Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Plačati ali ne položnice redarstva?

Strani: 1

2930 sporočil: 140
[#306401] 02.09.08 09:42
Odgovori   +    0
A zdaj boste pa na Financah podpirali ljudi, ki parkirajo na pločnikih, kolesarskih stezah,... Naredite raje kaj s čimer bo v prestolnici več reda in varnosti v cestnem prometu! A ni sramota, da mora mamica z otrokom v vozičku hoditi po cestišču medtem ko je pločnik ves zaparkiran?!Sram naj vas bo!!
anon-101968 sporočil: 150
[#306453] 02.09.08 10:08
Odgovori   +    0
pa kaj ste f*******. lovili bi velike barabine, zaradi takih malenkosti pa spodbujali nepoštenost in načrtno jebali neke uslužbence v glavo?! če si naredil prekršek plačaj in bodi pošten, ne pa da finance spodbujate neko podlost, malo se zamislite zar****** eni...
anon-9939 sporočil: 17.846
[#306454] 02.09.08 10:09
Odgovori   +    0
Zastaranje je zanimiva zadeva. Naj nihče ne misli, da zastaranje pomeni, da dolga ni več. Zastaranje dolga pomeni le to, da ga ni mogoče izterjati, toda dolg je še vedno mogoče poravnati tudi po zastaralnem roku.

Kaj pa to pomeni? To pomeni, da če kdo plača (poravna) zastaran dolg, ni mogoče terjati povračilo, češ, da gre za plačilo neobstoječega dolga. Dolg je in ga je mogoče poravnati.

Čakam(o) na prvi primer, ko bo dolžnik nakazal upniku kakršen koli denar, za izpolnitev kake druge obveznosti, a bo upnik raje pokril in poknjižil plačilo zastaranega dolga.

Enako je s kompenzacijo mogoče poplačati dospeli (mar tudi zastarani?!) dolg, saj so pogoji: istovrstnost, dospelnost, vzajemnnost in likvidnost, ne pa tudi ne-zastaranost.

Namesto nasvetov o tem kako se izogniti plačilu globe pogrešam več nasvetov na temo, da naj se zakone spoštuje, naj se prekrškov ne dela in naj se kazen plača, če je prekršek storjen, zaznan s strani uradnega organa in kazen izrečena.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#306473] 02.09.08 10:22 · odgovor na: anon-9939 (#306454)
Odgovori   +    0

0219K21 je napisal(a):
Zastaranje je zanimiva zadeva. Naj nihče ne misli, da zastaranje pomeni, da dolga ni več. Zastaranje dolga pomeni le to, da ga ni mogoče izterjati, toda dolg je še vedno mogoče poravnati tudi po zastaralnem roku. Kaj pa to pomeni? To pomeni, da če kdo plača (poravna) zastaran dolg, ni mogoče terjati povračilo, češ, da gre za plačilo neobstoječega dolga. Dolg je in ga je mogoče poravnati. Čakam(o) na prvi primer, ko bo dolžnik nakazal upniku kakršen koli denar, za izpolnitev kake druge obveznosti, a bo upnik raje pokril in poknjižil plačilo zastaranega dolga. Enako je s kompenzacijo mogoče poplačati dospeli (mar tudi zastarani?!) dolg, saj so pogoji: istovrstnost, dospelnost, vzajemnnost in likvidnost, ne pa tudi ne-zastaranost. Namesto nasvetov o tem kako se izogniti plačilu globe pogrešam več nasvetov na temo, da naj se zakone spoštuje, naj se prekrškov ne dela in naj se kazen plača, če je prekršek storjen, zaznan s strani uradnega organa in kazen izrečena.

predvsem je zanimiva novinarska pamet, ki je sposobna izumiti "zastarano poloznico".
anon-17372 sporočil: 6.680
[#306493] 02.09.08 10:33 · odgovor na: anon-9939 (#306454)
Odgovori   +    0

