredite.
anon-184602 sporočil: 4
[#524126] 15.06.09 10:36
Odgovori   +    0
V svetu, kjer vidijo več kot čez dva Evra v svojem žepku, je Fotovoltaika industrija ki obrača miljarde, pri nas pa...
..Neodvisni energetski svetovalec...svaka čast
... za več informacij:

www.epia.org/

www.intersolar.de/in...ache=1&L=1

www.recgroup.com/def...TEM_ID=444

www.q-cells.com/en/index.html
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524156] 15.06.09 10:58 · odgovor na: anon-200699 (#524024)
Odgovori   +    0

firbec3 je napisal(a):
Infowarrior...citiram: drage finance, pravkar sem napisal diplomo na GEA-College podjetništvo...
 In potem čokolada zavije folijo v svizca.... dragi diplomant česar koli že... vsak star kmet brez diplom in visokeletečih nazivov to zna izračunat... če takšnih mega strokovnjakov ki jih proizvajajo naše fakultete ne bi bilo toliko bi osnovna cena vseh teh top proizvodov ne bila tako velika, postane šele za tem ko se na to ceno priklopite strokovnajaki, ki pa se zgolj prepirate o tem kdo od vas zna bolj nakladati in druge prepričevati o tem da celo kaj veste.
 Lepo prosim dragi moji "strokovnjaki", resnično se česa naučite preverite v realnosti svoje znanje, potem pa končno kaj pametnega naredite.
 
lej firbec :) že to, da v naprej sodiš nepopolno informacijo kaj kdo zakaj s kom in na kakšen način mi pove čisto vse o tebi.....pa lep pozdrav in uživaj dan, saj se je šele dobro začel
bigl sporočil: 18.363
[#524169] 15.06.09 11:06
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 15.06.2009 11:07
Oni dan sem se pogovarjal na to temo z enim od monterjev teh naprav. Na vprašanje o ekonomičnosti se je zarežal in dejal, da imajo korist od tega le oni - monterji(seveda tudi reproveriga do njih). Osebno še vedno zagovarjam obnovljivi vir - biomaso - les. Lep dan.
P.S. Verjamem pa, da dolgoročno greje najceneje solnce. Kratkoročno pa bi bi to bilo mogoče le ob velikih (množičnih) organiziranih naložbah.
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524177] 15.06.09 11:15
Odgovori   +    0
bigl fora je v tem, da gre tehnologija celic v smislu proizvodnje tko naprej, na letni ravni, da se izkoristki zelo povečujejo, proizvodni stroški pa znižujejo.....in nekje okoli leta 2013-2015 so na Fotovoltaični konferenci lansklet na fakulteti za elektrotehniko rekl, da utegnejo celice zaradi svojih fizikalnih lastnosti dosežt amortizacijski prah pod 5 leti....sam fora je nekje drugje....mi, slovenci zaradi lobijev, kot so ELES, ki imajo močan političen vpliv, smo dejansko blokiran do dostopa k najnovejšim tehnologijam(za široko komericalno uporabo seveda)...
blink sporočil: 3.523
[#524181] 15.06.09 11:18 · odgovor na: bigl (#524169)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: blink 15.06.2009 11:18

bigl je napisal(a):
Oni dan sem se pogovarjal na to temo z enim od monterjev teh naprav. Na vprašanje o ekonomičnosti se je zarežal in dejal, da imajo korist od tega le oni - monterji(seveda tudi reproveriga do njih). Osebno še vedno zagovarjam obnovljivi vir - biomaso - les. Lep dan.
P.S. Verjamem pa, da dolgoročno greje najceneje solnce. Kratkoročno pa bi bi to bilo mogoče le ob velikih (množičnih) organiziranih naložbah.
 
Fotovoltaika ni namenjena ogrevanju, za to so solarni kolektorji. Solarne kolektorje si lahko celo sam narediš (tako preprosti so). Če smo skromni, je poleti dovolj že 100m črna cev položena križkražem na sonce + črpalka + ekspanzijska + kontroler + hranilnik toplote.
kzupanc sporočil: 10.519
[#524246] 15.06.09 12:06 · odgovor na: tonik1 (#523898)
Odgovori   +    0

tonik1 je napisal(a):
Vsi govorijo, da je to najčistejša energija, res je ko so zadeve postavljene, sonce daje najšistejšo energijo noben pa ne začne pri samem začetku izdelavi solarnih celic koliko energije se tam porabi in koliko nevarnih snovi je tam porabljeno in pozneje pri reciklaži teh solarnih sistemov ki niso življensko neomejeni.
 
