Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: NFD1: Še moja druga letošnja kapitulacija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
Četrt leta po tem, ko sem tukaj: forum.finance.si/?m=...806&single razčlenil svojo odločitev o odprodaji le nekaj mesecev prej kupljenih delnic KBMR, obveščam ta forum še o svoji drugi letošnji kapitulaciji. Tu sem bil namreč večkrat vprašan, ali bom ob znižanju "kazenske" izstopne provizije izstopil iz vzajemnega sklada NFD1 in ker sem obljubil, da bom svojo dokončno odločitev sporočil in utemeljil, ko bo sprejeta, zdaj to obljubo izpolnjujem.

Po mnenju nekaterih sem z objavo svojega izstopa iz KBMR kar sam povzročil odtlejšnjo prepolovitev tečaja te delnice; v to sicer dvomim, a NFD1 je vzajemni sklad in ne kotira na borzi, zato je nevarnost tovrstnega učinka tu še neprimerno manjša.

Svoje točke NFD1 sem danes prodal. K tej odločitvi sem se nagibal že več mesecev in ko sem v zadnjih dneh še enkrat pretehtal vse dejavnike, sem pri njej ostal. Vgrajen terminski bonus v obliki skoka izplačanega deleža s 87% VEP (ki velja od včeraj) na 97% VEP (ki bo v veljavi od ponedeljka, 5. avgusta 2013) je načeloma seveda privlačen. Res je tudi, da obračunane kazenske izstopne provizije, ki se vračajo v sredstva sklada, povečujejo VEP. In nenazadnje bi prevzem katere od največjih naložb NFD1 (nad 5% sredstev predstavljajo delnice CICG, PETG, KRKG, HDOG) v primeru visoke premije lahko dvignil VEP za nekaj odstotkov. A vse to je bilo res tudi v prvem letu po preoblikovanju (učinek vračila kazenske provizije je bil celo dvakrat večji), pa je ob preoblikovanju (03.08.2011) VEP NFD1 znašal 0.8054 € (in 77% od tega je 0.6202 €), na prvi dan znižane provizije (06.08.2012) pa je VEP znašal le še 0.6231 € (in 87% od tega je 0.5421 €, kar je 12.6% manj !). Skratka, vsi trije zgoraj našteti pozitivni učinki skupaj (izveden je bil tudi prevzem TMM po 168% dotedanje obračunske vrednosti) niti približno niso bili kos vztrajnemu zniževanju vrednosti naložbenega portfelja sklada.

A tudi če dosedanjo empiriko povsem zanemarimo, obstaja po moji presoji (v nadaljevanju: PMP) vsaj pet objektivnih dejavnikov, ki kažejo v prid čim prejšnji prodaji in – ob opozorilu, da seveda nisem jasnoviden – PMP pretehtajo. Po padajoči pomembnosti si sledijo nekako takole:

1. Slovenska makro klima. Vse bolj očitno je, da sedimo na irsko-španskem vlaku (www.finance.si/blog/1262 ), s katerega bo izredno težko izstopiti. Razmere v našem bančnem sistemu se hitro bližajo stanju, ki ga sami ne bomo več zmožni rešiti, tudi če bi to želeli. V takih razmerah je vsesplošna rast tečajev domačih delnic PMP zelo malo verjetna (o možnosti posameznih prevzemov z visokimi premijami nekaj nižje), prodajni pritisk pa stopnjujejo tudi unovčevanja stečajnih mas – denimo iz stečajne mase Primorja je bilo skozi zadnje štiri tedne na borzi prodanih 6423 delnic ZVTG, ostaja pa jih še 122601.

2. Visoka izpostavljenost domačemu finančnemu sektorju. NFD1 ima kar 30% sredstev v vrednostnih papirjih izdajateljev, ki tako ali drugače sodijo v ta sektor: 10.4% v delnicah domačih bank (BCE, NLB, KBMR, ABKN, PRBP), 6.5% v podrejenih obveznicah domačih bank (BCE11, PRB11, FB22, PRB9), 2.7% v navadnih obveznicah domačih bank (FB20, FB11, FB21), 7.0% v delnicah zavarovalnih družb (ZVTG, POSR, PPDP) in še 3.3% v delnicah finančnih holdingov (PILR, SAVA, ITBG). Glede na razmere, opisane pod točko 1, bodo PMP ti vrednostni papirji, predvsem delnice in podrejene obveznice bank, v naslednjih mesecih še posebej na udaru.

3. Svetovna makro klima. Veliko resnih analiz kaže, da so tudi globalno pred nami težki časi (glavni dejavniki so dobro povzeti tu: www.forbes.com/sites...ms-likely/ , za bolj poglobljene obravnave pa prebrskajte The Economist, FT, Project Syndicate, WSJ, Reuters, Bloomberg ipd). Da bi se prevzemi z visokimi premijami na LJSE v takšnih razmerah nenadoma pričeli kar vrstiti, PMP ni prav verjetno, še posebej ob upoštevanju neuničljivih nacionalnointeresnikov, ki pri vsakem potencialnem prevzemniku najdejo kak kvazi razlog za njegovo nesprejemljivost (tipični primeri tukaj: forum.finance.si/?m=...632&single , glede argumenta "Tokrat več nimamo izbire in bomo morali prodati!" pa v zadnjem odstavku tukaj: forum.finance.si/?m=...373&single ).