0219K21 je napisal(a):
Zastaranje je zanimiva zadeva. Naj nihče ne misli, da zastaranje pomeni, da dolga ni več. Zastaranje dolga pomeni le to, da ga ni mogoče izterjati, toda dolg je še vedno mogoče poravnati tudi po zastaralnem roku. Kaj pa to pomeni? To pomeni, da če kdo plača (poravna) zastaran dolg, ni mogoče terjati povračilo, češ, da gre za plačilo neobstoječega dolga. Dolg je in ga je mogoče poravnati. Čakam(o) na prvi primer, ko bo dolžnik nakazal upniku kakršen koli denar, za izpolnitev kake druge obveznosti, a bo upnik raje pokril in poknjižil plačilo zastaranega dolga. Enako je s kompenzacijo mogoče poplačati dospeli (mar tudi zastarani?!) dolg, saj so pogoji: istovrstnost, dospelnost, vzajemnnost in likvidnost, ne pa tudi ne-zastaranost. Namesto nasvetov o tem kako se izogniti plačilu globe pogrešam več nasvetov na temo, da naj se zakone spoštuje, naj se prekrškov ne dela in naj se kazen plača, če je prekršek storjen, zaznan s strani uradnega organa in kazen izrečena.

kot jaz (kot laik, zato prosim za komentar) razumem, imamo dve zadevi: zastaranje prekrska in zastaranje dolga.

ko prekrsek zastara, ni vec mozno izdati pravnomocne odlocbe, ki bi sploh bila osnova za nastanek dolga.

prvi korak k pravnomocnosti je obicajno kar sama izdaja poloznice na licu mesta.

do zastaranja prekrska pride obicajno zato, ker prekrskar vlozi ugovor zoper ocitani prekrsek, nakar organ, ki odloca o njem, ne izda odlocbe pred zastaranjem. (oz. se potem pritozi in visji organ ne izda odlocbe itd). v tem primeru torej dolg sploh ne nastane.

v kolikor pa odlocba o prekrsku postane pravnomocna, nastane tudi dolg, ki zastara v koliko letih?
anon-166829 sporočil: 5.290
[#306535] 02.09.08 11:05 · odgovor na: anon-17372 (#306493)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


kot jaz (kot laik, zato prosim za komentar) razumem, imamo dve zadevi: zastaranje prekrska in zastaranje dolga.

ko prekrsek zastara, ni vec mozno izdati pravnomocne odlocbe, ki bi sploh bila osnova za nastanek dolga.

prvi korak k pravnomocnosti je obicajno kar sama izdaja poloznice na licu mesta.

do zastaranja prekrska pride obicajno zato, ker prekrskar vlozi ugovor zoper ocitani prekrsek, nakar organ, ki odloca o njem, ne izda odlocbe pred zastaranjem. (oz. se potem pritozi in visji organ ne izda odlocbe itd). v tem primeru torej dolg sploh ne nastane.

v kolikor pa odlocba o prekrsku postane pravnomocna, nastane tudi dolg, ki zastara v koliko letih?
  Zastaranjem civilnopravnih terjatev (obveznosti), je precej drugačno od zastaranja prekrškov in kaznivih dejanj - pri slednjih namreč pride do t.i. absolutnega zastaranja, ki ga v civilnem pravu ni, pomeni pa, da dejanja po določenem času pod nobenim pogojem ni več mogoče preganjati in kaznovati.

Absolutni zastaralni rok za prometni prekršek je 4 leta, relativni pa 2 leti od storitve prekrška. Po tem času se tudi dolg iz tega naslova ne more izterjati.
bc123a sporočil: 48.253
[#306546] 02.09.08 11:15 · odgovor na: anon-17372 (#306493)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


kot jaz (kot laik, zato prosim za komentar) razumem, imamo dve zadevi: zastaranje prekrska in zastaranje dolga.

ko prekrsek zastara, ni vec mozno izdati pravnomocne odlocbe, ki bi sploh bila osnova za nastanek dolga.

prvi korak k pravnomocnosti je obicajno kar sama izdaja poloznice na licu mesta.

do zastaranja prekrska pride obicajno zato, ker prekrskar vlozi ugovor zoper ocitani prekrsek, nakar organ, ki odloca o njem, ne izda odlocbe pred zastaranjem. (oz. se potem pritozi in visji organ ne izda odlocbe itd). v tem primeru torej dolg sploh ne nastane.

v kolikor pa odlocba o prekrsku postane pravnomocna, nastane tudi dolg, ki zastara v koliko letih?
 