Pristopi LCA analiz od "zibelke do groba" so že dolgo znani in narejenih je bilo veliko raziskav ter napisanih znanstvenih člankov, ki upoštevajo vse to, seveda do določene stopnje zanesljivosti. Vse je tudi v raznih bazah podatkov. Tako da je možno dobiti. In, kolikor mi je znano, je fotovoltaika po prijaznosti do okolja tudi ob upoštevanju vsega skupaj na vrhu. Koliko in katerih nevarnih snovi se rabi za fotovoltaiko,pa me vi razsvetlite. Vse skupaj velja samo v primerjavi kWh elektrike iz pv z drugimi viri (premog, nafta, plin, drva, jedrska, hidro,...).

Sicer ste pa pri primerjavi SSE in pv zagrešili osnovno izhodiščno napako: SSE dajejo toploto, pv pa elektriko. In primerjava toplote na recimo 60 st.C z elektriko na vtičnici je...hmmm nemogoča. Seveda pa je nesmiselno postavljati na streho pv celice NAMESTO sončnih zbiralnikov za toplo vodo. Pri fotovoltaiki gre za pridobivanje najkvalitetnejše oblike energije - elektrike, ki je teoretično v celoti pretvorljiva v mehansko delo (čista eksergija). Ekonomika sončnih elektrarn nima z ekonomiko uporabe OVE za ogrevanje stavb nobene zveze. Če je ekonomika sončnih elektrarn preslaba, bi morala pač politika - če je njen dolgoročni cilj močno povečati izkoriščanje energije sonca za elektriko - povečati subvencijo.
kzupanc sporočil: 10.519
[#524250] 15.06.09 12:09 · odgovor na: bigl (#524169)
Odgovori   +    0

bigl je napisal(a):
Oni dan sem se pogovarjal na to temo z enim od monterjev teh naprav. Na vprašanje o ekonomičnosti se je zarežal in dejal, da imajo korist od tega le oni - monterji(seveda tudi reproveriga do njih). Osebno še vedno zagovarjam obnovljivi vir - biomaso - les. Lep dan.
P.S. Verjamem pa, da dolgoročno greje najceneje solnce. Kratkoročno pa bi bi to bilo mogoče le ob velikih (množičnih) organiziranih naložbah.
 
Ej, človek! Kdor si namontira fotovoltaiko za ogrevanje je pa res začetnik :)
Kot tudi, kdor v domači hiši dela elektriko na drva.
A ne?
;)
anon-193534 sporočil: 2
[#524252] 15.06.09 12:15
Odgovori   +    1
Ob uporabi fotonapetostnih modulov se proizvaja elektrika, ki jo prodamo. Pri izrabi sončnih kolektorjev, ali toplotne črpalke se proizvaja toplota, ki je ne prodajamo in jo je potrebno porabiti na sami lokaciji.

V prvem primeru se investicija ovrednoti glede na denarni tok, v drugem primeru pa glede na konkurenčno tehnologijo ogrevanja (npr. ogrevanje s kurilnim oljem).

Predvidena življenjska doba fotonapetostnih sistemov je okoli 30 let, kar pomeni, da po odplačilni dobi (glede na izračun vašega svetovalca - 13 let), prejemamo za proizvedeno energijo denar še 17 let.

V drugem primeru ni denarnega toka, je le prihranek, saj ni potrebno plačevati goriva.

Primerjava fotovoltaike in sončnih kolektorjev zato ni smiselna, saj ne gre za isto zadevo, elektrika je nekaj drugega kot toplota...


Odplačilna doba pri fotovoltaiki je ob dobri ponudbi lahko krajša od 10 let, v primeru pridobitve nepovratnih sredstev pa krajša tudi od 6 let... Če je to že kaj bolj "seksi", pa ne vem.

Odplačilna doba ni vse, kar je pomembno...