4. Visoka izpostavljenost netržnim naložbam. Trenutno veljavna zakonodaja (3. odst. 64. čl. ZISDU-1, ki velja do 03.05.2014, ko stopi v veljavo še strožji 2. odst. 244. čl. ZISDU-2) omejuje to izpostavljenost na 10% sredstev, NFD1 pa je s svojimi netržnimi naložbami (BCEP, BCER, NLB, HBPN, CTCG, ECEG, BEMG, AECG) zaradi padanja borznih tečajev in zaradi izplačil iz sklada to omejitev že večkrat presegel. Vsi dosedanji poizkusi odprodaje netržnih naložb so bili neuspešni, zato je uprava NFD1 doslej takšna preseganja odpravljala računovodsko, s prevrednotenjem netržnih naložb navzdol – vsakič ravno za toliko, da je njihova vrednost padla tik pod 10% sredstev, kar seveda ustrezno zniža tudi VEP. Ker je ob padanju borznih tečajev in izplačilih iz sklada vsako takšno prevrednotenje le začasna rešitev, so jih v zadnjih dveh letih izvedli že šest:
www.nfd.si/datoteke/..._92x61.pdf
www.nfd.si/datoteke/...2011-2.pdf
www.nfd.si/datoteke/...052011.pdf
www.nfd.si/datoteke/...2011-1.pdf
www.nfd.si/datoteke/...092011.pdf
www.nfd.si/datoteke/...112011.pdf
Kljub temu pa od sredine maja letos delež netržnih naložb NFD1 ponovno presega omejitev in se te dni že približuje 12% sredstev, zato se bo NFD1 nadaljnjim prevrednotenjem PMP težko izognil, še posebej, če bodo zaradi znižanja izstopne provizije v tem in naslednjih tednih sledila večja izplačila iz sklada.

5. Po moji presoji nerazumljive investicijske poteze. NFD1 kupuje in prodaja delnice skoraj vsak dan, a ne gre za lovljenje tečajnih razlik, temveč kar nekaj poslov vzbuja sum manipulacije tečajev, nekaj pa jih je PMP tudi povsem nesmiselnih – v slogu "samo, da se denar obrača". Ker me takšne poteze s strani licenciranih upraviteljev premoženja še posebej jezijo, bi se lahko na dolgo in široko razpisal, a sem že tako preveč dolgovezil. Zato naj izpostavim le nekaj najbolj nenavadnih potez (za vse, ki se želijo poglobiti, pa je tukaj: beta.finance-on.net/...330000.pdf seznam vseh nakupov in prodaj domačih delnic, ki jih je NFD1 opravil v zadnjem letu dni):
• HDOG: 16.08.11 posli po 350 € – NFD1 ni med kupci; 17.08.11 posel po 378 € – kupec je NFD1 (in s tem dvigne tečaj za 8%); 18.08.2011 posel po 390 € – kupec je NFD1 (in s tem dvigne tečaj še za 3.2%);
• MELR: 30.08.11 nakup po 153 €; 26.09.11 prodaja po 150 €; 03.11.11 nakup po 170 €; 03.05.12 prodaja po 134 €;
• CICG: 24.08.11 prodaja po 90 €; 02.09.11 nakup po 90 €; 05.09.11 prodaja po 90 €; 24.11.11 prodaja po 84.97 €; 22.12.11 nakup po 84.95 €; 08.03.12 prodaja po 84.50 €;
• KRKG: 30.05.12 nakup po 44.00; 19.07.12 prodaja po 41.75 €;
• CICG (ponovno): 17.07.12 avkcijski nakup 184 delnic po 74 €, čeprav je bilo v tej avkciji na ponudbi 80 delnic po 67.00 €; nakupno naročilo po 74 € je NFD1 vnesel slabo minuto pred sklenitvijo avkcije in tako delnice namerno preplačal za 7.00 €, s čimer je preprečil dnevni padec tečaja svoje največje naložbe za 9.5%; tako v predhodnih kot v naslednjih dneh so bile večkrat na ponudbi delnice po 74 €, zadnje dni pa tudi po 70 €, a NFD1 ne kupi niti ene.

Če povzamem: Zgoraj naštetih pet dejavnikov vsaj meni osebno povzroča preveč skrbi in slabe volje, da bi bil pripravljen v NFD1 vztrajati še 365 dni. Celo v primeru pričakovanja, da bo določena naložba ali nekaj takih naložb iz portfelja NFD1 prevzeta z visoko premijo, je PMP smotrneje zahtevati izplačilo točk sklada in prejeto kupnino reinvestirati v konkretno te naložbe.

Vsa konstruktivna mnenja in vprašanja dobrodošla. LP, Tadej