Kolikor razumem, je tu govora o terjatvah in njih zastaranju. To zastaranje ima tako malo za laika cudno naravo. Recimo, da jaz od tebe nekaj kupim, ti mi pa izdas racun, ki ga ne placam. Potem me ne terjas in ne storis nic, s cimer bi potek zastaranja prekinil (mi ne posiljas opominov, me ne terjas, me ne zvleces pred sodisce...). Po preteku zastaralne dobe (ki je razlicna za razlicne vrste dolgov, najkrajsa je ravno za kaksne narocnine za casopise, 12 mesecev, se mi zdi), no po tem casu nimas vec teh pravnih sredstev (ki jih itak nisi koristil) na voljo.

To ne pomeni, da ti nisem dolzan. Ce se jaz odlocim prostovoljno placati, potem ti dobis svoj denar (to je normalno placilo za izdani racun), ce pa se ne odlocim placati, pa me ne mores terjati, rubiti, toziti...

Namen tega je baje, da se upnike vzpodbudi k temu, da ne "akumulirajo" terjatev iz kaksnih drugih vzgibov in da se trudijo zadeve izterjati takrat, ko je za to cas (sicer - to zastaralno dobo kolikor vem zlahka prekines z ustrezno aktivnostjo, ne vem ce se opomin steje, tozba pa ziher ;)
anon-129709 sporočil: 879
[#306553] 02.09.08 11:22
Odgovori   +    0
Najboljši policaj je ležeči policaj,ki ga lahko počasi povoziš,pa ti nič ne naredi.
anon-24762 sporočil: 776
[#306582] 02.09.08 11:43 · odgovor na: anon-9939 (#306454)
Odgovori   +    0

0219K21 je napisal(a):
Zastaranje je zanimiva zadeva. Naj nihče ne misli, da zastaranje pomeni, da dolga ni več. Zastaranje dolga pomeni le to, da ga ni mogoče izterjati, toda dolg je še vedno mogoče poravnati tudi po zastaralnem roku . Kaj pa to pomeni? To pomeni, da če kdo plača (poravna) zastaran dolg, ni mogoče terjati povračilo, češ, da gre za plačilo neobstoječega dolga. Dolg je in ga je mogoče poravnati. Čakam(o) na prvi primer, ko bo dolžnik nakazal upniku kakršen koli denar, za izpolnitev kake druge obveznosti, a bo upnik raje pokril in poknjižil plačilo zastaranega dolga. Enako je s kompenzacijo mogoče poplačati dospeli (mar tudi zastarani?!) dolg, saj so pogoji: istovrstnost, dospelnost, vzajemnnost in likvidnost, ne pa tudi ne-zastaranost. Namesto nasvetov o tem kako se izogniti plačilu globe pogrešam več nasvetov na temo, da naj se zakone spoštuje, naj se prekrškov ne dela in naj se kazen plača, če je prekršek storjen, zaznan s strani uradnega organa in kazen izrečena.
Darko, v debato brez potrebe vnašaš zmedo.

Namreč, zastaranje civilno-pravne obveznosti, kjer se civilna obveznost z zastaranjem spremeni v naturalno (neiztožljivo) obveznost, ima drug pomen in vlogo kot zastaranje javno-pravnih postopkov, kot je postopek v zvezi s prekrškom (t.im. zastaranje prekrška). Pri slednjih obveznosti sploh še ni, saj je izvedba postopka namenjena temu, da se vzpostavi obveznost.