Če koga zanima več, se lahko s svojimi vprašanji obrne na moj e-mail naslov: gregor.cimerman@iskrazascite.si
anon-71240 sporočil: 354
[#524340] 15.06.09 13:27
Odgovori   +    0
Na vsak način morajo biti takšne ali drugačne rešitve energetike na določenem območju preštudirane tako glede virov (število sončnih ur, ipd., v enem letu,), kot glede današnje in skorajšnje ekonomičnosti v celoti - celotni proces izdelave, odpadki, varstvo okolja že v tem procesu, itd..- potrebujemo sistemsko obdelane "strokovne podlage", še prej pa "energetske strategije", predvsem je treba pa ob vsem najprej ukrepati generalno - da pazimo, da se energije in energentov ne zapravlja po nepotrebnem. Ko bo "sončna energija" dobila primat v gospodarstvu, se bo pa predvsem Afriki začelo bolje goditi - če je ne bodo zaradi "energetskega vira" do konca "okupirali" s strani požrešnega kapitala..
anon-159233 sporočil: 1.086
[#524395] 15.06.09 14:13 · odgovor na: anon-202474 (#524177)
Odgovori   +    0

Infowarrior je napisal(a):
.sam fora je nekje drugje....mi, slovenci zaradi lobijev, kot so ELES, ki imajo močan političen vpliv, smo dejansko blokiran do dostopa k najnovejšim tehnologijam(za široko komericalno uporabo seveda)...
 S tem stavkom si pokazal vse svoje "znanje". Koji klinac ima sistemski operater prenosnega omrežja z vstopom najnovejših tehnologij na področju proizvodnje električne energije???
anon-159233 sporočil: 1.086
[#524417] 15.06.09 14:28 · odgovor na: anon-193534 (#524252)
Odgovori   +    0

CimermanG je napisal(a):
Ob uporabi fotonapetostnih modulov se proizvaja elektrika, ki jo prodamo. Pri izrabi sončnih kolektorjev, ali toplotne črpalke se proizvaja toplota, ki je ne prodajamo in jo je potrebno porabiti na sami lokaciji. V prvem primeru se investicija ovrednoti glede na denarni tok, v drugem primeru pa glede na konkurenčno tehnologijo ogrevanja (npr. ogrevanje s kurilnim oljem). Predvidena življenjska doba fotonapetostnih sistemov je okoli 30 let, kar pomeni, da po odplačilni dobi (glede na izračun vašega svetovalca - 13 let), prejemamo za proizvedeno energijo denar še 17 let. V drugem primeru ni denarnega toka, je le prihranek, saj ni potrebno plačevati goriva. Primerjava fotovoltaike in sončnih kolektorjev zato ni smiselna, saj ne gre za isto zadevo, elektrika je nekaj drugega kot toplota... Odplačilna doba pri fotovoltaiki je ob dobri ponudbi lahko krajša od 10 let, v primeru pridobitve nepovratnih sredstev pa krajša tudi od 6 let... Če je to že kaj bolj "seksi", pa ne vem. Odplačilna doba ni vse, kar je pomembno... Če koga zanima več, se lahko s svojimi vprašanji obrne na moj e-mail naslov: gregor.cimerman@iskrazascite.si
1. Doba povračila je povsem neustrezen kriterij za vrednotenje, ker ne upošteva vrednosti denarja v času. Če v izračun vneseš diskontno stopnjo tam okrog 7,5 odstotka, se ekonomičnost bistveno spremeni - diskontirana doba povračila je približno 26 let. S tem da država zagotavlja feed in tarifo samo za 15 let! Brez nepovratnih sredstev, do katerih spet ne more vsak, je naložba zelo tvegana!
2. Tudi če bi bile realne odplačilne dobe, z upoštevanjem diskontne stopnje, tako nizke, to še vedno ne spremeni dejstva, da se naložba financira z denarjem vseh odjemalcev električne energije preko feed in tarif, ki so za fotovoltaiko trenutno na desetkratni ravni tržne cene. Z drugimi besedami, odjemalci investitorju financiramo nekaj drobiža, glavnino pa poberejo proizvajalci in monterji opreme. V slovenskem primeru so proizvajalci v veliki večini tujci, kar pomeni, da z naložbami v fotovoltaiko v bistvu vsi skupaj subvencioniramo tujo proizvodnjo.
3. Opevani BISOL zaposluje 55 ljudi (podatek 2007) in ima kapaciteto za 40 MW proizvodnje. V letu 2008 je to manj kot 1 % svetovnega trga. S tem da BISOL module samo sestavlja, celice pa kupuje iz tujine. Če bi Slovenija kupila letno proizvodnjo podjetja (40 MW), bi to na letnem nivoju trenutno stalo cca 16 milijonov € preko feed in tarif. Zato, da ima službo 55 ljudi in da ena firma kasira nekaj dobička. Se res splača?
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524515] 15.06.09 15:46 · odgovor na: anon-159233 (#524395)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-202474 15.06.2009 15:50

omig je napisal(a):

 S tem stavkom si pokazal vse svoje "znanje". Koji klinac ima sistemski operater prenosnega omrežja z vstopom najnovejših tehnologij na področju proizvodnje električne energije???
 
povej mi nekaj............če bi bil ti ELES, kar naenkrat pa bi vsa gospodinjstva v Sloveniji(tista, za katera je to seveda smiselno) imela na svoji hiši lastno fotovoltaično elektrarno, ki bi ta gospodinjstva oskrbovala v celoti, pa še odklopljena bi bila iz javnega omrežja......kaj bi naredil, da bi čim bolj upočasnil ta proces? Pa gre se drgač pri vsej tej farsi za lastništvo javnih vodov in kdo jih upravlja......kolkr se spomnim jih upravlja Meblo pohištvo al je blo le Pivnica Kratochwil?
Klepec sporočil: 844
[#524518] 15.06.09 15:48 · odgovor na: kzupanc (#524246)
Odgovori   +    0

kzupanc je napisal(a):

 
Pristopi LCA analiz od "zibelke do groba" so že dolgo znani in narejenih je bilo veliko raziskav ter napisanih znanstvenih člankov, ki upoštevajo vse to, seveda do določene stopnje zanesljivosti. Koliko in katerih nevarnih snovi se rabi za fotovoltaiko,pa me vi razsvetlite.
Obdelovanje silicija: zelo energetsko potratno in se redno spušča iz energetskih bilanc. Tako recimo se pri dokazovanju, da paneli povrnejo energijski vložek za izdelavo prej, kot v 6 letih (pa ga ne), kristalizacijo in čiščenje silicija kar izpusti iz bilance - kar je natega na kubik. Sicer se pa pri prečiščevanju največ uporablja klorovodikova kislina.


kzupanc je napisal(a):

Sicer ste pa pri primerjavi SSE in pv zagrešili osnovno izhodiščno napako: SSE dajejo toploto, pv pa elektriko. In primerjava toplote na recimo 60 st.C z elektriko na vtičnici je...hmmm nemogoča. Seveda pa je nesmiselno postavljati na streho pv celice NAMESTO sončnih zbiralnikov za toplo vodo. Pri fotovoltaiki gre za pridobivanje najkvalitetnejše oblike energije - elektrike, ki je teoretično v celoti pretvorljiva v mehansko delo (čista eksergija). Ekonomika sončnih elektrarn nima z ekonomiko uporabe OVE za ogrevanje stavb nobene zveze. Če je ekonomika sončnih elektrarn preslaba, bi morala pač politika - če je njen dolgoročni cilj močno povečati izkoriščanje energije sonca za elektriko - povečati subvencijo.
 
Napako si naredil edino ti. Energija se ne deli toplotno in električno temveč na rentabilno in nerentabilno. In ker so se PV izkazale za nerentabilne, je treba jemati tistim, ki so rentabilni in dajati prvim?

Zakaj?
Da bodo lahko v Solarworldu kasirali naše davke? Mojih že ne. Jaz sem proti!