Šele, če je globa pravnomočna ali "prekrškar" ni sprožil postopkov zoper izrek globe, bi lahko govorili o tem, da bi s plačilom globe, tudi po preteku zastaralnega roka, prišlo do plačila naturalne obveznosti. V tem odstavku govorim o t.im. zastaranju izvršitve globe.

V kateri fazi je izterjava globe iz članka nismo izvedeli, prav tako ni jasno, ali je Lipnik sprožil postopke zoper izrek globe. Je pa jasno, da je v vsakem primeru zastaralo vse, kar je 2 leti ležalo v predalu.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#306629] 02.09.08 12:20 · odgovor na: anon-24762 (#306582)
Odgovori   +    0

Kolya je napisal(a):

Darko, v debato brez potrebe vnašaš zmedo.

Namreč, zastaranje civilno-pravne obveznosti, kjer se civilna obveznost z zastaranjem spremeni v naturalno (neiztožljivo) obveznost, ima drug pomen in vlogo kot zastaranje javno-pravnih postopkov, kot je postopek v zvezi s prekrškom (t.im. zastaranje prekrška). Pri slednjih obveznosti sploh še ni, saj je izvedba postopka namenjena temu, da se vzpostavi obveznost.

Šele, če je globa pravnomočna ali "prekrškar" ni sprožil postopkov zoper izrek globe, bi lahko govorili o tem, da bi s plačilom globe, tudi po preteku zastaralnega roka, prišlo do plačila naturalne obveznosti. V tem odstavku govorim o t.im. zastaranju izvršitve globe.

V kateri fazi je izterjava globe iz članka nismo izvedeli, prav tako ni jasno, ali je Lipnik sprožil postopke zoper izrek globe. Je pa jasno, da je v vsakem primeru zastaralo vse, kar je 2 leti ležalo v predalu.

ce smem se jaz malce zaiti - teoreticen primer: recimo, da je odlocba o globi postala pravnomocna, ker je bila pritozba vlozena nepravocasno - ali je mozno kasneje obnoviti postopek?
anon-153892 sporočil: 2
[#306708] 02.09.08 13:16
Odgovori   +    0
Ja kaj pa ko živiš v hiši z 30 stanovanji i brez parkirnega prostora, avto nemoreš v dnevno sobo lih parkirat...
Naj mesto da dovolilnice, zagotovi parkirne prostore in nato piše kazni. Se strinjam da v strogem centru mora biti urejeno, okoli stanovanjskih blokov ki nimajo urejenih parkirišč se pa ne strinjam!!!
anon-166829 sporočil: 5.290
[#306751] 02.09.08 13:49 · odgovor na: anon-17372 (#306629)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


ce smem se jaz malce zaiti - teoreticen primer: recimo, da je odlocba o globi postala pravnomocna, ker je bila pritozba vlozena nepravocasno - ali je mozno kasneje obnoviti postopek?
Površno zastavljeno vprašanje, kdo naj bi obnovil postopek? in zakaj?

Pa poglejmo, če sem te prav razumela: 

Zastaranje
izvršitve sankcije

44. člen

(1) Izrečene sankcije za prekršek se ne smejo začeti izvrševati, če pretečeta dve leti od dneva, ko je odločba, s katero je bila sankcija izrečena, postala pravnomočna.
(2) Zastaranje ne teče v času, ko se po zakonu sankcije ne morejo izvrševati.
(3) Zastaranje pretrga vsako dejanje sodišča ali organa, pristojnega za izvršitev, ki meri na izvršitev sankcije. Po vsakem pretrganju začne teči zastaranje znova, vendar pa se sankcije ne smejo začeti izvrševati po preteku štirih let od dneva, ko je odločba, s katero je bila sankcija izrečena, postala pravnomočna.

ti dve leti po izdaji odločbe o prekršku ni potrebno le-tega več plačati.
 