Počasi boste skapirali, da je tole zeleno bulaznjenje po EU samo izgovor, da nam nekatere države vsilijo kupovanje njihovih, kao zelenih, izdelkov. Ogabno.
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524543] 15.06.09 16:09 · odgovor na: anon-159233 (#524417)
Odgovori   +    0

omig je napisal(a):

1. Doba povračila je povsem neustrezen kriterij za vrednotenje, ker ne upošteva vrednosti denarja v času. Če v izračun vneseš diskontno stopnjo tam okrog 7,5 odstotka, se ekonomičnost bistveno spremeni - diskontirana doba povračila je približno 26 let. S tem da država zagotavlja feed in tarifo samo za 15 let! Brez nepovratnih sredstev, do katerih spet ne more vsak, je naložba zelo tvegana!
2. Tudi če bi bile realne odplačilne dobe, z upoštevanjem diskontne stopnje, tako nizke, to še vedno ne spremeni dejstva, da se naložba financira z denarjem vseh odjemalcev električne energije preko feed in tarif, ki so za fotovoltaiko trenutno na desetkratni ravni tržne cene. Z drugimi besedami, odjemalci investitorju financiramo nekaj drobiža, glavnino pa poberejo proizvajalci in monterji opreme. V slovenskem primeru so proizvajalci v veliki večini tujci, kar pomeni, da z naložbami v fotovoltaiko v bistvu vsi skupaj subvencioniramo tujo proizvodnjo.
3. Opevani BISOL zaposluje 55 ljudi (podatek 2007) in ima kapaciteto za 40 MW proizvodnje. V letu 2008 je to manj kot 1 % svetovnega trga. S tem da BISOL module samo sestavlja, celice pa kupuje iz tujine. Če bi Slovenija kupila letno proizvodnjo podjetja (40 MW), bi to na letnem nivoju trenutno stalo cca 16 milijonov € preko feed in tarif. Zato, da ima službo 55 ljudi in da ena firma kasira nekaj dobička. Se res splača?
 
1. inflacija je bla od 2004 do dons povprečno 3.2% na leto

2. uredba vlade RS določa ceno UL RS št. 65/2008

3. če plačujemo vse, tudi najdražjo kwh elektrike v Evropi, bomo že potrpel, da bo cena čimprej padla.....
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524548] 15.06.09 16:12 · odgovor na: Klepec (#524518)
Odgovori   +    0

Klepec je napisal(a):

 
Napako si naredil edino ti. Energija se ne deli toplotno in električno temveč na rentabilno in nerentabilno. In ker so se PV izkazale za nerentabilne, je treba jemati tistim, ki so rentabilni in dajati prvim?

Zakaj?
Da bodo lahko v Solarworldu kasirali naše davke? Mojih že ne. Jaz sem proti!

Počasi boste skapirali, da je tole zeleno bulaznjenje po EU samo izgovor, da nam nekatere države vsilijo kupovanje njihovih, kao zelenih, izdelkov. Ogabno.
 
jaz pa komi čakam, da bomo doma na naši enodružinski hiši nardil fotovoltaično elektrarno.....zdej nam eni energetski majstri delajo samo še načrt, kako bomo v "akumulatorje" shranjeval presežke, potem se bomo pa odklopil od javnega omrežja :) to bo res đabest :)
Klepec sporočil: 844
[#524593] 15.06.09 16:56 · odgovor na: anon-202474 (#524548)
Odgovori   +    2
Vsekakor ti želim uspešno izvedbo.

Samo nekaj opazk:
- če energijo, proizvedeno s fotovoltaiko prodajaš omrežju po od države garantirani ceni, bodo PV amortizirane v 13 letih.
- če boš investciji dodal akumulatorje za shranjevanje presežkov, bo to opazno povečalo čas amortizacije, prav tako bo daljši, ker državi ne boš prodal vse proizvedene energije.
- po 20 letih bo od PV ostal samo odpadek. Njihov izkoristek bo že tako na psu, da bo poraba krmilja večja od proizvodnje panelov. Zmanjkalo ti bo časa in PV ne bodo nikoli amortizirane.

Ampak ti se projekta vsekakor loti. Boš imel najdaljšega kurca na forumu od Financ, ker si energetsko samozadosten!
anon-159233 sporočil: 1.086
[#524607] 15.06.09 17:04 · odgovor na: anon-202474 (#524515)
Odgovori   +    0

Infowarrior je napisal(a):

 
povej mi nekaj............če bi bil ti ELES, kar naenkrat pa bi vsa gospodinjstva v Sloveniji(tista, za katera je to seveda smiselno) imela na svoji hiši lastno fotovoltaično elektrarno, ki bi ta gospodinjstva oskrbovala v celoti, pa še odklopljena bi bila iz javnega omrežja......kaj bi naredil, da bi čim bolj upočasnil ta proces? Pa gre se drgač pri vsej tej farsi za lastništvo javnih vodov in kdo jih upravlja......kolkr se spomnim jih upravlja Meblo pohištvo al je blo le Pivnica Kratochwil?


 
Fotovoltaika kot jo opisuješ se priklaplja na distribucijsko omrežje, s katerim ELES nima prav nič. Glede priklopa na distribucijsko omrežje pa so postavljena povsem jasna pravila. Poleg tega je največji idiotizem, da se je smiselno s fotovoltaično elektrarno na strehi odklopiti iz javnega omrežja.
anon-159233 sporočil: 1.086
[#524612] 15.06.09 17:08 · odgovor na: anon-202474 (#524543)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-159233 15.06.2009 17:10

Infowarrior je napisal(a):

 
1. inflacija je bla od 2004 do dons povprečno 3.2% na leto

2. uredba vlade RS določa ceno UL RS št. 65/2008

3. če plačujemo vse, tudi najdražjo kwh elektrike v Evropi, bomo že potrpel, da bo cena čimprej padla.....

 
1. Inflacija nima prav veliko veze z diskontno stopnjo. V izračunih DS se večinoma zanemari. Diskontna stopnja predstavlja donos, ki ga lahko dosežeš s podobno tvegano investicijo. Za tržne projekte je vsaj 7,5 %.
2. Seveda jo. Ampak to ne spremeni argumenta, da je cena feed in tarife približno 10x višja od tržne.
3. V Sloveniji niti približno ne plačujemo najdražje elektrike v Evropi. To je golo zavajanje brez argumentov. V poročilu JARSE si lahko ogledaš cene EE po Evropi. Na kakšen način bo po tvoje cena padla s fotovoltaiko, ki je 20x dražja od recimo jedrske energije?
anon-159233 sporočil: 1.086
[#524616] 15.06.09 17:10 · odgovor na: anon-202474 (#524548)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-159233 15.06.2009 17:15

Infowarrior je napisal(a):

 
jaz pa komi čakam, da bomo doma na naši enodružinski hiši nardil fotovoltaično elektrarno.....zdej nam eni energetski majstri delajo samo še načrt, kako bomo v "akumulatorje" shranjeval presežke, potem se bomo pa odklopil od javnega omrežja :) to bo res đabest :)
 
Seveda se lahko ob izklopu od omrežja obrišeš pod nosom za feed in tarifo. Kdaj se ti potem povrne investicija?

Tvoja diploma mora biti res pravi znastveni biser:-)))
anon-202474 sporočil: 1.854
[#524654] 15.06.09 17:43 · odgovor na: anon-159233 (#524616)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-202474 15.06.2009 17:48

omig je napisal(a):

 
Seveda se lahko ob izklopu od omrežja obrišeš pod nosom za feed in tarifo. Kdaj se ti potem povrne investicija?

Tvoja diploma mora biti res pravi znastveni biser:-)))
 
a ti ne razumeš, da me boli kurac kdaj se bo tistih 120.000eur povrnilo? Eni kupijo avto za 120.000eur pa se jim nikoli v lajfu več nič ne povrne s tem, drugi pa pač kupimo domačo napeljavo elektrike, da nas potem boli džokson kako je s ceno....pa kar se tiče nabijanja okol diplome, ti tukaj obljubim, da jo bom objavil na blogu skupaj s projekotm za izgradnjo 7000m2 velike fotovoltaične elektrarne na zemljišču katerega lastnik sem.......poanta prejšnega posta je v tem, da nisem več priklopljen na javno električno omrežje in nima veze s fotovoltaiko kot investicijo ali modelom za zaslužek, a ti morm še po točkah napisat......res si kratek model alpa ti le mati narava ni dala kreativnosti, najprej nabijaš z neresničnimi podatki, prbiješ celo, da je amortizacijska doba do 26let, pol prbijaš o 7.5% letni inflaciji....mislm a si ti iz slovenije sploh?

Strani: 1 2