Dve leti po pravnomočnosti (ne po izdaji!) odločbe globe ni treba plačati, če je bila v tem času država pasivna in ni storila ničesar v smeri izterjave globe.

V vsakem primeru pa je ni potrebno plačati po 4 letih od pravnomočnosti odločbe (tudi če si je država vsa 4 leta na vse pretege prizadevala, da bi globo izterjala).
anon-35078 sporočil: 8
[#306773] 02.09.08 14:08
Odgovori   +    0
Jauz bi redarstvo ukinil. Samo dnar kradejo. Folk naj parkira in vozi kjer hoče. Saj smo v svobodni državi.
Invalide pa starčke pa kar pobit, saj nam delajo samo zgubo.
bc123a sporočil: 48.253
[#306776] 02.09.08 14:10 · odgovor na: anon-153892 (#306708)
Odgovori   +    0

mobelix je napisal(a):
Ja kaj pa ko živiš v hiši z 30 stanovanji i brez parkirnega prostora, avto nemoreš v dnevno sobo lih parkirat
e pa potem nemores imeti avta v taki hisi, ja?
anon-150471 sporočil: 382
[#307164] 02.09.08 21:49
Odgovori   +    0
komentarji so zakon in z večino se strinjam mislim da ni dobro ljudi spodbujat k neplačevanju kazni!!!!

če se pa mene upraša sm pa tudi za ukinitev redarstva ker samo poberajo dnar bogemu folku istočasno pa naj zaprejo še večji del centra ljubljane jz bi to kr precej odmaknu približno dunjasko do bežigrajskega stadijona oz drenikove tako tudi celovško do drenikove pa vse kajuhove dolenko do strelišča tržaško pa do ilirije pa pol itak neboste mel problemov z parkiranjem ker se boste z busi vozil zato ker bojo busi obdržal iste trase kokr jih majo zdej!!!!

pol nebo več tok papirologije in stran vrženega dnarja!!!!!!!!
anon-72235 sporočil: 914
[#307524] 03.09.08 10:13
Odgovori   +    0
Ko smo že pri ugledu in morali: raje spodbujajte red kakor prekrške in goljufije. Hajduška filozofija volilcev SDS je prisotna tudi v komentarjih tega članka
anon-166829 sporočil: 5.290
[#307541] 03.09.08 10:26 · odgovor na: anon-72235 (#307524)
Odgovori   +    0

grechg je napisal(a):
Ko smo že pri ugledu in morali: raje spodbujajte red kakor prekrške in goljufije. Hajduška filozofija volilcev SDS je prisotna tudi v komentarjih tega članka
Točno tako! Gregor666 je ful pameten, vse ve in zna ter je straaaaaaaaaaašno pošten. Posmehuje se vsem in vsakomur, ki mu ni po godu. Sprašuje pa samo kako se izogneš davkom, kdaj se izogneš izterjavi neplačanega dolga, kadaj ni potrebno plačati prispevkov in podobno.

Ker se je posmehoval meni, da nimam pojma o pravu, sem mu odgovorila na vprašanje. Pa mi je bilo takoj žal, bolje bi bilo, da ne bi. Imaš prav, da je to samo spodbujanje prekrškov in goljufije. Ne bo se več ponovilo!
anon-9939 sporočil: 17.846
[#307548] 03.09.08 10:29 · odgovor na: anon-72235 (#307524)
Odgovori   +    0

grechg je napisal(a):
Ko smo že pri ugledu in morali: raje spodbujajte red kakor prekrške in goljufije. Hajduška filozofija volilcev SDS je prisotna tudi v komentarjih tega članka

Brez posebne želje braniti volilce SDS se mi pa vendarle zdi, da je "hajduška filozofija" dokaj enakomerno razporejena po celotnem volilnem telesu. Miselnost, da je cool   "prelisičiti sistem" je zakoreninjena globoko kar je že ugotavljal Fran Levstik (Martin Krpan, etc...).

Strani: 1